Постанова № 26934851, 07.07.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
07.07.2012
Номер справи
617/10986/12
Номер документу
26934851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/10986/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Смиковська Л. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобовязання провести нарахування у відповідності до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду та просить зобовязати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства згідно ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 30% мінімальної заробітної плати, за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року, зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести нарахування та виплату щомісячної грошової доплати як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення згідно ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати, за період з 01.04.2011 року по 31.07.2011 року, провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю відповідно ст.51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком за період з 01.04.2011 року по 31.07.2011 року, мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, компенсації та доплати виплачувались їй не в розмірах, встановлених Законами, а в значно менших розмірах , що призвело до порушення її прав.

Представник відповідача УПСЗН Овруцької РДА заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідачів, є пенсіонером, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копіями: паспорта громадянки України серії ВМ № 351098, посвідчення серії В-І № 277405, довідкою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі № 32843/02 від 30.09.2011 року та довідкою управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації № С-8942 від 04.10.2011 року.

Відповідно до ст.ст.37,39,51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на час виникнення правовідносин були передбачені серед інших і такі виплати:

- ст.37 Закону громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю 30 процентів від мінімальної заробітної плати;

- ст. 39 Закону пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю 1-ї мінімальної заробітної плати;

- ст.51 Закону додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише розяснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с. Яцковичі Овруцького району Житомирської області, відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Статтею 62 Даного закону визначено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, отже кошти за вказаною статтею підлягають перерахунку та виплаті саме управлінням праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 2.1 Положення визначено, що основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, таким чином, відповідач зобовязаний виплачувати пенсію та доплати до неї позивачу в перерахованому розмірі, а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та підвищення як дитині війни підлягає перерахунку та виплаті управлінням Пенсійного фонду в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.

На підставі викладеного та в межах наданих довідок, розмір нарахованих відповідачами підвищень та доплат за ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року, за ст.ст. 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягає задоволенню. В частині задоволен6ня позовних вимог, що стосуються перерахунку та виплаті коштів згідно ст.ст. 39, 51 Закону за період з 23.07.2011 року по 31.07.2011 року слід відмовити за безпідставністю, оскільки позивачем не надано доказів про порушення її прав за вище вказаний період.

Від сплати судового збору позивач звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито.

Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги в звязку з обмеження споживання продуктів харчування у відповідності до ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру 30 % від мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік за період з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року щомісячно.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у відповідності із ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розрахунку 1-ї мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю у відповідності із ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із розміру 15% мінімальної пенсії за віком розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя:

ОСОБА_2