Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/4001/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2012 року
Суддя Овруцького районного суду Якухно О. М. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок та виплату коштів відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить зобовязати відповідача провести донарахування та виплату за період з 1 лютого 2011 року по 31 липня 2011 року коштів за ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон) в розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за ст.50 ОСОБА_2 мотивуючи тим, що вона є пенсіонером і має третю групу інвалідності. Їй повинні проводити виплату пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, але виплата проводиться у меншому розмірі, що призвело до порушення її прав. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії.
Відповідач заперечень у встановлений строк не надав.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі позивач є пенсіонером та має третю групу інвалідності, що повязана з Чорнобильською катастрофою. Основний розмір пенсії нарахований в розмірі 600 грн., а додаткової пенсії в розмірі : в лютому-березні 2011 року 112,5 грн., з 1 квітня по 31 липня 2011 року 114,6 грн..
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені наступні виплати :
-ст.50 ОСОБА_2 інвалідам 3 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком ;
-ст.54 ОСОБА_2 - обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення».
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :
по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 28 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до ст.50, ч.3 та ч.4 ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які викладені в новій редакції :
"Ст.50 ОСОБА_2 - особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірах:
інвалідам IІI групи 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Ст.54 ОСОБА_2 - в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, що яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :
для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний звязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по IІI групі інвалідності 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.»
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 24, 68, 1018, підпункту 7 пункту 19, пунктів 2022, 2434 підпунктів 16, 812 пункту 35, пунктів 36100 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України та пункту 3 розділу ІІІ „Прикінцеві положення ОСОБА_2 України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України.
Положення ОСОБА_2 України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень ОСОБА_2 України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, визнаних неконституційними.
Постановами КМУ № 654 від 16.07.2008 року та КМУ № 530 від 28.05.2008 року, які застосовані відповідачем, встановлено конкретний розмір пенсії та додаткової пенсії, зокрема:
-з червня 2008 року : для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 1, що мають 3-ю групу інвалідності, 15% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність ;
-в інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний звязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою : ІІІ групи 600 грн..
Відповідно до частини 1 статті 28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, за змістом частини 3 зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим ОСОБА_2.
Розмір мінімальної пенсії за віком, згідно встановлених ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив : з 1 січня 2011 року 750 грн., з 1 квітня 2011 року 764 грн..
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону повязані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному звязку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.
ОСОБА_2 України «Про внесення змін до ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, статті 6 ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Даний закон набрав чинності з 19.06.2011 року.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та ніші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому, суд враховує, що ОСОБА_2 України «Про внесення змін до ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінету Міністрів України надано право визначати розміри окремих соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, однак постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 6.07.2011 року щодо вказаних питань набрала чинності з 23.07.2011 року. Постанови Кабінету Міністрів, що прийняті до 23.07.2011 року, не враховують наявний фінансовий ресурс бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік та видатки, визначені у ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», а тому не можуть бути застосовані за спірний період.
Що стосується вимог за період з 23.07.2011 року по 31.07.2011 року, то відповідач повинен був діяти в межах ОСОБА_2 України «Про внесення змін до ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 6.07.2011 року, а тому за вказаний період вимоги задоволенню не підлягають.
Іншими Законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України на 2011 бюджетний рік за спірний період розміри державних соціальних гарантій, в т.ч. мінімального прожиткового мінімуму для обчислення мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.50, 54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не визначено, а тому обмеження щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для визначення пенсії позивачу відсутні.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено розмір пенсії та додаткової пенсії в кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком в Україні. ОСОБА_2 (стаття 54) Кабінету Міністрів надано право встановлювати лише порядок обчислення пенсії, але не встановлення її у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що розяснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, управління праці та соціального захисту населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються пенсії, надбавки до пенсії та додаткової пенсії.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим ОСОБА_2. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього ОСОБА_2).
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 (далі Положення), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.
Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останніми.
На підставі викладеного, дії відповідача по нарахуванню основної пенсії та додаткової пенсії позивачу за період з 1.02.2011 року по 22.07.2011 року є протиправними і вимоги про перерахунок та виплату пенсії за вказаний період підлягають задоволенню.
Від сплати судового збору сторони звільнені згідно : позивач - п.18 ст.4, відповідач п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито.
Керуючись та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 1 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року:
пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якої встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що становить не менше 6 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно ;
додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якої встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.50 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що становить 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним ОСОБА_2 України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суду протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_3