Справа № 905/1657/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2012 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Гайдича Р.М.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання постанови про закінчення виконавчого провадження незаконною та зобовязання вчинити дії по відновленню виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 17.04.2012 року про закінчення виконавчого провадження №30376446 незаконною та зобовязати відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області вчинити дії по відновленню виконавчого провадження №30376446.
В обґрунтування заявленого адміністративного позову покликається на те, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 17.04.2012 року закінчено виконавче провадження №30376446 з примусового виконання виконавчого листа виданого Городенківським районним судом Івано-Франківської області від 23.11.2011 року по справі №2-а-5913/11. Вказану постанову вважає незаконною, оскільки згідно виконавчого листа виданого Городенківським районним судом 23.11.2011 року зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік згідно вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з урахуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», враховуючи фактично виплачену суму. Однак, боржником лише здійснено нарахування допомоги та припинено виплачувати їй дану допомогу, тобто рішення суду виконане не в повному обсязі. На підставі наведеного, просить позов задовольнити.
Позивачка в судове засідання не зявилася, подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутності.
Представник відповідача відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час і місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, що стверджено поштовими повідомленнями при матеріалах справи.
Відповідно до положень ст.128 ч.4, 6 КАС України суд здійснює розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.6 КАС України - кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У відповідності до ч.2 ст.21 Закону України «Про виконавче провадження»на підрозділ примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції покладається виконання рішень за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів державної влади.
На виконанні відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області перебував виконавчий лист виданий Городенківським районним судом від 23.11.2011 року по справі №2-а-5913/11, згідно якого зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік згідно вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з урахуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», враховуючи фактично виплачену суму.
Згідно постанови про закінчення виконавчого провадження від 17.04.2012 року, державним виконавцем Гундяком Т.Д., на підставі ст.ст.49, 75 Закону України «Про виконавче провадження», закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа від 23.11.2011 року по справі №2-а-5913/11, мотивуючи тим, що постанову суду боржником виконано частково, здійснено перерахунок стягувачу недоплачених сум допомоги згідно постанови суду. Боржником повідомлено про неможливість виконання постанови суду в частині виплати перерахованих сум допомоги у звязку з тим, що кошти для виконання постанови суду на даний період управлінню праці не виділялися. Тому в частині виплати коштів рішення суду виконати неможливо без участі боржника, у зв'язку з чим виконавчий лист підлягає поверненню до органу, який його видав.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження " державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Статтею 49 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено підстави для закінчення виконавчого провадження, зокрема повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому ч.3
ст.75 цього Закону.
Згідно ч.3 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження»у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Відповідно до ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Таким чином, державний виконавець наділений повноваженнями накладати штрафи на посадових осіб юридичних осіб -боржників та вносити подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом за умови невиконання рішення без поважних причин.
Суд не приймає до уваги покликання відповідача в постанові про закінчення виконавчого провадження на те, що боржником рішення суду не виконано з поважних причин - відсутність бюджетного фінансування унеможливлює виконання рішення, тому застосування до боржника заходів визначених ст.89 Закону України «Про виконавче провадження», буде безпідставним, виходячи з наступного.
Умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік згідно ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», враховуючи фактично виплачену суму, створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога, однак, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання даної допомоги, яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не може бути прийнято до уваги.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в судове засідання не з'явився та не представив суду достатніх та належних доказів, які стали підставою для прийняття рішення щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження.
Тому за наведених обставин суд вважає, що постанова про закінчення виконавчого провадження серії ВП №30376446 від 17.04.2012 року є необгрунтованою, такою, що винесена всупереч ст. 75 Закону України „Про виконавче провадження" і підлягає скасуванню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 6-12, 71, 86, 128, 161, 162, 163, 167 КАС України, Законом України „Про виконавче провадження", -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання постанови про закінчення виконавчого провадження незаконною та зобовязання вчинити дії по відновленню виконавчого провадження - задовольнити.
Визнати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 17.04.2012 року про закінчення виконавчого провадження №30376446 незаконною.
Зобовязати відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області вчинити дії по відновленню виконавчого провадження №30376446.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городенківський районний суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя:
ОСОБА_2