Постанова № 26890432, 25.06.2012, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
2-а-28/12
Номер документу
26890432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-28/12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2012 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги, доплати до пенсії, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області неправомірними та стягнути на його користь з відповідачів за період з 01.03.2009 року по 01.03.2010 року в сумі 2432,10 грн., допомоги у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та за період 01.02.2009 року по 01.02.ю2010 року в сумі 7844,60 грн., доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Свої вимоги мотивує тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає на радіоактивно забрудненій території, і має право на зазначені пільги.

Позивач надав до суду письмову заяву, в якій зазначив прохання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, не повідомив про причини неявки, тому справа розглядається без його участі.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в судове засідання також не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, не повідомив про причини неявки, тому справа розглядається без його участі.

Суд, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії. Територія, на якій проживає позивач, а саме м.Олевськ, Житомирської області відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1061 від 23 липня 1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією паспорту позивача, посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії В-І №123612, довідкою з місця проживання від 29.12.2009р. №1991.

Позивач на даний час є пенсіонером і отримував щомісячно з березня 2009 року по лютий 2010 року в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області допомогу на придбання чистих продуктів харчування в розмірі 1,60 гривень, в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі 5,20 грн., тобто отримував виплати в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836, всупереч нормам Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що стверджується довідкою ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області від 10.03.2010р. №230, довідкою ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області від 09.02.2010 №703/02.

Між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст.ст.37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до яких громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується у зоні гарантованого добровільного відселення щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у розмірі 30 процентів від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, які встановлені на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання, отримання пенсії.

Частиною першою статті 53 Закону України Про Державний бюджет України на 2010 рік мінімальну заробітну плату установлено у розмірі: з 1 липня 2010 888 гривень, з 1 жовтня 2010 907 гривень, з 1 грудня 2010 922 гривні. Статтею 22 Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік мінімальну заробітну плату установлено у розмірі: з 1 січня 2011 року 941 гривня.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законами України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України (ст. 113 Конституції України).

В даному випадку Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає порядок і розміри допомоги та доплати.

Виплата зазначеної допомоги, доплати в менших розмірах, по постанові КМ України від 26 липня 1996 року №836 є неправомірною, оскільки постанова в цій частині суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини.

Крім того, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року №9 Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя, судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно приписам ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року №8 Про незалежність судової влади зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).

Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).

Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України (лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк).

Окрім того, встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 1 ст. 40 Бюджетного кодексу перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обовязків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Законом України Про соціальний захист дітей війни та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Відповідно до п. 2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року №936 слідує, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Також УПФ України в Олевському районі є належним відповідачем, оскільки відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011, та з урахуванням Положення про ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.04.2002 року №8-2, саме зазначений відповідач забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже є відповідачем у справах щодо здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які підпадають під дію Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у його праві на отримання допомоги на придбання чистих продуктів харчування, доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірах, зазначених в ст.ст.37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, чим порушили його право на соціальний захист.

Як вбачається з адміністративного позову, позивач просить про захист своїх прав на отримання допомоги на придбання чистих продуктів харчування за період з 01.03.2009 року по 01.03.2010 року в сумі 2432,10 грн. та доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення, за період з 01.02.2009 року по 01.02.2010 року в сумі 7844,60 грн.

Разом з тим, обираючи спосіб захисту порушеного права позивачу, слід керуватися тим, що відповідно до положень Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи зазначена допомога та доплата призначаються і виплачуються управлінням праці та соціального захисту населення, управлінням Пенсійного фонду України.

З огляду на те, що спеціальним Законом, який встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дітей війни функції щодо призначення та виплати відповідної допомоги та доплати віднесено до компетенції органів соціального забезпечення та органів Пенсійного фонду, тому суд не уповноважений здійснювати розрахунки сум зазначеної допомоги та доплати, а також стягувати вказані суми.

Також ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне зобовязати відповідачів провести перерахунок та виплату позивачу допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.09.2009 року по 01.03.2010 року та доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за період з 01.08.2009 року по 01.02.2010 року.

Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.

Керуючись ст.ст.8, 22 Конституції України, ст.ст.37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.53 Закону України Про Державний бюджет України на 2010 рік, ст.22 Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік, ст.ст.10, 11, 71, 86, 99, 100, 122, 128, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо недонарахування та недовиплати ОСОБА_1 допомоги, передбаченої ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофипротиправними.

Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо недонарахування та недовиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії, передбаченої ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофипротиправними.

Зобовязати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області ідентифікаційний код 03192610, провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її на рівні 30 процентів від мінімальної заробітної плати, визначеної законодавством щомісячно, за період з 01.09.2009 року по 01.03.2010 року, з урахуванням проведених виплат.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ідентифікаційний код 20405093, провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її на рівні однієї мінімальної заробітної плати, визначених законодавством щомісячно, за період з 01.08.2009 року по 01.02.2010 року, з урахуванням проведених виплат.

ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області звільнені від сплати державного мита на підставі п.7, п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито.

ОСОБА_1 звільнити від сплати державного мита на підставі п.18 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України Про державне мито.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:

ОСОБА_3