Постанова № 26850796, 02.10.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
2а-5594/12/1370
Номер документу
26850796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДП О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2012 р. № 2а-5594/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

Головуючого - судді Мричко Н.І.

за участю секретаря судового засідання Чернявської О.Д.

представника позивача Васильченко О.О.

представника відповідача Кармелюка Т.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ренам»ЛТД до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування акту перевірки № 510/119/15-40/22331281 від 19.04.2012 року та податкових повідомлень-рішень № 0000011540/5382 та № 0000021540/5375 від 17.05.2012 року, -

встановив :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ренам»ЛТД (далі -ТзОВ «Ренам»ЛТД) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби, в якому просить визнати такими, що суперечать законодавству та скасувати висновки акта перевірки № 510/119/15-40/22331281 від 19.04.2012 року та податкові повідомлення-рішення № 0000011540/5382 та № 0000021540/5375 від 17.05.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що орган державної податкової служби, за результатами камеральної перевірки, неправомірно прийшов до висновку про завищення товариством заявленої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2012 року на суму 40 763 грн. 00 коп. та про заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 12 826 грн. 00 коп., оскільки відповідно до поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за січень та лютий 2012 року, з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2012 року, сума від'ємного значення податку на додану вартість у лютому 2012 року складає 40 763,00 грн. А відтак, прийняті на підставі даного акта податкові повідомлення-рішення являються протиправними, необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню. З урахуванням викладеного, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, пояснення надала аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, з підстав, викладених в письмових запереченнях додатково пояснив наступне. Проведеною перевіркою встановлено, що ТзОВ «Ренам»ЛТД подало до ДПІ У Шевченківському районі м.Львова Львівської області ДПС довідку щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток до податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 р.) в графі 2 Додатків якої відображено, що від'ємне значення сформоване за рахунок від'ємного значення за січень 2012 р. Згідно податкової декларації з урахуванням уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість за січень 2012 р. підприємство задекларувало позитивне значення у рядку 18 в сумі 5 771,00 грн. Порядок визначення суми податку підлягає сплаті до бюджету передбачений п.200.1 ст.200 Податкового Кодексу України , де вказано, що суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України, або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. З урахуванням викладеного, сума від'ємного значення за результатами перевірки р.22 (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) становить 0 грн. та р.24 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) -0 грн. Відповідно сума податку, що підлягає сплаті до бюджету становить 12 826,00 грн. З урахуванням викладеного, вважає, що висновки акта такими, що відповідають дійсності, а винесені податкові повідомлення-рішення підставними та обґрунтованими, а відтак, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи ТзОВ «Ренам»ЛТД подано в ДПІ у Шевченківському районі м. Львова Львівської області ДПС податкові декларації з податку на додану вартість, а саме:

- № 2002 від 20.02.2012 року, згідно якої, залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 22 -рядок 23) (зазначення цього рядка переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду) за січень 2012 року становить 59 360 грн.;

- у податковій декларації з ПДВ за лютий 2012 року позивачем задекларовано наступні показники: податкові зобов'язання (рядок 9) -13 142,00 грн., податковий кредит (рядок 17) - 316,00 грн., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 18) -12 826,00 грн., залишок від'ємного значення попереднього звітного(податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21) -53 589,00 грн., залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22) -40 763,00 грн., залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) -40 763,00 грн.

- від 01.03.2012 року, згідно якої, залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 22 -рядок 23) (зазначення цього рядка переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду) за березень становить - 5 771 грн.

Відповідно до уточнюючого розрахунку, поданого позивачем, залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у січні 2012 року складає 53 589,00 грн.

19.04.2012 р. на підставі пп.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, в порядку ст.7 розділу ІІ ПКУ органами ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Львівської області ДПС проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за лютий 2012 року ТзОВ «Ренам»ЛТД.

За результатами перевірки складено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 19.04.2012 року № 510/119/15-40/22331281, у висновках якого зафіксовано порушення позивачем вимог податкового законодавства, а саме: п.200.2, 200.3 та 200.4 ст.200 ПКУ, п.п.4.6.4 п.4.6.Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.0211 р. за № 1490/20228, а саме: порушення, що вплинули на розрахунки бюджетом. Сума податку на додану вартість, яка підлягає сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 18 - рядок 21.1-рядок 21.2)

На підставі акта перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м.Львова Львівської області ДПС винесено наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0000011540/5382 від 17.05.2012 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 40 763,00 грн.;

- № 0000021540/5375 від 17.05.2012 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 12 826 грн. (основний платіж) та застосовано штрафні санкції у розмірі в тому числі: основний платіж -36 863 грн., штрафні (фінансові) санкції -9 215,75 грн., всього -16 032,50 грн.

Відповідно до підпункту 75.1.1 ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. Під час камеральних перевірок аналізуються розбіжності, виявлені за результатами електронної обробки (звірки) податкової звітності з податку на додану вартість та обробки даних Єдиного реєстру податкових накладних, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних.

Згідно з п 54.3 ст.54 вищезазначеного Кодексу контролюючий вбачається, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Таким чином, із аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що органи державної податкової служби самостійно визначає суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування чи зменшення (збільшення) від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків за результатами камеральної перевірки у разі виявлення арифметичних помилок, розбіжностей, виявлених за результатами електронної обробки (звірки) податкової звітності з податку на додану вартість та обробки даних Єдиного реєстру податкових накладних, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних.

Пунктом 200.1 ст.200 Податкового кодексу України передбачено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, та зазначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного(податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

У відповідності до припису норми п. 200.2 ст.200 ПКУ встановлено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Згідно із п. 200.3 ст.200 ПКУ при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.200.4 ст.200 ПКУ якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України,а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;

б)залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.п. 4.6.4. п.4.6 п.4 розділу V Порядку заповнення та подання податкової звітності : податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 N 1492 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 р. за N 1490/20228, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (додаток 2).

Як вбачається із наявної в матеріалах справи довідки про залишок сум від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації позивача з податку на додану вартість за лютий 2012р.), у розділі І вказано суму податкового зобов'язання за лютий 2012 у сумі 13 142,00 грн., у розділі ІІ вказано суму податкового кредиту з податку на додану вартість за лютий 2012 року в сумі 316,00 грн., а залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 40 763,00 грн. (рядок 21 декларації -рядок 18 (53589,00 грн. -12826,00 грн. = 40763,00 грн.).

З огляду на наведене, суд приходить до переконання, що висновки, зазначені у оскаржуваному акті перевірки, а саме: «залишок від'ємного значення не може бути сформованим за період по якому від'ємного значення не декларувалось»суперечить нормам чинного законодавства, оскільки такі залишки від'ємного значення декларувались як за січень, так і за лютий 2012 року. А відтак, прийняті на підставі даного акта податкові повідомлення-рішення являються протиправними, необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, адміністративний позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування висновків акту перевірки № 510/119/15-40/22331281 від 19.04.2012 року та податкових повідомлень-рішень № 0000011540/5382 та № 0000021540/5375 від 17.05.2012 року.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України понесені позивачем судові витрати (судовий збір) відшкодовуються йому за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати висновки акта перевірки № 510/119/15-40/22331281 від 19.04.2012 року.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000011540/5382 та № 0000021540/5375 від 17.05.2012 року

Стягнути з Державного Бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ренам»ЛТД сплачений судовий збір в розмірі 568 (п'ятсот шістдесят вісім) 00 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження

Повний текст постанови виготовлений 06 жовтня 2012 року.

Суддя Мричко Н.І.