Постанова № 26848372, 04.10.2012, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2012
Номер справи
2а-0770/1755/12
Номер документу
26848372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2a-0770/1755/12

Рядок статзвіту № 8.1.5

Код - 13

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2012 року м. Ужгород

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Ващилін Р. О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за уточненою позовною заявою Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" про стягнення податкового боргу в розмірі 2039238,60 грн., в т. ч. пеня у розмірі 48464,81 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція Закарпатської області Державної податкової служби звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" (надалі - відповідач, товариство) про стягнення податкового боргу в розмірі 5721,61 грн.

19.06.2012 за № 1477/10/10-011 та 12.07.2012 за № 508/7 до суду від позивача надійшли заяви про уточнення позовних вимог. Згідно заяви про уточнення позовних вимог від 09.07.2012 за № 508/7 у зв'язку з тим, що станом на 06.07.2012 податковий борг відповідача становить 2039238,60 грн. позивач просить суд стягнути з товариства податковий борг в розмірі 2039238,60 грн., в т. ч. пеня у розмірі 48464,81 грн.

04.10.2012 до суду від позивача надійшло клопотання за № 2929/10 про розгляд справи за відсутності представника.

09.08.2012 до суду від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову від 03.08.2012, в яких також просить суд розглянути справу за відсутності представника. Позовні вимоги не визнає з огляду на наступне. Відповідно до постанови Господарського суду Закарпатської області по справі № 5005/123/2011 від 21.02.2011 Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Згідно ухвали Господарського суду Закарпатської області від 17.01.2012 припинено процедуру ліквідації банкрута та запроваджено процедуру розпорядження майном товариства. Розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Немашкалова В. М. Ужгородською МДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку товариства з питань дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 по 04.01.2012, за результатами якої складено акт від 23.01.2012 № 56/23-1/32703340. До розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" від Ужгородської МДПІ надійшла заява від 27.02.2012 № 945/10/10-011 з кредиторськими вимогами на загальну суму 2068433,75 грн., яку було розглянуто та внесено до реєстру кредиторських вимог. Відповідно до ухвали Господарського суду Закарпатської області від 12.03.2012 затверджено реєстр грошових вимог до товариства, до яких включено вимоги Ужгородської МДПІ у розмірі 2068433,75 грн., в т. ч. 2017685,90 грн. - заборгованість по податкам та зборам (третя черга), 50747,85 грн. - пеня (шоста черга). Таким чином, зазначає, що вимоги до підприємства проти якого порушена процедура банкрутства можуть розглядатися тільки в межах процедури банкрутства господарським судом.

Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та зареєстроване за адресою: 89442, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Нижнє Солотвино, буд. 55, ідентифікаційний код юридичної особи 32703340, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до довідки від 11.01.2008 № 12/29-00 відповідач перебуває на обліку в Ужгородській МДПІ з 30.10.2003 за № 254.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп.16.1.4. п.16.1. ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами і доповненнями (надалі - ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пп.14.1.175. п.14.1. ст. 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Підпунктом 20.1.28. п.20.1. ст. 20 ПК України передбачено право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.95.1. ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним (п.102.4. ст. 102 ПК України).

Судом встановлено, що згідно ухвали Господарського суду Закарпатської області від 12.03.2012 у справі № 5008/123/2011 Ужгородську МДПІ визнано конкурсним кредитором Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" з вимогами на суму 2068433,75 грн., в т. ч. 2017685,90 грн. - заборгованість по податках та зборах (третя черга), 50747,85 грн. - пеня (шоста черга). Таким чином, вимоги Ужгородської МДПІ Закарпатської області ДПС в розмірі 2039238,60 грн. внесені до реєстру грошових вимог відповідно до зазначеної ухвали. Отже, ця частина позовних вимог Ужгородської МДПІ Закарпатської області ДПС задоволенню не підлягає. Відтак, така заборгованість підлягає погашенню в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно даних облікової картки платника за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 7828,09 грн. по наступних платежах: платіж 50 13050206 "Орендна плата з юридичних осіб" у розмірі 4944,85 грн.; платіж 85 13020100 "Збір за спеціальне використання води" у розмірі 714,70 грн.; платіж 85 13030100 "плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення" у розмірі 1020,00 грн.; платіж 85 19010106 "Надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами" у розмірі 1020,00 грн.; платіж 50 12020106 "податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та мотоциклів" у розмірі 128,54 грн., в т. ч. пеня у розмірі 6,54 грн.

У відповідності до п.269.1. ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно п.287.1. ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п.286.2. ст. 286 ПК України).

Пунктом 54.1. ст. 54 ПК України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідач самостійно задекларував податкове зобов'язання по орендній платі шляхом подання до інспекції податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2012 рік № 2119 від 20.02.2012 у розмірі 11867,64 грн., з щомісячним розрахунком у розмірі 988,97 грн.

Суми, нараховані за січень 2012 року (термін сплати - 01.03.2012) у розмірі 988,97 грн., за лютий 2012 року (термін сплати - 30.03.2012) у розмірі 988,97 грн., за березень 2012 року (термін сплати - 30.04.2012) у розмірі 988,97 грн., за квітень 2012 року (термін сплати - 30.05.2012) у розмірі 988,97 грн., за травень 2012 року (термін сплати - 30.06.2012) у розмірі 988,97 грн., залишаються несплаченими відповідачем.

Відповідно до п.287.3. ст. 287 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п.56.11. ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

14.02.2012 працівниками Ужгородської МДПІ Закарпатської області ДПС проведено камеральну перевірку відповідача щодо неподання (несвоєчасного подання) податкової звітності з платежів екологічного податку, платі за користування надрами та збору за спеціальне користування водних ресурсів за ІV квартал 2011 року, 2011 рік.

В ході перевірки встановлено порушення пп.49.18.2. п.49.18. ст. 49 ПК України, відповідно до якого податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Так, в порушення наведеного відповідач несвоєчасно подав податкову декларацію з екологічного податку за ІV квартал 2011 року, податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІV квартал 2011 року, податкову декларацію збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за 2011 рік, граничний строк подання яких - 09.02.2012, а фактичного подано -14.02.2012.

За результатами перевірки працівниками Ужгородської МДП Закарпатської області ДПС складено акт від 14.02.2012 № 163/15-03/32703340, на підставі якого 14.03.2012 винесено наступні податкові повідомлення - рішення: № 0000271503, яким відповідно до п.120.1. ст. 120 ПК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1020,00 грн. (перше накладення штрафу на платника було згідно податкового повідомлення - рішення від 30.12.2011 № 0007831503, у зв'язку з чим до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у зазначеному вище розмірі відповідно до санкції ч.2 п.120.1. ст. 120 ПК України). У зв'язку з наявною у відповідача переплатою у розмірі 305,30 грн., залишок податкового боргу по даному податковому повідомленні - рішенні становить 714,70 грн.; № 0000251503, яким відповідно до п.120.1. ст. 120 ПК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1020,00 грн. (перше накладення штрафу на платника було згідно податкових повідомлень - рішень від 30.12.2011 № 0007831503, № 0007851503, у зв'язку з чим до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у зазначеному вище розмірі відповідно до санкції ч.2 п.120.1. ст. 120 ПК України); № 0000261503, яким відповідно до п.120.1. ст. 120 ПК України застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1020,00 грн. (перше накладення штрафу на платника було згідно податкового повідомлення - рішення від 30.12.2011 № 0007851503, у зв'язку з чим до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у зазначеному вище розмірі відповідно до санкції ч.2 п.120.1. ст. 120 ПК України).

Зазначені податкові повідомлення - рішення згідно повідомлення про вручення поштового відправлення були вручені відповідачу 26.03.2012.

Відповідачем до Ужгородської МДПІ Закарпатської області ДПС було подано розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин на 2010 рік від 25.02.2010 № 2353, відповідно до якого сума з даного податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет складає 122,00 грн. Згідно облікової картки платника за відповідачем рахується пеня у розмірі 6,54 грн.

Відповідно до п.57.3. ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Вищезазначені податкові повідомлення - рішення відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались.

На підставі пп.6.2.1. п.6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ Ужгородською МДПІ на адресу відповідача було направлено податкову вимогу № 1/269 від 28.08.2008, яку було вручено 09.09.2008, та податкову вимогу № 2/339 від 22.10.2008, яку було вручено 20.11.2008.

На час розгляду даної адміністративної справи відповідач податковий борг в розмірі 7828,09 грн. не погасив.

Суд відхиляє посилання відповідача на необхідність розгляду вимог до підприємства, проти якого порушено справу про банкрутство, тільки в межах процедури банкрутства господарським судом, а також щодо зупинення виконання боржником зобов'язань щодо сплати податків і зборів у зв'язку із введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів, з огляду на таке.

Згідно п.7.8. ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-III з моменту прийняття ухвали судом про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до суду, визначається згідно з нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", без застосування норм цього Закону.

Так, дійсно в силу вимог п.7.8. ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" з моменту прийняття ухвали судом про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до суду, визначається згідно з нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", без застосування норм цього Закону.

Втім, у наведеній нормі йдеться про заяву кредитора стосовно вимог, що виникли до порушення справи про банкрутство, як це випливає зі змісту ст. 7, п.15 ст. 11, ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Отже, приписи Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не регулюють питання погашення зобов'язань або стягнення податкового боргу, які виникли до порушення провадження про банкрутство боржника та визнані господарським судом конкурсними вимогами.

В даному разі, як вбачається із встановлених судом обставин справи, спірні податкові зобов'язання є поточними вимогами Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" у розумінні абз.6 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", позаяк виникли після введення мораторію.

За змістом абз.24 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів, який в силу вимог п.4 ст. 12 зазначеного Закону вводиться одночасно з порушенням справи про банкрутство, являє собою зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію.

Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку з чим, у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.

Таким чином, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Поточні ж вимоги кредиторів боржника знаходяться у вільному правовому режимі до визнання боржника банкрутом. За поточними зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Вищезазначене також відповідає приписам п.87.10. ст. 87 Податкового кодексу України, згідно яких з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов'язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно із Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" без застосування норм цього Кодексу.

Отже, порушення справи про банкрутство щодо відповідача не є обставиною, яка унеможливлює застосування податковим органом передбачених Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і Податковим кодексом України засобів погашення податкового боргу, що виник після порушення справи про банкрутство.

Судові витрати по справі відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 122, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція в Закарпатській області до Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" про стягнення податкового боргу в розмірі 2039238,60 грн., в т. ч. пеня у розмірі 48464,81 грн. - задовольнити частково.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Євро Центр" (с. Нижнє Солотвино, буд. 55, Ужгородський район, Закарпатська область, 89442, код ЄДРПОУ 32703340) на користь державного бюджету податковий борг в розмірі 7828,09 грн. (сім тисяч вісімсот двадцять вісім гривень дев'ять копійок) по платежах: платіж 50 13050206 "Орендна плата з юридичних осіб" у розмірі 4944,85 грн. (чотири тисячі дев'ятсот сорок чотири гривні вісімдесят п'ять копійок); платіж 85 13020100 "Збір за спеціальне використання води" у розмірі 714,70 грн. (сімсот чотирнадцять гривень сімдесят копійок); платіж 85 13030100 "плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення" у розмірі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень); платіж 85 19010106 "Надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами" у розмірі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень); платіж 50 12020106 "податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та мотоциклів" у розмірі 128,54 грн. (сто двадцять вісім гривень п'ятдесят чотири копійки).

3.В решті позовних вимог - відмовити.

4.Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.

Суддя Ващилін Р. О.