Постанова № 26782928, 16.10.2012, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
16.10.2012
Номер справи
1519/11133/2012
Номер документу
26782928
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

_____________________

Справа №1519/11133/2012

Провадження по справі №2а/1519/5161/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2012 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Жуган Л.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської Ради про визнання дій неправомірними, зобовязання провести перерахунок та виплату грошової допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті разової грошової допомоги, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити разову грошову допомогу, яка виплачується щорічно до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за 2012 рік із урахуванням проведених раніше виплат та допустити негайне виконання постанови суду. Позивач послався на те, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 року він має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, оскільки є інвалідом війни ІІ групи. Вказана допомога була йому виплачена не в повному обсязі.

За твердженням позивача відповідачем всупереч чинному законодавству у 2012 році на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»щодо розмірів разової грошової допомоги до 5 травня, що виплачується в 2012 році відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»позивачу був звужений розмір гарантованих виплат щорічної грошової допомоги. В 2012 році відповідачем було виплачено 1920,0 грн. грошової допомоги позивачу. З урахуванням встановленого ст. 13 Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»розміру мінімальної пенсії за віком розмір недоплати за 2012 рік складає 4984 грн. Відповідач від здійснення нарахування та виплати вищевказаних коштів ухиляється.

Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.

Відповідач надав суду заперечення на адміністративний позов, якими просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на положення ст. ст. 48, 62, 63 „Про Державний бюджет України на 2012 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 р. «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 р. № 20-рп/2011, Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. № 1-Зрп.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є інвалід війни другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 24.11.2010 року.

У зв'язку з чим та згідно вимог ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993р. №3552 ХІІ він має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно довідки Одеського міського відділення АТ «Державний ощадний банк України»№ 06/1739 від 21.06.2012 року на рахунок ОСОБА_2 25.04.2012 року було здійснено нарахування в розмірі 1920 гривень згідно списку пенсіонерів на виплату щорічної грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань».

За ч. 4 ст. 13 Закону України Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993р. №3552 ХІІ у 2009р., щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч.1 п.п. 1,6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту.

Виходячи з вимог ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів держава не вправі допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у тому числі і для ветеранів війни, відносно яких Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»встановив, що нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів (інвалідів) війни, передбачені цим законом, є недійсними.

При цьому слід виходити з правової позиції Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо неконституційності положень Законів України про Державний бюджет України у частині обмеження пільг, компенсацій і гарантій, на які відповідно до чинного законодавства мають право окремі категорії громадян.

Конституційний Суд України звернув увагу на те, що практика ревізування пільг, компенсацій і гарантій триває, тому на підставі ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічно, до 5 травня, інвалідам війни повинна виплачуватись разова грошова допомога у певних розмірах, зокрема, інвалідам ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Зменшення розміру зазначеної щорічної разової грошової допомоги, як зазначив Конституційний Суд України, суперечить вимогам ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно з якою права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни; нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Тому Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними положення, зокрема ст. 29 Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.»(рішення від 09.07.2007р. № 6-пр/2007).

Положення п.п. «б»п.п.2 п. 20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно якого розмір допомоги до 5-го травня визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008р.» визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-пр.

Таким чином, правові положення, які передбачають виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни є чинними, тому позивач має право на її одержання.

Положення Законів «Про Державний бюджет України»не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (ст. 22 ч. 3 Конституції України).

Що стосується тверджень відповідача, що при нарахуванні щорічної допомоги до 5 травня ОСОБА_2 ним було застосовано Постанову Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»то вони не відповідають вимогам Закону з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Керуючись ч. 4 ст. 9 Кодексу, адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином застосуванню підлягає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу порівняно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»щодо розмірів разової грошової допомоги до 5 травня.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за нормами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»

Отже, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню за період 2012 року.

Відсутність бюджетного фінансування не може бути причиною невиконання покладених на відповідача зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах законодавства, не може бути поставлене у залежність від бюджетних асигнувань.

При таких обставинах дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської Ради щодо відмови у виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня ОСОБА_2 у 2012 році є неправомірними.

Оскільки позивачем отримана разова щорічна грошова допомога до 5-го травня у 2012р. як інваліду війни ІІ групи у розмірі 1920 грн., суд вважає, що відповідачем недоплачена позивачу разова щорічна грошова допомога до 5-го травня у 2012р., що має складати вісім мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 256 КАС України постанови, що прийняті в скороченому провадженні, підлягають негайному виконанню, а тому суддя допускає виконання постанови до негайного виконання в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 86, 99, 100, 128, 159-163, 183-2, 256 КАС України, ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської Ради про визнання дій неправомірними, зобовязання провести перерахунок та виплату грошової допомоги - задовольнити.

Визнати дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2012 році в розмірі, передбаченому ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»неправомірними.

Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 разової грошової допомоги до 5-го травня за 2012 рік відповідно до ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993р. №3552 ХІІ у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплачених сум за цей період.

Допустити негайне виконання постанови в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.

СУДДЯ: Л.В.Жуган