Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
Справа № 0552/4414/2012
Провадження № 2-а/0552/198/2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2012 року
Центрально-Міський районний суд міста Макіївки Донецької області в складі:
головуючогосудді Мащенко С. В.
при секретарі Боднар О. С.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКОМУ РАЙОНІ МІСТА МАКІЇВКИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ «Про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсій та спонукання провести перерахунок та виплату пенсії», -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2, діючи від імені та в інтересах ОСОБА_1 на підставі довіреності, посвідченої нотаріусом, звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області «Про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсій та спонукання провести перерахунок та виплату пенсії», на обґрунтування якого зазначив, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 12.04.2007 року, отримує пенсію за віком на пільгових умовах та продовжує працювати. У січні 2010 року в нього виникло право на перерахунок пенсії по стажу відповідно до приписів частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» й він 21.01.2010 року звернувся до відповідача із відповідною заявою. Перерахунок пенсії було зроблено Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується при нарахуванні пенсії, за 2007 рік в розмірі 1197,91 гривень, хоча повинно було застосувати за 2009 рік в розмірі 1650,43 гривень, що є неправомірним та незаконним та таким, що порушує його права. Просив визнати дії відповідача щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії неправомірними та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 21.01.2010 року із застуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України, за 2009 рік у розмірі 1650,43 гривень.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник за довіреністю, посвідченою нотаріально, ОСОБА_2 повністю підтримали позовні вимоги, надавши пояснення, аналогічні змісту адміністративного позову. Просили визнати дії відповідача щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії неправомірними та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 21.01.2010 року із застуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2009 рік у розмірі 1650,43 гривень.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового засідання й розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про причини свого неприбуття суд не повідомив, з проханням про відкладення розгляду справи не звертався, надав заперечення на адміністративний позов № 27196/08 від 05.09.2012 року, зареєстровані за вхідним № 21999/12-вх від 05.09.2012 року, в пункті 2 прохальної частини яких просив провести розгляд справи у їх відсутності. При цьому, заперечуючи проти адміністративного позову, Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області зазначило, що 25.06.2010 року ОСОБА_1 звернувся до них із заявою про перерахунок пенсії за стажем та заробітком відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-ІV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. При цьому, частиною першою статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Частиною другою статті 40 Закону визначено формулу для обчислення пенсії, складовою якої є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Таким чином, починаючи з 22 травня 2008 року і станом на червень 2010 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція частини першої та другої статті 40, частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-ІV, які не містили в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058- ІV, та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в частині 2 статті 40 та частині 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 р. № 107-VІ не є тотожними поняттями, оскільки визначення цих показників складається з різних економічних критеріїв. А отже ототожнювати та підміняти ці різні поняття неможливо. З 01.10.2011 року набув чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»№ 3668-VІ від 08.07.2011 року, яким змінено частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тобто, позивач у будь-якому випадку не має права на перерахунок з 21.01.2010 року, оскільки звернення за перерахунком відбулося 25.06.2010 року. З урахуванням наведеного, розмір пенсійних виплат ОСОБА_1 встановлений відповідно до діючого в Україні пенсійного законодавства і законні підстави для перерахунку пенсії, на думку відповідача, відсутні.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Про наявність такого клопотання у представника відповідача по справі свідчить прохальна частина заперечень на адміністративний позов.
Зясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, а саме: вислухавши пояснення позивача, його представника та дослідивши матеріали справи, що містять письмові докази, якими вони обґрунтовують свої позовні вимоги, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з наступних підстав.
Так, у ході розгляду справи в межах заявлених позовних вимог та зазначених і доведених обставин, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини, що мають значення для вирішення справи за суттю.
Виходячи зі змісту позовних вимог, предметом цього адміністративного спору є здійснення перерахунку та виплата пенсії ОСОБА_1, який продовжував працювати після її призначення.
Пункт 6 статті 92 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України (із змінами та доповненнями), передбачає, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
З огляду на це, такими законами є:
-Закон України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (із змінами та доповненнями), який гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, а також соціальну захищеність пенсіонерів шляхом регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
-та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1054-ІV від 09.07.2003 року (із змінами та доповненнями), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. При цьому зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Стаття 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачає, що пенсійне забезпечення здійснюється Пенсійним фондом України, який відповідно до приписів абзацу 1 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 497 від 11.04.2002 року «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду»(із змінами та доповненнями) під час призначення і виплати пенсії видає пенсійне посвідчення.
При цьому, як передбачено абзацом 1 та 2 пункту 3 Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 4-1 від 25.03.2004 року (із змінами та доповненнями), посвідчення видається на імя особи, якій призначено пенсію, Управлінням Пенсійного фонду України, зокрема, в районах у містах щодо тих осіб, які перебувають у них на обліку як одержувачі пенсії.
Згідно із пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (серії ААБ № 245490, виданим 15.01.2008 року Пенсійнім фондом України) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, довічно призначено пенсію за віком (а. с. 8).
Пункт 1 частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»розяснює, що пенсія за віком призначається за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі, яка, з урахуванням приписів абзацу 1 частини 1 статті 2 цього ж Закону України, базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.
Умові та порядок призначення, перерахунку та виплати пенсії, порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у солідарній системі передбачені розділом VІ зазначеного Закону.
Відповідно до змісту листа Управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області (вихідний № 89 (61)/Б-02-01-03 від 03.08.2010 року) позивач з 12.04.2007 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах, 25.06.2010 року він звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак його було зроблено відповідно до приписів підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, виходячи із заробітної плати, з урахуванням показника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для обчислення пенсій за 2007 рік - в сумі 1197,91 гривень (а. с. 9 12).
Із відомостей, що зазначені у трудовій книжці на імя ОСОБА_1 (серії БТ-ІІ № 1645090), вбачається, що після призначення пенсії (12.04.2007 року) він внаслідок стану здоровя, що перешкоджає продовженню його праці, був звільнений за пунктом 2 статі 40 Кодексу Законів України про працю та продовжував працювати в ТОВ «Техаудіт»та ТОВ «Будсервіс»до 05.01.2010 року включно, так як звільнився за власним бажанням згідно із статтею 38 Кодексу Законів України про працю (а. с. 7 8).
Згідно із підпунктами 3 та 4 пункту 2.1 розділу ІІ Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 8 2 від 30.04.2002 року у редакції Постанови правління Пенсійного фонду України № 5 5 від 25.02.2008 року (із змінами та доповненнями), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже є відповідачем у справах щодо здійснення перерахунку призначених пенсій.
Оскільки на підставі зазначених доказів судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, після призначення пенсії до 05.01.2010 року він продовжував працювати, перебуває на пенсійному обліку у відповідача та одержав право на перерахунок пенсії, суд робить висновок про те, що цей адміністративний позов поданий належним позивачем до належного відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Макіївки Донецької області.
Пункт 4 статті 42 Закону країни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ (з наступними змінами та доповненнями) передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Дана редакція існує після визнання рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-6 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Наведене свідчить про те, що скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
З аналізу відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»вбачається, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частина перша статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.
При цьому термін «обчислення пенсії»у правовому розумінні є тотожнім терміну «призначення пенсії», а не «перерахунку пенсії».
Згідно зі змістом вищенаведених норм законів правила частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України.
Виходячи з наведеного, середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і є величиною постійною незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Разом з тим, при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону неконституційними, оскільки приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції, чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачено.
При цьому відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як за 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Однак, враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що зазначена норма, яка має нижчу юридичну силу, не підлягає застосуванню, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
Таким чином, повно та всебічно зясувавши всі обставини адміністративної справи та проаналізувавши всі наявні та досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про не обґрунтованість вимог позивача та неможливість задоволення його позову повністю.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтею 92 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (із змінами та доповненнями), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1054-ІV від 09.07.2003 року (із змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів України № 497 від 11.04.2002 року «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду»(із змінами та доповненнями), Порядком обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень в Пенсійному фонді України та його органах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 4-1 від 25.03.2004 року (із змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», статтями 2, 8 - 11, 17, 18, 71, 99, 100, 158 - 163, 167, 186, ч. 6 ст. 187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКОМУ РАЙОНІ МІСТА МАКІЇВКИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ «Про визнання неправомірними дії відносно перерахунку пенсій та спонукання провести перерахунок та виплату пенсії»відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії, а якщо відповідач субєкт владних повноважень у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 167 КАС України, був повідомлений про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, цей строк обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання такого повідомлення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Вступна та резолютивна частина постанови була прийнята, складена шляхом компютерного набору та підписана суддею у нарадчій кімнаті 05.09.2012 року.
Повний текст постанови було виготовлено та підписано суддею 10.09.2012 року.
Суддя: С. В. Мащенко