Провадження № 2-а/2020/697/12 Справа №2020/5831/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2012 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Ященко С.О.,
при секретарі судового засідання Ємельяненко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до інспектора Ківатицького Олександра Петровича УДАІ ГУМВС України в Харківській області
про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспектора Ківатицького Олександра Петровича УДАІ ГУМВС України в Харківській області, в якому просить визнати протиправними дії інспектора Ківатицького Олександра Петровича та скасувати постанову серії АХ1 № 145411 від 31.05.2012 року, справу про адміністративне правопорушення закрити.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при складанні протоколу та постанови відповідачем порушено приписи чинного законодавства, оскільки вимог ОСОБА_2 дорожнього руху він не порушував, на заборонений червоний сигнал світлофора поворот не здійснював.
У судове засідання позивач не зявився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача - інспектора Ківатицького Олександра Петровича УДАІ ГУМВС України в Харківській області у судове засідання не зявився, причини неявки суду не повідомив, заперечень на позов не подав.
Розглянувши заявлені позовні вимоги та докази в їх обґрунтування, суд дійшов висновку про наявність підстав для їх задоволення з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою по справі про адміністративне правопорушення серії АХ1 № 145411 від 31.05.2012 року позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП.
Порушення позивачем ОСОБА_2 дорожнього руху зафіксовано відповідачем у відповідному протоколі, з якого вбачається, що позивач 31.05.2012 року о 13-20, керуючи автомобілем НОМЕР_1 по вул. Академіка Павлова, здійснив поворот ліворуч на пробивку до пр. Московського на заборонений червоний сигнал світлофора.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КУпАП оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
З матеріалів справи вбачається, що позивач заперечував проти вчинення ним правопорушення, здійснив про це відповідний запис у протоколі.
Зазначені твердження позивача належними доказами відповідачем не спростовані.
Порядок розгляду справи про адміністративні правопорушення визначений главою 22 КУпАП.
Так, у відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 Про практику застосування судами України законодавства у справах по деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті, зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній зокрема потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, приймаючи до уваги приписи ч.ч.1 та 3 ст.2, ч.2 ст.71 КАС України, суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення серія АХ1 № 145411 від 31.05.2012 року прийнята відповідачем з порушенням норм КУпАП.
У відповідності до ст. 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень:1) залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування постанови інспектора Ківатицького Олександра Петровича УДАІ ГУМВС України в Харківській області серія АХ1 № 145411 від 31.05.2012 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 160 - 163, 171-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову інспектора Ківатицького Олександра Петровича УДАІ ГУМВС України в Харківській області серія АХ1 № 145411 від 31.05.2012 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП - скасувати.
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_3