справа № 0539/1357/2012
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.08.2012
в складі: головуючого суддіТопузової Н.М..
при секретаріОрчелота І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Мангуш цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» , в особі Приазовські електричні мережі, до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом із наступних підстав :
Приазовські електричні мережі є структурним підрозділом ПАТ "Донецькобленерго" ,згідно Положення. На підприємство покладені завдання здійснювати постачання електроенергії населенню та контролювати оплату за її використанням. Відповідач зобов'язаний здійснювати плату за спожиту електричну енергію, а Приазовські електричні мережі - безперебійно її відпускати.
ОСОБА_1 , що мешкає за адресою: с.Б.Коса, вул.Безуха ,230 Б є споживачем електричної енергії (особовий рахунок № 40202-149А).Договір на користування електричною енергією між ВАТ „ДОЕ" та відповідачем від 23.08.2003р.
Правовідносини між позивачем та відповідачем з постачання та споживання електричної енергії регламентуються: Цивільним кодексом України, Законом України „Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997р. №575/97-ВР, Житловим кодексом Української РСР, Законом України „Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 р. №1875-ІУ, Правилами користування електричною енергією для населення (затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357, Правилами улаштування електроустановок (далі - ПУЕ) та іншими нормативно-правовими актами і технічними документами. Відповідно до діючого законодавства тарифи на електричну енергію для споживачів категорії „Населення" встановлюються Постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ). Так, зокрема, постановою НКРЕ України ..Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам" від 10.03.1999 р. №309 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.03.1999 р. за №151/3444) встановлені тарифи на електричну енергію які почали діяти з 01.04.1999 р. та в подальшому вказані тарифи змінювались постановами НКРЕ України.
Відповідно до п. 15 договору та п. 42 ч.ч 5,6 Правил користування електричною енергією для населення (далі ПКЕЕН),затверджених Постановою Міністрів України від 26.07.99 року №1357, споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію, здійснюючи її перерахування виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку.
ОСОБА_2 п. 48 ПКЕЕН, споживач несе відповідальність згідно з діючим законодавством за порушення вищевказаних Правил.
ОСОБА_2 п. 19 ПКЕЕН, розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі фактичних показань приладів обліку.
ОСОБА_2 п.16п. договору та п. 20 ПКЕЕН, розрахунковим періодом для встановлення роз оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця.
ОСОБА_2 п. 21 ПКЕЕН, знімання показань приладів обліку провадиться споживачем щомісяця.
Станом на теперішній час у боржника, у зв'язку з несплатою, виникла заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі: 11136,41 грн. (що підтверджується, особовим рахунком №40202-149А, а саме показами, встановленого за адресою боржника електричного лічильника та сплатою за спожиту електроенергію).
ОСОБА_2 п. 26 ПКЕЕН, у разі зміни тарифів (цін) на електричну енергію оплата заборгованості проводиться за тарифами (цінами), що діяли у період, за який сплачується борг. У разі відсутності у споживача коштів на оплату заборгованості, він повинен звернутися до енергопостачальника з заявою про складання графіка погашення заборгованості або відстрочення терміну оплати та довідки, що підтверджують його неплатоспроможність.(п. 28 ПКЕЕН). З боку боржника на адресу ПАТ «Донецькобленерго»ніяких заяв, з цього приводу, не надходило.
Електроенергія - це товар, що відпускається тільки по лічильнику. Отже невраховані та несплачені кіловатгодини роблять неможливим для Держави надходження виручки реалізовану електроенергію; роблять неможливим для Держави надходження прибутку, що підставою створення заборгованості по сплаті заробітної платні та серйозно порушує діяльність всього енергокомплексу України, який недодержує грошові кошти по сплаті за експлуатаційні та ремонтні потреби.
Станом на 30.11.2011р. сума заборгованості в розмірі 11136.41 грн. ,яка утворилася у боржника за період з 01.01.2010р по 10.11.2011р. -не сплачена.
Таким чином, позивач вимушений звернутися до суду. та просить суд :
1.Стягнути з відповідача, ОСОБА_1 , на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» , в особі Приазовські електричні мережі, заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 11136,41 грн.
2.Стягнути з відповідача, ОСОБА_1, на користь Приазовських ЕМ Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» витрати по сплаті судового збору з розгляду справи у розмірі 188,20 грн.
У судовому засіданні представники позивача,за дорученням, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , позовні вимоги підтримали у повному обсязі ,та просять суд : стягнути з відповідача, ОСОБА_1 , на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» , в особі Приазовські електричні мережі, заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 11136,41 грн. ;стягнути з відповідача, ОСОБА_1, на користь Приазовських ЕМ Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» витрати по сплаті судового збору з розгляду справи у розмірі 188,20 грн. В обґрунтування своїх вимог ,представники позивача пояснили наступне :
П розорова І.В. є споживачем електричної енергії у буд. 230 Б по вул. Безуха у с. Білосарайська Коса, на її ім'я зареєстровано особовий рахунок № 40202-149А, за яким зареєстровано пільгу «міліціонер на пенсії (з лімітом)».
ОСОБА_2 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) зобов"язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України.
ОСОБА_2 рішення Судової палати в цивільних справах Верховного Суду України від 4 червня 2008 року підключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладенням договору на умовах, передбачених Законом України «Про електроенергетику»та Правилами користування електричною енергією для населення (далі ПКЕЕН).
Статтею 1 Цивільно процесуального кодексу України (надалі ЦПК України) визначено, що загальним завданням цивільного судового провадження є розгляд та вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод або інтересів осіб. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб способами, які визначені законами України.
Відповідно до ст. 15 ЦК України право на захист свого порушеного права має кожна особа, у випадках, коли воно не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Способи захисту цивільних прав визначені ст. 16 ЦК України. Абзацом 2 ч.2 ст. 16 ЦК України встановлено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, встановленим договором або законом.
Статтями 57- 59 ЦПК України закріплено принцип належності та припустимості доказів. ОСОБА_2 з частиною І сі. 59 ЦПК України суд не приймає до уваги докази, отримані з порушенням порядку, встановленого законом. Частиною 2 ст. 59 ЦПК України визначено, що підстави, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншим способом.
За змістом п. 19 ПКЕЕн, розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами для населення на підставі показань приладів обліку.
Пунктом 20 ПКЕЕн визначено, що розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Пунктом 31 ПКЕЕн визначено, що споживач, який мас право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання споживачем заяви.
На сьогоднішній день чинним законодавством України певній категорії громадян надаються пільги при оплаті спожитої електричної енергії.
В ПАТ «ДГЕК Донецькобленерго»зареєстровано велика кількість побутових споживачів, які мають право на пільгу з оплати за спожиту електроенергію на підставі ст. 22 Закону України «Про міліцію».
У пункті 68 Закону України «Про Державний бюджет на 2008р." від 28 грудня 2007 р. № 107-VI Закону України, до частини 4 статті 22 Закону України «Про міліцію», якою працівникам міліції та членам їх сімей надано 50% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а так само палива, були внесені зміни, а саме: доповнено словами «в межах норм споживання встановлених законодавством >>.
В період з 01.01.08 р. до 31.12.2009 р. даної категорії споживачів надавалася пільга у порядку, визначеному Постановою Кабінет} Міністрів України № 879 від 01.08.1996г. (зі змінами та доповненнями), тобто в межах норм споживання.
Однак, Конституційний Суд України своїм рішенням від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнав зазначені зміни такими, що не відповідають Конституції України.
З боку Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на адресу Товариства були направлені рекомендації № 01-38/4198 від 23.12.09г., згідно з якими ПАТ «Донецькобленерго»було рекомендовано припинити надання пільг із застосуванням встановлених обсягів пільгового споживання.
Па підставі рекомендацій Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, згідно з яким споживачам, які мають право на пільгу при оплаті спожитої електричної енергії на підставі Закону України «Про міліцію», розрахунок пільгового споживання у встановлених нормах був виключений, і запроваджено пільгове споживання без урахування встановлених норм .
Тому ПАТ «Донецькобленерго»з початку 2010 року надає категоріям осіб, визначених у статті 22 Закону України «Про міліцію»50% знижку по оплаті за спожиту електроенергію, без врахування об*ємів чи іншого обмеження.
Обов'язок компенсації енергопостачальникам витрат від надання пільг по оплаті за спожиту електричну енергію покладається на відповідні державні органи виконавчої влади в порядку та за рахунок джерел визначених законодавством.
28 жовтня 2010р. ПАТ «Донецькобленерго»звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом (справа №2а-24820/10/570) до Міністерства праці та соціальної політики України, Головному управлінню праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації про визнання протиправними дії про відмову у компенсації (відшкодування) наданих пільг пенсіонерам, з числа працівників міліції, і працівників міліції, які звільнилися зі служби за віком, хворобою або вислугою років без урахування обсягів або іншого обмеження і зобов'язати направити роботу шляхом надання вказівок і рекомендацій про необхідність прийняти без будь-яких обмежень розрахунки про вартість послуг і проводити в повному обсязі розрахунки з компенсації (відшкодування) наданих пільг пенсіонерам, з числа працівників міліції, і працівників міліції, які звільнилися зі служби за віком, хворобою або вислугою років без урахування обсягів або іншого обмеження. Суд по справі №2а-24820/10/570 за позовом ПАТ «Донецькобленерго»до Міністерства праці та соціальної політики України, Головному управлінню праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації, встановив наступне:
Ухвалою Конституційного Суду України діючою є норма частини четвертої статті 22 Закону України «Про міліцію»в первинній редакції, тобто в редакції Закону від 20.12.19990 №565-ХІІ, оскільки, крім Закону України від 28.12.2007 №107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких актів України», до цієї частини будь-які зміни не вносились.
Але положення частини четвертої статті 22 Закону України «Про міліцію»слід застосовувати в сукупності і нормами інших законів.
Так, згідно із статтею 9 Закону України від 05.10.2000 №2017-111 «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово - комунальних послуг та розмірів плати за житлово-комунальні послуг встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам.
ОСОБА_5 закон був прийнятий пізніше у часі стосовно Закону України «Про міліцію», тому певна суперечність в положеннях цих законів повинна бути розв'язана за рахунок застосування загальновизнаних прийомів тлумачення законодавчих норм - надання переваги нормі, яку прийнято пізніше.
Норми споживання житлово- комунальних послуг регламентуються Постановою Кабинету Мінистрів України „Про встановлення норма користування житлово - комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" № 879 від 01.08.1996 року. Норми споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби становлять у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) - в розмірі 75 кВт.год на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право па знижку і додатково 15 кВт.год на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт.год на місяць.
Відтак, законодавством України передбачено надання пільг в певних об'ємах.
Внесення Законом України від 28.12.07р. № 565 - XII в 2008 році «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»змін до частини четвертої статі і 22 Закону України «Про міліцію»це намагання законодавця привести норми інших законів у відповідність з прийнятим пізніше Законом України від 05.10.2000 №2017-111 «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Основним завдання Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації є, в тому числі забезпечення реалізації державної політики в питаннях, ведення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою.
Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією вказаних положень, здійснюється за рахунок коштів Державного і місцевого бюджетів. Міністерство фінансів України, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України»на відповідний рік визначається головним розпорядником коштів державного бюджету, спрямованих на надання пільг громадянам.
Джерелом фінансування наданих пільг є виключно субвенція з державного бюджету.
Також, статтею 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
У розрахунках субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільги та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг враховуються кошти на надання пільг з урахуванням встановлених норм пільгового споживання.
Таким чином, судом не встановлено порушення норм діючого законодавства з боку Міністерства праці та соціальної політики України. Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації по справі №2а-24820/10/570 від 28.02.2011р. Донецьким окружним адміністративним судом було відмовлено у задоволенні позовних вимог ПАТ «Донецькобленерго».
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ПАТ «Донецькобленерго»звернулося з апеляційною скаргою до Донецького апеляційного адміністративного суду, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції. Розглянувши скаргу ПАТ «Донецькобленерго»Донецький апеляційний адміністративний суд встановив, що Законом України від 28.12.2007р. №107-УІ «Про державний бюджет на 2008рік» були внесені зміни у частину 1 статі 22 Закону України «Про міліцію», а саме: доповнено словами «в межах норм, встановлених законодавством». Також, Конституційний Суд України своїм рішенням від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнав зазначені зміни такими, що не відповідають Конституції України, тому ВАТ «Донецькобленерго»надає категоріям осіб, визначених у ст. 22 Закону України «Про міліцію». 50% знижку по оплаті за спожиту електроенергію, без врахування об'ємів чи іншого обмеження. Зазначена інформація про пільги надавалась до відповідних управлінь праці та соціальної о захисту населення. Однак ці управління продовжували враховувати цю інформацію частково, тобто продовжували застосовувати неконституційні норми.
Своїм рішенням від 10.05.11р., Донецький апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу ВАТ «Донецькобленерго»та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.02.2011р.. по справі № 2а - 24820/10/0570 залишив без змін. Постанова набрала законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які брали участь у справі.
Виходячи і вищевикладеного та відповідно до норм чинного законодавства про електроенергетику безкоштовний відпуск і безкоштовне споживання електричної енергії споживачами, в тому числі населенню забороняється.
На підставі вищевикладеного ПАТ «Донецькобленерго», як суб*єкт господарювання в галузі господарювання в галузі електроенергетики не мас правових підстав для надання пільг без урахування встановлених норм обсягів пільгового споживання.
З огляду на вищевикладене, приймаючи до уваги, що здійснений енергопостачальником розрахунок заборгованості відповідачем не оспорюється, вважають, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 ,у судовому засіданні, позовні вимоги не визнала,та просить суд в позові відмовити,пояснивши суду, що постачання електричної енергії здійснюється за договором №40202 149а, абзацом 4 пункту 11 та абзацом 5 пункту 14 якого встановлено право споживача знати та обов'язок енергопостачальника повідомляти споживача письмово або через ЗМІ інформацію, щодо якості електричної енергії, тарифів, порядку оплати, умов та режимів. Судом встановлено та позивачем не заперечується, що у січні 2010 року позивачем було поширено серед споживачів інформацію шляхом розсилки за адресами прописки та проживання, відомостей про право працівників міліції та членів їх сімей здійснювати оплату спожитої електроенергії із застосування 50% знижки без обмеження норм споживання. Про наявність будь яких підстав для обмеження пільги нормою споживання, встановленою Кабінетом Міністрів України, засобом поширення інформації, встановленим договором, позивач інформацію не доводив. Тобто, з огляду на наявні та чинні договірні умови,позивач не має правових підстав для донарахування їй коштів в оплату вже спожитої електроенергії.
Статтею 22 Закону України "Про міліцію" визначено гарантований Державою соціальний захист працівникам міліції, зокрема пунктом 4 працівникам міліції та членам їх сімей надано 50% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. ОСОБА_5, прийнятий у 1990 році. Пунктом 68 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ «Про Державний бюджет на 2008 рік»,до названої норми внесено зміни, а саме: ч. 4 ст.22 доповнено словами «в межах норм ,встановлених законодавством».
Конституційний Суд України своїм Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 в изнав зазначені зміни такими, що не відповідають Конституції України.Тобто ,станом на січень 2010 року чинною була норма закону про надання пільг без обмеження нормою споживання,а тому правових підстав для застосування обмеження пільги нормою споживання у позивача не було.
Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з
виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №256 був прийнятий 04 березня 2002 року і діяв у 2010 році, коли позивач поширив інформацію про права споживачів такої категорії ,як працівники міліції на пільги з оплати спожитої електроенергії без обмеження пільгами. Тобто, при наявності чинної правової норми про обмеження пільг нормами споживання, на яку наразі посилається позивач, ним було повідомлено про наявність пільги без обмеження нормою споживання і за таке повідомлення має відповідати позивач, без перекладання відповідальності на споживачів.
Статтею 57 Конституції України встановлено, що Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Втім, позивачем належним чином не доведено про зміну з 01.01.2010 року порядку надання їй пільги. Крім того, посилання на судові рішення у спорі між позивачем та обласним управлінням праці та соціального захисту населення є неспроможним, оскільки вона не була залучена до участі у цій справі як третя особа, а тому пред'явлені позивачем у даній справі судові рішення адміністративного суду не є належним доказом і не можуть впливати на її права та обов"язки.
Представник відповідачки,за договором,ОСОБА_6, позовні вимоги не визнала,та просить суд в задоволені позову відмовити, пояснивши суду,що :
З позову вбачається, що постачання електричної енергії здійснюється за договором №40202149а, абзацом 4 пункту 11 та абзацом 5 пункту 14 якого встановлено право споживача знати та обов'язок енергопостачальника повідомляти споживача письмово або через ЗМІ інформацію щодо якості електричної енергії, тарифів, порядку оплати, умов та режимів. Ціна електроенергії та надання пільг по оплаті - в договорі не визначено. Є тільки посилання на те, що оплата здійснюється згідно з чинними тарифами. Тобто, з огляду на наявні та чинні договірні умови, позивач не має правових підстав для донарахування мені коштів в оплату вже спожитої електроенергії з посиланням на договір.
Наявний спір стосується відносин не врегульованих договором /позадоговірних) , а тому його розв'язання має відбуватися із застосуванням правових, а не договірних норм.
Статтею 22 Конституції України визначено, що, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян України.
Статтею 22 Закону України "Про міліцію" визначено гарантований Державою соціальний захист працівникам міліції, зокрема пунктом 4 працівникам міліції та членам їх сімей надано 50% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, без обмеження нормою споживання. ОСОБА_5, прийнятий у 1990 році.
Пунктом 68 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ «Про Державний бюджет на 2008 рік»до названої норми внесено зміни, а саме: ч. 4 ст.22 Закону доповнено словами «в межах норм, встановлених законодавством».
Але, саме з огляду на ст.22 Конституції України, Конституційний Суд України своїм Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав зазначені зміни 2007 року такими, що не відповідають Конституції України.
Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" прийнято 05.10.2000 року, ст.27 якого не передбачає його зворотню дію та не вносить зміни до ст.22 Закону України "Про міліцію", а тому не має підстав для його застосування до спірних відносин.
Таким чином, єдиною нормою, яка регулює спірні відносини є норма ст.22 Закону України "Про міліцію" з надання пільги в розмірі 50% при оплаті спожитих послуг, без застосування обмежень нормою споживання.
З викладеного вбачається, що спірні відносини є позадоговірні, мають регулюватися із застосуванням ст.22 Закону України "Про міліцію", ст.22 Конституції України, позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні були дослідженні : платіжне доручення про сплату судового збору /а.с. 1/, детальна довідка споживача /а.с. 3/, список платників /а.с. 4-5/, розрахунок заборгованості /а.с. 6-7/, договір /а.с. 9/ ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду /а.с. 10-13/, лист Міністерства фінансів України /а.с. 14/, свідоцтво про держреєстрацію/а.с. 15/, довідка та посвідчення/а.с. 27-29/, квитанції /а.с. 30-34/, повідомлення/а.с. 35/,довідка та заява/а.с. 50/,. Повідомлення/а.с. 51/, листи /а.с. 52-55/, ухвала /а.с. 56-58/.
Відповідно до ст.. 10 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.. 57 ЦПК України,доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Відповідно до ст.. 58 ЦПК України,належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного
доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.. 59 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.. 61 ЦПК України, обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню. Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування. Обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Так у судовому засіданні було встановлено : Правовідносини між енергопостачальником та споживачем електричної енергії регулюються Цивільним кодексом України, Законом України "Про електроенергетику"-, Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року №1357, Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 року та іншими нормативними документами, які регулюють правовідносини у сфері електроенергетики.
Предметом спору є питання щодо надання пільг пенсіонерам з числа працівників міліції понад встановлені норми, а саме понад 75 кВт.год. на місяць.
Основним нормативно-правовим актом регулювання у сфері правовідносин між позивачем та відповідачем є ОСОБА_5 України «Про електроенергетику». ОСОБА_5 закон визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про електроенергетику», енергією є електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.
ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» є суб'єктом господарювання у сфері електроенергетики, господарська діяльність якого здійснюється на підставі ліцензій, виданих НКРЕ України.
23.08.2003р. між відповідачем та позивачем укладено договір на користування електричною енергією за адресою: с.Білосарайська Коса, вул.Безуха,230Б, Першотравневого району, особовий рахунок 40202-149А. Таким чином між енергопостачальником -позивачем та відповідачем - ОСОБА_1 є зобов'язання, в якому відповідач повинен своєчасно сплачувати за спожиту електроенергію, а позивачу надавати послуги з енергопостачання.
ОСОБА_2 п. 19 ПКЕЕН розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку. ОСОБА_2 з п.42 ПКЕЕН споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов ПКЕЕН.
02.04.2010р., відповідно з п.31 ПКЕЕН (Споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання споживачем заяви, за адресою відповідача була надана 50% знижка по оплаті за спожиту електричну енергію по категорії осіб, визначених у статті 22 закону України «Про міліцію».
Відповідно до частини 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію», працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Зазначена стаття Закону також встановлює, що за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на .пільги за цим Законом.
В період з 01.01.2008р. до 31.12.2009р. даної категорії споживачів позивачем надавалася пільга у порядку , визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996 р.( зі змінами та доповненнями ), тобто в межах норм споживання.
Однак ,Конституційний Суд України ,своїм рішенням від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнав зміни внесені Законом України від 27.12.2007р. «Про державний бюджет України на 2008 рік »та про внесення змін до деяких законодавчих актів України до ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію», в частині надання 50% знижки по оплаті комунальних послуг в межах норм, встановлених законодавством такими, що не відповідають Конституції України.
З боку Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на адресу Товариства були направлені рекомендації №01-38/4198 від 23.12.2009р., згідно з якими ПАТ «Донецькобленерго»було рекомендовано припинити надання пільг із застосуванням встановлених обсягів пільгового споживання.
На підставі рекомендацій Донецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України , згідно з якими споживачам , які мають право на пільгу при оплаті спожитої електричної енергії на підставі Закону України «Про міліцію», розрахунок пільгового споживання у встановлених нормах був виключений, і запроваджено пільгове споживання без урахування встановлених норм.
Тому позивач з початку 2010р. надавав категоріям осіб, визначених у статті 22 Закону України «Про міліцію», 50% знижку по оплаті за спожиту електроенергію без врахування об'ємів чи іншого обмеження.
Фінансування витрат, пов'язаних із реалізацією вказаних положень, здійснюється за рахунок коштів Державного і місцевих бюджетів.
Обов*язок компенсації енергопостачальникам витрат від надання пільг по оплаті за спожиту електричну енергію покладено на відповідні державні органи виконавчої влади в порядку та за рахунок джерел визначених законодавством.
Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджений постановою КМУ від 4 березня 2002 року № 256 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до вказаного порядку управління праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів місцевих бюджетів, ведуть облік осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, і здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих пільговим категоріям громадян. Міністерство фінансів України згідно із Законом України «Про Державний бюджет України»на відповідний рік визначається головним розпорядником коштів державного бюджету, спрямованих на надання пільг громадянам.
Джерелом фінансування наданих пільг є виключно субвенція з державного бюджета.
Тобто, відповідно до діючого законодавства, пільги пенсіонерам з числа працівників міліції фактично встановлюються та надаються не позивачем, а державою в особі органів праці та соціального захисту населення. При чому ці пільги надаються виключно за рахунок державного бюджету, а не за рахунок власних коштів підприємства - енергопостачальника.
Органи праці та соціального захисту населення Донецької області, починаючи з 2010 року і по теперішній час відмовляються проводити розрахунки з позивачем по наданим пільгам пенсіонерам з числа працівників міліції без обмеження встановлених норм , а проводять розрахунки лише в межах встановлених норм - тобто не більше 75 кВт.год. на місяць по кожному такому пенсіонеру.
Зазначені органи соціального захисту населення посилаються на роз'яснення Міністерство фінансів України від 27 липня 2010 року № 3119010-18-5/19192 про надання пільг окремим категоріям громадян ОСОБА_2 з цим роз'ясненням, постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1996 року № 879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень, а тому визначені цією поставою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги в оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги.
О скільки, відповідно до діючого законодавства, пільги фактично надаються державою в особі органів праці та соціального захисту населення і виключно за рахунок державного бюджету, а у позивача відсутні джерела фінансування таких видатків, позивач був вимушений зупинити нарахування пенсіонерам з числа працівників міліції плати за електроенергію з 50% знижкою , яка була спожита зазначеними особами понад встановлену норму - 75 кВт.год. на місяць з січня 2010р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1996 року № 879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги з оплати житлово-комунальних послуг.
Указана постанова є чинною та не передбачає винятків щодо категорій пільговиків.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. До їх числа відносяться, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам.
ОСОБА_5 був прийнятий пізніше у часі стосовно Закону України «Про міліцію», тому певна суперечність в положення цих Законів повинна бути розв'язана за рахунок застосування загальновизнаних прийомів тлумачення законодавчих норм - надання переваги нормі, яку прийнято пізніше.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з урахуванням у сукупності всіх доказів,які були дослідженні у судовому засіданні,приходить до висновку,що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, та як у ОСОБА_1 не було правових підстав про наявність права на оплату за спожиту електроенергію з урахуванням 50% знижки без встановленої норми споживання 75 кВт/год. на місяць.
Керуючись ст.ст. 10, 57-66,79-89, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 11,14,15,16,509,526,530,610,611,625 ЦК України, ст..ст. 26,27 Закону України "Про електроенергетику",п.п.19-23. 26,28, 48 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року N 1357 , ст..9 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»,Постановою КМУ №879 від 01.08.1996 року. ,ст.. 22 ЗУ «Про міліцію»,суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», в особі Приазовські електричні мережі, до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго»,в особі Приазовських електричних мереж, / р/р 260383101563 в ОПЕРВ філії Донецького обласного Управління ВАТ «Ощадбанк», МФО 335106 код ЄДРПОУ 00130932/ заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 11136 /одинадцять тисяч сто тридцять шість / гривень 41 копійки .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приазовських електричних мереж Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» /р/р26005311816114 в Харцизське без балансове відділення філії «Головне Управління ПАТ «Промінвестбанк»в Донецькій області» МФО 334635 код ЄДРПОУ 00130932 /витрати по сплаті судового збору з розгляду справи у розмірі 188 /сто вісімдесят вісім / гривень 20 копійок .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.Особи,які брали участь у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення ,можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецької області у м.Маріуполі через Першотравневий районний суд.
Суддя Топузова Н.М.