Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/14469/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 17:50
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е., суддів Козаченка А.В., Зеленова А.С.
при секретарі Пономаренко В.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Політичної партії «ПАРТІЯ РЕГІОНІВ» в особі Анастасової Євгенії Олександрівни до Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 46 від політичної партії «УДАР» ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: виконком Донецької міської ради про визнання незаконними дій політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 46 від політичної партії «УДАР» ОСОБА_4 щодо проведення масового заходу, зобов'язання вчинити дії щодо негайного усунення порушення вимог частини 3 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України»,-
за участю представників сторін:
від позивача: Анастасової Є.О. - за довіреністю від 05 вересня 2012 року;
від першого відповідача: Яковлева В.С. - за довіреністю від 01 серпня 2012 року;
Лелюхіна Д.О. - за довіреністю від 01 серпня 2012 року
від другого відповідача: ОСОБА_4 - за посвідченням № КД-2361
від третьої особи: Воліка В.В. - за довіреністю від 30 листопада 2011 року
ВСТАНОВИВ:
Політична партія «ПАРТІЯ РЕГІОНІВ» в особі Анастасової Євгенії Олександрівни звернулася до суду із позовом до Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 46 від політичної партії «УДАР» ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: виконком Донецької міської ради про визнання незаконними дій політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 46 від політичної партії «УДАР» ОСОБА_4 щодо проведення масового заходу, зобов'язання вчинити дії щодо негайного усунення порушення вимог частини 3 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 27 жовтня о 8 год. 30 хв. біля будівлі Донецької обласної державної адміністрації (м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34) було встановлено факт розміщення 8 агітаційних наметів (наметове містечко, пікетування) з символікою політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» (партійного кольору). Цей публічний захід супроводжувався аудіо трансляціями різних закликів про виборчий процес.
Вказує, що за інформацією виконкому Донецької міськради відповідач 2 - ОСОБА_4 - 9 жовтня 2012 року направив повідомлення до міськради щодо проведення публічного масового заходу з 23.10.2012р. по 30.10.2012р. (щоденно, протягом доби) на майдані біля будівлі за адресою бульвар Пушкіна, 34. У своєму повідомленні ОСОБА_4 посилався на Закон України «Про вибори народних депутатів України» та анонсував захід у вигляді наметового містечка (10 наметів) з транслюванням музики, мобілізаційних роликів, соціальної реклами, встановлення «вільного мікрофона» для виступів уcix бажаючих та проведення дебатів i інтерактивних заходів. Позивач вважає, що оскільки у повідомленні відповідача 2 до виконкому та в акті від 27.10.2012р. співпадає час проведення, формат заходу, мiсцe проведення, то є всі підстави стверджувати про один і той же захід, завчасно спланований відповідачами.
Kpiм того, зауважує, що 25 жовтня 2012 року представники відповідача (голова Донецької обласної організації політичної партії «УДАР», кандидати від «УДАРу» ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_4) провели прес-конференцію для засобів масової інформації та анонсували «проведення з 26 жовтня 2012 року роботи постійного наметового містечка у стін Донецької облдержадміністрації».
Вказане на думку позивача є порушенням ст. 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України» в частині заборони напередодні дня голосування та в день голосування проведення масових акцій (зборів, митингів, походів, демонстрацій, пікетів).
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник першого відповідача в судове засідання з»явився, проти задоволення позову заперечує, вказує, що всі дії, здійснені ним проведені у відповідності до вимог чинного законодавства, в тому числі Закону України «Про вибори народних депутатів України», просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Представник другого відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, позовні вимоги підтримує та просив задовольнити їх в повному обсязі.
Заслухавши у судовому засіданні представників позивача, відповідачів та третьої особи, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Так, згідно із пунктом 6 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до частини 1 статті 175 КАС України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно з п.20 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI (далі - Закон № 4061).
Відповідно до статті 12 цього Закону суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом. Отже, спірні відносини є публічно-правовим спором щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом, тому його вирішення віднесено законом до адміністративної юрисдикції.
Згідно з даними електронного сайту Центральної виборчої комісії (надалі - ЦВК), політична партія «ПАРТІЯ РЕГІОНІВ» є суб'єктом виборчого процесу у виборах народних депутатів України у 2012 році відповідно до статті 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України», є юридичною особою, внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та присвоєно ідентифікаційний код 20073933.
Відповідно до довіреності від 05 вересня 2012 року, виданої першим заступником «ПАРТІЇ РЕГІОНІВ» інтереси позивача представляє Анастасова Євгенія Олександрівна.
Предметом спору у даній адміністративній справі є дії відповідачів щодо проведення масових акцій на передодні дня голосування, що заборонено чинним законодавством.
Згідно з частиною 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Позивачем у якості обґрунтування заявленого позову було надано акт про виявлення порушень виборчого законодавства, складений 27 жовтня 2012 року о 8 год. 50 хв.
Так, вказаним актом, який складено офіційним спостерігачем від політичної партії «ПАРТІЯ РЕГІОНІВ» ОСОБА_10, встановлено, що 27 жовтня 2012 року о 8 годині 30 хвилин на площі біля будівлі Донецької обласної державної адміністрації (м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34) було встановлено факт розміщення 8 агітаційних наметів з символікою політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», а також великого екрану та звукопідсилюючої апаратури. Проведення зазначеного масового заходу (пікетування) від імені політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» супроводжується аудіо записом з повідомленням про вчинення ймовірних порушень виборчого законодавства та із закликами не допустити фальсифікації під час виборів 28 жовтня 2012 року.
Встановлення вказаних агітаційних наметів підтверджується матеріалами справи.
Так, 09 жовтня 2012 року, громадянином України ОСОБА_4 подано до Донецької міської ради повідомлення про проведення публічних масових заходів щоденно, цілодобово з 23.10.2012р. по 30.10.2012р. У вказаному повідомленні вказано, що протягом проведення заходів буде транслюватись музика, мобілізаційні ролики, призиви прийти та проголосувати на виборах, соціальна реклама. Також планується встановлення «вільного мікрофона» для виступу осіб, що забажають, проведення дебатів та інші інтерактивні заходи.
В соціальній мережі розміщено інформацію щодо проведення політичною партією «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» прес-конференції по захисту голосів, яка відбудеться 25 жовтня 2012 року у конференц-залі отелю «Shakhtar Plaza».
На порталі http:/novosti.dn.ua/details/189048 було розміщено новини, в яких наявна інформація наступного змісту: «С завтрашнего дня (25 октября) под Донецкой ОГА будет функционировать палаточный городок, который в случае возможных фальсификаций от Партии регионов, превратится в массовую акцию протеста, заявил ОСОБА_11. Мы заявку подавали и уже после нашей заявки появилась ярмарка и заявка от Партии регионов, - добавил политик. Присутствующий на пресс-конференции юрист Партии УДАР Виктор Яковлев добавил, что «около ОГА никогда не было ярмарок». ОСОБА_11 рассказал, что «в городке будет размещен экран и будет проводиться мониторинг по участковым комиссиям и будет трансляция. Также будут придаваться огласке те события, которые будут происходить на участках».
Вказане підтверджує той факт, що відповідачами своїми діями фактично підтверджують встановлення та розміщення наметового містечка біля стін Донецької обласної державної адміністрації для проведення політичної агітації 27 жовтня 2012 року.
Посилання другого відповідача на те, що він як громадянин України ОСОБА_4 подав до Донецької міської ради повідомлення про проведення публічних масових заходів не приймається судом до уваги, оскільки ОСОБА_4 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №46 від політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи), що є загальновідомою обставиною і не потребує доказування відповідно до статті 72 КАС України.
Крім того, в соціальних мережах також розміщено інформацію про те, що «Представители Донецкой областной организации политической партии «Украинский демократический альянс за реформы (УДАР) Виталия Кличко установили 6 палаток напротив центрального входа в здание Донецкой областной государственной администрации. Также сотрудники штаба установили большой экран рядом с палатками». Вказана інформація датована 06 год. 37 хв. 27 жовтня 2012 року.
Фактичне розміщення агітаційних наметів біля стін Донецької обласної державної адміністрації також підтверджується фотознімками наметів з соціальної мережі, датованих 27 жовтня 2012 року.
Згідно із частинами 1-2 статті 68 Закону № 4061 передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Передвиборна агітація може проводитися у таких формах:
1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями;
2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів;
3) проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів у депутати;
4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень;
5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації;
6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;
7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку;
8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати;
9) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.
Статтею 70 Закону № 4061 передбачено, що партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування. Передвиборна агітація напередодні дня голосування та в день голосування забороняється. У цей же час забороняються проведення масових акцій (зборів, мітингів, походів, демонстрацій, пікетів) від імені партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидатів в депутати, розповсюдження агітаційних матеріалів, а також публічні оголошення про підтримку партією чи окремими кандидатами у депутати проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів.
Відповідно до частини 1 статті 177 КАС України суд установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених у позові вимог, внаслідок чого вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Також з огляду на те, що вищевказаний масовий захід відповідно до частини 3 статті 70 Закону №4061 підлягає забороні, суд вважає на підставі пункту 6 частини 1 статті 256 КАС України
допустити до негайного виконання постанову в частині зобов'язання Політичної партії «УДАР (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка» та кандидата у народні депутати України від політичної партії «УДАР» (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка» в одномандатному виборчому окрузі № 46 ОСОБА_4 вчинити дії щодо усунення порушень частини третьої ст. 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України» шляхом демонтування наметового містечка на майдані біля будівлі Донецької обласної державної адміністрації за адресою м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34.
Керуючись статтями 2, 17, 71, 98, 105-109, 158-163, 167, 172-177, 179, 185-186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги Політичної партії «Партія регіонів» в особі Анастасової Євгенії Олександрівни до Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 46 від політичної партії «УДАР» ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: виконком Донецької міської ради про визнання незаконними дій політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» та кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 46 від політичної партії «УДАР» ОСОБА_4 щодо проведення масового заходу, зобов'язання вчинити дії щодо негайного усунення порушення вимог частини 3 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України» - задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати дії Політичної партії «УДАР (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка», що полягали у проведенні 27 жовтня 2012 року на майдані біля будівлі Донецької обласної державної адміністрації (м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34) масового заходу такими, що порушують вимоги частини третьої ст. 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
3. Визнати дії кандидата у народні депутати України від політичної партії «УДАР» (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка» в одномандатному виборчому окрузі № 46 ОСОБА_4, що полягали у проведенні 27 жовтня 2012 року на майдані біля будівлі Донецької обласної державної адміністрації (м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34) масового заходу такими, що порушують вимоги частини третьої ст. 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
4. Зобов'язати Політичну партію «УДАР (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка» та кандидата у народні депутати України від політичної партії «УДАР» (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка» в одномандатному виборчому окрузі № 46 ОСОБА_4 вчинити дії щодо усунення порушень частини третьої ст. 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України» шляхом демонтування наметового містечка на майдані біля будівлі Донецької обласної державної адміністрації за адресою м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34.
Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті та повний текст постанови проголошений у судовому засіданні 27 жовтня 2012 року.
Постанова підлягає негайному виконанню в частині зобов'язання Політичної партії «УДАР (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка» та кандидата у народні депутати України від політичної партії «УДАР» (Український демократичний альянс за Реформи) Віталія Кличка» в одномандатному виборчому окрузі № 46 ОСОБА_4 вчинити дії щодо усунення порушень частини третьої ст. 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України» шляхом демонтування наметового містечка на майдані біля будівлі Донецької обласної державної адміністрації за адресою м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена протягом двох днів, а судове рішення ухвалене до дня голосування не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Головуючий суддя Абдукадирова К.Е.
Судді Козаченко А.В.
Зеленов А.С.