Постанова № 26538703, 20.09.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2012
Номер справи
0870/5968/12
Номер документу
26538703
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2012 року Справа № 0870/5968/12

м.Запоріжжя

за позовною заявою ОСОБА_1

до: Державного реєстратора Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області

третя особа: Пологівська районна державна адміністрація Запорізької області

про: зобов'язання вчинити певні дії,-

У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Петрусь Д.К.

за участі представників сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - Гогун А.В. (посвідчення № 05-08/0687 від 29.06.2004)

від третьої особи - не прибув

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач) про винесення рішення про включення Фермерського господарства "Каракай" до Єдиного державного реєстру та зобов'язання державного реєстратора вчинити дії щодо внесення до ЄДР відомостей про юридичну особу - ФГ "Каракай" на підставі судового рішення. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що у 2002 році створив та зареєстрував в Пологівській райдержадміністрації Фермерське господарство «Каракай» (номер реєстраційної справи 02126354100010146), яке з моменту реєстрації здійснює господарську діяльність. 10.04.2012 звернувшись до Пологівської МДПІ зі здачею чергової звітності, дізнався, що його фермерське господарство до ЄДРПОУ не включено. Звернувшись до державного реєстратора, дізнався, що повинен був до 03.03.2012 звернутись до останнього із відповідними документами для включення ФГ до Державного реєстру, чого не зробив у визначений строк. Посилаючись на приписи ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців», яка допускає проведення реєстраційної дії на підставі судового рішення, просив винести рішення про включення Селянського (Фермерського) господарства «Каракай» до Єдиного державного реєстру та Зобов'язати відповідача виконати реєстраційні пов'язані з внесенням до ЄДРПОУ відомостей про юридичну особу Селянське (Фермерське) господарство «Каракай».

Ухвалою суду від 23.07.2012, відкрито провадження у адміністративній справі №0870/5968/12 та призначено до судового розгляду на 14.08.2012. Провадження у справі за клопотанням сторін було зупинено до 20.09.2012.

У судовому засіданні 20.09.2012, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови, разом з тим оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача проти позову заперечив, та послався на відсутність правової норми, яка надає право на включення юридичної особи до державного реєстру після строку, зазначеного у Законі. А саме: пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003р. №755-ІУ встановлено, що «Державний реєстратор при находженні від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної картки зобов'язаний... провести включення відомостей про діючі юридичні особи...» На протязі 2004-2012р.р. СФГ «Каракай» не надавало відповідні реєстраційні картки.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. В ході судового розгляду надавав пояснення аналогічні поясненням представника відповідача, просив у позові відмовити.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором. Державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Як свідчать матеріали справи, фермерське господарство «Каракай» зареєстровано позивачем у 2002 році.

До 2004 року, згідно Постанови № 740 від 25.05.1998 "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" суб'єкти підприємницької діяльності реєструвалися органом державної реєстрації (районною державною адміністрацією), зміни до установчих документів реєструвалися розпорядженням відповідної адміністрації.

Тому, при реорганізації КСП "ЗОРЯ", а саме 21.01.2000 року, Державний реєстратор Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області жодних реєстраційних дій до Єдиного державного реєстру не вносив і вносити не міг, а отже, вимоги позивача в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають,

За результатами розгляду спору суд дійшов висновку, що реорганізація КСП "Зоря" проходила згідно чинного, на той час, законодавства, а саме згідно до Указу Президента України від 29.01.2001 р. № 62(200), Постанови КМУ від 28.02.2001 № 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки" та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 2 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.98 N 740 (далі - Положення), державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної у місті ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації (далі - органи державної реєстрації) за місцезнаходженням або місцем проживання суб'єкта, якщо інше не передбачено законом.

Так, згідно з документами, які знаходяться в реєстраційній справі у Державного реєстратора Пологівської райдержадміністрації, СФГ «Каракай» було зареєстроване Розпорядженням голови Пологівської райдержадміністрації №309 від 18.04.2002р.

15.05.2003 прийнято Закон України ««Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Прикінцевими положеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що «усі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов'язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов'язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру.

Свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, після настання встановленого пунктом 2 цього розділу строку вважаються недійсними.»

Як свідчать матеріали справи та не заперечується позивачем, протягом 2004-2012р.р. СФГ «Каракай» не надавало відповідні реєстраційні картки до державного реєстратора.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» прийнятим 01.07.2010р. №2390- VI встановлено, що процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб зареєстрованих до 01.07.2004р. завершено. Цим же законом встановлена процедура, щодо завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб, а саме: процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Тобто, позивач, в порушення приписів зазначених вище норм Закону, не звернувся у визначений строк до державного реєстратора із відповідними документами для включення відомостей про фермерське господарство до ЄДРПОУ, тож відповідачем, в свою чергу, не допущено будь-яких неправомірних дій чи протиправної бездіяльності.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі встановлення факту протиправних дій суд виносить відповідну постанову.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до Державного реєстратора Пологівської державної адміністрації Запорізької області є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Судовій збір, сплачений позивачем, до відшкодування не присуджується. Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державного реєстратора Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області про винесення рішення про включення Фермерського господарства "Каракай" до Єдиного державного реєстру та зобов'язання державного реєстратора вчинити дії щодо внесення до ЄДР відомостей про юридичну особу - ФГ "Каракай" на підставі судового рішення - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 11.10.2012.

Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко