ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 жовтня 2012 р. Справа №2а-2982/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Зайцевої М.О., представника позивача Сергєєвої І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АРК
до ОСОБА_2
про стягнення
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом, вточнивши вимоги якого просить стягнути з ОСОБА_2 переплату пенсії в розмірі 4949,17 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 27.02.2006 року по 31.12.2011 року Управлінням пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя виплачувалась пенсія ОСОБА_2 на підставі поданих ним документів, серед яких також було посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. 03.01.2012 року Управлінням було отримано лист Управління праці та соціального захисту населення Центральної міської ради м. Сімферополя, згідно якого ОСОБА_2 на обліку як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи в Управління праці не перебуває. Згідно протоколу № 80 від 30.09.2003 року ОСОБА_2 було відмовлено у видачі посвідчення, оскільки в Управлінні соціального захисту населення були відсутні відомості про його роботу у зоні відчуження. В результаті приховування пенсіонером цього факту, виникла переплата пенсії, яка на момент розгляду справи склала 4949,17 гривень, яку Управління просить стягнути з відповідача у примусовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи у його відсутності. Надав письмові заперечення, в яких зазначив, що під час оформлення пенсії у 2006 році, він подав до Управління ПФУ всі необхідні документи, в тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_1 від 15.07.1991 року, яке було видано йому безстроково. Вважає рішення Управління ПФУ про зупинення виплати йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпідставним, у зв'язку з чим заперечує наявність в нього заборгованості по переплаті пенсії та просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом ВР УРСР від 28.02.1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно ст. 10 Закону № 796-XII, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 14 Закону № 796-XII встановлені підстави визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.
Відповідно до ст. 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч. 1 ст. 55 Закону № 796-XII ).
Відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Судом встановлено, що 27.02.2006 року ОСОБА_2 звернувся до Управління ПФУ в Центральному районі м. Сімферополя АРК з заявою про призначення пенсії по інвалідності, в якій, крім іншого, зазначив, що зобов'язується повідомити Управління про зміни обставин, які впливають на розмір призначеної пенсії (а.с. 7).
Згідно поданої заяви ОСОБА_2 з 26.01.2006 року була призначена пенсія по інвалідності 3 групи, а з 27.02.2006 року він був переведений на пенсію за віком згідно норм ст. 55 Закону України № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 14.02.2006 року та копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2 від 15.07.1991 року.
Постановою ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1 затверджений "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно п. 7 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
У відповідності до Постанови КМ України від 20.01.1997 року № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Контроль за дотриманням Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, покласти на Міністерство праці та соціальної політики.
При зверненні до УПФУ із заявою про призначення пенсії ОСОБА_2 надав до заяви посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС серії НОМЕР_2 (а.с. 6).
Однак, згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Центральної міської ради м. Сімферополя від 27.12.2011 року № 0201-09/7971, ОСОБА_2 на обліку як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи в Управління праці та соціального захисту населення не перебуває. Згідно протоколу Відділу соціального захисту населення, постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС № 80 від 30.09.2003 року, ОСОБА_2 було відмовлено у видачі посвідчення, у звязку з відсутністю відомостей про роботу у зоні відчуження (а.с. 8).
Відповідно до ст. 50 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Оскільки посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2 від 15.07.1991 року, надане ОСОБА_2 при призначенні пенсії, не являється дійсним, Управління ПФУ у Центральному районі м. Сімферополя 03.01.2012 року прийняло рішення про припинення виплати йому пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 27.02.2006 року, з 26.01.2006 року він був переведений на пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання по нормам Закону Украхни "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 09.05.2009 року - на пенсію по віку у зв'язку з досягненням пенсійного віку (а.с. 31-32).
За період з 27.02.2006 року по 31.12.2011 року виникла переплата пенсії у сумі 6578,37 грн., про що Управління ПФУ було складено протокол, у зв'язку з чим з ОСОБА_2 було вирішено щомісячно утримувати 20% пенсії до повного погашення переплати (а.с. 46).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 26.03.2012 року звернувся до Центрального районного суду м. Сімферополя суду з позовом до УПФУ в Центральному районі м. Сімферополя АРК, в якому просив визнати протиправним рішення від 03.01.2012 року про утримання з його пенсії 20% щомісячно до повного погашення суми переплати та стягнути з Управління невиплачену йому пенсію до дня ухвалення рішення у справі (а.с. 42-45).
Постановою Центрального районного суду м. Сімферополя АРК від 22.08.2012 року позовні вимоги ОСОБА_2 залишено без задоволення (а.с. 55). Постанова набрала законної сили 04.09.2012 року.
Постановою від 22.08.2012 року встановлено, що рішення про утримання з ОСОБА_2 20% пенсії було прийнято Управлінням ПФУ у Центральному районі м. Сімферополя обґрунтовано, оскільки переплата пенсії виникла внаслідок надання ОСОБА_2 недостовірних відомостей.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином встановлено, що у період з 27.02.2006 року по 31.12.2011 року ОСОБА_2 виплачувалась пенсія у більшому розмірі внаслідок подачі ним недостовірних відомостей до Управління ПФУ у Центральному районі м. Сімферополя, що встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
Внаслідок подачі недостовірного документу, в ході проведення пенсіонеру пенсійних виплат утворилась переплата, яка на момент розгляду даної справи з урахуванням часткового утримання заборгованості становить 4949,17 гривень, що підтверджується наданою представником позивача довідкою (а.с. 65), яку відповідач має відшкодувати Пенсійному фонду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя щодо стягнення з відповідача зазначеної суми переплати є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 02.10.2012 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову у повному обсязі складено 08.10.2012 року.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим -задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (95000, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя (95013, м. Сімферополь, вул. Д.Ульянова, буд. 10, код ЄДРПОУ 22300458, р/р 25607010048701 в КРУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 324805) переплату пенсії в сумі 4949 (чотири тисячі дев'ятсот сорок дев'ять) гривень 17 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова