номер провадження справи 9/68/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.09.12 Справа № 5009/2952/12
м. Запоріжжя
За позовом Першого заступника прокурора міста Запоріжжя (69035, м. Запоріжжя, вул. Я. Новицького, 5) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах -Запорізької міської ради (69015, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206),
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тітан Трейд" (69057, м. Запоріжжя, вул. 40-років Радянської України, 92-А)
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Боєва О.С.
Представники сторін:
Від прокурора: Понятенко К.А. (посвідчення № 184 від 09.07.12, прокурор прокуратури м. Запоріжжя);
Від позивача: Михайловський А.С. (дов. № 01-38/01770 від 12.07.12);
Від відповідача: Щербина Н.А. (директор), Комісарова Н.В. ( дов. № б/н від 07.11.2011р.)
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Заявлені позовні вимоги про внесення змін до п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки загальною площею 0,3761 га, яка знаходиться по вул. Сорок років Радянської України, 92а в м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:05:010:0081), між Запорізькою міською радою та ТОВ "Тітан Трейд", зареєстрованого 10.09.2004р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 1274, виклавши його в такій редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 96 439,18 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року".
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 06.08.2012р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 5009/2952/12, судове засідання призначено на 30.08.2012р. Ухвалою суду від 30.08.2012р. в порядку ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 25.09.2012р.
25.09.2012р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Справа розглянута без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Прокурор та позивач підтримали позовні вимоги, викладені у позовній заяві. Просять задовольнити позовні вимоги на підставі ст.121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 269, 274, 276 ПК України, ст.ст. 653, 654 ЦК України.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав, але представник відповідача в судовому засіданні 25.09.2012р. проти позову заперечив, вважає позовні вимоги необґрунтованими та недоведеними.
Згідно з ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
10.09.2004р. між Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач у справі) та ТОВ «Тітан Трейд»(орендар, відповідач) був укладений договір оренди землі № б/н, відповідно до якого орендодавець, відповідно до рішення п'ятнадцятої сесії двадцять четвертого скликання Запорізької міської ради № 26від 28.01.2004р. та рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 361/49 від 30.10.2003р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,3761 га для розташування адміністративної будівлі, яка знаходиться м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, 92а (п.п. 1, 2 договору).
Згідно з п. 4 договору, земельна ділянка передається в оренду разом з будівлею, яка є власністю орендаря.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1 548 855,02 грн. (в цінах 2002 року). Договір укладено на десять років (п.п. 5, 8 договору).
Договір зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсів", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 1274.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 15 488,55 грн. за календарний рік в цінах 2004 року. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету м. Запоріжжя 33217812800002 в відділенні Держказначейства у м. Запоріжжя, МФО 813015, ЕДРПОУ 26014130, код 13050200 (п. 9, 10, 11 Договору).
Пунктом 12 договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено окремими документами; в інших випадках, передбачених законом.
Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 від 03.03.2008р. «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель міста Запоріжжя», відповідно до якого вирішено затвердити базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р. Впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03 .2008 року (п.п. 3, 7 рішення). Рішення Запорізької міської ради від 15.06.01 № 17 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя" визнано таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки. Доручено управлінню земельних ресурсів у місті Запоріжжі Запорізької області до 01.05.08р. розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників (п.п. 8,9 рішення).
Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки.
У відповідності до ст. 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону, рада в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
27.07.2011р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя".
Рішенням міської ради від 27.07.2011р. № 16 скасовано раніше прийняті рішення, які встановлювали розмір орендної плати за земельні ділянки у м. Запоріжжі, та затверджено нові розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення згідно з додатком, відповідно до якого для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м. Запоріжжя (за виключенням певних пунктів) розповсюджується коефіцієнт "3" у відповідності до норм Земельного кодексу України та Податкового кодексу України.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Законом України "Про плату за землю"(що був чинним на момент укладення договору оренди) та Податковим кодексом України, що набув чинності на час вирішення даного спору, передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земельної ділянки (Розділ XIII Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 288.1 Податкового кодексу України, визначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Таким чином, Запорізька міська рада прийняла рішення про зміну розміру орендної плати за земельні ділянки, що знаходяться в межах міста Запоріжжя (фактично прийнято рішення про збільшення розміру орендної плати).
Прийняття даних рішень потребує, в свою чергу, внесення змін в договір оренди землі.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 ЦК України).
Відповідно до ст. 759, 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
16.12.2011 року Запорізька міська рада звернулася до відповідача з письмовою пропозицією № 01-32/4030 «Про внесення змін до договору оренди землі», якою запропонувала внести зміни до договору оренди землі від 10.09.2004р. № 1274 шляхом викладення п. 9 договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 96 439,18 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року».
Однак відповідач проігнорував пропозицію позивача та залишив її без відповіді.
У відповідності до ст.13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земель провадиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок провадиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативно грошова оцінка земельних ділянок проводиться: - розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
На підставі вищезазначеного закону та рішення міської ради № 79 від 03.03.2008р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", Управлінням Держкомзему м. Запоріжжя було надано технічне завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки (копію долучено до матеріалів справи), на підставі якого зроблено розрахунок орендної плати за договором оренди землі.
Позивачем до матеріалів справи, в обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий № 2310100000:05:010:0081), додано технічну документацію згідно якої нормативна грошова оцінка спірної ділянки станом на 2011р. складає 3214639,53 грн.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування, у встановлених законом випадках, цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних спорів" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки, сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, враховуючи вищезазначені норми закону, суд вважає обґрунтованими вимоги прокурора щодо внесення змін до п. 9 договору оренди землі укладеного відносно земельної ділянки загальною площею 0,3761 га, яка знаходиться по вул. Сорок років Радянської України, 92а в м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:05:010:0081), між Запорізькою міською радою та ТОВ "Тітан Трейд", зареєстрованого 10.09.2004р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 1274.
Згідно зі ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни в п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки загальною площею 0,3761 га, яка знаходиться по вул. Сорок років Радянської України, 92а в м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:05:010:0081), між Запорізькою міською радою та ТОВ "Тітан Трейд", зареєстрованого 10.09.2004р. у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 1274, виклавши його в такій редакції:
"9. Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 96 439,18 грн. (дев'яносто шість тисяч чотириста тридцять дев'ять грн. вісімнадцять коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тітан Трейд" (69057, м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, 92а; код ЄДРПОУ 30421048) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, р/р 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409) суму 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. судового збору. Видати наказ.
Суддя О.С. Боєва
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Повне рішення підписано 01.10.2012р.