Рішення № 26528252, 01.08.2012, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
01.08.2012
Номер справи
5023/3135/12
Номер документу
26528252
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" серпня 2012 р.Справа № 5023/3135/12 вх. № 3135/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Ольшанченка В.І.

при секретарі судового засідання Васильєва Л.О.

за участю:

прокурора - не з'явився,

позивача - Сосіної І.О. (довіреність від 03.01.12 р.),

відповідача - не з'явився,

розглянувши справу за позовом прокурора Московського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (м. Харків)

до АТЗТ "Гея" (м. Харків)

про стягнення шкоди в сумі 148802,70 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор просить стягнути з відповідача шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, зумовленої засміченням земельної ділянки в сумі 148802,70 грн. на користь держави (р/р 33112331700007, код ЄДРПОУ УДКСУ у Московському районі м. Харкова 37999607, код бюджетної класифікації 24062100, МФО 851011). Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст. 35 Закону України "Про охорону земель".

Прокурор в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи під розпис.

Позивач (ДЕІ), в письмових поясненнях по справі, підтримує позовні вимоги прокурора та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач не надав відзив на позов та витребувані судом документи. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією у Харківській області на виконання листа прокуратури Московського району м. Харкова №25-4439вих/11 від 17.11.11 р. стосовно сумісної перевірки дотримання вимог Закону України "Про відходи" в діяльності АТЗТ "Гея", який надійшов через прокуратуру Харківської області листом №07/4-416вих-11 від 22.11.11 р., проведено обстеження території по пр. Тракторобудівників, 94-в у м. Харкові, яку використовує відповідач на підставі договору оренди землі з Харківською міською радою від 01.02.07 р., зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 13.03.07 р. №690767100031.

За результатами обстеження земельної ділянки за вищезазначеною адресою зафіксовано розміщення відходів на відкритій земельній ділянці загальною площею 26,87 кв.м. (три смітника) та об'ємом відходів до 5 куб.м. (будівельні, побутові відходи).

Заміри було здійснено рулеткою вимірювальною металевою Р20УЗК ДСТУ4179-2003 (ДОСТ 7502-98), свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки №03/8195 від 21.11.11 р., строком дії до 21.11.12 р.

Під час обстеження проводилася геодезична зйомка.

Даний факт зафіксовано актом обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) від 07.12.11 р. №06-29/354 та актом обстеження засміченої земельної ділянки (до акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства) від 07.12.11 р. №06-29/354-Ізасм.

При проведенні обстеження був присутній президент АТЗТ „Гея" Рубльова Л.Г., яка отримала та підписала вищевказані акти обстеження без зауважень.

В зв'язку з виявленими порушеннями посадовою особою державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених „Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р. (надалі - Методика №149), зареєстрованої в МЮУ 25.04.07 р. за №422/13689, розраховано розмір збитку, який складає 148802,70 грн.

Позивач надіслав відповідачу претензію №25 (485/01-21/03-12) від 06.02.12 р. про добровільне відшкодування шкоди, заподіяної державі на суму 148802,70 грн., а також розрахунок шкоди, які відповідач отримав 20.02.12 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України „Про відходи" відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до п. 3 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Згідно ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані надавати місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ним діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про охорону земель" підприємства, установи, організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопичення відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Згідно п.а ст. 32 Закону України "Про відходи" забороняється ведення будь-якої господарської діяльності, пов'язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди або будь-яких заперечень.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути судовий збір до Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 46, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 1, 17, 32, 33, 43 Закону України "Про відходи", ст. 211 ЗК України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Гея" (61010, м. Харків, вул. Гордієнківська, б.23. Код ЄДРПОУ №14103904) на користь держави (місцевого та державного бюджету) (р/р 33112331700007, код ЄДРПОУ УДКСУ у Московському районі м. Харкова 37999607, код бюджетної класифікації 24062100, МФО 851011) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, зумовленої засміченням земельної ділянки в сумі 148802,70 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Гея" (61010, м. Харків, вул. Гордієнківська, б.23. Код ЄДРПОУ №14103904) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18), код одержувача №37999654, р/р №31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001, 03500039, символ звітності 101) судовий збір в сумі 2976,05 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 06.08.2012 р.

Суддя Ольшанченко В.І.