Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"23" жовтня 2012 р. № 2а- 9903/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Піскун В.О.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 вартість матеріального забезпечення та наданих соціальних послуг в розмірі 30181,71 грн. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості.
Заперечень проти позову або заяви про визнання позову до суду від відповідача не надійшло. До суду повернуто конверт з відміткою "за закінченням терміну зберігання", поштовий штамп від 10.10.2012 року.
Судом встановлено, що 02.10.2009 року ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де і була зареєстрована як особа, що шукає роботу, з відкриттям персональної картки НОМЕР_2.
09.10.2009 року відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, згідно якої ОСОБА_1 наказом від 09.10.2009 року №НТ091009 з 09.10.2009 року було надано статус безробітного і відповідно до п.4 ст. 32, п.1 ст. 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.4.3, 4.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", призначена виплата допомоги по безробіттю з урахуванням страхового стажу з 09.10.2009 року по 06.04.2010 року.
02.10.2009 року ОСОБА_1 була ознайомлена з пам'яткою безробітного "Ваші права - Ваші обов'язки", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 03.11.2010 року, в якій зазначається обов'язок особи своєчасного подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з витягом з Протоколу №3, комісією Харківського міського центру зайнятості прийнято рішення надати дотацію ФОП ОСОБА_2 на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітної ОСОБА_1, яка віднесена до категорії осіб, що потребують соціального захисту, на посаду "менеджера зі збуту". 02.02.2010 року між Харківським міським центром зайнятості та ФОП ОСОБА_2 підписаний договір №203910020200041 про працевлаштування безробітної ОСОБА_1 з наданням дотації.
03.02.2010 року відповідно до наказу №100203 ОСОБА_1 була знята з обліку, відповідно до абз. 2 п.п. 1 п. 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" у зв'язку з працевлаштуванням за договором центру зайнятості з ПОУ щодо надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
16.03.2011 року ОСОБА_1 повторно звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міськрайонного центру зайнятості, де і була зареєстрована як особа, що шукає роботу, з відкриттям персональної картки НОМЕР_3.
З 23.03.2011 року ОСОБА_1 відповідно до наказу №НТ110323 від 23.03.2011 року надано статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 23.03.2011 року по 16.03.2012 року.
Харківським міським центром зайнятості, у зв'язку з надходженням інформації від Державної податкової адміністрації України, проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", про що складено акт від 18.07.2012 року №1567-ДПА.
Розслідуванням встановлено, що в порушення ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ОСОБА_1 у період перебування на обліку у Харківському міському центрі зайнятості та отримання допомоги безробіттю, соціальних послуг була студенткою денної форми навчання Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна за спеціальністю "правознавства" з 01.09.2007 року по 31.05.2012 року, а отже відносилась до категорії зайнятого населення та не мала права перебувати на обліку як безробітна та отримувати матеріальну допомогу та соціальні послуги.
На підставі вищевказаного акту Харківським міським центром зайнятості було прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 коштів за період з 23.03.2011 року по 17.12.2011 року в сумі 6495,16 грн., оформлене наказом від 23.07.2012 року №945, та рішення про повернення ОСОБА_1 коштів за період з 09.10.2009 року по 06.12.209 року в сумі 696,77 грн. та вартості наданих соціальних послуг - надання дотації ФОП ОСОБА_2 за період з 03.02.2010 року по 31.01.2011 року у сумі 22989,78 грн., оформлене наказом від 23.07.2012 року №9951.
Відповідно статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. Зайнятість населення, що проживає на території України, забезпечується державою шляхом проведення активної соціально-економічної політики, спрямованої на задоволення його потреб у добровільному виборі виду діяльності, стимулювання створення нових робочих місць і розвитку підприємництва. Громадяни України вільно обирають види діяльності, які не заборонені законодавством, у тому числі і не пов'язані з виконанням оплачуваної роботи, а також професію, місце роботи відповідно до своїх здібностей. Примушування до праці в будь-якій формі не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавством України. Добровільна незайнятість громадян не є підставою для притягнення їх до адміністративної або кримінальної відповідальності. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій. Законодавством України можуть передбачатися й інші категорії зайнятого населення.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до частини другої та третьої статті 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено наступне: застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п.6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.п.3 п.2 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» до видів соціальних послуг за цим законом та Законом України "Про зайнятість населення" відноситься пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
Харківським міським центром зайнятості було надіслано на адресу відповідача лист-претензію від 24.07.2012 року за вих. № 14881 щодо повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю у сумі 30181,71 грн., з копіями наказів про повернення коштів, в якому пропонувалось повернути кошти добровільно на протязі п'ятнадцяти робочих днів від дня отримання копій наказів.
Зазначені накази про повернення коштів відповідачем не оскаржені.
Заборгованість у розмірі 30181,71 грн. відповідачем сплачена не була.
До теперішнього часу вищезазначені кошти відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.
За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
На підставі вищенаведеного, керуючись п.5 ч.2 ст. 17, 158, 161, 162, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1) вартість матеріального забезпечення та наданих соціальних послуг в розмірі 30181.71 грн. (тридцять тисяч сто вісімдесят одна грн. 71 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (адреса: м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, р/р 37177300802007, банк одержувач ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721).
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Піскун В.О.