Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 жовтня 2012 р. № 2-а- 6839/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Тарасюк Ю.М.,
за участю представників сторін:
позивача - Підіпригори М.О.,
відповідача - Семіног Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Альянс" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: скасувати податкове повідомлення - рішення від 19.12.2011 року №0000602310, яким ФГ "Альянс" було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 30231,00 грн., з яких за основним платежем 16073,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями 14158,00 грн.; скасувати податкове повідомлення - рішення від 19.12.2011 року №0000612310, яким ФГ "Альянс" було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у розмірі 467221,56 грн., з яких за основним платежем 373777,25 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 93444,31 грн.; скасувати податкове повідомлення - рішення від 19.12.2011 року №0000622310, яким ФГ "Альянс" було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місця на суму 30383,46 грн., в т. ч. за основним платежем 28045,35 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 2338,11 грн..
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області ДПС, прийняті відповідачем без достатніх правових підстав, з перевищенням ним своїх повноважень, а отже є повністю незаконними і підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на цілком законних підставах та відповідають чинному законодавству, у зв'язку із чим просила у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Позивач, пройшовши передбачену діючим законодавством процедуру державної реєстрації, набув статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, про що йому видане відповідне свідоцтво серії А 00 № 166168 від 12.02.2001 року (а.с. 96, т.1). Відповідно до п. 8-1.1 статті 8-1 Закону України від «Про податок на додану вартість»- сільськогосподарське підприємство може обрати спеціальний режим оподаткування. Позивач скористався даним правом та відповідно до свідоцтва серія НБ №064181 Фермерське господарство "Альянс" з 01.01.2009 року розпочав застосовувати спеціальний режим оподаткування. (а.с.104 том 1)
Посадовими особами ДПІ у Зміївському районі у Харківській області згідно направлень від 04.11.11Р. № 302 та № 303, від 07.11.11р. № 304, та наказів від 24.10.11р. № 425, від 07.11.11р. № 450, від 17.11.11р. № 463, виданих ДПІ у Зміївському районі у Харківській області, на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 та п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України та відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання було проведено планову виїзну перевірку Фермерського господарства «АЛЬЯНС»(код ЄДРПОУ 31374476) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009р. по 30.09.2011р.
За результатами зазначеної перевірки було складено акт перевірки від 01.12.2011р. № 1885/23/31374476 (а.с.57 - 86 т.1), яким встановлено порушення ФГ «АЛЬЯНС»:
п. 4.1 та п. 4.2 ст. 4, п.п. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 ЗУ «Про податок на додану вартість», п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.п. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 Податкового кодексу України, що призвело до донарахування до сплати в бюджет податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 16073,00 грн., в т.ч. за березень 2010р. - 965,00 грн., за квітень 2011р. - 130,00 грн., за червень 2011р. - 12075,00 грн., за вересень 2011р. - 2903,00 грн.;
п. 812, ч. 2 п.п. 81.10, п.п. 81.15.1 п. 81.15 ст. 81 ЗУ «Про податок на додану вартість», п.п. 209.15.1 та п.п. 209.15.2, п. 209.15 ст. 209 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податкових зобов'язань по скороченим деклараціям в сумі 233 грн., в т.ч. за жовтень 2009р. на суму 200 грн. та за липень 2010р. на суму 33 грн.; завищення податкових зобов'язань по скороченим деклараціям в сумі 181149 грн., в т.ч. за березень 2010р. на суму 24306,00 грн., за червень 2011р. на суму 148268,00 грн., за вересень 2011р. на суму 8575,00 грн., а також встановлено завищення податкового кредиту на загальну суму 168192,00 грн., в т.ч. за березень 2010р. на суму 23341,00 грн., за червень 2011р. на суму 13619;00 грн., за вересень 2011р. на суму 8658,00 грн.;
вимоги п. 4 Постанови КМУ від 01.03.99р. № 303 «Про затвердження порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища та стягнення цього збору», п. «в»ст. 17 ЗУ «Про відходи», що призвело до заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 373777,25 грн., в т.ч. за 2010 рік в сумі 373777,25 грн.;
п. 249.6 ст. 249, п. 246.3 ст. 246 Податкового кодексу України, п. «в»ст. 17 ЗУ «Про відходи», що призвело до заниження екологічного податку на суму 28045,35 грн., в т.ч. за 1 кв. 2011р. на суму 9348,45 грн., за 2 кв. 2011р. на суму 9348,45 грн. та за 3 кв. 2011р. на суму 9348,45 грн.;
ст. 24 ЗУ «Про оплату праці», в результаті несвоєчасної виплати заробітної плати в період з 01.10.09р. по 30.09.11р.
На підставі зазначених висновків ДПІ у Зміїському районі у Харківській області були складені та направлені ФГ «АЛЬЯНС»податкові повідомлення-рішення:
1. податкове повідомлення-рішення від 19.12.11р. № 0000602310, яким ФГ «АЛЬЯНС»було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 30231,00 грн., з яких за основним платежем 16073,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 14158,00 грн. (а.с. 93 т.1);
2. податкове повідомлення-рішення від 19.12.11р. № 0000612310, яким ФГ «АЛЬЯНС»було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у розмірі 467221,56 грн.. з яких за основним платежем 373777,25 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 93444,31 грн. (а.с.94 т.1);
3. податкове повідомлення-рішення від 19.12.11р. № 0000622310, яким ФГ «АЛЬЯНС»було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях на суму 30383,46 грн., в т.ч. за основним платежем 28045,35 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 2338,11 грн. (а.с.95 т.1)
Не погодившись з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями ФГ «АЛЬЯНС»оскаржило їх в адміністративному порядку до ДПС у Харківській області та ДПС України
Органи державної податкової служби за результатами розгляду скарг залишили без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у Зміївському районі у Харківській області від 19.12.11р. № 0000602310, № 0000612310, № 0000622310, а скарги голови ФГ «АЛЬЯНС»- без задоволення, про що свідчать рішення ДПС у Харківській області від 05.03.12р. № 600/10/10-212 та рішення ДПС України від 24.05.12р. № 8867/6/10-2215 (а.с.14 - 25 т.1).
Щодо позовних вимог про скасування податкового повідомленням-рішення від 19.12.11р. № 0000602310 суд зазначає наступне:
Згідно податкового повідомлення-рішення відповідача від 19.12.11р. № 0000602310 його було прийнято згідно п. 54.3 ст. 54, п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України на підставі висновків акту перевірки від 01.12.11р. № 1885/23/31374476 про порушення позивачем п. 4.1 та 4.2. ст. 4, п.п. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7, п. 812, ч. 2 п.п. 81.10, п.п. 81.15.1 п. 81.15 ст. 81 ЗУ «Про податок на додану вартість», п.п. 209.15.1 та п.п. 209.15.2, п. 209.15 ст. 209 Податкового кодексу України.
В акті перевірки від 01.12.2011р. № 1885/23/31374476 посадові особи ДПІ зазначають, що ФГ «АЛЬЯНС»було порушено положення ЗУ «Про податок на додану вартість»та Податкового кодексу України, внаслідок неправильного формування позивачем, у спірний період, податкового кредиту та податкових зобов'язань як за скороченою декларацією так і за загальною декларацією з ПДВ.
Відповідно до п.81.1 ст.8 Закону України, від 03.04.1997, № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" ( в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 81.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно із п.81.6. сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Відповідно до п.81.10 ст.8 Закону№168/97-ВР для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному податковому органі за правилами та у строки, що визначені статтею 9 цього Закону для реєстрації платників податку на додану вартість.
У свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, крім відомостей, передбачених у свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства.
Системний аналіз наведених норм Закону України «Про податок на додану вартість»дає підстави для висновку, що платник податку, який відповідає визначеним у п. 81.1 ст. 8 Закону України «Про податок на додану вартість»критеріям, має право застосовувати спеціальний режим оподаткування при здійсненні тих видів діяльності, перелік яких міститься у свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, а при здійсненні інших видів діяльності - оподаткування здійснюється на загальних підставах.
Таким чином, платник податку може застосовувати спеціальний режими оподаткування виключно до тих видів діяльності, які входять до вказаного у свідоцтві переліку, оскільки право платника на такий порядок оподаткування підтверджується вказаним свідоцтвом.
Зі статуту Фермерського господарства "Альянс" п.2.1 розділу ІІ вбачається, що головною метою діяльності Фермерське господарство "Альянс" є отримання прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації та здійснення інших видів діяльності (а.с.98 - 101 т.1).
Основними видами діяльності підприємства за КВЕД згідно довідки статистики № 5702 є: 01.11.0-вирощування зернових, технічних та решти культур, не віднесених до інших класів рослинництва; 01.21.0 - розведення великої рогатої худоби; 51.21.0 - оптова торгівля зерном та кормами для тварин; 52.11.0 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом; 01.41.0 -надання послуг у рослинництві; 60.24.1 діяльність автомобільного вантажного транспорту (а.с. 97, т.1).
Зі свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість ФГ "Альянс" з 01.01.2009 року має наступний перелік видів діяльності сільськогосподарського підприємства: 01.11.0 - вирощування зернових та технічних культур; 01.41.0 - надання послуг у рослинництві, облаштування ландшафту; 01.21.0 - розведення великої рогатої худоби (а.с.104 т.1)
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Якщо сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану по операціях з поставки сільськогосподарських товарів (послуг), то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню.
Відповідно до абзацу четвертого п.п. 1.2 п. 1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (далі по тексту -Порядку №166) платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (стаття 81 Закону України «Про податок на додану вартість») суми податку на додану вартість, нараховані сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), повністю залишаються у розпорядженні таких сільськогосподарських підприємств для відшкодування сум податку, сплачених (нарахованих) постачальникам на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку таких сум податку - для інших виробничих цілей, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого указаною статтею.
Здійснюючи правовий аналіз наведеної норми, суд приходить до висновку, що платник податку, який обрав спеціальний режим оподаткування має право та зобов'язаний подавати повну та скорочену податкові декларації з податку на додану вартість до першої з яких включати показники податкового зобов'язання та податкового кредиту, що сформовані за наслідками його діяльності не пов'язаної зі спеціальним режимом оподаткування, а до другої - що стосуються спеціального режиму.
Зазначене також підтверджується висновком Вищого адміністративного суду України, викладеним в ухвалі від 14.09.2011 року згідно якому у податковій декларації (скороченій) платник податку зобов'язаний відображати тільки ті товари (послуги), які придбавались у звітному періоді для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також ті основні фонди, які придбавались (споруджувались) у даному звітному періоді з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції. При цьому, у зв'язку з переходом на спрощену систему оподаткування, платник податку не втрачає права отримання у загальному порядку бюджетного відшкодування за умови дотримання порядку визначення такої суми податку, встановленого п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Судом встановлено, що позивач з 2009 року використовує земельні ділянки, розміщені на території Таранівської сільради Харківської області та В.Гомільшанської сільради Харківської області для вирощування сільськогосподарської продукції, що підтверджується довідками про кількісний склад земельної ділянки та розподіл її по угіддям №01-15/642 від 02.03.2011 та №01-15/643 від 02.03.2011 року Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області, і позивач використовує сільськогосподарські угіддя площею 3425,3620 га та 59,5998 га (а.с.107-108 т.1)
Крім того, з довідки №40 від 26.01.2010 року виданої Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" Харківської регіональної філії Зміївського районного відділу, вбачається що за ФГ "Альянс" в державному реєстрі земель знаходяться договори оренди земельних ділянок на території Великогомільшанської сільської ради в кількості 2 шт., на загальну площу (рілля) 61,6544 га (а.с.109 т.1)
З довідки відділу Держкомзему у Нововодолазькому районі Харківської області №492 від 01.03.2011 року вбачається, що ФГ "Альянс" згідно договорів оренди з фізичними особами в кількості 182 шт. 1146,5562 га - рілля користується земельними угіддями на території Мелихівської сільської ради Харківської області (а.с.110 т.1)
Враховуючи, що вирощена на земельних ділянках Таранівської, В.Гомільшанської, Мелихівської сільських рад сільськогосподарська продукція поставлялась позивачем після державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, які є чинними, недійсними не визнавались, достроково не розірвані, дія їх не зупинена, а тому позивач у відповідності до вимог чинного законодавства мав право зараховувати суму доходу, отриманого від реалізації продукції, вирощеної на зазначених земельних ділянках, під час розрахунку питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі вважається укладеним з моменту державної реєстрації, що надає орендареві право строкового володіння і користування земельною ділянкою з отриманням плодів і доходів.
За ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто, в тому числі позивач, не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до п.п.21.1.1 п.21.1 ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Так, відповідно до п.81.2 ст.81 Закону України «Про податок на додану вартість»(чинного на час виникнення спірних правовідносин) та п. 209.2 ст. 209 ПК України, згідно із спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Для визначення об'єкта оподаткування під сільськогосподарськими товарами положення пункту 81.7 статті 81 вищевказаного Закону та п. 209.7 ст. 209 ПК України розуміють товари, зазначені у групах 1-24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТ ЗЕД, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку-суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником. Так само, до сільськогосподарської продукції (товарів) для цілей визначення платника фіксованого сільськогосподарського податку за правилами глави 2 розділу XIV ПК України відповідно пп. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу віднесені продукти обробки та переробки зазначених вище товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання.
З акту перевірки вбачається, що спірна сільськогосподарська продукція є продукцією власного виробництва позивача, і відсутні факти придбання позивачем сільськогосподарської продукції у інших юридичних або фізичних осіб. Водночас за визначенням ч. 6 ст. 139 Господарського кодексу України товарами у складі майна суб'єктів господарювання визнаються вироблена продукція (товарні запаси), виконані роботи та послуги.
В судовому засіданні представниками відповідача визначено, що у інших юридичних або фізичних осіб позивач сільськогосподарську продукцію не придбавав.
З наданих до матеріалів справи договору №3 від 07.09.2011 року (а.с.128-129 т.1), додатку №1 до договору №3 від 07.09.2011 року (а.с.130 т.1), договору №4 від 07.09.2011 року (а.с.131-132 т.1), додатку №4 від 07.09.2011 (а.с.133 т.1), актів виконаних сільськогосподарських робіт (а.с.134 - 145 т.1), податкової накладної №9/2 від 12.09.2011 на загальну суму з ПДВ 69363,95 грн., в тому числі ПДВ 11560 грн. (а.с.146 т.1); податкової накладної №4/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 5527,80 грн., в тому числі ПДВ 921,30 грн.(а.с.147 т.1); податкової накладної №9/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 124072,00 грн., в тому числі ПДВ 20678,67 грн. (а.с.148 т.1); податкової накладної №12/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 137143,20 грн., в тому числі ПДВ 22857,20 грн. (а.с.149 т.1); податкової накладної №2/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 54189,50 грн., в тому числі ПДВ 9031,58 грн. (а.с.150 т.1); податкової накладної №3/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 86578,90 грн., в тому числі ПДВ 14429,82 грн. (а.с.151 т.1); податкової накладної №5/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 5798,80 грн., в тому числі ПДВ 966,47 грн. (а.с.152 т.1); податкової накладної №6/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 142778,70 грн., в тому числі ПДВ 23796,45 грн. (а.с.153 т.1); податкової накладної №7/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 149725,20 грн., в тому числі ПДВ 24954,20 грн. (а.с.154 т.1); податкової накладної №11/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 12445,00 грн., в тому числі ПДВ 2074,17 грн. (а.с.155 т.1); податкової накладної №10/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 48153,60 грн., в тому числі ПДВ 8025,60 грн. (а.с.156 т.1); податкової накладної №8/2 від 03.06.2011 на загальну суму з ПДВ 123194,40 грн., в тому числі ПДВ 20532,40 грн. (а.с.157 т.1), договору купівлі-продажу №03/03 від 03.03.2010 року (а.с.163 т.1), договору б/н від 28.07.2010 року (а.с.164 т.1), договору №Ч-10 від 01.02.2011 року (а.с.165 т.1), видаткової накладної №12/03-10 від 12.03.2010 року на загальну суму 1310,40 грн., в т.ч. ПДВ 218,40 (а.с.167 т.1), податкової накладної №40 від 12.03.2010 року на загальну суму 1310, 40, в т.ч. ПДВ 218,40 грн. (а.с.168 т.1); договору №272 від 28.05.2009 (а.с.169 т.1), видаткової накладної №28/07 від 28.07.2010 року на загальну суму 14665,20 грн., в т.ч. ПДВ 2444,20 грн. (а.с.170 т.1), податкової накладної №73 від 28.07.2010 року на загальну суму 14465,20 грн., в т.ч. ПДВ 2440,20 грн. (а.с.171 т.1), видаткової накладної №05/03 від 05.03.2010 року на загальну суму 143375,00, в т.ч ПДВ 23895,83 грн. (а.с.173 т.1), податкової накладної №33 від 05.03.2010 року на загальну суму 1350,50 грн., в т.ч. 225,08 грн. (а.с.174 т.1); податкової накладної №32 від 05.03.2010 року на загальну суму 142024,50 грн., в т.ч. 23670,75 грн. (а.с.175 т.1); видаткової накладної №23/10 від 23.10.2009 (а.с.178 т.1); податкової накладної №66 від 20.10.2009 року на загальну суму 26129,00 грн., в т.ч. 4354,83 грн. (а.с.179 т.1); податкової накладної №67 від 21.10.2009року на загальну суму 26500 грн., в т.ч. 4416.67 грн. (а.с.180 т.1); податкової накладної №69 від 23.10.2009 року на загальну суму 21284,80 грн., в т.ч. 3547,47 грн. (а.с.181 т.1); податкової накладної №70 від 23.10.2009 року на загальну суму 47689,40грн., в т.ч. 7948,23 грн. (а.с.182 т.1); видаткових накладних (а.с.186 -193 т.1); підсумків збору врожаю за 2009 року (а.с.70-77 т.2); договору №272 від 28.09.2009 року про переробку цукрових буряків врожаю 2009 року (а.с.78 -79 т.2) вбачається, що позивач, як виробник сільськогосподарської продукції, виконував сільськогосподарські роботи та продавав сільськогосподарську продукцію тільки власного виробництва, які визнаються Законом сільськогосподарськими.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, сільськогосподарська продукція, про яку йдеться в акті перевірки, у складі майна позивача є продукцією його власного виробництва, а твердження відповідача, що вироблена позивачем продукція не відноситься до сільськогосподарської, безспірно і безсумнівно спростовані зібраними у справі доказами.
Форми господарської діяльності, що здійснюється сільськогосподарським товаровиробником як платником податків, наведені у пп. 14.1.235 п. 14.1 ст. 14 ПК України, серед яких: виробництво; розведення, вирощування та вилов риби у внутрішніх водоймах; переробка на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах; постачання.
Оскільки об'єктом податку на додану вартість визнається здійснення конкретної господарської операції, то для зміни в структурі активів та зобов'язань, у власному капіталі сільськогосподарського підприємства має значення господарська діяльність з використанням основних фондів для культивації, посіву, обробки, вирощування, збирання та зберігання врожаю та продуктів його переробки, що допускає фактичне користування позивачем земельними ділянками, які можуть не відноситися до його власних основних фондів і можуть не відображатися на собівартості сільськогосподарських товарів.
Зібраний позивачем врожай визнається згідно зі ст. 189 ЦК України продукцією та плодами, які виробляються і добуваються з земельної ділянки та приносяться посівами (насадженнями). З огляду на дозвіл власників земельних ділянок на їх обробку позивачем власними основними фондами позивач набуває у власність врожай після його збирання відповідно до правил ч. 2 ст. 189 і ст.ст. 331, 333 ЦК України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Позивач відповідним чином відобразив зміни в структурі своїх активів у зв'язку з вирощеним ним врожаєм з посівів на цих ділянках та поставками товарів з такого врожаю іншим особам, обліковуючи вартість (собівартість) такої сільськогосподарської продукції, що вбачається з акту перевірки і не заперечувалося представником відповідача в судовому засіданні.
У зв'язку зі з'ясованими обставинами суд приходить до висновку, що позивач мав право сплачувати податок на додану вартість за спеціальним режимом оподаткування.
Саме тому, в перевіряємий період за результатами господарської діяльності позивач правомірно подавав до ДПІ у Зміївському районі Харківської області ДПС щомісячно дві податкові декларації з податку на додану вартість (а.с.199 - 250 т.1; а.с.2 - 43 т.2): декларацію (скорочену) № 1 - за результатами операцій із поставки сільськогосподарських товарів/послуг; декларацію (загальну) № 2 - за результатами операцій із поставки продукції не власного виробництва.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, відповідач збільшив позивачу суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість, застосував штрафні (фінансові) санкції без врахування всіх обставин, що мають істотне значення, внаслідок чого таке повідомлення-рішення не відповідає п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України.
Щодо позовних вимог ФГ «АЛЬЯНС»в частині скасування податкового повідомленням-рішенням від 19.12.11р. № 0000612310, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: інші збори за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 467221,56 грн., та податкового повідомленням-рішення від 19.12.11р. № 0000612310, яким ФГ «АЛЬЯНС»збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у розмірі 30383,46 грн. за податковим повідомленням-рішення від 19.12.11р. № 0000612310, суд зазначає наступне:
Згідно акту перевірки від 01.12.11р. № 1885/23/31374476 позивачем, ФГ «АЛЬЯНС»було порушено положення п. 4 Постанови КМУ від 01.03.99р. № 303 «Про затвердження порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища та стягнення цього збору», п. «в»ст. 17 ЗУ «Про відходи», внаслідок того, що ФГ «АЛЬЯНС»не було встановлено класи небезпеки відходів на 2010 рік. Зазначені порушення на думку фахівців ДПІ призвели до заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 373777,25 грн.
Крім того, в акті перевірки від 01.12.11р. № 1885/23/31374476 фахівців ДПІ зазначають, що позивачем, ФГ «АЛЬЯНС»було порушено положення п. 249.6 ст. 249, п. 246.3 ст. 246 Податкового кодексу України, які призвели до заниження в період з 01.01.11р. по 30.09.11р. екологічного податку на суму 28045,35 грн.
Починаючи з 1 січня 2011 р. з набранням чинності Податковим кодексом на заміну загальнодержавного збору за забруднення навколишнього природного середовища запроваджено екологічний податок.
Відповідно до 14.1.56. Податкового кодексу України екологічний податок це загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.
Відповідно до п. 240.1 ст. 240 цього Кодексу платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюється, зокрема, розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (пп. 240.1.3 п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу).
Об'єктом та базою оподаткування екологічним податком згідно з п. 242.1. ст. 242 того самого кодексу є:
- обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
- обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти;
- обсяги та види (класи) відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах протягом звітного кварталу, крім обсягів та видів (класів) окремих відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини і провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів;
- обсяги та види палива, у тому числі виробленого з давальницької сировини, реалізованого або ввезеного на митну територію України податковими агентами, крім:
- обсягів палива вивезених з митної території України в митних режимах експорту або реекспорту та/або переробки на митній території України засвідчених належно оформленою митною декларацією;
- мазуту та пічного палива, що використовуються в процесі виробництва тепло- та електроенергії;
- обсяги та категорія радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок діяльності суб'єктів господарювання та/або тимчасово зберігаються їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк;
- обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій).
Ставки екологічного податку в залежності від об'єкту оподаткування (у тонах) наведені у ст.ст. 243- 248 Податкового кодексу України у формі таблиці.
Пунктом 249.6. ст.. 249 ПКУ (який зазначений як порушений у Акті перевірки) встановлено, що суми податку, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, ставок податку та коригуючих коефіцієнтів за наведеною у ньому формулою.
Що стосується періоду часу до набрання чинності Податковим кодексом України, обчислення і сплата збору за забруднення навколишнього природного середовища була врегульована Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 р. N 162/379 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за N 544/3837, надалі - Інструкція).
Пунктом 2.1 цієї Інструкції визначено, що платниками збору є суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської (підприємницької) діяльності; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Об'єктами обчислення збору у відповідності до п. 3.1 Інструкції є :
для стаціонарних джерел забруднення - обсяги забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря або скидаються безпосередньо у водний об'єкт, та обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;
для пересувних джерел забруднення - обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючі речовини.
Згідно з п. 6.4. Інструкції суми збору, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 до Порядку, і визначаються за наведеною у цьому пункті формулою.
Таким чином, для обчислення об'єкту оподаткування екологічним податком та збором за забруднення навколишнього природного середовища обов'язковим є встановлення фактичних обсягів забруднюючих речовин (відходів), які викидаються, скидаються, зберігаються, утворюються чи розміщуються платником податку/збору.
У судовому засіданні було встановлено, що Фермерське господарство "АЛЬЯНС" у 2009 та 2010 роках здійснюючи господарську діяльність не отримувало та не мало відходів, не зберігало і не здійснювало захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
Фермерське господарство "АЛЬЯНС" має розрахунки прогнозованих обсягів скиду, викиду забруднюючих речовин та відходів в довкіллі від 16.01.2009 р. на 2009 рік у розмірі 5.9568 т., встановлений клас небезпеки відходів - IV, а також на 2010 рік та Базовий розрахунок планових обсягів викиду забруднюючих речовин та розміщення відходів в довкіллі при справлянні екологічного податку в 2011 році. Дані розрахунки надано Комунальною установою "Зміївська муніципальна екологічна інспекція"(а.с.64 - 69 т.2).
Вказані розрахунки затверджено керівником фермерського господарства та були надані під час перевірки.
Крім того, враховуючи положення ч.1 ст.70 КАС України суд не приймає, як доказ у даній справі, лист №25/11-01 від 25.11.2011 року Комунальної установи "Зміївська муніципальна екологічна інспекція".
Зазначеним листом податковому органу надана інформацію про відсутність дозволів і лімітів на утворення та розміщення відходів ТОВ "Альянс" (а.с. 117 т.1).
Тоді як, Фермерське господарство "Альянс" згідно витягу з ЄДР іншої назви та форми підприємства не мало (а.с.102 -103 т.1).
Як вже зазначалося вище у спірний період ФГ "АЛЬЯНС" не здійснювало розміщення відходів внаслідок їх відсутності. Комунальною установою "Зміївська муніципальна екологічна інспекція" також не було встановлено здійснення ФГ "АЛЬЯНС" розміщення відходів.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно п. 6 наказу ДПА України від 22.12.2010 року N 984 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Також п. 5.2 вищенаведеного наказу передбачено, що у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно:
чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень;
зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;
у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів;
у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати, факт про складання такого акта відображається в акті документальної перевірки;
у разі надання посадовими особами платника податків або його законними представниками посадовим (службовим) особам органу державної податкової служби письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти про надання таких пояснень необхідно відобразити в акті.
Відповідач у Акті перевірки не посилався на конкретні первинні, бухгалтерські документи із зазначенням їх реквізитів, які б підтверджували виникнення об'єкту оподаткування екологічним податком / збором із забруднення навколишнього природного середовища.
Також відповідачем порушена обов'язкова умова, при здійсненні перевірки щодо залучення відповідного органу влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Такий обов'язок встановлений пунктом 15 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 303. Ним передбачено, що контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби, які згідно з планом перевірок залучають за попереднім погодженням працівників спеціальних підрозділів Мінприроди для перевірки правильності визначення платниками збору фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів.
Крім того, зазначений обов'язок передбачений п.250.12 Податкового кодексу України, яким встановлено, що органи державної податкової служби залучають за попереднім погодженням працівників органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та спеціальних підрозділів центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища для перевірки правильності визначення платниками податку фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів.
Як вбачається зі змісту Акту перевірки, відповідачем визначений об'єкт оподаткування (який залежить у тому числі від обсягів та видів відходів) самостійно, всупереч наведеним приписам Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору а також Податкового кодексу України, без залучення до перевірки відповідних органів влади.
Таким чином, зібраними у справі доказами судом перевірені обставини, з яких виходив відповідач при прийнятті оспорюваних податкових повідомлень-рішень. Судом встановлено, що висновки відповідача не відповідають вимогам законодавства, а тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов фермерського господарства "Альянс" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 19.12.2011 року №0000602310, яким ФГ "Альянс" було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 30231,00 грн., з яких за основним платежем 16073,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями 14158,00 грн.; скасувати податкове повідомлення - рішення від 19.12.2011 року №0000612310, яким ФГ "Альянс" було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: інші збори за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у розмірі 467221,56 грн., з яких за основним платежем 373777,25 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 93444,31 грн.; скасувати податкове повідомлення - рішення від 19.12.2011 року №0000622310, яким ФГ "Альянс" було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місця на суму 30383,46 грн., в т. ч. за основним платежем 28045,35 грн. та
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук'яненко
Повний текст постанови виготовлено 15 жовтня 2012 року.