Постанова № 26526210, 17.10.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2012
Номер справи
2а/0570/12827/2012
Номер документу
26526210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/12827/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Циганенка А.І.

при секретарі Зикун Ю.В.

представника позивача Чебаненка Є.О., представника відповідача Галкіна С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фермерського господарства «Максімус-1» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2010 році,

В С Т А Н О В И В:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі за текстом «позивач» або «Фонд») звернулося до суду із адміністративним позовом до Фермерського господарства «Максімус-1» (далі за текстом «відповідач» або ФГ «Максімус-1») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені за порушення термінів сплати цих санкцій. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з відсутністю реєстрації відповідача у Фонді та неподанням ним звіту за формою №10 ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2010 рік, Фонд звернувся до управління Пенсійного Фонду України в м.Артемівську та Артемівському районі Донецької області про надання інформації щодо відповідача. Згідно листа управління Пенсійного Фонду України в м.Артемівську та Артемівському районі Донецької області № 7322/07 від 22.08.2012 середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача у 2010 році становила 31 особа. Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємстві повинно бути працевлаштованим 1 інвалід, згідно даних управління Пенсійного Фонду України в м.Артемівську та Артемівському районі Донецької області у 2010 році інваліди на підприємстві були відсутні, тобто не виконано норматив по створенню 1 робочого місця. Згідно розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році, складає 9070,97 гривень. Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та пункту 4 «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення. У зв'язку з цим, станом на 17 вересня 2012 року була нарахована пеня в сумі 1254,23 гривень. На підставі викладеного просили стягнути з відповідача на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в загальній сумі 10325 гривні 20 копійок.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. Додатково пояснив, що у позовній заяві допущена опечатка у назві відповідача, у зв'язку з чим, просив вважати правильною назву відповідача - Фермерське господарство «Максімус-1».

Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти позову. Надав заяву, в якій визнав позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.

Фермерське господарство «Максімус-1» зареєстровано Артемівською районною державною адміністрацією Донецької області 13 червня 2006 року та внесено до ЄДРПОУ за номером 34433392, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

22 серпня 2012 року начальник управління Пенсійного фонду України у м.Артемівську та Артемівському районі Донецької області листом за № 7322/07 надав позивачу інформацію щодо Фермерського господарства «Максімус-1» (ЄДРПОУ 34433392) за 2010 рік, а саме: середньооблікова кількість штатних працівників за 2010, 2011 рік - 31,32 відповідно; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність за 2010, 2011 рік - 0, 0 відповідно; фонд оплати праці штатних працівників за 2010, 2011 рік, тис. грн. - 281,209 та 306,439 відповідно.

При прийнятті судового рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Пунктом 8 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року №875-XII, в редакції Закону України від 8 липня 2010 року №2457-VI, (далі за текстом - Закон № 875-XII) передбачено, що відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до частини 9 статті 20 Закону №875-ХІІ спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Згідно пункту 4 «Положення про Фонд соціального захисту інвалідів», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року №129, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2011 року за №528/19266, одним із основних завдань Фонду соціального захисту інвалідів є ведення претензійно-позовної роботи у судах різних інстанцій.

Отже, Фонд у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень, а тому юрисдикція адміністративного суду поширюється на даний спір, оскільки останній виник у публічно-правових відносинах.

Відповідно до статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно з частиною 3 статті 18 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 20 Закону № 875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України. У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

Згідно з розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені за порушення термінів сплати цієї санкції відповідач має сплатити адміністративно-господарську санкцію в сумі 9070,97 гривень та пеню в сумі 1254,23 гривень.

Суд, перевіривши розрахунок сум адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів у 2010 році та пені за порушення термінів сплати цієї санкції, зазначає, що вказані суми розраховані позивачем правильно.

Отже, оскільки відповідачем не вжито всі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, позивачем правомірно визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, які в установлений законом строк сплачено не було.

З урахуванням встановлених обставин у справі та визнанням позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 8-11; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 186; 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фермерського господарства «Максімус-1» (84528, Донецька область, Артемівський район, село Званівка, вулиця Миру, будинок 32, ЄДРПОУ 34433392) на користь Державного бюджету України (р/р 31216230700001 в ГУ ДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 13492430, МФО 834016, код платежу 50070000) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році, у сумі 9070 (дев'ять тисяч сімдесят) гривень 97 копійок та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарської санкції у сумі 1254 (тисяча двісті п'ятдесят чотири) гривень 23 копійки, загалом 10325 (десять тисяч триста двадцять п'ять) гривень 20 копійок.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засідання 17 жовтня 2012 року.

Постанова в повному обсязі складена 22 жовтня 2012 року.

Постанова набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Циганенко А.І.