ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
12 жовтня 2012 р. (14:39 год.) Справа №2а-5945/12/0170/18
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море"
до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби у м. Феодосії АР Крим
про стягнення
представники сторін:
від позивача - Митрофанова Ірина Андріївна, довіреність №001/5 від 20.01.2012р.;
від позивача - Облетова Галина Василівна, довіреність №001/3 від 10.01.2012р.;
від відповідача 1 - Гришин Роман Юрійович, довіреність №2 від 06.03.2012р.;
від відповідача 1 - Макієнко Наталія Юріївна, довіреність №27 від 14.03.2012р.;
від відповідача 2 - не з'явився.
Суть справи: Відкрите акціонерне товариство "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" (далі- позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (далі- Відповідач 1), Управління Державної казначейської служби у м. Феодосії АР Крим (далі- Відповідач 2) про стягнення заборгованості з податку на додану вартість за липень 2011р. у сумі 1357001,00грн., пеню у розмірі 126201,09 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на Податковому кодексі України та мотивовані тим, що відповідачами неправомірно не виплачується з Державного бюджету сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011р.
У судовому засіданні 05.09.2012р. представник позивача надав заяву про зменшення позовних в частині стягнення пені за липень 2011р.. а саме просив стягнути з Державного бюджету України на користь позивача бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за липень 2011 р. у сумі 1357001,00 грн., пеню у розмірі 34798,71 грн.
Також, у судовому засіданні 12.10.2012р. представник позивача надав заяву про збільшення позовних вимог, а саме просив стягнути з Державного бюджету України на користь позивача бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за липень 2011 р. у сумі 1357001,00 грн., пеню у розмірі 48517,40 грн. та стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 2146,00 грн. судового збору.
Представники позивача у судовому засіданні уточненні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, зазначених у позові, та наполягали на їх задоволенні.
Представники відповідача (Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби) проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволені позову. Свою правову позицію відповідач 1 виклав у письмових запереченнях на позов (а.с. 32-33,202).
Відповідач (Управління Державної казначейської служби у м. Феодосії Автономної Республіки Крим) явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Правова позиція відповідача 2 викладена у письмових поясненнях (а.с. 192-194).
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у справі матеріалами за відсутності представника Управління Державної казначейської служби у м. Феодосії Автономної Республіки Крим.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" зареєстроване Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим як юридична особа, про що свідчіть свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 440112 (а.с.26), Статут позивача (а.с. 16-24).
Позивач перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 18.07.1990р. за № 297 (а.с.29). та є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 00438442, виданого 01.08.2001р. (а.с.28).
Згідно із поданими позивачем до відповідача уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2011р. (вх. № 9007306539 від 05.09.2011р.) та розрахунком суми бюджетного відшкодування за липень 2011р. сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 1816737,00 грн.
Посадовими особами відповідача проведено документальну позапланову виїзну перевірку ВАТ "ФСК "Море" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2011р., яка виникла за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалось в період -січень, квітень, травень, червень 2011р.
За результатами перевірки складено акт №2047/23-4/14309008 від 07.10.2011р., у висновках якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення позивачем:
- п. 200.1, 200.4, 200.14 ст.200, п.14 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2011р. на суму 1357001грн.(яка виникла за рахунок від'ємного значення що декларувалось у червні 2011р.);
- п.198.3, 198.6 ст. 198, п. 201.1, 201.4, 201.104 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту за липень 2011р. на суму 104546грн.
За результатами перевірки та на підставі акту №2047/23-4/14309008 від 07.10.2011р. відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення №0000522304 від 14.10.2011р. про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2011р. на 1357001грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 339250,25грн.; №0000532304 від 14.10.2011р. про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 104546грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 26136,50грн.
Не погодившись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернуся до Окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000522304 від 14.10.2011р. про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2011р. на суму 1357001грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 339250,25грн; №0000532304 від 14.10.2011р. про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 104546грн. та застосування штрафних санкцій в розмірі 26136,50грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.12.2011 р. у адміністративній справі № 2а-13110/11/0170/11, яка залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2012р., адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" задоволено, визнано протиправними та скасувано податкові повідомлення-рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим від 14.10.2011р. №0000522304 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011р. на суму 1 357 001грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 339 250,25грн. та №0000532304 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість та податкового кредиту за липень 2011р. на суму 104 546грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 26136,50грн.
Частиною 1 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, задовольняючи позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море", Окружний адміністративний суд встановив протиправність прийнятих податкових повідомлень-рішень Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим №0000522304 від 14.10.2011 р. яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2011р. на суму 1 357 001грн. та визначено штрафні (фінансові) санкцій у розмірі 339 250,25грн.; №0000532304 від 14.10.2011 р., яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість та податкового кредиту за липень 2011р. на суму 104 546грн. та визначено штрафні (фінансові) санкцій у розмірі 104 546грн.
Відповідачем під час розгляду справи суду не надано будь-яких доказів скасування ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2012 р. та постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.12.2011 р. у справі № 2а-13110/11/0170/11, а також відомості про зупинення виконання зазначених судових рішень відповідно до п.5 ч.1 ст.215 КАС України.
У зв'язку з закінченням судового оскарження податкових повідомлень-рішень та неотриманням з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у встановлені строки, Відкрите акціонерне товариство "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" звернулось до суду про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за липень 2011р. в розмірі 1357001,00 грн. та пені в розмірі 48517,40 грн.
Загальні підстави, порядок визначення та сплати, бюджетного відшкодування податку на додану вартість встановлені Розділом V Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, у тому числі, операції платників податку з постачання товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків з бюджетом регламентується статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Підпунктом 14.1.179 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання для цілій розділу V ПК України, це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з розділом V Податкового кодексу України (п.п. 14.1.181 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).
У п. 198.2 статті 198 цього кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів / послуг
- дата отримання платником податків товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку за встановленою ставкою протягом звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого ви користування в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Підпунктом 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування -відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V Податкового кодексу України.
У п. 200.7 ст. 200 ПК України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (200.8. ст.200 ПК України).
Згідно з п. 200.10. ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п.200.11. ст.200 Податкового кодексу України).
Згідно із п.200.15 Податкового кодексу України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.200.13. ст.200 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України, джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Згідно із п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Судом встановлено, що процедура судового оскарження податкових повідомлень-рішень щодо бюджетного відшкодування з податку на додану вартість закінчена, що підтверджено постановою Окружного адміністративного суду АР Крим 16.12.2011 р., яка набрала законної сили 03.04.2012 р. згідно із ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду, однак відшкодування в розмірі 1357001,00 грн. не здійснено, бюджетна заборгованість по декларації за липень 2011 року з податку на додану вартість складає 1357001,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується дотримання позивачем порядку, встановленого діючим законодавством та вчинено передбачені законом дії щодо отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1357001,00 грн. за липень 2011 року.
Також, суд погоджується з наведеним позивачем розрахунком пені, оскільки ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2012 р. у справі № 2а-13110/11/0170/11 була отримана відповідачем 1 03.05.2012р., що підтверджується самим відповідач 1 у письмових запереченнях.
З 04.05.2012 р. починається сплив 5 - денного терміну для надання висновку органу Державного казначейства, який закінчується 11.05.2012 р. З 14.05.2012 р. починається сплив 5 - денного терміну, протягом якого орган Державного казначейства зобов'язаний перерахувати кошти на рахунок платника податків, який закінчується 18.05.2012 р. Таким чином, саме з цієї дати невідшкодовані суми ПДВ становляться бюджетною заборгованістю та розпочинається нарахування пені.
Розмір пені на суму заборгованості з відшкодування ПДВ за липень 2011 р. в сумі 1357001,00 грн. за період з 19.05.2012 р. по 10.10.2012 р. складає 48517,40 грн. (1357001,00 грн. х 120% х 7,5% х 145 дн. : 365дн.).
Таким чином, позовні вимоги зі стягнення пені у розмірі 48517,40 підлягають задоволенню.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачами у справах розглядуваної категорії виступають податковий орган та орган державного казначейства. При цьому позивач не зобов'язаний зазначати зміст позовних вимог окремо щодо кожного з них, оскільки з урахуванням положень ст. 200 Податкового Кодексу України та Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. № 39, податковий орган та орган державного казначейства діють як органи державної влади, як представники одного відповідача - держави, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки. При цьому попереднє адміністративне або судове оскарження дій або бездіяльності органів державної податкової служби щодо надання висновку про суми ПДВ, належні до відшкодування, не є необхідною передумовою для безпосереднього звернення платника податку з позовом про стягнення відповідної суми з Державного бюджету України.
Разом із тим, враховуючи, що висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування є підставою для проведення відшкодування сум податку на додану вартість з державного бюджету, ненадання такого висновку саме по собі також є порушенням права платника податку на бюджетне відшкодування.
Отже, учасниками адміністративного процесу у справах про стягнення бюджетної заборгованості є суб'єкти господарювання, органи державної податкової служби та територіальні органи державного казначейства. Способом захисту порушеного права у випадку невідшкодування платнику податку бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є стягнення бюджетної заборгованості з цього податку.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Відповідно до листа Вищого адміністративного суду України від 21.11.2011 року № 2135/11/13-11у резолютивній частині судового рішення слід зазначати обов'язок органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень -відповідача.
Суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму судового збору в розмірі 2146,00 грн.
У судовому засіданні, яке відбулось 12.10.2012 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено17.10.2012 р.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України (код ЄДРПОУ 37986011, рахунок № 31114030700024, відкрити за кодом класифікації доходів бюджету 14010200 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь, код банку 824026) на користь Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море"(98176, АР Крим, м. Феодосія, смт. Приморський, вул. Десантників, б. 1, код ЄДРПОУ 14309008) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2011 року в розмірі 1357001,00 грн. та пеню за прострочення бюджетного відшкодування в розмірі 48517,40 грн.
3. Стягнути на користь Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" судовий збір в розмірі 2146,00 грн. з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Панов О.І.