ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 грудня 2011 р. (11:25) Справа №2а-5526/11/0170/24
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіКащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Іванової Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим
до Відкритого акціонерного товариства "Совєтський райсількомунгосп"
про стягнення,
за участю:
прокурор - не з'явився,
представник позивача - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся Сакський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (далі - позивач) з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Совєтський райсількомунгосп» (далі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням ВАТ «Совєтський райськомунгосп» розпоряджень Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим про усунення порушень законодавства про цінні папери від 31.08.2010 року № 27-АР та від 20.12.2010 року № 35-АР у зв'язку з чим до відповідача згідно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.01.2011 року № 115-АР застосовані штрафні санкції в розмірі 85000,00 гривень. Позивач зазначив, що вказана постанова була отримана відповідачем та у судовому порядку ним не оскаржувалась, штрафні санкції у добровільному порядку не погашені.
Прокурор у судове засіданні не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю та зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, правом надати заперечення не скористався, будь - яких клопотань не надсилав.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає за можливе, керуючись положеннями ст.128 КАС України, розглянути справу за відсутністю сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Совєтський райсількомунгосп» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 00274795), про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 49).
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448) державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 448 державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Таким чином судом встановлено, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до пунктів 9,10,14 ст. 8 Закону № 448 державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 6 № 448 державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Враховуючи викладене зазначений спір є публічно - правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Судом встановлено, що 31.08.2010 року позивачем винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 27-АР, відповідно до якого встановлено порушення відповідачем законодавства про цінні папери, а саме: нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua), не опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та неподання до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим регулярної річної інформації за 2009 рік (а.с. 39).
У зазначеному розпорядженні відповідачу наданий строк до 30.09.2010 року для усунення порушення чинного законодавства про цінні папери та розкриття регулярної річної інформації за 2009 рік відповідно до вимог пункту 1 глави 7 розділу V Положення шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим паперової форми регулярної річної інформації відповідно до вимог Положення та електронної форми регулярної річної інформації відповідно до вимог наказу Голови Комісії від 27.12.2007 року № 1598 «Щодо вимог глав 1-5 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 97/13364. У термін до 30.09.2010 року проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Зазначене розпорядження отримано відповідачем 31.08.2010 року, про що свідчить підпис голови правління на розпорядженні.
Як свідчать матеріали справи, 26.10.2010 року позивачем винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 35-АР, відповідно до якого встановлено невиконання відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 31.08.2010 року № 27-АР.
У зазначеному розпорядженні відповідачу наданий строк до 20.12.2010 року для усунення порушення чинного законодавства про цінні папери та розкриття регулярної річної інформації за 2009 рік відповідно до вимог пункту 1 глави 7 розділу V Положення. У термін до 20.12.2010 року проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження (а.с. 8). Зазначене розпорядження направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією.
Суд зазначає, що доказів щодо усунення порушень законодавства про цінні папери, встановлених у розпорядженнях від 31.08.2010 року № 27-АР та від 26.10.2010 року № 35-АР відповідачем не надано.
Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим від 21.12.2010 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Совєтський райсількомунгосп» (а.с. 9).
Зазначена постанова направлена відповідачу рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить квитанція (зворотній бік а.с. 9).
30.12.2010 року начальником відділу корпоративних фінансів, організаційного та кадрового забезпечення Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим складений акт № 235-АР про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Совєтський райсількомунгосп», відповідно до якого встановлено невиконання відповідачем розпорядження від 26.10.2010 року № 35-АР про усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (www.stockmarket.gov.ua), не опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та неподання до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим регулярної річної інформації за 2009 рік (а.с. 11).
На підставі вказаного акту постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим від 30.12.2010 року призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача на 11.01.2011 року о 10:30 у Територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с. 10).
Зазначена постанова направлена відповідачу рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить квитанція (зворотній бік а.с. 10).
За невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим 11.01.2011 року прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 01-АР, якою до ВАТ «Совєтський райсількомунгосп» застосовані штрафні санкції у розмірі 85000,00 гривень та роз'яснено, що штрафні санкції необхідно сплатити протягом 15-ти днів з моменту отримання постанови, а копію платіжного доручення направити протягом п'яти робочих днів до Територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с. 13).
Вказана постанова була направлена відповідачу з супровідним листом 11.01.2011 року за вих. № 02/04/38 (а.с. 12).
Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення позивачем штрафу в розмірі 85000,00 гривень за постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.01.2011 року № 01-АР суд зазначає наступне.
Оцінюючи правомірність прийнятого рішення суд керується критеріями, закріпленими частиною 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури та яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації своїх дискреційних владних функцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулюються Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року № 3480-ІV (далі - Закон № 3480), Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 97/13364 (далі - Положення № 1591).
Питання щодо розкриття інформації на фондовому ринку врегульовані розділами V Закону № 3480, Положення № 1591.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 3480 регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 3480, п. 2 глави 1 розділу V Положення № 1591 звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особі та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок; перелік власників значних пакетів (10 відсотків і більше) акцій із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій (ч. 3 ст. 40 Закону № 3480, п. 1 глави 2 розділу V Положення № 1591).
Відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону № 3480, п. 3 розділу І Положення № 1591 річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (ч. 6 ст. 40 Закону № 3480).
Згідно з п. 16 розділу І Положення № 1591 інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Комісії у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.
Відповідно до п. 1 глави 7 розділу V Положення № 1591 розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 1,2 Розділу VII Положення № 1591 державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія. За нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону № 448 до основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства (п. 15 ч. 2 ст. 7 Закону № 448).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону № 448).
Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за № 120/14811 (далі - Правила № 2272) визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1 розділу IV Правил № 2272 уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Частиною 2 розділу IV Правил № 2272 передбачено, що уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1 розділу VII Правил № 2272 розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою.
Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.
Частиною 3 цього розділу передбачено, що за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів або про закриття справи.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Приймаючи до уваги те, що сума заборгованості зі сплати штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн. відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена та у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України не надані докази сплати заборгованості або оскарження зазначеної постанови, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Совєтський райсількомунгосп» штрафні санкції у розмірі 85000,00 грн. до Державного бюджету України (код платежу 21081100, банк одержувача Головне управління Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, р/р 31117106700290, код ЄДРПОУ 34740431).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.