Постанова № 26517053, 23.10.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2012
Номер справи
3478/12/2170
Номер документу
26517053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2012 р. Справа № 2-а-3478/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів допомоги по безробіттю, вартості навчання, матеріальної допомоги в період навчання, одноразової допомоги для організації власної справи,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості (далі - позивач, ХМЦЗ) звернувся до адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про повернення коштів допомоги по безробіттю, вартості навчання, матеріальної допомоги в період навчання, одноразової допомоги для організації власної справи у розмірі 7417,06 грн.

Представник позивача надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав.

Відповідач до суду не з'явилась, про час та місце слухання справи повідомлена належним чином, заперечень на позов не надала.

Виходячи з вищевикладеного та на підставі ч. 4, 6 ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути спір у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Позов обґрунтований тим, що до ХМЦЗ звернулась ОСОБА_1 із заявою про надання статусу безробітної до вирішення питання її працевлаштування, яку було задоволено та присвоєно їй статус безробітної, ознайомлено з правами та обов'язками, які вона має у зв'язку із наданням такого статусу. Крім того, їй призначено виплату державної соціальної допомоги у зв'язку із безробіттям. Згідно акту перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення встановлено, що ОСОБА_1 з 19.04.2010р. знаходилась у цивільно-правових відносинах з ТОВ "ЕУЛАЙФ ГРУП". На підставі акту перевірки ХМЦЗ видано наказ № НТ 120817 від 17.08.2012, відповідно до якого вирішено повернути кошти матеріального забезпечення, надані відповідачу протягом періоду часу з 20.12.2010р. по 15.09.2011р. у розмірі 7417,06 грн. Листом № 10-21/4657 від 17.08.2012 ОСОБА_1 запропоновано добровільно повернути зазначені кошти протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання поштового відправлення. Однак, на момент подачі позову сума боргу відповідачем не погашена. Виходячи з цього позивач просить стягнути суму боргу на користь ХМЦЗ.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Законами України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі - Закон №803-ХІІ) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ) встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.

Згідно із ст. 12 Закону № 1533-ІІІ виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 (далі - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Таким чином, з вищевикладеного слідує, що ХМЦЗ має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.

Відповідно до ст. 2 Закону № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Згідно із ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.

13 грудня 2010 року до Херсонського міського центру зайнятості звернулась ОСОБА_1, якій 20.12.2010 p. наказом № НТ 101220, на підставі її заяви від 20.12.2010 p., присвоєно статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 20.12.2010 р.

З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_1 ознайомлено на інформаційному семінарі 20.12.2010 p., зокрема з обов'язком своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, у тому числі про наявність заробітку та інших передбачених законодавством доходів.

На виконання вимог Положення 53/59, відповідно до заяви ОСОБА_1, від 26.01.2011 р. було укладено Договір № 212011012600017 між Херсонським міським центром зайнятості та безробітною ОСОБА_1 щодо її професійного навчання за програмою "Основи знань з організації комерційної діяльності, які є загальними для всіх видів діяльності та форм власності" строком на 0,5 міс. (80 годин) з метою подальшого працевлаштування.

Згідно корінця направлення на навчання № 11-1103 від 26.01.2011 р. ОСОБА_1 27.01.2011 р. була прийнята на навчання до Херсонського кооперативного економіко-правового коледжу.

З 28.02.2011 р. ОСОБА_1 наказом № НТ 110228 знято з обліку в зв'язку з працевлаштуванням безробітного.

Перевіркою достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та оформленою актом № 159/р-2 від 22.02.2012 р., на підставі листа-відповіді з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕУЛАЙФ ГРУП" від 09.02.2012р. № 52, встановлено, що ОСОБА_1 з 19.04.2010р. знаходилась в цивільно-правових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕУЛАЙФ ГРУП".

Таким чином, відповідач приховавши факт отримання доходу під час перебування в статусі безробітної, незаконно отримала допомогу по безробіттю у сумі 1673 грн. 98 коп., пройшла курс професійного навчання вартістю 392 грн. 03 коп. та отримала матеріальну допомогу в період професійного навчання в розмірі 456 грн. 54 коп., отримала одноразову допомогу для організації власної справи 4894 грн. 51 коп., всього 7417 грн. 06 коп.

Наказом № НТ 120817 від 17.08.2012 p., відповідно до Закону 1533, прийнято рішення про повернення гр. ОСОБА_1 коштів, наданих як допомога по безробіттю за період з 20.12.2010 р. по 15.09.2011р. у розмірі 7417 грн. 06 коп.

Листом №10-21/4657 від 17.08.2012 р. направленого рекомендованою кореспонденцією, запропоновано ОСОБА_1 добровільно повернути кошти Херсонському міському центру зайнятості.

Згідно з підпунктом 1 п. 5.5 розд.5 Порядку виплата по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою діяльністю або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Відповідно до абзацу 1 п.п.1 п. 20 Порядку громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.

Підпунктом 1.1 Положення про порядок надання Фондом послуг з професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 13 лютого 2001 р. № 53/59 (далі - Положення 53/59), який розроблено відповідно до Закону 1533, встановлено, що професійна підготовка, перепідготовка або підвищення кваліфікації (далі - професійне навчання) громадян є одним із видів соціальних послуг, зорієнтованих на забезпечення ефективної політики зайнятості населення, підвищення конкурентоспроможності особистості на ринку праці. Пп. 1.3. Положення 53/59 передбачено, що професійне навчання безробітних організовується державною службою зайнятості за їх згодою відповідно до потреб ринку праці.

Відповідно п.2 Порядку надається матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного застрахованим та незастрахованим особам, визнаним відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" безробітними, які за направленням державної служби зайнятості проходять професійне навчання, та компенсуються витрати на проїзд до місця проходження професійного навчання, якщо воно здійснюється в іншій місцевості, та у зворотному напрямку.

Відповідно до ч. 2 ст.36 Закону №1533, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з абз.1 ч. З ст. 36 Закону №1533, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 7 Порядку протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Однак, станом на момент подачі позову зазначений борг відповідачем не погашено.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума боргу відповідача з повернення коштів матеріального забезпечення підлягає стягненню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (р/р 37173001004936, ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 35219574) суму боргу в розмірі 7417 (сім тисяч чотириста сімнадцять) грн. 06 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 10.2.3