ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2012 року о/об 10 год. 34 хв. Справа № 2а-0870/7053/11
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Корольові О.О., за участю представника позивача Самсонової І.В., представників відповідача Гавриленка Д.В., Жужа Є.А., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький автомобілебудівний завод»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі
про скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Запорізький автомобілебудівний завод» (надалі - позивач або ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод») звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі (надалі - відповідач або СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі) про: скасування податкового повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011; зобов'язання відповідача вчинити дії по відновленню позивачу суми бюджетного відшкодування за грудень на суму 2165573 грн. 00 коп.
Позивачем у позові зазначено, що за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за грудень 2010 року СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі складений акт за №39/08-02/25480917 від 18.03.2011, на підставі якого відповідачем винесено та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011. Результатом прийняття такого рішення стало зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 2165573 грн. 00 коп. При оформленні податкового повідомлення-рішення відповідач виходив з пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.1, абз.«а» пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», пп.5.12.2 п.5 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого 30.05.1997 наказом ДПА України №166. Підставою для ухвалення рішення, на погляд відповідача, стало завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за грудень 2010 року на суму 2165573 грн. 00 коп. Зазначене вище, як вважає відповідач, спричинене встановленими за результатами позапланової виїзної перевірки з питання правильності обчислення від'ємного значення ПДВ за жовтень, листопад 2010 року та достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2010 року порушеннями пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту листопада (рядки 18.2 та 21 декларації) на суму 3553754 грн. 00 коп. Таке, на думку відповідача, порушення призвело до завищення залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету (рядок 24) на суму ПДВ 2165573 грн. 00 коп. Позивач з вищевказаним повідомленням-рішенням відповідача цілком не згоден, вважає його незаконним та необґрунтованим, а нарахування суми бюджетного відшкодування правомірним з наступних підстав. Відповідач здійснив позапланову виїзну перевірку позивача з питань правильності обчислення ПДВ за жовтень, листопад 2010 року, за наслідками якої складений акт та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення №0000590802 від 11.03.2011, за наслідками чого позивачу було зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за листопад 2010 року на 3553754 грн. 00 коп. Не погоджуючись з зазначеним рішенням №0000590802 від 11.03.2011, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Після отримання рішення про незадоволення скарги позивач звернувся до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання відповідача вчинити дії по відновленню від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за листопад 2010 року в сумі 3553753 грн. 57 коп., згідно поданої декларації за відповідний період (справа №2а-0870/6214/11). Позивач з посиланням на приписи ст.56 Податкового кодексу України вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011 є незаконним, оскільки ґрунтується на підставі акту позапланової виїзної перевірки з питання правильності обчислення від'ємного значення ПДВ за жовтень, листопад 2010 року та, перш за все, податкового повідомлення-рішення №0000590802 від 11.03.2011, яким зменшено суму від'ємного значення. Отже, податкове повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011 є незаконним, оскільки ґрунтується на підставі акту позапланової виїзної перевірки з питання правильності обчислення від'ємного значення ПДВ за жовтень, листопад 2010 року та, перш за все податкового повідомлення-рішення №0000590802 від 11.03.2011, яким зменшено суму від'ємного значення в листопаді 2010 pоку, але яке в силу норм законодавства на сьогодні не є узгодженим та таким, що може спричиняти будь-які правові наслідки. Звідси, фіксувати на його підставі наступні порушення податкового законодавства (шляхом винесення рішення) з боку відповідача є передчасним та незаконним до того часу, поки не буде вирішений судовий спір по попередньому податковому повідомленню-рішенню.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представником відповідача надано до суду письмові заперечення в яких він зазначив, що відповідачем проведено документальну позапланову перевірку за наслідками якої складено акт №39/08-02/25480917 від 18.03.2011. Встановлено, що позивачем у порушення пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.1 п.7.7.2, п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» неправомірно сформовано податковий кредит і, як наслідок, завищено суму бюджетного відшкодування у сумі 2165573 грн. 00 коп. За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011 на зменшення суми бюджетного відшкодування у розмірі 2165573 грн. 00 коп. Оскільки, за результатами позапланової виїзної перевірки ЗАТ з іноземною інвестицією «ЗАЗ» з питання правильності обчислення від'ємного значення ПДВ за жовтень, листопад 2010 року та достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2010 року у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в жовтні 2010 року встановлено завищення від'ємного значення листопада на суму ПДВ 3553754 грн. 00 коп. (рядок 18.2 та 21) СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі вважає, що підприємством порушено вищенаведені норми податкового законодавства щодо визначення суми бюджетного відшкодування грудня 2010 року, що призвело до невірного визначення суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками грудня 2010 року, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду. Щодо оскарження підприємством в судовому порядку сум ПДВ, визначених в податкових повідомленнях-рішеннях за результатами позапланової виїзної перевірки (акт перевірки від 21.02.2011 №24/08-02/25480917), СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі зазначає, що згідно п.56.2 ст.56 Податкового кодексу України: у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь яке інше рішення ... він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Відповідач, посилаючись на п.56.15 ст.56 Податкового кодексу України зазначає, що скарга, подана з дотриманням строків ... зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошових зобов'язань, що оскаржується вважається не узгодженою. СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі за результатами позапланової виїзної перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення на завищену суму від'ємного значення ПДВ та завищену суму бюджетного відшкодування, грошові зобов'язання ЗАТ «ЗАЗ» у вказаних періодах не визначались. Відповідач, посилаючись на приписи п.54.3.2, п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, наполягає, що бюджетному відшкодуванню передує визначення від'ємного значення. При цьому, цей механізм випливає виключно з наведених вище положень законодавства. З урахуванням цього, оскільки розмір від'ємного значення ПДВ відповідачем зменшено, а податкове повідомлення-рішення є чинним та не ким не скасованим, мова про бюджетне відшкодування не повинна поставати.
У судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представників відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №526939 ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» зареєстроване виконавчим комітетом Запорізької міської ради за адресою: 69600, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Леніна, буд.8. Позивач має ідентифікаційний код 25480917.
Відповідно до п.1.2. Статуту ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» є правонаступником всіх прав і обов'язків, в тому числі майнових, Спільного українсько-корейського підприємства з іноземною інвестицією у формі закритого акціонерного товариства «АвтоЗАЗ-Деу» та Закритого акціонерного товариства з іноземною інвестицією «Запорізький автомобілебудівний завод». У п.1.10. Статуту зазначено, що товариство набуло прав юридичної особи з дня його державної реєстрації.
Згідно Акту перевірки №39/08-02/25480917, складеного 18.03.2011 СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі за результатами проведення документальної позапланової виїзної перевірки Закритого акціонерного товариства з іноземною інвестицією «Запорізький автомобілебудівний завод» з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в листопаді 2010 року, податковий орган дійшов висновку: «… 1.На порушення пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.1 абз.«а» пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» …, пп.5.11, пп.5.12.2 п.5 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого 30.05.1997 наказом ДПА України №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997 за №250/2054 встановлено завищення заявленої суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за грудень 2010 року у розмірі 2165573 грн. 2.На порушення пп.7.2.6 п.7.2, пп.7.4.1 пп.7.4.5 п.7.4, пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» … заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду за грудень 2010 року на суму 1392895 грн. …».
Також, в Акті перевірки №39/08-02/25480917 від 18.03.2011 (сторінки 32-34) зазначено, що: «… Згідно довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх додаткових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до розрахунку з ПДВ за грудень 2010р.), залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд.24 розрахунку з ПДВ за грудень 2010р.) складається із суми ПДВ, яка виникла по декларації за листопад 2010р. у сумі 2165573 грн. 00 коп. … За результатами документальної позапланової виїзної перевірки з питання правильного обчислення від'ємного значення ПДВ за жовтень, листопад 2010р. та достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2010р. у зменшення податкових зобов'язань ПДВ наступних податкових періодів, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в жовтні 2010р. (акт від 21.02.2011 №24/08-02/25480917), встановлено порушення пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту листопада 2010р. (рядки 18.2 та 21) на суму 3553754 грн. 00 коп. … Завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту листопада 2010р. на суму 3553754 грн. 00 коп. призвело до: - завищення залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду грудня 2010р. (рядок 23, 23.1) на суму ПДВ 3553754 грн. 00 коп.; - завищення залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету (рядок 24) на суму ПДВ 2165573 грн. 00 коп.; - завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 25, 25.2) на суму ПДВ 2165573 грн. 00 коп.; - заниження суми ПДВ, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду (рядок 27) на суму 1392895 грн. 00 коп. (у т.ч. встановлено порушення заниження суми позитивного значення за грудень 2010р. на суму 4714 грн.) …».
Таким чином, згідно вказаного Акту перевірки №39/08-02/25480917 від 18.03.2011 завищення бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2010 року у сумі 2165573 грн. 00 коп. відбулось через завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість листопада 2010 року на суму 3553754 грн. 00 коп.
Результатом розгляду відповідачем Акту перевірки №39/08-02/25480917 від 18.03.2011 стало прийняття відносно Закритого акціонерного товариства з іноземною інвестицією «Запорізький автомобілебудівний завод» податкового повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011 (яке є предметом спору в адміністративній справі).
Податковим повідомленням-рішенням №0000680802 від 05.04.2011 СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі: 2165573 грн. 00 коп. (за звітний період грудень 2010 року).
Судом з'ясовано, що на підставі Акту перевірки №24/08-02/25480917 від 21.02.2011 (на який посилається відповідач в Акті перевірки №39/08-02/25480917 від 18.03.2011 (сторінка 33)) СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі 11.03.2011 прийнято відносно Закритого акціонерного товариства з іноземною інвестицією «Запорізький автомобілебудівний завод» податкове повідомлення-рішення №0000590802.
Податковим повідомленням-рішенням №0000590802 від 11.03.2011 позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 3553754 грн. 00 коп. за період листопад 2010 року.
Вказане податкове повідомлення-рішення №0000590802 від 11.03.2011 - скасоване постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2011, ухваленою в адміністративній справі №2а-0870/6214/11.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2012 апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі залишено без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2011 у справі №2а-0870/6214/11 - без змін.
Отже, постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2011, ухвалена в адміністративній справі №2а-0870/6214/11, набрала законної сили.
Дослідженням Податкової декларації з податку на додану вартість за 11 місяць 2010 року з'ясовано, що: у рядку 23 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» зазначено - 6438313 грн. 00 коп.; у рядку 23.1 «значення рядка 22.2 податкової декларації попереднього звітного періоду» зазначено - 7552257 грн.; сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (ряд.25) визначена позивачем у розмірі 6438313 грн.
У Податковій декларації з податку на додану вартість за 12 місяць 2010 року у рядку 24 «Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду» зазначено 2165573 грн. 00 коп. Аналогічна сума проставлена позивачем у ряд.25 та 25.2 цієї декларації.
Суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню через наступне.
1. Податкове повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011 винесене СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі має бути скасоване виходячи з нижче зазначеного.
У п.1.3 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» (який був чинний на момент вчинення спірних правовідносин) зазначено, що платник податку - це особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Пунктом 1.7 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, що визначена згідно з цим Законом.
Правила формування податкового кредиту платниками податку на додану вартість визначені ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Згідно з пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду визначається із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг) та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом звітного періоду у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг, основних фондів) для подальшого використання у межах господарської діяльності.
Як зазначено у пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до абз.«а» пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.09.2011, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2012, в адміністративній справі №2а-0870/6214/11 податкове повідомленн-рішення №0000590802 від 11.03.2011 скасоване. Звідси відсутнє завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість листопада 2010 року на суму 3553754 грн. 00 коп., а отже й завищення бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2010 року у сумі 2165573 грн. 00 коп.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про дотримання позивачем правил формування бюджетного відшкодування, встановлених ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Будь-які підстави для прийняття відносно Закритого акціонерного товариства з іноземною інвестицією «Запорізький автомобілебудівний завод» податкового повідомлення-рішення №0000680802 від 05.04.2011 у відповідача - відсутні.
2. Позовна вимога щодо зобов'язання відповідача вчинити дії по відновленню позивачу бюджетного відшкодування за грудень на суму 2165573 грн. 00 коп. не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано до суду жодного доказу не відновлення відповідачем бюджетного відшкодування за грудень на суму 2165573 грн. 00 коп. та нормативно не обґрунтовано цю позовну вимогу.
Крім того, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України).
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (п.200.8 ст.200 Податкового кодексу України).
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби (п.200.9 ст.200 Податкового кодексу України).
Як зазначено у п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно з п.2 «Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість», затвердженого 17.01.2011 постановою Кабінету Міністрів України №39 (далі - «Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість»), податкова декларація платника податку, в якій заявлена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що зареєстрована в органах державної податкової служби, підлягає згідно з пунктами 200.10 і 200.18 статті 200 Податкового кодексу України обов'язковій камеральній перевірці, яка проводиться: протягом 20 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість та якого протягом 17 календарних днів, що настають за граничним строком подання звітності, не повідомлено про невідповідність критеріям, визначеним Податковим кодексом України; протягом 30 календарних днів, що настають за граничним строком отримання органом державної податкової служби податкової декларації платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
У разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету (п.6 «Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість»).
Як зазначено у п.7 «Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість», орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість. Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011р. в електронній формі з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» і «Про електронні документи та електронний документообіг» і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії.
Аналогічний порядок передбачався пп.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно якого після закінчення процедури адміністративного чи судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 03.08.2004 №451/501/132, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.08.2004 за №971/9570, розділом 4 «Порядку відшкодування податку на додану вартість», затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 02.07.1997 №209/72, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2001 за №489/5680, передбачено, що відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків згідно з реєстрами суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування податку на додану вартість, які надаються як регіональними податковими органами, так і Державною податковою адміністрацією України, або за рішенням суду.
Позивачем не надано до суду жодних доказів виконання ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» вимог п.200.7, п.200.8 ст.200 Податкового кодексу України, рівно як і доказів відмови саме відповідачем у наданні висновку або не направлення висновку до органу Державного казначейства України.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі за №0000680802 прийняте 05.04.2011 відносно Публічного акціонерного товариства «Запорізький автомобілебудівний завод».
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 20.10.2012.
Суддя /підпис/ О.О. Прасов