Рішення № 26509175, 18.10.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
18.10.2012
Номер справи
12/5005/8100/2012
Номер документу
26509175
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.10.12р. Справа № 12/5005/8100/2012

За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, 51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського,2

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Феррекспо", 01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Ємельянова О.О.

Представники:

Від позивача: Шульга М.О. - представник (дов. № 01-17/2/81 від 10.02.2012р.)

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області (далі-позивач) звернулась до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" (далі-відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, а саме:

- внести зміни до п.2.3 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року №11140, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" (ЄДРПОУ 32707900), виклавши його в наступній редакції: "п.2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.07.2011 року становить 356 882,20 грн."

- внести зміни до п.4.1. договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року №11140, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" (ЄДРПОУ 32707900), виклавши його в наступній редакції: "п.4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 10 706,46 грн./рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 7 494,51 грн./рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 №475-24/VI "Про плату за землю";

- судові витрати по справі покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, витребувані документи судом не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання поштовим повідомленням № 0101018913713, яку знаходиться в матеріалах справи (а.с.28).

18.10.2012 року від відповідача до господарського суду Дніпропетровської області надійшла телеграма, в якій просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату у зв'язку з перебуванням представника в службовому відрядженні та неможливістю забезпечити його явку в судове засідання.

В судовому засіданні 18.10.2012 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

18.02.2010 року між Дніпродзержинською міською радою, як орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Феррекспо", як орендар був укладений договір оренди земельної ділянки №11140, відповідно до п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: просп. Аношкіна, 179/245, м. Дніпродзержинськ, згідно з планом земельної ділянки, що додається (а.с.11).

03.03.2010 року договір зареєстровано в Дніпродзержинському відділі ДРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №041010600087 (а.с. 10).

Відповідно до п.2.1 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0533 га для розміщення складу паливно-мастильних матеріалів. Цільове використання земельної ділянки за українським класифікатором: землі підприємств іншої промисловості (1.10.5). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 13.02.2009 року становить 66 204,23 грн. (пункти 2.2, 2.3 договору).

Відповідно до пункту 3.1.даного договору, Договір укладається строком до 23.12.2019 року.

18.02.2010 року між сторонами підписаний акт прийому-передачі земельної ділянки для розміщення складу паливно-мастильних матеріалів загальною площею 0,0533 га, в тому числі: під будівлею -0,0319 га, під проходами, проїздами та площадками -0,0394 га (а.с.14).

Відповідно до пункту 4.1 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 2 317,20 грн./рік без ПДВ, що становить 193,10 грн./міс без ПДВ, і вноситься на розрахунковий рахунок місцевого бюджету, реквізити якого надаються орендарю додатково.

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, відповідно до пункту 4.4 договору оренди земельної ділянки №11140(а.с.9).

Згідно пункту 9.2.3 договору, за умовами договору орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених умовами цього договору.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до статті 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (стаття 288.5.1 Податкового кодексу України).

Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору №11140 оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року, що є причиною виникнення спору.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (статті 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

Згідно Витягу № 3878 від 19.07.2011 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки по просп. Аношкіна, 179/245, загальною площею 0,0533 га становить 356 882,20 грн. (а.с.16).

25.06.2012 року Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 475-24/VІ "Про плату за землю", яким встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного податку; вирішено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012 року.

Вказаним рішенням встановлено з 01.07.2012 року по 31.12.2013 року пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету.

Таким чином, відповідач має сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою на рівні трикратного розміру земельного податку, з урахуванням пільги із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету.

Відповідно статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.3.4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства").

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

22.07.2011 року Управління земельних ресурсів Дніпродзержинської міської ради звернулося до відповідача із листом № 01-14 вих./21, яким повідомило товариство про необхідність терміново одержати в управлінні Держкомзему у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області довідки про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що знаходяться у користуванні підприємств, та надати їх до управління земельних відносин міської ради для переукладення договорів оренди земельних ділянок (а.с.15).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" листом за вих. № 49 від 06.09.2011 року повідомило, що відповідно до пункту 3.4 статті 3, пункту 4.4 статті 4 умов укладених договорів оренди земельних ділянок та чинного законодавства, така обставина як, зміна нормативної грошової оцінки землі, внаслідок прийняття рішення Дніпродзержинською міською радою від 15.12.2010 року № 07-02/VІ "Про затвердження нормативно грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" не є підставою для переукладення договорів оренди земельної ділянки і умови договорів зберігають свою чинність на строк їх дії (до 23.12.2019 року)(а.с.15).

Відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Дніпродзержинська міська рада зазначає, що згідно витягу про грошову оцінку спірної земельної ділянки № 3878 від 19.07.2011 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 356 882,20 грн.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року № 475-24/VІ "Про плату за землю" встановлена пільга в розмірі 30% від суми, що зараховується до місцевого бюджету.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, рішенням Дніпродзержинської міської ради встановлений розмір річної орендної плати в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" в частині зміни розміру орендної плати за користування земельною ділянкою та встановлення її в розмірі 7 494,51 грн./рік без ПДВ.

Також, підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до п.2.3 договору щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 19.07.2011 року в розмірі 356 882,20 грн.

Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Отже, позовні вимоги Дніпродзержинської міської ради є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд відхиляє клопотання відповідача (викладене у телеграмі від 18.10.2012 року) про відкладення розгляду справи у зв'язку із перебуванням представника у відрядженні та неможливістю забезпечити його явку в судове засідання з огляду на те, що: про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином; відповідачем не надано доказів перебування представника в службовому відрядженні; надання повноважень на представництво інтересів сторони в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т.п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 Господарського процесуального кодексу України, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 - 34 Господарського процесуального кодексу України), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні (пункт 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року).

Крім того, при поданні позовних матеріалів до суду, Позивачем відповідно до платіжного доручення № 891 від 28.08.2012 року сплачена сума судового збору у розмірі 1 102 грн. 00 коп.

Стосовно оплати Позивачем суми судового збору у розмірі 1 102 грн. 00 коп., суд вважає за необхідне вказати на наступне.

У зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, який набрав чинності 01.11.2011р. (пункт 1 статті 10 Закону), розмір ставок судового збору встановлено виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

В підпунктах 1 та 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону визначений розмір ставки судового збору, а саме за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір ставки судового збору складає 2 відсотки від ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат (підпункт 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону), а за подання заяви немайнового характеру в 1 розмірі мінімальної заробітної плати (підпункт 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону).

Відповідно до статті13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" мінімальна заробітна плата з 1 січня 2012 року становить 1 073 грн. 00 коп.

Отже відповідно до вказаних вище вимог, Позивач повинен був сплатити суму судового збору у розмірі 1 мінімальної заробітної плати, тобто у сумі 1 073 грн. 00 коп.

Стаття 7 Закону України "Про судовий збір" встановлює підстави повернення судового збору, яким відповідно до підпункту 1 пункту1 вказаної статті, повернення судового збору відбувається у разі внесення його в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Таким чином різниця переплати Позивачем судового збору при подачі позову становить суму у розмірі 29 грн., яка підлягає поверненню з державного бюджету України.

Відпововідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покласти на Відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Внести зміни до пункту 2.3 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року № 11140, укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" (01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б, код ЄДРПОУ 32707900), виклавши його в наступній редакції: "п.2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.07.2011 року становить 356 882,20 грн.".

Внести зміни до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки від 18.02.2010 року № 11140, укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" (01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б, код ЄДРПОУ 32707900), виклавши його в наступній редакції: "п.4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 10 706,46 грн./рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 7 494,51 грн./рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 № 475-24/VI "Про плату за землю".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Феррекспо" (01010, м. Київ, вул. Січневого Повстання, 11-Б, код ЄДРПОУ 32707900) на користь Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) судовий збір у сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп, про що видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Згідно з частини 1 пункту 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір "повернути з державного бюджету України Дніпродзержинській міській раді 51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, р/р 35419007000498 ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24604168) зайво сплачений судовий збір в сумі 29 (двадцять дев'ять) грн. 00 коп., перерахований платіжним дорученням № 891 від 28.08.2012 року, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи № 12/5005/8100/2012 (а.с.8)

Суддя О.О. Ємельянова Повне рішення складено 23.10.12р.