Cправа № 2a-0770/2900/12
Ряд стат. звіту № 10.1
Код - 10
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2012 р. 11.29 год. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. при секретарі судового засідання Сабадаш В.І., та сторін, які беруть участь у справі:
прокурора: представник Камінська О.В.;
позивача: УПФУ в м. Ужгороді Закарпатської області -представник не з'явився;
відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс»- представник не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс»про стягнення заборгованості в сумі 19847,19 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Ужгорода в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в м. Ужгороді звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс»про стягнення 19847,19 грн. заборгованості.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. У своїй заяві від 11 жовтня 2012 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі (а.с.39).
Відповідач письмове заперечення проти позову не подав, свого представника в судові засідання не направив, не повідомив суд про причини не прибуття, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження в адміністративній справі, про дату, час і місце розгляду даної справи, за адресою, внесеною до ЄДРПОУ (а.с. 5) Отже, судом вжито достатньо заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та справа вирішується за відсутності представника відповідача на підставі доказів, наявних в матеріалах.
Прокурор позовні вимоги підтримав. Відповідно до ст.. 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб, а оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксація судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини 1 статті 41 КАС України не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс»являється юридичною особою, про що було видано відповідне свідоцтво про державну реєстрацію (а.с.5). Дане підприємство являється платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а з 01.01.2004 року також, являється платником страхових внесків відповідно до ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) (далі - Закон) пенсійнезабезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону (1058-15) в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12),
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (1058-15).
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах регламентується Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за N 64/8663. Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду. Встановлено єдиний порядок як для відшкодування пенсій призначених відповідно до пункту "а" статті 13: Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) (по Списку 1) так і для пенсій: призначених відповідно до пункту "б" зазначеної статті (по Списку 2) та інших видів пільгових пенсій. При цьому не відбувається щомісячного узгодження сум до відшкодування. Розрахунок надсилається підприємству (платнику збору) раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Якщо ж настають обставини, що впливають на суму відшкодування підприємство повідомляється про такі зміни не пізніше ніж у місячний термін з моменту їх настання.
Підприємства вносять плату щомісяця до 25-го числа. Отже, відповідний обов'язок підприємств не ставиться в залежність від наявності або відсутності коштів на підприємстві, фактичної діяльності або інших чинників.
Обов'язок підприємств (платників збору) відшкодовувати Пенсійному фонду; витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в 100 процентному відношенні до таких витрат передбачається і положеннями Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР), де визначається об'єкт для нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також його ставка.
Ці витрати відшкодовують підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Якщо особа має пільговий стаж на кількох підприємствах, витрати покриваються цими підприємствами пропорційно до такого набутого у них стажу роботи.
Згідно з Тарифами на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги, затверджених Наказом Держкомзв'язку та інформатизації України № 166 від 22.07.2004 року (діючими у спірному періоді), розмір плати за виплату та доставку відповідних сум пенсій та грошової допомоги становлять для міста 0,79 %, для села 1,56 %.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2012 року в адміністративній справі № 2а-0770/147/12, яка набула законної сили (а.с.7-9) встановлено, що громадяни ОСОБА_2 та ОСОБА_3 працювали на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс» в шкідливих умовах праці повний робочий день.
Відповідно до ст..72 частини 1 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Громадянка ОСОБА_4 пропрацювала у шкідливих умовах праці на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс». Вказані обставини дали їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до списку №2.
В порушення наведених вище вимог чинного законодавства, ТзОВ «Закарпатм'ясопромсервіс»не відшкодовує виплачені громадянам пільгові пенсії та витрати на їх доставку взагалі.
Матеріалами справи підтверджено, що громадяни ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в різні періоди працювали на підприємстві відповідача в шкідливих умовах праці повний робочий день, на роботах та за професіями, передбаченими Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Це дало їм право на призначення пенсії відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплаті страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Мін'юсті 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1) відповідачу надсилались відповідні повідомлення в яких вказувалась підстава для нарахування зобов'язання, сума нарахованого органом Пенсійного фонду зобов'язання та окремо його розрахунок, а також порядок сплати виставлених сум збору.
За спірний період з березня по вересень 2012 року, згідно розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються щомісяця на адресу ТзОВ «Закарпатм'ясопромсервіс»підлягало відшкодуванню Пенсійному фонду 19847,19 грн. Станом на день подання цього позову відповідач не сплатив суму нарахованого зобов'язання, не оскаржив його у встановленому порядку, в результаті чого станом на день розгляду справи заборгованість Відповідача є непогашеною.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та необхідність його задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 6, 9-11, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс»про стягнення заборгованості в сумі 19847,19 грн., - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпатм'ясопромсервіс»(88015, м. Ужгород, вул. Грушевського, 2, код ЄДРПОУ 05518960) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій в сумі 19847,19 грн. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот сорок сім гривень 19 копійок).
3. Судові витрати на підставі ч.4 ст. 94 КАС України із відповідача не стягуються.
4. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дору Ю.Ю.