Постанова № 26505987, 15.10.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2012
Номер справи
2а/0570/12040/2012
Номер документу
26505987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/12040/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Крилової М.М.

при секретарі Полежай Ю.В.

розглянувши позовну заяву Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за адміністративним договором,-

за участю:

представника позивача Бенхасін А.А., діє за довіреністю від 10.09.2012, -

ВСТАНОВИВ:

Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за адміністративним договором.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області та відповідачем укладено адміністративний договір - договір оренди від 24.07.2007 року №3251/2007 на нежитлове вбудоване приміщення магазину загальною площею 90,1 кв.м. розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що знаходиться на балансі та не увійшло до статутного фонду ВАТ «Донцемент». Відповідач свої зобов'язання по сплаті орендної плати тривалий час не виконував, внаслідок чого за період з жовтня 2011 року по грудень 2011 року утворилась заборгованість у розмірі 871,19 грн. З огляду на фактичну наявність у відповідача заборгованості з орендної плати, позивачем була нарахована пеня за період з 13.11.2011 року по 12.07.2012 року у розмірі 66,36 грн. В подальшому, договір оренди з відповідачем розірваний, однак майно з оренди не повернуто. На підставі ч.2 ст.785 ЦК України, позивачем за період з грудня 2011 року по липень 2012 року нарахована неустойка в сумі 6862,79 грн.

На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі у розмірі 871,19 грн., пеню у розмірі 66,36 грн. та неустойку в розмірі 6862,79 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явилась та надіслала до суду заперечення на позовну заяву, зі змісту яких вбачається, що вона не заперечує проти вимог про стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 871,19 грн. та пені у розмірі 66,36 грн., однак заперечує проти стягнення неустойки в розмірі 6862,79 грн. з підстав відсутності можливості повернути орендоване майно.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412, Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України №281-к від 01.12.2010 року повноваження.

Відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412, регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - відділення) є державним органом, який створюється Фондом державного майна (далі - Фонд) і йому підпорядковується.

Відділення в межах повноважень, визначених Фондом, і повноважень, делегованих Верховною Радою Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською Радою народних депутатів, здійснює державну політику у сфері приватизації майна, що перебуває у загальнодержавній власності, у власності Республіки Крим, комунальній власності області, мм. Києва і Севастополя (далі - державна власність) і є орендодавцем цілісних майнових комплексів державної власності.

Основними завданнями відділення є: організація та проведення приватизації майна, яке перебуває у державній власності, згідно з державною, республіканською (Республіки Крим) та місцевою програмою приватизації; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих ним рішень; здійснення повноважень орендодавця державного майна; організація діяльності представництв Фонду в районах і містах (далі - представництва); забезпечення роботи єдиної комп'ютерної інформаційної мережі органів приватизації.

Згідно п. 11 ч. 4 цього Положення відділення відповідно до покладених на нього завдань і в межах своїх повноважень, зокрема, виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів підприємств і організацій, їх структурних підрозділів, що перебувають у державній власності, окремого індивідуально визначеного майна державних підприємств, організацій.

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності регулюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Приписами статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У відповідності до статті 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із статтею 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди; строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Судом встановлено, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди №3251/2007 від 24.07.2007р. (далі за текстом - Договір) нерухомого майна, предметом якого є нежитлове вбудоване приміщення магазину загальною площею 90,1 кв.м. розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що знаходиться на балансі та не увійшло до статутного фонду ВАТ «Донцемент».

Пунктами 5.2, 5.6 Договору встановлені обов'язки орендаря, до яких відносяться обов'язок своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату та щомісяця до 12 числа місяця, наступного за звітним надавати орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в порушення підпунктів 5.2 та 5.6 пункту 5 договору оренди №3251/2007 від 24.07.2007р. та норм чинного законодавства, відповідачем не сплачувалась орендна плата, внаслідок чого утворилась заборгованість по орендній платі за період з жовтня 2011 року по грудень 2011 року у розмірі 871,19 грн.

За несвоєчасно сплачену суму заборгованості з орендної плати позивачем відповідно до приписів п. 3.5 договору оренди, відповідачу було нараховано пеню за період з 13.11.2011 року по 12.07.2012 року у розмірі 66,36 грн.

В подальшому, рішенням Господарського суду Донецької області від 12.12.2011 року по справі №37/335пд розірвано договір оренди №3251/2007 від 24.07.2007р. та зобов'язано відповідача повернути орендоване майно.

Стаття 785 Цивільного кодексу України встановлює, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

З наведеного виходить, що договір оренди №3251/2007 від 24.07.2007р. є розірваним, однак майно до теперішнього часу за актом приймання-передачі не повернуто.

Враховуючи наведені положення законодавства, позивачем нарахована неустойка за період з грудня 2011 року по липень 2012 року в сумі 6862,79 грн., яка підтверджена довідкою нарахування неустойки за час прострочення повернення об'єкту оренди.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Донецькій області позовних вимог, у зв'язку із чим задовольняє позов у повному обсязі.

Відповідно до ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за адміністративним договором - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету (р/р 31111094700115, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22080300, отримувач УДКСУ у м. Донецьку ГУДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37903820) заборгованість по орендній платі у розмірі 871,19 грн., пеню у розмірі 66,36 грн. та неустойку в розмірі 6862,79 грн.

У судовому засіданні 15 жовтня 2012 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 17 жовтня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крилова М.М.