Постанова № 26505912, 18.10.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.10.2012
Номер справи
2а-10320/12/0170/4
Номер документу
26505912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 жовтня 2012 р. об 11:00 Справа №2а-10320/12/0170/4

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Кузьміні О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим Державної податкової служби до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення

Суть спору: Державна податкова інспекція у Ленінському районі АР Крим Державної податкової служби (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення про стягнення заборгованості у розмірі 22621,91 грн., у тому числі 7990,62 грн. з податку на додану вартість, 14631,29 грн. з податку з доходів фізичних осіб.

Позов мотивовано наявністю у відповідача податкового боргу, який утворився в результаті нарахування штрафних санкцій за неподання податкової звітності з ПДВ та нарахування пені; наявністю заборгованості з податку з доходів фізичних осіб, положеннями п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 , п.125.1 ст.125 Податкового кодексу України,

Ухвалами суду від 21.09.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача та відповідач у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надіслав клопотання про розгляд справи без його участі та довідку про заборгованість відповідача. Відповідач надіслав заперечення проти позову, зазначаючи про часткову сплату боргу та пропуск позивачем строку звернення до суду.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, керуючись статтею 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача та відповідача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний код НОМЕР_1), перебуває на податковому обліку в ДПІ у Ленінському районі АР Крим ДПС, є платником податку на додану вартість.

Заборгованість, про стягнення якої заявлено позов, складається з несплаченої у встановлений законом строк суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, яка утворилась в результаті нарахування штрафних санкцій за неподання податкової звітності з ПДВ та пені; сум податку з доходів фізичних осіб, визначених податковим повідомленням-рішенням.

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Згідно з п.п.49.18. ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п.75.1 статті 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

На підставі направлення №89-17-1 від 22.08.011 року посадовою особою позивача проведено документальну виїзну позапланову перевірку, за наслідками якої складено акт від 05.09.2011 року №764/17-01/НОМЕР_1 (примірник отриманий 05.09.2011 року). За висновками даного акту встановлено порушення відповідачем вимог:

- п.п. 2.3.1, п.2.3 ст.2, п.п.6.1.1 п.6.1 ст.6, п.9.4, п.9.6 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість", п.183.10 ст.183 ПК України, що виявилось у неподанні податкових декларацій з податку на додану вартість за липень-грудень 2010 року та січень-червень 2011 року, що призвело до заниження податкового зобов'язання з ПДВ на суму 4520,00 грн., у тому числі по періодах: в серпні 2010 року-893,00 грн., в грудні 2010 року - 3150,00 грн., в січні 2011 року - 187,00 грн та в лютому 2011 року - 290,00 грн.;

- п.п.19.1 а) ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003 року, ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» №13-92 від 26.12.1992 року в частині неналежного ведення обліку доходів і витрат, заниження оподатковуваного доходу в перевіряємому періоді, що привело до недоплати податку на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю в сумі 17331,92 грн. в 2010 році.

Згідно з п.п.54.3.2, п.п.54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 210.1 ст. 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Пунктом 123.1. ст.123 ПК України передбачено, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування -

тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до п.п.86.8 ст.86 ПК України керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку передбаченому статтею 58 цього Кодексу, приймається податкове повідомлення-рішення .

Судом встановлено, що на підставі прийнятого акту, позивач збільшив відповідачеві суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 4520,00 грн., у тому числі 4520,00 грн. за основним платежем, 3170,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями у податковому повідомленні-рішенні від 19.09.2011 року №0000231701/0; з податку на доходи від зайняття підприємницькою діяльністю за основним платежем на суму 17331,29 грн. у податковому повідомленні-рішенні від 19.09.2011 року №00000221701/0 (отримані відповідачем 19.09.2011 року).

Пунктом 14.1.175. статті 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Податкові повідомлення-рішення від 19.09.2011 року №0000231701/0, №00000221701/0 не були оскаржені відповідачем у встановленому законом порядку, таким чином, сума визначеного в них податкового боргу є узгодженою сумою грошового зобов'язання у розумінні податкового кодексу України.

Підпунктом 129.1.1.пункту 129.1 статті 129 ПК України зазначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу передбачено нарахування пені.

При нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами, нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

По закінченню граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ за податковим повідомленням-рішенням від 19.09.2011 року №0000231701/0, який припадає на 29.09.2011 року, посадовою особою позивача була нарахована пеня у розмірі 300,62 грн.

Судом встановлено, що відповідач 30.09.2011 року частково сплатив суму грошового зобов'язання з податку на доходи від зайняття підприємницькою діяльністю за податковим повідомленням-рішенням від 19.09.2011 року №00000221701/0 всього на суму 2700,00 грн., що підтверджується обліковою карткою платника та письмовими запереченнями відповідача.

Згідно з п.п.59.1, 59.3, 59.4 ст.59 ПК України у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Судом встановлено, що позивачем була складена та направлена на адресу відповідача податкова вимога від 11.10.2011 року №836 про сплату податкового боргу на загальну суму 22621,91 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 19151,29 грн., штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 3170,00 грн., нарахованої пені у розмірі 300,62 грн.(отримана 05.11.2011 року).

При цьому суд звертає увагу відповідача, що вимога складена на суму податкового боргу на час її складення з урахуванням часткової сплати податкового зобов'язання.

Відповідно до п.87.11 ст.87 ПК України 87.11. орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Відповідач у порядку статті 71 КАС України не надав суду доказів протиправності прийнятих позивачем податкових повідомлень-рішень та доказів сплати заборгованості, її наявність і розмір підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до наданої представником позивача довідки сума податкового боргу станом на день судового розгляду не змінилась та складає 22621,91 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Стосовно доводів відповідача про пропущення позивачем строків звернення суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для визначення строків для звернення податковими органами до адміністративного суду із вимогою про стягнення податкового боргу з платників податків слід застосовувати положення п.102.4 ст.102 Податкового кодексу України, за якою такий строк становить 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Судом встановлено, що податковий борг відповідача в сумі 22621,91 грн. виник 29.09.2011 року, у зв'язку з несплатою у десятиденний термін визначеного у податкових повідомленнях - рішеннях грошового зобов'язання, тобто після набрання чинності ПК України.

Отже, при визначенні строку звернення контролюючого органу до суду з вимогами про стягнення податкового боргу відповідача в сумі 22621,91 грн. суд, керуючись нормами ПК України, дійшов висновку про додержання позивачем цього строку, а доводи відповідача про пропуск строку звернення до суду спростовуються матеріалами справи.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (98213, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг у розмірі 22621,91 грн., у тому числі:

7990,62 грн. заборгованості з податку на додану вартість в дохід державного бюджету Ленінського району (код бюджетної класифікації 14010100; р/р №31115029700164 в ГУ ДКСУ в АР Крим, ЄДРПОУ 37668945, МФО 824026);

14631,29 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в дохід місцевого бюджету Щолкінської міської ради (код бюджетної класифікації 11010200; р/р №33211801700165 в ГУ ДКСУ в АР Крим, ЄДРПОУ 37668945, МФО 824026).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Г.Ю.Циганова