Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11064/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: об 11 год. 35 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кочанової П.В.
при секретарі Швидуновій Х.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Слов'янського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої матеріальної допомоги в період професійного навчання у розмірі 2247, 87 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача: Кучеренко О.Ю. за дов. № 06-19/2279 від 04.09.2012 р.
від відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої матеріальної допомоги в період професійного навчання у розмірі 2247, 87 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 10.11.2011 р. ОСОБА_1 звернулась до Слов'янського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні на роботу. У своїй заяві про надання статусу безробітного відповідач зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, та у разі подання до центру зайнятості неправдивих документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь - якого доходу в період знаходження на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайве виплачене йому матеріальне забезпечення.
28.11.2011 року з метою подальшого працевлаштування відповідач звернулась до Слов'янського міського центру зайнятості із заявою про направлення на професійне навчання за фахом «кондитер», тому між ОСОБА_1 та Слов'янським міським центром зайнятості було укладено договір № 053711112800002 від 28.11.2011 р. на професійне навчання як безробітного. Згідно зазначеного договору відповідач проходила навчання у Слов'янському професійному ліцеї залізничного транспорту імені Героя соціалістичної праці П.Ф. Кривоноса за спеціальністю «кондитер».
Згідно наказу Слов'янського професійного ліцею залізничного транспорту імені Героя Соціалістичної Праці П.Ф. Кривоноса ОСОБА_1 було відраховано зі складу слухачів у зв'язку із пропуском занять без поважних причин.
Як зазначає позивач, за укладеним договором щодо професійного навчання між Слов'янським міським центром зайнятості та ОСОБА_1 у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянки стягується загальна сума витрат на професійне навчання. Сума витрачених коштів згідно розрахунку вартості професійного навчання безробітного складає 2247,87 грн.
Враховуючи припинення навчання з вини відповідача, позивачем на її адресу направлено претензію про відшкодування коштів у сумі 2247,87 грн., які були витрачені на її навчання, проте на час розгляду справи у суді зазначені кошти відповідачем не повернуті.
А тому, позивач просить суд стягнути з відповідача витрати на професійне навчання в сумі 2247, 87 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що є відомості в матеріалах справи.
У судове засідання відповідач не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Оскільки ухвала про відкриття провадження у справі та судова повістка були направлені відповідачу рекомендованим листом за адресою його реєстрації, а саме: АДРЕСА_1, але були повернуті на адресу суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання», суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи.
За таких обставин, суд вважає, що ОСОБА_1 отримала копію ухвали про відкриття провадження та судову повістку, але в установлений законодавством строк заперечення та необхідні документи до суду не надала.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до заяви від 17.11.2011 року відповідач звернулась до Слов'янського міського центру зайнятості з проханням вирішити питання про її працевлаштування, в якій зазначила, що в якості фізичної особи-підприємця не зареєстрована, трудовою діяльністю не займається.
17.11.2011 р. Слов'янським міським центром зайнятості ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено виплату матеріального забезпечення на випадок безробіття згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення».
28.11.2011 року, з метою подальшого працевлаштування, відповідач звернулась до Слов'янського міського центру зайнятості із заявою про направлення її на курси перепідготовки до Слов'янського професійного ліцею залізничного транспорту імені Героя Соціалістичної Праці П.Ф. Кривоноса, у зв'язку з чим, між ОСОБА_1 та Слов'янським міським центром зайнятості було укладено договір № 053711112800002 від 28.11.2011 р. на професійне навчання як безробітного (далі - Договір).
Згідно п. 1 Договору, з урахуванням поданої заяви відповідача, ОСОБА_1 було направлено на перепідготовку, під конкретне замовлення роботодавця в Слов'янський професійний ліцей залізничного транспорту імені Героя Соціалістичної Праці П.Ф. Кривоноса за професією, спеціальністю, навчальною програмою кондитер, зі строком навчання з 29 листопада 2011 року по 23 червня 2012 рік з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
Наказом № НТ 111130 від 30.11.2011 р. Слов'янського міського центру зайнятості припинено виплати допомоги по безробіттю, призначено та розпочато виплату матеріальної допомоги в період професійного навчання ОСОБА_1
Між тим, Наказом № 184 від 01.06.2012 р. Слов'янського професійного ліцею залізничного транспорту імені Героя Соціалістичної Праці П.Ф. Кривоноса у зв'язку із пропусками занять професійно - практичної підготовки через неповажні причини прийнято рішення про відрахування з 01.06.2012 р. зі складу слухачів, які навчаються за професією «Кондитер» у відповідності договору з Донецьким обласним центром зайнятості № 05011112500002 від 25.11.2011 року ОСОБА_1.
Пунктом 3.1.1 Договору передбачено, що у випадках пропуску занять більше трьох годин протягом для без поважних причин, інших порушень навчальної дисципліни і систематичної неуспішності з ряду предметів навчальної програми проводиться скорочення виплати матеріальної допомоги у період професійного навчання або відрахування з навчального закладу (з подальшим припиненням виплати матеріальної допомоги у період професійного навчання) відповідно до нормативно - правових документів, що регулюють це питання.
Згідно з пунктом 3.1.2 цього ж Договору у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянки стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи оплату щоденного проїзду) та витрати на проживання. Якщо громадянка відмовляється добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації припиняється з причин, передбачених частиною першою цієї статті, та у разі виключення із навчального закладу за неуспішність та порушення дисципліни.
У наслідок порушення відповідачем вищенаведених пунктів Договору та відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Наказом № НТ 120607 від 07.06.2012 р. Слов'янським міським центром зайнятості припинено виплати матеріальної допомоги в період професійного навчання ОСОБА_1
Крім того, претензією № 06-19/1545 від 11.06.2012 р. Слов'янського міського центру зайнятості повідомлено ОСОБА_1 про необхідність відшкодувати центру зайнятості кошти у розмірі 2247,87 грн., проте до теперішнього часу підтвердження відшкодування заборгованості на розрахунковий рахунок центру зайнятості не надходило.
Як вбачається з матеріалів справи, загальна сума матеріальної допомоги в період професійного навчання, виплаченої позивачем ОСОБА_1 за період з 29.11.2011 р. 02.04.2012 р. склала 2247,87 грн.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Правові фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до абзацу 5 частини 2 статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», тобто позивач у справі орган владних повноважень, в якому чинним законодавством надані владні управлінські функції.
Згідно ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення, належать громадяни, самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Статтею 2 вищенаведеного Закону передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до приписів ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення" у разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію.
При цьому, Держава гарантує працездатному населенню у працездатному віці в Україні, зокрема, безплатне навчання безробітних нових професій, перепідготовку в навчальних закладах або в системі державної служби зайнятості з виплатою матеріальної допомоги.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про зайнятість населення» професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організуються державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зі змінами та доповненнями, застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг.
Матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного застрахованим та незастрахованим особам, визнаним відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» безробітними, які за направленням державної служби зайнятості проходять професійне навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності чи відомчого підпорядкування, та компенсуються витрати на проїзд до місця проходження професійного навчання, якщо воно здійснюється в іншій місцевості, та у зворотному напрямку, а також оплачується проживання в період професійного навчання та у разі необхідності витрати, пов'язані з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства, надається відповідно до «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного», затвердженого 20.11.2000 року Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №308 (надалі - Порядок).
Згідно із п. 28 зазначеного Порядку у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.
Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначено «Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженим 20.11.2000 року Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307.
Відповідно до п. 6.14 зазначеного Порядку в разі, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно з п. 4.4 Інструкції про порядок укладання договорів з навчальними закладами, підприємствами і громадянами, які звертаються в державну службу зайнятості щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації затвердженої Наказом Міністерства праці України від 29 березня 1993 року №19 у разі припинення професійного навчання без поважної причини слухач повинен відшкодувати, згідно з чинним законодавством, державній службі зайнятості всі витрати на його навчання.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача суму матеріальної допомоги в період професійного навчання безробітному у розмірі 2247, 87 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно з п. 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 "Про державне мито" від сплати державного мита (судового збору) звільнений.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Слов'янського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої матеріальної допомоги в період професійного навчання у розмірі 2247, 87 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Слов'янського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття грошову суму виплаченої матеріальної допомоги в період професійного навчання у розмірі 2247 (дві тисячі двісті сорок сім) грн. 87 коп. на р/р 37172001004278, отримувач: Банк ГУДКСУ у Донецькій області, МФО банка 834016, код ЄДРПОУ 23781904.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті, проголошена її вступна та резолютивна частини 16 жовтня 2012 року.
Повний текст постанови складено та підписано 22 жовтня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.