ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" жовтня 2012 р.Справа № 5017/2057/2012за позовом Заступника Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Західно - Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Блакитна Нива 2005"
про стягнення 1778,86 грн.
Суддя Смелянець Г.Є.
за участю учасників процесу
від прокуратури: Алексєєв С.П. за посвідченням
від позивача: Тітарчук О.І. за довіреністю
від відповідача: не з'явився
Суть спору: Заступник прокурора Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Західно Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з ТОВ „Блакитна Нива 2005" збитків в сумі 1778,86 грн., що заподіяні державі внаслідок перевищення квоти вилову водних живих ресурсів, а саме ляща на 0,024 т.
У письмових поясненнях від 10.09.2012р. за вх.№27654/2012 позивач посилається на те, що відповідачем перевищено квоту спеціального використання ляща у пониззі річки Дунай, чим завдано шкоду рибному господарству України і тому завдана шкода підлягає відшкодуванню на підставі ст. ст.10,63 Закону України „Про тваринний світ", ст.20 Закону України „Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", п. 54 Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства.
Також на виконання вимог суду позивач надав письмові пояснення від 10.09.2012р. за вх.№27653/2012 щодо відсутності акту перевірки відповідача, щодо періоду виявленого порушення, щодо складання та ведення відповідачем Журналу обліку прийнятої риби та інших ВЖР на р. Дунай, щодо складання відповідачем щомісячних Звітів добудування ВЖР на р. Дунай.
Відповідач у судові засідання не з'явився, відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову до суду не надав. При цьому про час і місце судових засідань відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, а тому господарський суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача у судових засіданнях та в силу вимог ст.75 ГПК України за наявними у справі документами.
Ухвалою від 01.08.2012р. строк вирішення спору у даній справі продовжений господарським судом на 15 днів до 27.09.2012р. у зв'язку із задоволенням відповідного клопотання позивача.
Розпорядженням в.о. голови суду від 10.09.2012р. справу № 5017/2057/2012 передано на розгляд судді Погребній К.Ф. у зв'язку з перебуванням судді Смелянець Г.Є. на лікарняному. На підставі розпорядження голови суду від 24.09.2012р. справу №5017/2057/2012 прийнято до провадження суддею Смелянець Г.Є., про що 25.09.2012р. винесено відповідну ухвалу.
На підставі ст. 85 ГПК України у судовому засіданні за участю представників прокуратури та позивача оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників прокуратури та позивача, господарський суд встановив:
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 315 від 06.07.2011р., який зареєстрований в Мінюсті України 14.07.2011р. за №866/19604 затверджені квоти на спеціальне використання водних живих ресурсів загальнодержавного значення у 2011р. відповідно до лімітів використання водних живих ресурсів загальнодержавного значення у 2011р., затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 01.12.2010р. № 544, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16.12.2010р. № 1270/18565.
У додатку до вказаного наказу встановлено квоту спеціального використання водних живих ресурсів у пониззі р. Дунай у 2011р., в т.ч. для ТОВ „Блакитна Нива 2005" встановлено квоту використання ляща 0,16 т.
06.10.2011р. державним інспектором Вилковського територіального відділу Західно-Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства проведено перевірку відповідності даних звітності обсягам вилову водних живих ресурсів, внаслідок якої встановлено, що згідно з повідомленням 4К-17 квота на ляща складає 0,160 т, у зв'язку з чим ТОВ „Блакитна Нива 2005" перевищено квоту на ляща на 0,032 т. При проведенні перевірки журналу прийнятих водних живих ресурсів № 034 від 23.02.2011р. встановлено, що фактичний вилов ляща складає 0,184 т, що на 0,024 т перевищує виділену квоту. ТОВ „Блакитна Нива 2005" в особі директора Сивовід Т.Г. подано завідомо неточні дані звітності та допущено перевищення квоти на 0,024 т, тобто порушено п. 6.6. Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних ресурсів № 623/404 від 11.11.2005р., п.п.6.1.1., 9.9.3. Правил промислового рибальства в басейні Чорного моря, ст. 91 прим. 2 КУпАП, відповідальність за яке передбачено ст. 34 Закону України „Про тваринний світ".
Про виявлені порушення державним інспектором Вилковського територіального відділу Західно-Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства складений протокол про адміністративне правопорушення від 06.10.2011р. № 019951-1444, в якому наявні письмової пояснення порушника, згідно з якими перевищення квоти ляща було допущено по неуважності.
Копія цього протоколу цією ж датою одержана порушником, про що свідчить особистий підпис директора ТОВ „Блакитна Нива 2005" на зворотній стороні протоколу.
12.10.2011р. начальником Вилковського територіального відділу Західно-Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства винесено постанову № 019951-1444 по справі про адміністративне правопорушення, згідно з якою на директора ТОВ „Блакитна Нива 2005" накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 170 грн. Згідно з постановою ВДВС Кілійського РУЮ про закінчення виконавчого провадження ВП № 30149872 від 28.12.2012р. з примусового виконання постанови Вилковського територіального відділу № 019951-1444 від 12.10.2011р. про стягнення з Сивовід Т.Г. на користь держави 170 грн. у зв'язку із своєчасною у добровільному порядку сплатою боргу ТОВ „Блакитна Нива 2005", що підтверджується квитанцією № 31 від 21.10.2011р.
В подальшому Вилковським територіальним відділом Західно-Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства здійснений розрахунок збитків, що заподіяні відповідачем, згідно з яким розмір спричинених відповідачем збитків становить 1778,86 грн. При цьому вказаний розрахунок збитків здійснений позивачем на підставі п. 3 Методики розрахунку збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушень правил рибальства та охорони водних живих ресурсів, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 248/273 від 12.07.2004р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.11.2004р. за №1446/10045.
Згідно з Положенням про Західно -Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, яке затверджено наказом Державного комітету рибного господарства України від 26.10.2008р. №753 та державну реєстрацію змін до якого проведено 08.01.2009р., Західно -Чорноморське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства є спеціальним уповноваженим органом Державного комітету рибного господарства України, що здійснює державний контроль у сфері охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства на підконтрольній території. Основним завданням Західно-Чорноморської держрибоохорони є здійснення державного контролю у сфері охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів (п.3.2.); здійснення контролю за ловом (добуванням) водних живих ресурсів, за станом запасів, дотриманням положень і правил їх охорони та регулювання рибальства (п.4.2.); розгляд в установленому порядку справи про порушення правил використання водних живих ресурсів та у межах своєї компетенції накладення на винних осіб адміністративних стягнень або подання матеріалів на розгляд суду, підготовка розрахунків та у встановленому законом порядку подання позовів щодо відшкодування збитків, заподіяних водним живим ресурсам та середовищу їх перебування (п.4.16).
Згідно з Положенням про Вилковський територіальний відділ Західно-Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, яке затверджено наказом Західно-Чорноморської держрибоохорони, Вилковський територіальний відділ є структурним підрозділом Західно-чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, яке є спеціально уповноваженим органом державного нагляду у сфері охорони, використання, відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України (у т.ч. в усіх поверхневих, територіальних і внутрішніх морських водах, які використовуються (можуть використовуватися) для рибальства, вирощування чи розведення риби) в інших об'єктах водного промислу або об'єктах, які мають значення для природного відтворення запасів риби та інших водних ресурсів, а також у виключній (морській) зоні України та акваторіях у межах континентального шельфу України, який діє в Державному комітеті рибного господарства України, і йому підпорядковується.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних мотивів.
Відповідно до ст. 17 Закону України „Про тваринний світ" до спеціального використання об'єктів тваринного світу належать усі види використання тваринного світу (за винятком передбачених законодавством випадків безоплатного любительського і спортивного рибальства у водних об'єктах загального користування), що здійснюються з їх вилученням (добуванням, збиранням тощо) із природного середовища. Спеціальне використання об'єктів тваринного світу в порядку ведення мисливського і рибного господарства здійснюється з наданням відповідно до закону підприємствам, установам, організаціям і громадянам права користування мисливськими угіддями та рибогосподарськими водними об'єктами. Спеціальне використання об'єктів тваринного світу здійснюється лише за відповідними дозволами чи іншими документами, що видаються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ця вимога поширюється також на власників чи користувачів земельними ділянками, на яких перебувають (знаходяться) об'єкти тваринного світу.
У ст.20 Закону України „Про тваринний світ" встановлено, що рибальство, включаючи добування водних безхребетних тварин є одним із видів використання об'єктів тваринного світу за умови додержання вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Згідно ст.60 Закону України „Про тваринний світ" порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні в: порушенні правил використання об'єктів тваринного світу; незаконному вилученні об'єктів тваринного світу з природного середовища; перевищенні лімітів і порушенні інших встановлених законодавством вимог використання об'єктів тваринного світу.
Відповідно до ст.28 Закону України „Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" спеціальне використання водних біоресурсів (крім любительського рибальства та використання ресурсів, запаси яких формуються виключно шляхом їх штучного розведення) здійснюється відповідно до лімітів та прогнозів допустимого вилову. З метою збереження та забезпечення раціонального використання окремих водних біоресурсів, які інтенсивно експлуатуються та/або характеризуються відповідно до наукових обґрунтувань наукових установ, що входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади у галузі рибного господарства, незадовільним станом, встановлюються ліміти промислового вилову на наступний календарний рік, які в подальшому розподіляються на квоти. Порядок затвердження лімітів та прогнозів допустимого вилову водних біоресурсів встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно з п.28 Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, який затверджений постановою КМУ від 28.09.1996р. №1192 (надалі -Тимчасовий порядок) користувачі водних живих ресурсів зобов'язані дотримуватися встановлених лімітів (квот) вилучення (вилову, добудування, збирання) правил рибальства, інших норм щодо використання водних живих ресурсів.
У п.52 Тимчасового порядку встановлено, що відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів несуть особи винні у перевищенні лімітів і порушенні інших вимог використання ВЖР, передбачених законодавством.
Згідно з п.54 Тимчасового порядку підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушення вимог цього Тимчасового порядку, правил рибальства та інших нормативних і законодавчих актів з питань охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Порядок вилучення риби та інших водних живих ресурсів встановлений і в Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів, яка затверджена наказом Мінагрополітики та Мінприроди від 11.11.2005 N 623/404 та зареєстрована в Мінюсті України 06.12.2005р. за №1458/11738, та вимогами якої передбачена наявність журналу обліку прийнятої риби та інших водних живих ресурсів та обов'язок користувачів подавати звіти про обсяги вилучення риби та інших ВЖР.
Між тим, із вище встановлених обставин справи випливає, що при перевірці наданих відповідачем Журналу обліку прийнятої риби та інших ВЖР на р. Дунай та звіту добудування ВЖР р. Дунай за вересень 2011р. позивачем встановлено перевищення квоти вилову ляща на 32 кг згідно звіту та на 24 кг згідно журналу, про що 06.10.2011р. складений протокол про адміністративне правопорушення №019951-1444, що відповідає вимогам Інструкції з оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена Наказом Міністерства аграрної політики України від 09.04.2003 N 101 та зареєстрована в Мінюсті України 22.04.2003р. за №320/7641.
На підставі Методики розрахунку збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушень правил рибальства та охорони водних живих ресурсів, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 248/273 від 12.07.2004р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.11.2004р. за №1446/10045 позивачем здійснений розрахунок збитків, які заподіяні рибному господарству внаслідок перевищення квоти вилову ляща, згідно з яким розмір збитків становить 1778,86 грн.
При цьому, відповідач не надав до суду жодних заперечень щодо виявленого правопорушення та доказів, які спростовують наявність цього порушення. Також відповідач не надав до суду жодних заперечень щодо розрахунку збитків та їх розміру.
З огляду на такі обставини справи, а також вищевикладені вимоги законодавства, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог, а отже і їх задоволення.
В силу вимог ст.44, 49 ГПК України з відповідача в доход бюджету підлягає стягненню судовий збір в сумі 1 609, 50 грн.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов Заступника Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Західно - Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Блакитна Нива 2005" (68300, Одеська область, Кілійський район, м. Кілія, вул. Леніна, 129, код ЄДРПОУ 03889221)
- на користь держави в особі Західно - Чорноморського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (65046, м. Одеса, вул. Жуковського, 43, код ЄДРПОУ 35050673, р/р 31112106700234 фонд ГУ ДКСУ Одеської області у Кілійському районі, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37905000) збитки в сумі 1 778 (одна тисяча сімсот сімдесят вісім) грн. 86 коп.
- в доход бюджету (отримувач: ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Одеській області, МФО 828011, рахунок 31210206783008, код класифікації 22030001) судовий збір в сумі 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повне рішення складено 19 жовтня 2012 року.
Суддя Смелянець Г.Є.