ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.12 Справа№ 5015/44/12
За позовом: заступника прокурора міста Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради (надалі -Рада), м. Рівне, до відповідача:публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" (надалі -Товариство), м. Львів,про: внесення змін у договір оренди земельної ділянки.Суддя Т.РимЗа участю представників:прокурора:не з'явився,позивача:Горчак Ю.П. -довіреність №08-1907 від 27.12.2011 р.,відповідача:не з'явився.На розгляд господарського суду Рівненської області подано позов заступника прокурора міста Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до відкритого акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" про внесення змін у договір оренди земельної ділянки. Ухвалою господарського суду Рівненської області від 20.12.2011 року №5019/2800/11 справу надіслано за територіальною підсудністю до господарського суду Львівської області. Ухвалою господарського суду Львівської області від 05.01.2012 року справу прийнято до провадження, судове засідання призначено на 25.01.2012 року. Ухвалою суду від 16.02.2012 р. провадження у справі було зупинено до вирішення справи №1715/1060/12 за позовом ПАТ "Концерн Галнафтогаз" до Рівненської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Рівненської міської ради від 18.08.2011 р. №1104. Рух справи відображено в попередніх ухвалах суду.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач у порушення вимог земельного законодавства України не погоджує внесення змін до договору оренди землі від 16.08.2004 року №562 після збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки. З огляду на це просить внести зміни до зазначеного договору та встановити розмір орендної плати за земельну ділянку в розмірі 88 987,24 грн.
Відповідач повністю заперечив проти позову. Зазначив, що в силу статей 284 Господарського кодексу України та статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" прийняте Радою рішення погіршує становище орендаря, а тому воно не поширюється на Товариство. Крім того, чинне податкове законодавство не змінювалося в частині встановлення ставок земельного податку, а тому нема підстав застосовувати пункт 28 Договору оренди.
Відповідач у судове засідання 17.10.2012 р. не з'явився, хоча був належно повідомлений про час і місце проведення судового розгляду справи 05.10.2012 р., причин неприбуття не повідомив.
Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд установив таке.
Між Радою та Товариством укладено договір оренди земельної ділянки від 27.07.2004 р. (надалі -Договір оренди). За умовами цього договору Рада надає, а Товариство приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1 418 м2, що розташована за адресою: місто Рівне, вулиця Київська, 84 (надалі -Земельна ділянка), для обслуговування нежитлової будівлі та автозаправної станції. Зазначена земельна ділянка була передана Товариству за актом приймання-передачі від 16.08.2004 року.
Пунктами 5 та 9 Договору оренди визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 149 720,12 грн., розмір орендної плати з урахуванням ПДВ в рік становить 14 373,10 грн.
Рішенням 8 сесії 6 скликання Ради від 18.08.2011 року №1104 вирішено внести зміни до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Ради, виклавши його в новій редакції.
Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської ради (надалі -Положення) розроблене з метою запровадження узгоджених підходів до економічного регулювання орендних відносин у сфері міського землекористування, запровадження прозорого підходу до встановлення диференційованих відсотків від нормативної грошової оцінки при встановлення (зміні, перегляді) розміру орендної плати за земельні ділянки.
Пунктом 2.2 Положення встановлено, що розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до пункту 2.1.1 розділу 2 цього Положення, збільшується:
- на 3 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці здійснюється торгівля нафтопродуктами (пункт 2.2.8);
- на 5 відсотків від нормативної грошової оцінки, якщо земельна ділянка надана юридичній особі, дочірньому підприємству, філії підприємства, підприємцю (фізичній особі), які не мають державної реєстрації в місті Рівному.
З огляду на зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки Радою надіслано Товариству пропозицію про укладення додаткового договору, яким пропонувалося внести зміни до пунктів 5 та 9 Договору оренди. За цим проектом нормативна грошова оцінка Земельної ділянки становить 808 974,92 грн., розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 88 987,24 грн.
Відповідачем оскаржено в судовому порядку рішення Рівненської міської ради №110 від 18.08.2011 р. в частині скасування пункту 2 цього рішення, а також додатку 1. Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012 р. залишено без змін постанову Рівненського міського суду від 28.03.2012 р. у справі №1715/1060/12, якою відмовлено у задоволенні адміністративного позову Товариства.
При ухваленні рішення суд виходив з такого.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктами 13, 34 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається (періодично) у разі зміни земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку.
Аналогічні положення передбачені і статтею 30 Закону України "Про оренду землі". Так, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, а тому позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010 року у справі №2-1/10068-2008 та від 04.07.2011 року у справі №41/81пд.
Згідно зі статтями 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 43 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано доводів позовної заяви, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до частини 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, оскільки судове рішення прийнято на користь позивача, судовий збір потрібно покласти на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 632 Цивільного кодексу України, статтею 30 Закону України "Про оренду землі", статтями 1, 43, 33, 38, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити.
2. Внести зміни в договір оренди земельної ділянки від 27.07.2004 року, укладеного між Рівненською міською радою та ВАТ "Концерн "Галнафтогаз", виклавши пункт 9 договору в такій редакції:
"Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 88 987 (вісімдесят вісім тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) гривень 24 копійки".
3. Стягнути з публічного акціонерного товариства "Концерн "Галнафтогаз" (адреса: вулиця Пластова, будинок 1, Личаківський район, місто Львів, Львівська область, 79056; ідентифікаційний код 31729918) в доход державного бюджету України 1 073,00 грн. судового збору.
4. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 22.10.2012 року.
Суддя Рим Т.Я.