ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2012 року справа № 2а-2005/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. розглянувши адміністративну справу у письмовому провадженні
за позовомУправління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі Миколаївської областідо Акціонерно-комерційний промислово-інвестиційний банк (закрите акціонерне товариство)простягнення заборгованості в сумі 1557,49грн.ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі Миколаївської області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Акціонерного - комерційного промислово-інвестиційного банку (закритого акціонерного товариства) про стягнення боргу за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 1557,49грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до п. 1 ч. 10 ст. 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду за несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків застосовують до банків фінансові санкції у розмірі 10% своєчасно не зарахованих (не перерахованих) сум та нараховують пеню з розрахунку 0,1% не зарахованих сум за кожний день прострочення.
Позивач зазначає, що мораторій на задоволення вимог кредиторів накладається на зобов'язання банку, які виникли до його введення та жодним чином не поширюється на поточні зобов'язання банку, які виникли після його введення. Зобов'язання позивача перерахувати кошти на рахунок Пенсійного фонду за платіжними дорученнями від 14.10.2008р., від 16.10.2008 р. є поточними зобов'язаннями банку, на які не поширюється дія мораторію, оскільки вони виникли вже після введення тимчасової адміністрації та введення мораторію.
Відповідач проти позову заперечував посилаючись на ст. 85 Закону України «Про банки і банківську діяльність»(в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до якої введено мораторій на зобов'язання, що виникли як до введення мораторію (до 07.10.2008), так і після введення мораторію пеня та штраф за їх невиконання або не належне виконання не нараховуються.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Пенсійним фонду України в м. Очаків та Очаківському районі прийнято рішення за несвоєчасне перерахування страхових внесків на банківські рахунки Пенсійного фонду від 18.12.2008, якими на підставі пункту 1 частини 10 статті 106 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі Закон № 1058) до позивача застосовано фінансові санкції за несвоєчасне перерахування (зарахування) на банківські рахунки Пенсійного фонду України сум страхових внесків:
- № 590, яким застосовано до Промінвестбанку фінансові санкції: штраф у сумі 110,90грн. та пеню у сумі 8,87грн. за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків від КП «Центр» згідно з дорученнями на переказ коштів -банківськими квитанціями №№ 33, 34 на суму 1046,00 грн. та 63,00 грн. відповідно;
- № 591 про застосування до позивача штрафу у розмірі 155,40 грн. та пені в сумі 12,43 грн. за несвоєчасне перерахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків від ПП ОСОБА_1 згідно банківською квитанцією № 17 від 14.10.2008 р. на суму 1554,00 грн.;
- № 592 про застосування до позивача штрафу у розмірі 540,00 грн. та пені в сумі 16,20 грн. за несвоєчасне перерахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків від ТОВ «Агросфера»згідно з платіжними дорученнями від 16.10.2008 р. № 38 на суму 400,00 грн. та № 39 на суму 5000,00 грн.;
- № 593 про застосування до позивача штрафу у розмірі 686,24 грн. та пені в сумі 27,45 грн. за несвоєчасне перерахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків від ТОВ «ЧКБ Транс Очаків»згідно з платіжними дорученнями від 16.10.2008 р. № 556, 561 на суму 389,89 грн. та 6472,53 грн. відповідно.
Розглянувши спір по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 та частини 10 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»обов'язок в повному обсязі сплачувати страхові внески і нести за це відповідальність, Закон безпосередньо покладає на платника таких внесків.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.
Цю норму закону враховано у пункті 3.9 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 № 22 та зареєстрованої в Мін'юсті України 29 березня 2004 за № 377/8976, зокрема: "якщо банк не забезпечив одночасно з видачею (перерахуванням) коштів на виплату заробітної плати перерахування страхових внесків до відповідного територіального органу Пенсійного фонду, то він за рахунок власних коштів сплачує суму несплачених страхових внесків. У разі несплати самим банком цих сум Фонд здійснює їх стягнення в судовому порядку з банку".
Крім того, пунктом 2 частиною 10 статті 106 вищеназваного закону встановлено, що органи Пенсійного фонду застосовують до банків фінансові санкції, зокрема, за порушення вимог, передбачених частиною 12 статті 20 названого закону, на банки накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.
Ця ж норма кореспондується з пунктом 9.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, де передбачено у яких випадках органи Пенсійного фонду застосовують до банків штрафи.
Так, згідно з п.9.4.1. зазначеної Інструкції за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, застосованих до страхувальників, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (не перерахованих) сум згідно з додатком 20 цієї Інструкції.
Такої позиції також дотримується Національній банк України, викладеної у листі від 29.11.2004 № 25-111/1276-7605 «Про дотримання банками чинного законодавства України щодо сплати клієнтами страхових внесків».
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи Промінвестбанком несвоєчасно перераховано на банківські рахунки органів Пенсійного фонду суми страхових внесків: від КП «Центр»із затримкою: від СПД ОСОБА_1 - на 8 днів, від ТОВ «Агросфера»на 3 дні, від ТОВ «ЧКБ Транс Очаків»на 4 дні затримано виконання доручення на переказ коштів від страхувальників.
Разом з тим, судом не приймаються до уваги твердження відповідача, що банк не відповідає за невиконання або несвоєчасне виконання ним зобов'язань у разі оголошення мораторію на задоволення вимог кредиторів, з огляду на те, що мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором, на вимоги щодо виплати заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, а також на задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.
Враховуючи те, що зобов'язання позивача по перерахуванню сум страхових внесків КП «Центр», СПД ОСОБА_1, ТОВ «Агросфера», ТОВ «ЧКБ Транс Очаків»виникли після введення мораторію (банківські квитанції та платіжні доручення надходили протягом 14.10. -16.10.2008 ), тому дія мораторію не поширювалась на цей платіж.
Отже, суд приходить висновку про правомірність винесеного рішення дотримання банками чинного законодавства України щодо сплати клієнтами страхових внесків № 590 від 18.12.2008 про застосування фінансових санкцій за порушення вимог, передбачених пунктом 1 частиною 10 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в сумі 1557,49 грн. 37
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Акціонерного комерційного промислово -інвестиційного банку (закритого акціонерного товариства) (01001, м. Київ, пров. Шевченка,12) застосовані фінансові санкції в сумі 1557,49грн. на користь управління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі Миколаївської області (р/р 2560932126136 в ОПЕРВ ОУ Ощадбанк, МФО 326461, код 20916600).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Клименчук