Постанова № 26484898, 27.04.2012, Липовецький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
27.04.2012
Номер справи
213/714/12
Номер документу
26484898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 213/714/12

ПОСТАНОВА

Іменем України

"27" квітня 2012 р. Липовецький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Кривенка Д. Т.

за участю секретаря Марчук Н. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Липовець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулись до Липовецького районного суду Вінницької області, як до адміністративного суду, із адміністративним позовом до Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, в якому вказали, що на початку березня 2012 року до Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області, ними, громадянами ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, були поданні заяви про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання. До клопотань були додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та погодження землекористувача, однак Липовецька РДА Вінницької області, в порушення ст.. ст.. 116, 118, 121, 122 Земельного Кодексу України, у місячний строк дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок або мотивовану відмову у його наданні не прийняла, чим було порушено законні права та інтереси позивачів. В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, який також діяв на підставі довіреностей в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та своєї малолітньої дочки ОСОБА_3, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, зіславшись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд позов задовольнити. Представник відповідача Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області Гула А.А., який діяв на підставі довіреності від 03.10.2011 року, в судовому засіданні позовні вимоги позивачів не визнав, просив суд в задоволенні позову відмовити, про що надав суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначив, що 02.03.2012 року до Липовецької райдержадміністрації Вінницької області надійшли клопотання від громадян ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за межами села Славна, Липовецького району, та від громадян ОСОБА_4, ОСОБА_5 стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за межами села Зозів. До вказаних звернень було долучено графічні матеріали із бажаним розташуванням земельних ділянок та погодження землекористувача відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України. Погодження відповідних сільських рад, до клопотань надано не було, а ТзОВ «Концерн «Сімекс-Агро», який надав погодження, як землекористувач даних земельних ділянок, а саме поля загальною площею 4 49,0 га, яке розташоване на території Зозівської сільської ради, та поля загальною площею 55,0442 га розташованого на території Славнянської сільської ради за межами населених пунктів, не мав на те ніяких підстав, так як договорів оренди на вище зазначені земельні ділянки між ТзОВ «Концерн «Сімекс-Агро»та Липовецькою райдержадміністрацією укладено не було, згідно інформації яку було надано Липовецьким відділенням Держкомзему у Вінницькій області.

15.03.2012 року відбулося засідання комісії Липовецької райдержадміністрації по розгляду заяв з питань відведення земельних ділянок для сільськогосподарського використання, на якій було розглянуто всі клопотання позивачів. На засіданні комісії був присутній при розгляді свого клопотання ОСОБА_4, який на той час отримав усну відповідь про те, що розпорядженням голови райдержадміністрації від 31.01.2012 року № 36 було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо набуття права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Зозівської сільської ради загальною площею 256,3550 га шляхом проведення земельних торгів (аукціонів) згідно додатку, куди входили і земельні ділянки, які бажали отримати гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 На час розгляду заяв, уже було виготовлено технічну документацію та готувалась до затвердження нормативно - грошова оцінка даних земельних ділянок.

Заслухавши думку голови Зозівської сільської ради гр.. Некрут Наталії Миколаївни, комісійно було прийнято рішення рекомендувати голові райдержадміністрації погодити надання земельних ділянок гр.. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 при наявності вільних земель державної власності, що розташовані за межами села Зозів, Липовецького району, Вінницької області. Рекомендовано попередньо розглянути дане питання на сесії Зозівської сільської ради та подати документи про наявність земельних ділянок , що знаходяться у власності громадян, по розрахунку площі та обґрунтування місця розташування земельних ділянок, що передбачаються для відведення у власність. Тобто, було встановлено, що заявники отримають земельні ділянки відповідного розміру на території Зозівської сільської ради за межами населеного пункту в іншому місці. На дану пропозицію земельної комісії гр.. ОСОБА_4 погодився.

Попередній розгляд надання земельних ділянок у власність або у користування на сесії сільської, селищної або міської ради необхідний відповідно до пункту 72 Регламенту Липовецької райдержадміністрації, публічне громадське обговорення проекту розпорядження проводиться відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.11.2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики». Вказаний Порядок визначає основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики. Орган виконавчої влади забезпечує врахування громадської думки під час прийняття остаточного рішення з питань, що потребують вивчення громадської думки. На думку представника відповідача, проект розпорядження голови райдержадміністрації щодо погодження надання земельних ділянок повинен був пройти процедуру громадського обговорення.

Також, необхідно взяти до уваги, що на виготовлення технічної документації та нормативної грошової оцінки землі Липовецькою райдержадміністрацією було укладено договори про виконання відповідних робіт, оплату за які за умовами договору проводить переможець земельних торгів.

22.03.2012 року Липовецька райдержадміністрація направила відповідь гр.. ОСОБА_1 про те, що земельна ділянка, на якій заявники бажають вести особисте селянське господарство знаходиться в стадії відведення для організації фермерських господарств, а тому надати її для ведення особистого селянського господарства є неможливим.

Це підтверджується розпорядженням голови райдержадміністрації від 26.04.2011 року № 134 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для організації фермерського господарства»наданого гр.. ОСОБА_9 та розпорядженням голови райдержадміністрації від 10.10.2011 року № 330 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для організації фермерського господарства»наданого гр.. ОСОБА_10.

Також 29.03.2012 року Липовецькою райдержадміністрацією було направлено повідомлення гр.. ОСОБА_4 та ОСОБА_5, про те що керуючись Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1242 термін розгляду ваших заяв буде продовжено до 02.05.2012 року.

09.04.2012 року громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було направлено відповідь у якій було вказано, що на комісії Липовецької райдержадміністрації по розгляду заяв з питань відведення земельних ділянок для сільськогосподарського використання було прийнято рішення рекомендувати голові райдержадміністрації погодити надання земельних ділянок гр.. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 при наявності вільних земель державної власності, що розташовані за межами села Зозів. Рекомендовано попередньо розглянути дане питання на сесії Зозівської сільської ради та подати документи про наявність земельних ділянок, що знаходяться у власності громадян, по розрахунку площі та обґрунтування місця розташування земельних ділянок, що передбачаються для відведення у власність. Суд, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, оцінивши зібрані по справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав. Відповідно до ч. 3 ст. 18 КАС України, справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень. Тобто даний спір підсудний Липовецькому районному суду Вінницької області, як адміністративному суду, який повноважний розглядати даний спір. Судом встановлено наступні обставини та правові норми, які належить застосовувати до спірних правовідносин. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, 02 березня 2012 року звернулись до Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області із клопотаннями з приводу надання їм дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а 03 березня 2012 року до Липовецької РДА Вінницької області надійшли клопотання від ОСОБА_4 та ОСОБА_5 аналогічного змісту, що стверджується наявними в матеріалах справи клопотаннями, які були зареєстровані відповідно 02.03.2012 року та 03.03.2012 року (а.с.4-8). До клопотань були додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельних ділянок та погодження землекористувача, на що вказують додатки до клопотань. Зі змісту ч.2 ст.19 Конституції України, слідує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Наведене узгоджується і з ст.9 КАС України, де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Так, відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Статтею 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара. Згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходження земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідно до п. а ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання. Згідно з частиною 7 статті 118 Земельного Кодексу України, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Як слідує із витягу з протоколу № 2 від 15.03.2012 року засідання комісії Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області по розгляду заяв з питань відведення земельних ділянок для сільськогосподарського використання, комісія в складі ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, Гули А.А., ОСОБА_15 та ОСОБА_16, заслухали заяви громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5 і вирішила погодити надання земельних ділянок вищезазначеним громадянам для ведення особистих селянських господарств при наявності вільних земель державної власності, що розташовані за межами населеного пункту с. Зозів. Було рекомендовано попередньо розглянути питання на сесії Зозівської сільської ради та подати документи про наявність земельних ділянок, що знаходяться у власності громадян, по розрахунку площі та обґрунтування місця розташування земельних ділянок що передаються до відведення у власність. Заслухавши заяви ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 комісія вирішила, що земельні ділянки, на які подано клопотання вище зазначеними громадянами, вже відведенні для створення фермерського господарства іншим громадянам, а тому було рекомендовано погодити надання земельних ділянок вище зазначеним громадянам для ведення особистих селянських господарств при наявності вільних земель державної власності, що розташовані за межами населеного пункту с. Славна, Липовецького району, Вінницької області. При цьому вказано на необхідність попереднього розгляду даного питання на сесії Славнянської сільської ради Липовецького району Вінницької області та подачі документів про наявність земельних ділянок, що знаходяться у власності громадян, по розрахунку площі та обґрунтування місця розташування земельних ділянок, що передбачаються до відведення у власність. З вищенаведеного слідує, що ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_1, ОСОБА_3, та ОСОБА_2, звернувшись до Липовецької РДА Вінницької області з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у місячний термін не отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення конкретних земельних ділянок, з приводу яких звертались до відповідача. Мотивованої відмови позивачі також не отримали, а тому зазначене вказує на порушення відповідачем ст. ст. 116, 118, 121, 122 Земельного Кодексу України та прав позивачів. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду доказів правомірності своїх дій під час розгляду клопотань позивачів з приводу надання їм дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які спростовували б доводи позивачів щодо неправомірної бездіяльності відповідача при вирішенні їх клопотань. З огляду на вищевикладене та у контексті наведених правових норм регулювання предмета спору, суд дійшов висновку, що відповідачем при вирішенні клопотань позивачів було допущено бездіяльність, порушено норми Конституції та Земельного кодексу України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами та мають бути судом задоволені шляхом прийняття постанови про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язанням відповідача вчинити певні дії, що передбачено п.1 та п.2 ч.2 ст.162 КАС України. Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати здійснені позивачами в сумі 32 гривні 19 копійок, які документально підтверджені, кожному, слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного, відповідно до ст.. ст. 116, 118, 121, 122 ЗК України, керуючись ст. ст. 2, 6, 17, 18, 70, 71, 94, 161-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії - задоволити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Липовецької районної державної адміністрації Вінницької області щодо розгляду клопотань ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачі їх у власність.

Зобов'язати Липовецьку районну державну адміністрацію Вінницької області вирішити клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачі їх у власність позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у відповідності з вимогами ст.. ст.. 116, 118, 121, 122 Земельного Кодексу України.

Судові витрати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в сумі 32 грн. 19 коп. - кожному компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Липовецький районний суд Вінницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:Д. Т. Кривенко