ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2012 р. Справа № 5027/611/2012.
За позовом Чернівецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області
до відповідача Кельменецького виробничого управління житлово-комунального господарства
про стягнення збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів -15953,74 грн.
Суддя Тинок О.С.
Секретар судового засідання Кошман А.В.
Представники:
від позивача - Книговський В.О. -представник (довіреність № 1 від 04 січня 2012 року)
від відповідача - не з'явився
від прокуратури - Сівак О.В.
СУТЬ СПОРУ: Чернівецький міжрайонний природоохоронний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області звернувся з позовом до Кельменецького виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у сумі 15953,74 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор посилається на те, що згідно проведеної 23 квітня 2012 року працівниками Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що відповідачем за період з 08 жовтня 2010 року по 19 квітня 2012 року скинуто в р. Ромаданку, притоку р. Сурша 170500,00 м3 недостатньо очищених зворотних вод, що призвело до забруднення зазначеного водного об'єкта. Далі прокурор зазначає, що внаслідок порушення відповідачем природоохоронного законодавства, а саме вимог статтей 44, 70 Водного кодексу України, державі заподіяно збитки в сумі 15953,74 грн., які відповідач зобов'язаний сплатити.
04 жовтня 2012 року відповідач надіслав до суду відзив на позов (факсограму), в якому зазначив, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області про стягнення збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у сумі 15953,74 грн. визнає, однак, у зв'язку із відсутністю коштів просить суд відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані прокурором та сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Відповідно до статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.
Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
Так, 23 квітня 2012 року працівниками Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області, відповідно до наказу № 53 від 26 березня 2012 року, проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Кельменецького виробничого управління житлово-комунального господарства, про що складено акт. Як вбачається зі складеного акта, відділом інструментально-лабораторного контролю державної екологічної інспекції в Чернівецькій області відібрано проби зворотних вод в р. Ромаданку, притоку р. Сурша (акт відбору проб вод № 94 від 08 жовтня 2010 року, акт відбору проб вод № 97 від 01 серпня 2011 року, акт відбору проб вод від 19 квітня 2012 року). Кельменецьким ВУЖКГ проводиться скид неочищених зворотних вод в р. Ромаданку, притоку р. Сурша без дозволу на спеціальне водокористування - самовільно, а також згідно результатів аналізу протоколу № 94 вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 18 жовтня 2010 року, протоколу № 97 вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 09 серпня 2011 року встановлено перевищення нормативів гранично допустимих скидів, що призвело до забруднення р. Ромаданку, притоку р. Сурша недостатньо очищеними зворотними водами та є порушенням вимог статті 44 Водного кодексу України.
Одночасно, 23 квітня 2011 року Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, видано припис Кельменецькому виробничому управлінню житлово-комунального господарства, яким, крім іншого, зобов'язано відповідача надати до Державної екологічної інспекції довідку про кількість забраної та скинутих зворотних вод в р. Ромаданку Кельменецьким ВУЖКГ.
На виконання вищевказаного припису відповідачем надано позивачу довідку № 374 від 21 червня 2011 року, в якій вказано, що за період з 08 жовтня 2010 року по 19 квітня 2012 року підприємством здійснено відведення зворотних вод в кількості 170500,00 м3.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Стаття 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до частини 1 статті 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Згідно частини 1, пункту 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Так, позивачем відповідно до вимірювання показників складу та властивостей проб вод на скиді в водний об'єкт (акт відбору проб вод № 94 від 08 жовтня 2010 року, акт відбору проб вод № 97 від 01 серпня 2011 року, акт відбору проб вод від 19 квітня 2012 року та протокол № 94 вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 18 жовтня 2010 року, протоколу № 97 вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 09 серпня 2011 року), які проводились відділом інструментально-лабораторного контролю державної екологічної інспекції у Чернівецькій області, згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України № 767/16783 від 14.08.2009 року, відповідачу 06 липня 2012 року підрахована сума збитків, яка становить 15953,74 грн., що підлягає відшкодуванню Кельменецьким ВУЖКГ внаслідок забруднення у період з з 08 жовтня 2010 року по 19 квітня 2012 року р. Ромаданка неочищеними зворотними водами.
Заперечення відповідача стосовно позовних вимог суд до уваги не приймає, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, пункту 28 статті 4 Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають для зарахування до спеціальних фондів Державного, та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів.
За таких обставин, відповідач за порушення природоохоронного законодавства, а саме за недотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин в р. Ромаданка, притоку р. Сурша, повинен відшкодувати збитки у сумі 15953,74 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на відповідача.
Керуючись статтями 42, 43, 22, 43, 49, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Кельменецького виробничого управління житлово-комунального господарства -Чернівецька область, смт. Кельменці, вул. Партизанська 4, код 03357547:
- на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області - 58003, м. Чернівці, вул. Шевченка, 71 А, код 37978189 збитки у сумі 15953,74 грн., що підлягають стягненню на розрахунковий рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевими бюджетами: Кельменецької сільської ради р/р 33118331700102, МФО 856135, УДКСУ у Кельменецькому районі, ОКПО 36749944, код платежу 24062100.
- в доход державного бюджету судовий збір у сумі 1609,50 грн., отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.
3. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 08 жовтня 2012 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписане та оформлене відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України 12 жовтня 2012 року.
Суддя О.С. Тинок