ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02.10.12 р. Справа № 5006/36/118пн/2012
Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.
при секретарі Новіковій В.Р.
за позовом Дружківської міської ради, м.Дружківка
до відповідача Благодійного Фонду «Чарівне Джерело», м.Дружківка
про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди землі
Представники сторін:
від позивача: Неміш Р.М., за довіреністю
від відповідача: Цимбалюк В.Г., за довіреністю
Дружківська міська рада, м.Дружківка звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до Благодійного Фонду «Чарівне Джерело», м.Дружківка про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди землі №040517200074 від 16.12.2005р. з новою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 966175,48грн. та орендною платою за користування земельною ділянкою у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ухилення відповідача від підписання додаткової угоди (додаткове погодження) до договору оренди землі від 16.12.2005р. в якій встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул..Попова,61 м. Дружківка складає 966175,48грн, орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься щомісячно у розмірі 2415,44грн. на рахунок №33217812700040 (код доходів 13050200) ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686563.
На підтвердження своєї позиції суду представлені в засвідченій копії договір оренди землі від 16.12.2005р., додаткове погодження до договору за підписом секретаря Дружківської міської ради, рішення Дружківської міської ради №6/2-7 від 15.12.2010р. „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дружківка Донецької області".
Нормативно позивач посилається на Закон України „Про оцінку земель", Господарський кодекс України.
Ухвалою суду від 02.08.2012р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 5006/36/118пн/2012, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.
Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечував на підставі того, що позивач без нормативно - правового обґрунтування вирішив в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати. При цьому відповідач вказує на відсутність своєї згоди на внесення змін до спірного договору.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 02.10.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд Донецької області , -
ВСТАНОВИВ:
Між Дружківською міською радою та Благодійним фондом «Чарівне джерело» укладено договір оренди землі від 16.12.2005р., згідно якого орендодавець (позивач) надав, а орендар (відповідач) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення Дружківської міської ради від № 4/26-25, яка знаходиться за адресою: вул. Попова,61, м.Дружківка, Донецька область, загальною площею - 4,7617га.
Договір укладено на п'ятдесят років. Договір підписано представниками обох сторін, зареєстровано 16.12.2005р. у Дружківському міському відділі Донецької регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах" за № 040517200074.
Сторони дійшли згоди щодо істотних умов договору, зокрема, договором встановлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки, обумовлений розмір орендної плати, порядок її обчислення та сплати.
Звертаючись до господарського суду з позовом у даній справі, Дружківська міська рада просить суд зобов'язати відповідача укласти додаткову угоду до договору оренди землі № 040517200074 від 16.12.2005р. з новою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 966175, 48грн. та орендною платою за користування земельною ділянкою у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закон України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. В силу ч.ч. 2, 3 цієї норми розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Дружківська міська рада рішенням від 15.12.2010р.р. №6/2-7 в порядку ст. 18 Закону України „Про оцінку земель" затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Дружківка Донецької області, відповідно до якої базова вартість одного квадратного метра землі на території Дружківської міської ради складає 72,35грн.
Листом від 30.03.2011р №16-899-01 ВК Дружківська міська рада повідомила ДПІ м.Дружківка, що на підставі рішення Дружківської міської ради від 15.12.2010р. №6/2-7 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Дружківка, Донецької області» змінилася нормативна грошова оцінка земельних ділянок, в зв'язку із чим виникла необхідність в проведенні донарахування орендної плати відповідно нової нормативної грошової оцінки.
Листом від 26.04.11р. №6312/9/15-113 ДПІ м.Дружківка повідомило ВК Дружківської міської ради про відсутність правових підстав для донарахування орендної плати відповідно до нової нормативної грошової оцінки землі, оскільки відповідно до п. 288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно п.288.4 ст.288 зазначеного кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, однак між сторонами відповідний договір не укладався.
Листами від 30.03.2011р. № 17-886-01 та від 01.09.2011р. №30-2559/1-01 Дружківська міська рада зобов'язувала відповідача укласти додаткову угоду до договору оренди землі про зміну орендної плати за земельну ділянку.
Однак, відповідач на виклик позивача не з'явився, що обумовило Дружківську міську раду звернутися до суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 цього ж Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Отже, правовідносини щодо оренди землі полягають у оплатному користуванні земельною ділянкою на умовах передбачених договором.
Пунктом 12 договору оренди від 16.12.2005р. передбачені підстави для перегляду розміру орендної плати у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, відповідних рішень Дружківської міської ради; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. При цьому перелік підстав для зміни розміру орендної плати у п. 12 договору не є вичерпним.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель").
Зазначеною нормою передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Стаття 20 Закону України „Про оцінку земель" передбачає, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка відповідно до ст. 21 цього закону підлягає державній експертизі.
Відповідно до ст. 23 Закону України „Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Так, рішенням Дружківської міської ради затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Дружківки Донецької області.
Відповідно до п.288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу. Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю самостійно визначають суму податку щороку станом на 1 січня та до 1 лютого поточного року надають у відповідний орган державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. При поданні першої декларації разом з нею подається довідка про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. В разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базовою для оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Відповідно до ст.ст. 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
З огляду на викладене позивач вправі був вимагати від орендаря приведення спірного договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Згідно п. 34, 35 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Отже, положення вказаних норм законів визначають, що передумовою пропозицій орендарю щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки має бути ухвалення рішення міської ради про регулювання вказаного питання у земельних відносинах за договорами оренди.
Тобто, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, та сторонами в договорі оренди визначена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обов'язковості внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
Відповідної правової позиції дотримується і Верховний Суд України постанові від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 12.10.2011р. по справі №12/127пд та від 19.01.2011р. по справі №41/153пд.
Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Пунктом 33 спірного договору передбачено, що зміна умов договору оренди земельної ділянки здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.
Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже, діючим законодавством України встановлений певний порядок внесення змін до діючих договорів, а саме, ініціювання внесення змін у судовому порядку може робити сторона за договором за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.
Згідно інформаційного листа Вищого господарського суду України від 24.11.2011р. №01-06/1642/2011 „Про доповнення інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011р. №01-06/249 „Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів" законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. При цьому, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Разом з тим, до матеріалів справи пропозиція позивача щодо приведення договору оренди у відповідність з діючим законодавством шляхом укладення додаткової угоди. викладена лише у формі листа №17886 від20.08.2011р., що не є проектом додаткової угоди. Долучене до матеріалів справи погодження до договору оренди землі від 16.12.2005р. за № 040517200074 не містить дати укладання. Крім того, в даному документі зазначено, що він набирає чинності з 01.09.2012р., в той час, як позов подано 12.08.2012р. Тобто, навіть за умови відмови відповідача від підписання додаткового погодження, право позивача на час подачі позову ще не було порушеним.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині внесення змін до договору оренди землі стосовно розміру орендної плати у зв'язку із законодавчою зміною граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в судовому порядку є такими, що задоволенню не підлягають
Керуючись ст.ст. 18, 20, 23 Закону України „Про оцінку земель", ст. 188 ГК України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені позовних вимог Дружківської міської ради, м.Дружківка до Благодійного Фонду «Чарівне Джерело», м.Дружківка про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди землі №040517200074 від 16.12.2005р. з новою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 966175,48грн. та орендною платою за користування земельною ділянкою у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки - відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Гриник М.М.
Повний текст рішення складено та підписано 08. 10.2012р.