Постанова № 26469037, 08.10.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2012
Номер справи
2а/1270/6780/2012
Номер документу
26469037
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/6780/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Коршикова С.К.,

при секретарі судового засідання - Мамедовій Р.Я.,

за участю представників сторін:

від позивача - завідувач юридичним сектором Морозов П.В.,

довіреність №1/9/10 від 20.03.2012,

від відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати комунального податку в сумі 75163,51 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, -

В С Т А Н О В И В:

04 вересня 2012 року позивач, Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби (надалі-позивач), звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Антрацит» (надалі-відповідач) про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати комунального податку в сумі 75163,51 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в обґрунтування якого посилався на наступне.

Державне підприємство «Антрацит» (код ЄДРПОУ 32226065) зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області в якості юридичної особи 30.04.2003 за реєстраційним номером №04051885Ю0010158, взято на податковий облік у СДПІ по роботі з ВПП у м.Луганську з 21.05.2003 за №03/05-11 та є платником окремих видів податків у Антрацитівській ОДПІ Луганської області.

Станом на 16.08.2012 підприємство відповідача має податковий борг зі сплати комунального податку у розмірі 75163,51 грн., який до себе включає:

- суму податкового боргу з комунального податку по м.Антрацит у розмірі 3735,32 грн., у т.ч.: за штрафною (фінансовою) санкцією-3735,32 грн., нарахованою контролюючим органом за податковим повідомленням-рішенням №0000451530 від 19.01.2012,

- суму податкового боргу з комунального податку по Рафайлівській с/раді у розмірі 44950,69 грн., у т.ч.: за основним платежем-40343,99 грн., за штрафною (фінансовою) санкцією-2247,82 грн. та пеня-2358,88 грн., що виникли на підставі поданих платником податків податкових розрахунків комунального податку №8100 від 07.05.2009, №9002859920 від 01.02.2010, №9001433214 від 29.04.2010 та прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення №0000461530 від 19.01.2012,

- суму податкового боргу з комунального податку по Кріпенській с/раді у розмірі 26477,50 грн., у т.ч.: за основним платежем-26477,50 грн., що виникла на підставі поданих платником податків податкових розрахунків комунального податку №8099 від 07.05.2009, №9002859923 від 01.02.2010 та №9001433204 від 29.04.2010.

З метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ Луганської області здійснювалися заходи, передбачені Законом України від 21.12.2000 №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011), а саме: 08.10.2001 головному бухгалтеру відповідача Бакай Н.Н. вручено першу податкову вимогу №1/36 від 05.10.2001 на суму 0,60 грн. та 08.11.2001 тій самій особі вручено другу податкову вимогу №2/194 від 08.11.2001 на суму 187,96 грн. На підставі викладеного, позивач просив суд, стягнути з Державного підприємства «Антрацит» кошти на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати комунального податку в сумі 75163,51 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні, дав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, факсом надіслав суду клопотання №09/1047 від 08.10.2012 (а.с. про розгляд справи за його відсутності. У попередніх судових засіданнях позовні вимоги визнав частково на суму 48324,89 грн., про що надав суду письмовий відзив на позов №09/984 від 18.09.2012 (а.с.36), при цьому зазначивши, що станом на 17.09.2012 за Державним підприємством «Антрацит» з урахуванням часткової сплати коштів на суму 500,00 грн. згідно платіжного доручення №2336 від 31.08.2012, обліковується борг з комунального податку в сумі 74690,19 грн. Вважав, що податковий борг, який є предметом розгляду в даній справі та частина якого утворилася у 2009 році, виник у період дії Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 року. Так, пунктом 15.2.1 ст.15 вказаного закону визначалися строки стягнення податкового боргу, за яким у разі, коли податкове зобов'язання нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного п.15.1 ст.15, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Так, податкові розрахунки комунального податку №8099 на суму 8921,60 грн. та №8100 на суму 17443,70 грн. були подані відповідачем до податкового органу 07.05.2009 року, а отже, граничний строк стягнення податкового боргу за вказаними розрахунками минув у травні 2012 року. Просив суд, відмовити у задоволенні позовних вимог в частині стягнення податкового боргу за податковими розрахунками комунального податку №8099 та №8100 від 07.05.2009, у зв'язку зі спливом строку стягнення податкового боргу в цій частині.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI: грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1); податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1); штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1); пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1); податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Пунктом 31.1. статті 31 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У відповідності до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Проте, у зв'язку з тим, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу, а з 01.01.2011 за приписами Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.

Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Державне підприємство «Антрацит» (код ЄДРПОУ 32226065) зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області в якості юридичної особи 30.04.2003 за реєстраційним номером №04051885Ю0010158 (а.с.31), внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.28), взятий на податковий облік в якості платника податків у СДПІ по роботі з ВПП у м.Луганську з 21.05.2003 за №03/05-11 (а.с.27) та є платником окремих податків у Антрацитівській ОДПІ Луганської області (а.с.26).

До набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Так, відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. п.5.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) податкове зобов'язання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків.

Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Так, відповідачем, до Антрацитівської ОДПІ Луганської області були подані наступні податкові розрахунки комунального податку:

- №8099 від 07.05.2009 за 1-й квартал 2009 року на суму 8921,60 грн. (дата виникнення боргу-20.05.2009) (а.с.11-12),

- №8100 від 07.05.2012 за 1-й квартал 2009 року на суму 17443,70 грн. (дата виникнення боргу-20.05.2009) (а.с.18-19),

- №9002859923 від 01.02.2010 за 4-й квартал 2009 року на суму 8763,50 грн. (дата виникнення боргу-19.02.2010) (а.с.9-10),

- №9002859920 від 01.02.2010 за 4-й квартал 2009 року на суму 16991,50 грн. (дата виникнення боргу-19.02.2010) (а.с.16-17),

- №9001433204 від 29.04.2010 за 1-й квартал 2010 року на суму 8792,40 грн. (дата виникнення боргу-20.05.2010) (а.с.7-8).

- №9001433214 від 29.04.2012 за 1-й квартал 2010 року на суму 17147,90 грн. (дата виникнення боргу-20.05.2010)(а.с.14-15).

У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань за вищенаведеними розрахунками станом на 16.08.2012 за Державним підприємством «Антрацит» утворився податковий борг зі сплати комунального податку у розмірі 75163,51 грн., (з яких: основне зобов'язання-66821,49 грн., штрафні (фінансові) санкції-5983,14 грн. та пеня-2358,88 грн.), який складається з: суми податкового боргу з комунального податку по м.Антрацит у розмірі 3735,32 грн., у т.ч.: за штрафною (фінансовою) санкцією-3735,32 грн., нарахованою контролюючим органом за податковим повідомленням-рішенням №0000451530 від 19.01.2012; суми податкового боргу з комунального податку по Рафайлівській с/раді у розмірі 44950,69 грн., у т.ч.: за основним платежем-40343,99 грн., за штрафною (фінансовою) санкцією-2247,82 грн. та пеня-2358,88 грн., що виникли на підставі поданих платником податків податкових розрахунків комунального податку №8100 від 07.05.2009, №9002859920 від 01.02.2010, №9001433214 від 29.04.2010 та прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення №0000461530 від 19.01.2012; суми податкового боргу з комунального податку по Кріпенській с/раді у розмірі 26477,50 грн., у т.ч.: за основним платежем-26477,50 грн., що виникла на підставі поданих платником податків податкових розрахунків комунального податку №8099 від 07.05.2009, №9002859923 від 01.02.2010 та №9001433204 від 29.04.2010, що підтверджується довідкою про суми податкового боргу станом на 16.08.2012 (а.с.5а), довідкою про розрахунок пені по особовому рахунку відповідача за період з 01.02.2010 по 15.08.2012 (а.с.6), розрахунком суми податкового боргу станом на 16.08.2012 (а.с.20).

Відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п.п.6.2.1. п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п.п.6.2.3. п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до п.п.6.2.4. п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ Луганської області відповідачу були виставлені перша податкова вимога №1/36 від 05.10.2001 на суму 0,60 грн. та друга податкова вимога №2/194 від 08.11.2001, які були отримані головним бухгалтером ДП «Антрацит» 08.10.2001 та 08.11.2001 відповідно (а.с.21).

Даних про оскарження відповідачем зазначених податкових вимог на час розгляду справи судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.

Відповідно до п.126.1. ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Так, у відповідності з цією статтею 19.01.2012 відносно відповідача Антрацитівською ОДПІ Луганської області винесено податкове повідомлення-рішення №0000451530 за платежем «комунальний податок-місто», яким до ДП «Антрацит» контролюючим органом застосовано штраф у сумі 4538,19 грн. (граничний термін сплати-02.02.2012) та податкове повідомлення-рішення №0000461530 за платежем «Рафайлівська сільрада», яким до ДП «Антрацит» контролюючим органом застосовано штраф у сумі 2247,82 грн. (граничний строк сплати-02.02.2012) (а.с.13).

Відповідно до п.58.2. ст.58 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення. Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. (п.58.3. ст.58 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).

Податкові повідомлення-рішення №0000451530 та №0000461530 від 19.01.2012 Антрацитівською ОДПІ Луганської області ДПС були направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та отримані уповноваженою особою останнього 23.01.2012, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.13-зворотній бік).

Даних про оскарження у встановленому законодавством порядку вищезазначених податкових повідомлень-рішень відповідачем судом на час розгляду справи не встановлено, а тому вони вважаються узгодженими та такими, що підлягають виконанню.

У судовому засіданні встановлено, що згідно платіжного доручення №2336 від 31.08.2012 у рахунок погашення податкового боргу за податковим повідомленням-рішенням №0000451530 від 19.01.2012 відповідачем добровільно сплачено кошти на суму 500,00 грн. (а.с.38).

Відповідно до пункту 129.1.1. статті 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

З довідки позивача про розрахунок пені по особовому рахунку ДП «Антрацит» №600/10/20-010 від 16.08.2012 вбачається, що на суму несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання зі сплати комунального податку, який обліковується за відповідачем, за період з 01.02.2010 по 15.08.2012 нарахована пеня в сумі 2358,88 грн. (а.с.6).

Розглядаючи позовні вимоги Антрацитівської ОДПІ Луганської області ДПС щодо строків стягнення з відповідача податкових зобов'язань по комунальному податку за податковими розрахунками комунального податку №8099 та №8100 від 07.05.2009, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п.п.15.1.1. п.15.1. ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.15.2.1. п.15.2. ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Враховуючи те, що податкові розрахунки комунального податку №8099 на суму 8921,60 грн. та №8100 на суму 17443,70 грн. були подані відповідачем до Антрацитівської ОДПІ Луганської області 07.05.2009 року, а з адміністративним позовом позивач звернувся до суду лише 04.09.2012, граничний строк стягнення податкового боргу, встановлений п.15.1. ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011), сплинув у травні 2012 року, у зв'язку із чим відповідач вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно зазначених вище податкових розрахунків не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку, тому позовні вимоги в цій частині залишаються судом без задоволення.

Таким чином, суд вважає встановленим, що станом на час розгляду справи, з урахуванням граничного строку стягнення частини податкового боргу, що виник у відповідача в 2009 році за податковими розрахунками комунального податку №8099 на суму 8921,60 грн. та №8100 на суму 17443,70 грн. (залишок несплаченого боргу за яким становить 6204,59 грн.) та у зв'язку з частковою сплатою відповідачем у рахунок погашення боргу коштів на суму 500,00 грн. за платіжним дорученням №2336 від 31.08.2012, залишок несплаченого податкового боргу Державного підприємства «Антрацит» перед бюджетом зі сплати комунального податку становить 59537,32 грн. (75163,51 грн. - 6204,59 грн. - 8921,60 грн. - 500,00 грн. = 59537,32 грн.).

Даних про добровільну сплату відповідачем коштів у рахунок погашення існуючого податкового боргу з комунального податку за 2010-2012 роки в межах суми 59537,32 грн. судом на час розгляду справи не встановлено.

Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).

Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг перед бюджетом за 2010-2012 року зі сплати комунального податку в сумі 59537,32 грн. не сплатив, повідомлений про його наявність, суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення з Державного підприємства «Антрацит» коштів на суму податкового боргу з усіх наявних рахунків у банках платника податків, дотримані вимоги пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 08 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 15 жовтня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом зі сплати комунального податку в сумі 75163,51 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства «Антрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 32226065, місцезнаходження: 94613, Луганська область, м.Антрацит, вул.Ростовська, буд.38) кошти за податковим боргом зі сплати комунального податку в сумі 59537,32 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч п'ятсот тридцять сім гривень 32 копійки), з яких: суму податкового боргу з комунального податку по м.Антрацит у розмірі 3235,32 грн. (три тисячі двісті тридцять п'ять гривень 32 копійки) перерахувати до бюджету на р/р 33216828700010, код платежу 1610200, банк ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач Антрацитівське УДКСУ Луганської області; суму податкового боргу з комунального податку по Рафайлівській с/раді у розмірі 38746,10 грн. (тридцять вісім тисяч сімсот сорок шість гривень 10 копійок) перерахувати до бюджету на р/р 33212828700100, код платежу 16010200, банк ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач Антрацитівське УДКСУ Луганської області; суму податкового боргу з комунального податку по Кріпенській с/раді у розмірі 17555,90 грн. (сімнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 90 копійок) перерахувати до бюджету на р/р 33211828700015, код платежу 16010200, банк ГУ ДКСУ в Луганськійоблаті, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач Антрацитівське УДКСУ Луганської області, з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків -Державне підприємство «Антрацит».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 15 жовтня 2012 року.

СуддяС.К. Коршиков