ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2012 р. Справа № 2а-2394/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді М.І.Кишинського
за участю секретаря судового засідання М.М.Дякун
за участю представників сторін:
від позивача Р.І.Госедло
від відповідача В.В.Тирський
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Скорзонера"
до відповідача: Державної податкової інспекції у м.Яремче
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000451503 від 11 травня 2012 року,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Скорзонера" (надалі-позивач) звернулося в суд з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м.Яремче (надалі-відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000451503 від 11 травня 2012 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення про зобов'язання позивача сплатити штраф, винесено відповідачем неправомірно, оскільки позивачем належним чином, в межах строків передбачених Податковим кодексом України було сплачено земельний податок з юридичних осіб за липень 2011 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві підтримав в повному обсязі та пояснив суду, що земельний податок з юридичних осіб за липень 2011 року у відповідності до статті 287 Податкового кодексу України був сплачений позивачем належним чином 30 серпня 2011 року, як того вимагає зазначена норма податкового законодавства. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, надавши суду письмове заперечення, яке мотивоване тим, що позивачем узгоджене зобов'язання по земельному податку за липень 2011 року в сумі 68832,66 грн. згідно поданої декларації яке підлягало сплаті 30 серпня 2011 року, сплачено позивачем та проведено банком 30 серпня 2011 року о 19:01 год., тобто після закінчення операційного часу банку. Однак, зазначені кошти згідно виписки з рахунку та картки особового рахунку платника були зараховані до бюджету 31 серпня 2011 року, тобто із запізненням на один календарний день, чим порушив пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України. За таких обставин представник відповідача вважає, що прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення в межах передбачених статтей 287 та 126 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши позовну заяву та заперечення, заслухавши сторін, дослідивши нявні в матеріалах справи письмові докази та проаналізувавши правові норми законодавства України, суд встановив наступне.
Позивачем, було подано до податкового органу декларацію про сплату за землю та земельного податку.
Відповідачем, 25 квітня 2012 року було проведено камеральну перевірку якою встановлено, що позивачем в порушення вимог пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України несвоєчасно сплачено до бюджету земельний податок з юридичних осіб в загальній сумі 68552,70 грн. згідно поданої звітності з затримкою на один календарний день.
За наслідками вказаної перевірки складений акт №114/15-3/31067573 від 25 квітня 2012 року, на підставі якого відповідачем 11 травня 2012 року винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№0000451503 яким зобовязоно позивача сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 6855,27 грн. за затримку на один календарний день суму узгодженого грошового зобовязанння за платежем земельний податок з юридичних осіб.
Суд не погоджується з висновками відповідача задокументованих в зазначеному акті перевірки та оскаржуваним податковим повідомлення-рішенням виходячи з наступного.
Статтею 31 Податкового кодексу України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Із наведеного випливає, що податкове зобов'язання щодо плати за землю за липень 2011 року, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, тобто 30 серпня 2011 року, а також те, що при використанні розрахункового документа ініціювання грошового переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Тому слід вважати, що податок є сплаченим у день реєстрації та у день одерження банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, позивачем згідно платіжних доручень №181 та №182 від 25 серпня 2011 року сплачено земельний податок за липень 2011 року в загальній сумі 68815,83 грн. на рахунок ГУ ДКСУ в Івано-Франківській області, які одержано та проведено банківською установою 30 серпня 2011 року о 19:01 год., тобто в операційний час, що дає суду підстави вважати, що позивач земельний податок за липень 2011 року сплатив своєчасно та в повному обсязі.
Посилання відповідача на ту обставину, що згідно виписки з рахунку та картки особового рахунку платника сума земельного податку за липень 2011 року в сумі 68552,67 грн. зараховано до бюджету тільки 31 серпня 2011 року, то суд не приймає до уваги, оскільки порядок «зарахування» коштів до бюджету та порядок «сплати» податку є різним поняттям. Порядок зарахування коштів до бюджету врегульований окремим порядком між банківськими устоновами та Державною казначейською службою України, правовідносини яких не повинні впливати на платника податків, щодо зарахування коштів до бюджету, а отже позивач не може нести відповідальності за зарахування коштів по податкових зобов'язаннях до Державного бюджету України. Обов'язком платника податку передбаченого статтею 67 Контитуції України та статтями 16, 287 Податкового кодексу України є своєчасна сплата податків, в тому числі земельного податку, який в свою чергу позивач належним чином виконав у останній день граничного строку сплати податкового зобов'язання по земельному податку за липень 2011 визначеного ним у податковій декларації, а саме 30 серпня 2011 року, а тому такі посилання є недостатніми для відмови в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене та те, що позивачем своєчасно сплачено грошове зобов'язання по земельному податку за липень 2011 року, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене неправомірно, що є підставою для його скасування та задоволення позовних вимог позивача.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Яремче №0000451503 від 11 травня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: М.І.Кишинський
Постанова складена в повному обсязі 15 жовтня 2012 року.