Головуючий у 1 інстанції - Широка К.Ю.
Суддя-доповідач - Чумак С.Ю.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2012 року справа №2а/1270/5563/2012
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Чумак С.Ю.,
суддів: Ляшенка Д.В. та Ястребової Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Ровеньках Луганської області Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року у справі № 2а/1270/5563/2012 за позовом Державної податкової інспекції у місті Ровеньках Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 3869,82 грн. за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року в задоволенні позову відмовлено. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом не дотримано вимог пункту 95.4 ст. 95 Податкового Кодексу України щодо звернення до суду з позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, у зв'язку з чим позивач передчасно звернувся до суду з позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову постанову, якою його позов задовольнити повністю. В обґрунтування скарги зазначив, що ним повністю додержано норм Подакового Кодексу України при зверненні до суду, а судом норми матеріального права застосовані невірно.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Ровеньках Луганської області з 10.03.2004 року (а.с. 19).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2010 року у справі № 2а-6316/10/1270 за позовом ДПІ у м. Ровеньках до ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» стягнуто податковий борг у розмірі 3869,82 грн.
На виконання постанови суду по справі №2а-6316/10/1270 ДПІ у м. Ровеньках листом від 02.12.2010 року № 8027/100 направлено виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду по справі № 2а-6316/10/1270 до відділу Державної виконавчої служби м. Стаханов. 28.02.2012 року ДПІ у м. Ровеньках № 1209/240 було направлено лист до відділу ДВС в м. Стаханов «Про причини невиконання рішення суду». Згідно відповіді відділу ДВС м. Стаханов від 28.02.2010 № 1095 позивача повідомлено, що 22.12.2010 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, 28.12.2010 року винесено постанову про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження, до якого входить 1337 виконавчих проваджень на загальну суму 25865273,64 грн. та станом на 10.07.2012 року податковий борг за рішенням суду не погашено. \ а.с. 24\.
Відповідно до акту опису майна № 11 від 22.05.2012 року та витягу про реєстрацію в державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 36149688 від 23.05.12 року ДПІ в м. Ровеньки проведено опис майна ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» у податкову заставу.
При вирішенні спору колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
За змістом статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
За приписами п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку, тобто право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби. Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Знаходження майна відповідача у податковій заставі підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 23.05.2011 № 36149688, актом опису майна від 22.05.2012 року № 11 (а.с. 22-23).
Суд першої інстанції, відмовляючи позові податкового органу помилково виходив з того, що у разі незастосування податковим органом положень п. 95.4 статті 95 ПК України щодо процедури погашення податкового боргу за рахунок готівки, відсутні передбачені п. 95.1 ст. 95 ПК України обставини для застосування процедури погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.п. 41.1.1. п. 41.1. статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами, зокрема, є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Пунктом 41.5. ст.41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Відповідно до п.п. 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Таким чином, умовами для звернення до суду з такими вимогами є наявність податкового боргу та перебування майна платника податків у податковій заставі. Обидві вказані умови наявні у спірних правовідносинах, що відповідачем не заперечувалось. Більше того, відповідачем надано суду заяву про згоду з позовом та відсутність заперечень щодо задоволення останнього. \ а.с. 40\.
Згідно п. 95.4 статті 95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що за відповідачем дійсно рахується податковий борг, про який він повідомлений, який ним не оспорено та до теперішнього часу у добровільному порядку не сплачено, проте помилково дійшов висновку про залежність надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі від обов'язкового попереднього звернення податкового органу до суду з позовом про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, оскільки Податковий Кодекс України такого застереження не містить.
Недостатність же грошових коштів відповідача для погашення даного податкового боргу підтверджується листом державного виконавця щодо причин невиконання постанови суду про стягнення вказаної суми боргу. \ а.с. 24\.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення вимог позивача в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Ровеньках Луганської області Державної податкової служби - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 8 серпня 2012 року у справі № 2а/1270/5563/2012 - скасувати.
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у місті Ровеньках Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» задовольнити.
Надати Державній податковій інспекції у місті Ровеньках Луганської області Державної податкової служби дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 3869,82 грн. (три тисячі вісімсот шістдесят дев'ять) гривень 82 копійок за рахунок майна Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (код ЄДРПОУ 32449971), що перебуває у податковій заставі.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Колегія суддів: С.Ю.Чумак
Д.В.Ляшенко
Л.В.Ястребова