ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2012 року Справа № 2а/2370/3466/2012
11 год. 31 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
представника позивача -Казіміренко Я.А. за довіреністю,
представника відповідача -Холявчука А.І. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Северин»про стягнення адміністративно-господарський санкцій та пені за незайняті робочі місця інвалідами,
ВСТАНОВИВ:
10 вересня 2012 року Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з адміністративним позовом до Черкаського окружного адміністративного суду до приватного підприємства «Северин»про стягнення 10751 грн. 60 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2011 році та пені в сумі 361 грн. 35 коп. за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що полягає у непрацевлаштуванні інвалідів, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих. У 2011 році у відповідача повинно було працювати 8 осіб, яким встановлено інвалідність, проте на підприємстві відповідача працювало лише 5 осіб, яким встановлено інвалідність. Таким, чином за три робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами відповідач повинен сплатити адміністративно-господарських та пеню, нараховану у зв'язку з несвоєчасною сплатою адміністративно-господарських санкцій.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому запереченні (вхідний № 18024/2012/2а/2370/3466/2012 від 21.09.2012 р.) та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Приватне підприємство «Северин», відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ідентифікаційний код 31344923, зареєстровано 30.01.2001 р.
Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 р. № 875-XII (надалі за текстом -«Закон № 875-XII»).
Частиною другою статті 18 Закону № 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону № 875-XII.
Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобов'язаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з поданого ПП «Северин»звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 р. форми № 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників відповідача складала 209 осіб.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
При цьому, частиною другою статті 19 Закону № 875-XII зобов'язано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.
Таким чином, враховуючи чисельність штатних працівників ПП «Северин», відповідач зобов'язаний був створити в 2011 р. вісім робочих місць для працевлаштування інвалідів. При цьому, відповідно до звіту форми № 10-ПІ, поданого до Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складає 5 осіб.
Суд враховує, що законодавство України обов'язок з працевлаштування інвалідів покладає на орган державної влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів, але цьому мають передувати певні дії підприємств, установ і організацій зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів.
Суд вважає, що відповідачем в 2011 р. не в повній мірі були вчинені зазначені дії.
Такий висновок суду ґрунтується на наступному. Частиною четвертою статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р. № 803-XII встановлено обов'язок підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності реєструватися у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, та щомісяця подавати цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Крім вищевказаного обов'язку положення постанови Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»та п.4 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення»вимагають від підприємств щомісяця подавати інформацію до місцевих центрів зайнятості за своїм місцезнаходженням адміністративні дані про наявність вільних робочих місць (вакансій), призначених для працевлаштування інвалідів.
Тобто, аналіз вищевказаних норм законодавства, на думку суду, вимагає від підприємств не тільки виділяти та створювати робочі місця для інвалідів, а і відповідних дій, які направлені на інформування в установленому порядку центрів зайнятості про наявність вакантних створених підприємством робочих місць для інвалідів. Саме такий комплекс заходів у своїй сукупності здатний забезпечити право інваліда на працевлаштування шляхом зайняття на відповідному підприємстві створеного для нього робочому місці.
У судовому засіданні сторонами надані копії звітів про наявність вакансій форми № 3-ПН, які подавались відповідачем у 2011 році до Маньківського районного центру зайнятості. Аналізуючи зазначені звіти, судом встановлено, що відповідачем не подавались звіти про наявність вакансій про працевлаштування інвалідів форми № 3-ПН за січень-березень, травень-серпень та жовтень-листопад 2011 року. Також судом встановлено, що у звітах за квітень, вересень, грудень 2011 року відповідач звертався до Маньківського районного центру зайнятості із звітом форми № 3-ПН про працевлаштування інвалідів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач виконав свій обов'язок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та повідомлення центру зайнятості про наявність вакансій для їх працевлаштування у квітні, вересні та грудні 2011 року.
За таких обставин, суд вважає, що за січень-березень, травень-серпень та жовтень-листопад 2011 року відповідач має сплатити Черкаському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (ст. 20 Закону № 875-XII).
Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону № 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Суд звертає увагу, що згідно даним зазначеного вище звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 р. форми № 10-ПІ від 29.02.2012 р., відповідачем самостійно визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 35254 грн. 00 коп. та відповідно до платіжного доручення самостійно сплачено вказані санкції в розмірі 24502 грн. 00 коп.
При цьому, Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду за стягненням адміністративно-господарських санкцій в розмірі 10751 грн. 60 коп. та пені в сумі 361 грн. 35 коп. враховуючи частково сплачену відповідачем суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 24502 грн. 00 коп.
Відповідно до звіту форми № 10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 р. середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2011 р. у відповідача складала 11751 грн. 00 коп. (2456000 грн. 00коп. : 209 осіб).
Таким чином, з урахуванням викладених вище норм Закону № 875-XII та з урахуванням часткової сплати адміністративно-господарських санкцій відповідач зобов'язаний був до 15 квітня 2012 р. сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 9 місяців 2011 р. в сумі 1937 грн. 75 коп. (11751 грн. 00 коп. : :12 місяців х 9 місяців х 3 особи -24502 грн. 00 коп. перераховано коштів).
Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, то розмір пені розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 7,50% за формулою: 7,50 х 120/100/366 днів = 0,02% (одноденний розмір пені). Таким чином, пеня за період з 18.04.2012 р. по 28.04.2012 р. (11 днів прострочення сплати адміністративно господарських-санкцій) складає 58 грн. 19 коп. (26439 грн. 75 коп. х 0,02% х 11 днів), та за період з 28.04.2012 р. по 07.09.2012 р. (132 дня прострочення сплати адміністративно господарських-санкцій) складає 50 грн. 16 коп. (1937 грн. 75 коп. х 0,02% х 132 дні). Загальний розмір пені становить 108 грн. 35 коп. (58 грн. 19 коп. + 50 грн. 16 коп.).
Також у судовому засідання була допитана свідок ОСОБА_3 - директор Маньківського районного центру зайнятості, яка пояснила, що відповідачем до центру зайнятості було подано три звіти форми № 3-ПН про наявність вакансій № 1428 від 22.04.2011 р. за квітень 2011 року, № 3327 від 08.09.2011 р. за вересень 2011 року та № 4568 від 22.12.2011 р. за грудень 2011 року. При цьому, зазначила, що в листі від 15.05.2012 року № 457, який направлявся до Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, помилково вказана інформація про те, що відповідач у 2011 році лише один раз подавав звіт форми № 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону № 875-XII, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України, відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог за січень-березень, травень-серпень та жовтень-листопад 2011 року, оскільки відповідач не забезпечив центр зайнятості інформацією про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів за вказані місяці.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 167, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємства «Северин»(20100, Черкаська область, смт. Маньківка, вул. Леніна, 171, ідентифікаційний код 31344923) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, просп. Хіміків, 50) -1937 грн. 75 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2011 році та 108 грн. 35 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій, а всього 2046 (дві тисячі сорок шість) грн. 10 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 12 жовтня 2012 року