Постанова № 26454079, 10.10.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2012
Номер справи
2а-1870/7876/12
Номер документу
26454079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2012 р. Справа № 2a-1870/7876/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - Садикова В.В.,

представника відповідача - Сошенко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах, Головного управління державної казначейської служби України у Сумській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" (далі по тексту - позивач, ПАТ ВЕК "Сумигазмаш") звернулося до Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Сумах) та Головного управління державної казначейської служби України у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДКСУ у Сумській області), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ДПІ у м. Сумах, яка полягає у невиконанні податковим органом обов'язку щодо підготовки у встановлений законодавством строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України;

- повернути ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" (пл.Незалежності, 15, м.Суми, 40030, ЄДРПОУ 04542778) з Державного бюджету України, в особі Головного управління Державної казначейської служби у Сумській області (вул. Воскресенська, 7, м.Суми, 40000), надміру сплачене грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 49 400,00 грн., шляхом їх перерахування на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з податку на доходи фізичних осіб;

- стягнути понесені судові витрати.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що сума надміру сплаченого позивачем грошового зобов'язання з податку на прибуток станом на 13.08.2012 склала 221 031,12 грн., у зв'язку з чим ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" звернулося до ДПІ у м. Сумах із заявою про перерахування частини надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 49 400,00 грн. в рахунок погашення існуючого грошового зобов'язання по сплаті податку на доходи фізичних осіб. На запит позивача до ГУ ДКСУ у Сумській області надійшов на адресу позивача лист, що висновок на повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств від ДПІ у м.Сумах не надходив. Таким чином, позивач вважає, що бездіяльність ДПІ у м. Сумах є протиправною, що полягає у невиконанні обов'язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник ДПІ у м. Сумах у судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у письмовому запереченні (а.с.26), зазначив, що позивач протягом 2009р. - першого піврічча 2012р. згідно поданих податковх декларацій з податку па прибуток декларує від'ємне значення об'єкта оподаткування. На прохання відповідача обгрунтованого пояснення причин збитковості підприємства за перше півріччя 2012р. не надано.

Представник ГУ ДКСУ у Сумській області в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду відзив на позовну заяву, в яком зазначив, що Головне управління як суб'єкт владних повноважень в даному випадку не порушило жодного нормативно-правового акта з питань повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 49400,00 грн., тим самим не вчинило незаконних дій по відношенню до позивача (а.с.19).

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що відповідно до акта звірки № 37342/10/20-247 від 17.08.2012 між ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" та ДПІ у м. Сумах сума надміру сплаченого позивачем грошового зобов'язання з податку на прибуток станом на 13.08.2012 склала 221 031,12 грн. (а.с.7).

У зв'язку із надмірною сплатою грошових зобов'язань з податку на прибуток, ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" звернулося до ДПІ у м. Сумах із заявою № 46/07-06-130 від 03.08.2012 про перерахування частини надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 49 400,00 грн. в рахунок погашення існуючого грошового зобов'язання по сплаті податку на доходи фізичних осіб (а.с.8).

На адресу позивача надійшов лист-відповідь від ДПІ у м. Сумах № 38311/10/20-247 від 23.08.2012 (а.с.9), в якому зазначено, що позивач протягом 2009р. - першого піврічча 2012р. згідно поданих податковх декларацій з податку па прибуток декларує від'ємне значення об'єкта оподаткування. Так відповідно до податкової декларації з податку на прибуток №9047582332 від 09.08.2012 за перше півріччя 2012 р. позивачем задекларовані збитки в сумі 732018,00 грн. На прохання відповідача обгрунтованого пояснення причин збитковості підприємства за перше півріччя 2012р. не надано.

Однак, варто зазначити, що вказаний лист не містить відомостей щодо рішення податкового органу, прийнятого про перерахування надміру сплаченого грошового зобов'язання.

ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" направило запит № 46/07-06-182 від 04.09.2012 (а.с.11) до ГУ ДКСУ у Сумській області, у відповідь на який надійшов лист № 06-35/730-5770 від 06.09.2012, в якому зазначено, що висновок на повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 49 400,00 грн. в рахунок погашення поточного зобов'язання ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" з податку на доходи фізичних осіб від ДПІ у м.Сумах в органи державної казначейської служби України в Сумській області не надходив (а.с.12).

Суд вважає, що бездіяльність ДПІ у м. Сумах є протиправною, що полягає у невиконанні обов'язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 14.1.115, п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до пп.17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до п.43.1 ст.43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно п.43.2 ст.43 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Відповідно до п.43.3 ст. 43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно п.43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Відповідно до п.43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до п.7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженої спільним наказом ДПА України, Мінфіну України, Держказначейства України № 974/1597/499 від 21.12.2012, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 29.12.2010 за №1386/18681 (далі - Порядок № 1386/18681), орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

Відповідно до п.9 Порядку № 1386/18681, висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків, який ведеться на паперових носіях або в електронному вигляді (додаток 4).

Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішенням, прийнятим державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

При цьому, як зазначалося вище, посадовими особами податкового органу не заперечується наявність у ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" переплати з податку на прибуток підприємств, що підтверджується актом звірки № 3734210/20-247 від 17.08.2012 (а.с.7).

Разом з тим, всупереч вимогам пп.43.1-43.5 ст. 43 Податкового кодексу України посадовими особами ДПІ у м. Сумах в рамках 20-ти денного терміну не було підготовлено відповідний висновок про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств.

Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача про надання відповіді ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" про те, що позивач протягом 2009р. - першого піврічча 2012р. згідно поданих податковх декларацій з податку па прибуток декларує від'ємне значення об'єкта оподаткування, оскільки жодний нормативний акт, що врегульовує суспільні відносини в сфері оподаткування не ставить в залежність повернення платнику податків надміру сплачених сум грошових зобов'язань від показників його господарської діяльності, тобто наявності або відсутності збитків підприємства.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що бездіяльність ДПІ у м. Сумах є протиправною, що полягає у невиконанні обов'язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України, а позовні вимоги ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" є обгрунтованими і підлягяють задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Таким чином, судовий збір, сплачений позивачем при поданні позову до суду, що підтверджується квитанцією № 2631 від 13.08.2012 (а.с.2), підлягає відшкодуванню ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунків ДПІ у м. Сумах.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах, Головного управління державної казначейської служби України у Сумській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м.Сумах, яка полягає у невиконанні податковим органом обов'язку щодо підготовки у встановлений законодавством строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України.

Повернути Публічному акціонерному товариству Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" (пл.Незалежності, 15, м.Суми, 40030, ЄДРПОУ 04542778) з Державного бюджету України, в особі Головного управління Державної казначейської служби у Сумській області (вул. Воскресенська, 7, м.Суми, 40000), надміру сплачене грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 49 400,00 грн., шляхом їх перерахування на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з податку на доходи фізичних осіб.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" судові витрати в розмірі 526,19 грн., шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунків Державної податкової інспекції у м. Сумах.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 15.10.2012 року.

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов