Постанова № 26452879, 10.10.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2012
Номер справи
2а/0570/11785/2012
Номер документу
26452879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11785/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зеленова А.С.

при секретарі Кобець О.А.

за участю:

представників позивача Гутова О.М., Волосожар Г.В.,

Чуйкової Т.В.,

представника відповідача Гой В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000111510/8599/10/15-17/1-00165669 від 14.06.2012 року,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Дружківський машинобудівний завод» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000111510/8599/10/15-17/1-00165669 від 14.06.2012 року/а.с.3-6/.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем безпідставно визначено суму податку на додану вартість яка підлягає сплаті до бюджету у сумі 48 948грн та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 24474грн, а податкове повідомлення-рішення №0000111510/8599/10/15-17/1-00165669 від 14.06.2012 року є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.

ПАТ «Дружківський машинобудівний завод» у січні 2012 року від КП «Компанія «Вода Донбасу» Торецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства було отримано послуги з водопостачання на суму 293 687,25грн., у т.ч. ПДВ 48947,87грн.

КП «Компанія «Вода Донбасу» Торецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства було виписано на адресу позивача податкові накладні №33/0030 від 25.01.2012 року на суму 230 401,87грн., у т.ч. ПДВ 38400,31грн. та №382/0030 від 26.01.2012 року на суму 63285,38грн. у т.ч. ПДВ 10547,56грн., які містять всі необхідні реквізити, перелічені в Податковому кодексі України. Вважає, що має законні підстави на податковий кредит з ПДВ.

Позивач, скориставшись правом, наданим п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, звірив дані отриманих в січні 2012 року податкових накладних №33/0030 від 25.01.2012 року та №382/0030 від 26.01.2012 року на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Вказані податкові накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.02.2012 року на суму ПДВ 48947,87грн.

Вважає, що ПАТ «Дружківський машинобудівний завод» не було порушено п.201.10 ст.201 ПКУ, у зв'язку із чим просить суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000111510/8599/10/15-17/1-00165669 від 14.06.2012 року /а.с.9/.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, надали пояснення аналогічні викладеним у позові, просили суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно до норм діючого законодавства. Надав письмові заперечення проти позову із викладенням позиції з посиланням на норми законодавства /а.с.121-123/.

Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Дружківський машинобудівний завод», зареєстрований як юридична особа Виконавчим комітетом Дружківської міської ради Донецької області 05.11.1996 року за адресою: вул. Леніна, 7, м. Дружківка, Донецька область, 84205, включено до ЄДРПОУ за № 00165669, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії ААВ №527526/а.с.87/. Здійснює свою діяльність відповідно до статуту в новій редакції затвердженому протоколом загальних зборів акціонерів №2-2011 від 28.10.2011 року /а.с.91-113/.

Відповідно до довідки про взяття на облік за формою 4-ОПП від 16.07.2012 №40/10/18-314-4 Публічне акціонерне товариство «Дружківський машинобудівний завод» перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Донецької області ДПС/а.с.90/.

Публічне акціонерне товариство «Дружківський машинобудівний завод» відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №100338637 серії НБ№196362 зареєстроване в якості платника податку на додану вартість /а.с.89/.

Відповідно до наказу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Донецької області ДПС від 15.05.2012 №106 та на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.79, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України в період з 21 травня 2012 по 25 травня 2012 року проведено документальну невиїзну позапланову перевірку Публічного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» (ЄДРПОУ 00165669) з питань правомірності формування податкового кредиту за січень 2012 року.

За результатами перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку Донецької області ДПС складено акт перевірки від 25.05.2012 №143/15-17/1-00165669 /а.с.8-17/.

Даним актом встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та п.6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 01.11.2011 №1379, в результаті чого занижено податок на додану вартість за січень 2012 року на суму 48 948грн./а.с.8-14/.

14 червня 2012 Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Донецької області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №0000111510/8599/10/15-17/1-00165669 форми «Р», яким Публічному акціонерному товариству «Дружківський машинобудівний завод» визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 73422грн., з яких за основним платежем 48948грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 24474грн./а.с.7/.

22 червня 2012 Публічне акціонерне товариство «Дружківський машинобудівний завод» подало скаргу до ДПС у Донецькій області /а.с.15-18/, за результатами якої Державною податковою службою у Донецькій області відмовлено у задоволенні скарги, а рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку Донецької області ДПС від 14 червня 2012 року залишено без змін /а.с.19-22/.

Не погодившись із рішенням від 14 червня 2012 року №0000111510/8599/10/15-17/1-00165669 позивач звернувся до суду із даним позовом /а.с.3-5/.

Суд вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення законним та обґрунтованим з наступних підстав.

Згідно п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Відповідно до п.7 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1002, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за №1402/18697 (далі Порядок №1002) реєстр є основою для відображення зведених результатів такого обліку в податкових деклараціях з податку на додану вартість.

Пунктом 10 Порядку №1002 визначено, що у розділі II Реєстру відображаються отримані податкові накладні, розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (додаток 2 до податкової накладної), ВМД, а також інші документи, на підставі яких здійснюється облік операцій з придбання товарів/послуг.

Пунктом 11 Порядку №1002 встановлені особливості заповнення деяких граф розділу ІІ Реєстру. відповідно до пп.11.3 Порядку №1002 до граф 3, 4 переносяться відповідні реквізити податкової накладної чи іншого документа, указаного в підпункті 11.1 цього пункту.

ПАТ «Дружківський машинобудівний завод» при наданні податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2012 року від 18.02.2012 року №9006526772 було подано реєстр виданих та отриманих податкових накладних від 18.02.2012 №9006527213 /а.с.23-55/.

Податковим органом на адресу позивача надсилався запит про надання інформації та її документального підтвердження, щодо формування податкового кредиту. ПАТ «Дружківський машинобудівний завод» було надано копії податкових накладних: №382/0030 від 26.01.2012 на суму ПДВ 10547,56грн. та №33/0030 від 25.01.2012 на суму ПДВ 38400,31грн. /а.с.77,76/.

Відповідно до даних отриманих з Єдиного державного реєстру податкових накладних, податкові накладні за №382/0030 від 26.01.2012 на суму ПДВ 10547,56грн. та за №33/0030 від 25.01.2012 на суму ПДВ 38400,31грн. не зареєстровані Торецьким ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» (ІПН 1916705099) /а.с.145-146/.

В матеріалах справи міститься витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №9 та квитанції від 01.02.2012 про реєстрацію податкових накладних, з яких не вбачається що податкові накладні №382/0030 від 26.01.2012 на суму ПДВ 10547,56грн. та за №33/0030 від 25.01.2012 на суму ПДВ 38400,31грн. зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с.78,127/.

Крім того, з витягу бази даних Державної податкової служби України вбачається що вищезазначені податкові накладні не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі податкових накладних /а.с.145-146/.

Пп.201.10 статті 201 ПКУ встановлено, що порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок ведення Єдиного реєстру).

Відповідно п.13 Порядку ведення Єдиного реєстру, з метою отримання інформації, що міститься у Реєстрі, покупець складає запит за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення в електронному вигляді у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та надсилає його засобами телекомунікаційного зв'язку Державній податковій службі. На запит покупця стосовно надання інформації, що міститься у Реєстрі, видається: про податкову накладну та/або розрахунок коригування - витяг з Реєстру; про податкову накладну, до якої на дату надходження такого запиту зареєстровано розрахунок коригування, - витяг, що містить відомості про податкову накладну та відповідний розрахунок коригування; про розрахунок коригування до податкової накладної - витяг, що містить відомості про податкову накладну та відповідний розрахунок коригування.

Відповідно до пункту 201.4 статті 201 Податкового кодексу України та п.6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 01.11.21011 №1379 (далі Порядок №1379), податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця.

При цьому, пунктом 201.10 статті 201 ПК України та п.6 Порядку №1379 передбачено, що оригінал податкової накладної надається покупцю (отримувачу) товарів/послуг на його вимогу. Податкова накладна, яка відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Кодексу підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, надається покупцю тільки після реєстрації, що здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому у верхній лівій частині податкової накладної робляться відповідні відмітки (потрібне виділяється поміткою "Х").

Відсутність факту реєстрації платником податку-продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Публічним акціонерним товариством «Дружківський машинобудівний завод» віднесено суму податку на додану вартість до податкового кредиту по податковим накладним, які не зареєстровані контрагентом в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме : податкова накладна №33/0030 від 25.01.2012 на суму ПДВ 38400,31грн та за №382/0030 від 26.01.2012 на суму ПДВ 10547,56грн. постачальник - Торецьке ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» (ІПН 1916705099).

Позивачем не було додано до податкової декларації за звітний податковий період (січень 2012 року) заяву зі скаргою на постачальника КП «Компанія «Вода Донбасу» (ІПН1916705099).

Таким чином, суд вважає, що Публічним акціонерним товариством «Дружківський машинобудівний завод» порушено пп.201.10 статті 201 ПК України та п.6 Порядку №1379, внаслідок чого завищено податковий кредит з податку на додану вартість у сумі 48947,87грн.

Відповідальність за дане порушення передбачена пунктом 123.1 статті 123 ПК України, в якому визначено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування -

тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б доводили неправомірність актів чи дій відповідача згідно заявленому позову, позивач суду не наддав.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність своїх дій та прийняття спірного рішення, а тому позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Дружківський машинобудівний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000111510/8599/10/15-17/1-00165669 від 14.06.2012 року - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 10 жовтня 2012 року у присутності представників сторін. Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі 15 жовтня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зеленов А. С.