ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 жовтня 2012 р. о 10 годин 33 хвилини Справа №2а-508/11/11/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., за участі секретаря Магері М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в м. Керчі Автономної Республіки Крим звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій у сумі 5161,25грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у строк встановлений законодавством не сплачено штрафні санкції, нараховані за порушення вимог п. 1, 9,13, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», п.2.6 розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.01.2011р. відкрите провадження в адміністративній справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.03.2011р. провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-2805/11/0170/19.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.09.2012р. провадження у справі поновлено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.10.2012 року замінено відповідача Державну податкову інспекцію в м. Керчі Автономної Республіки Крим його правонаступником Державною податковою інспекцією у м. Керчі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.
Заявою від 09.10.2012р. позивач зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача 5001,25грн. заборгованості зі сплати штрафних санкцій.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлен належним чином - судовою повісткою, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, повідомлен належним чином - судовою повісткою, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.
Суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю нез'явившихся представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
09.04.2001року виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим проведено державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.5).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку з -09.04.2001р., що підтверджується довідкою (а.с.10).
28.07.2010 року посадовими особами ДПІ в м. Керчі АР Крим була здійснена перевірка господарської одиниці суб'єкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки складено акт №000666 від 28.07.2010року (а.с.20-23).
Відповідно до висновків акту перевірки №0251/01/06/23/НОМЕР_1 від 28.07.2010р. відповідачем порушені вимоги:
- п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
- п.2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: не видача особі, яка отримує товар, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: незабезпечення зберігання фіскальних щоденних звітів в книзі обліку розрахункових операцій;
- п. 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: незабезпечення відповідності грошових коштів у місці проведення розрахунків, сумі, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій;
- п.2.6 розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, а саме: неоприбуткування готівки у день одержання готівкових коштів.
За результатами перевірки та на підставі акту №0251/01/06/23/НОМЕР_1 від 28.07.2010р. позивачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002862303 від 10.08.2010р. про застосування до відповідача штрафних санкцій в сумі 2358,50грн. (а.с.27), №0002842303 від 10.08.2010 року про застосування до відповідача штрафних санкцій в сумі 2642,75грн. (а.с. 28).
Відповідно до ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон №265/95-ВР (в редакції на момент прийняття виникнення спірних правовідносин) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій
13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідальність за порушення вищезазначених приписів встановлена ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, статтею 17 Закону передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (частина 1 ст.17),
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну (частина 3 ст.17);
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій;
- п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості (частина 6 ст.17).
Відповідно до ст. 22 Закону №265/95-ВР у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Перевіркою встановлено проведення відповідачем розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 172,50грн., невідповідність грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті на суму 288,05грн., крім того встановлене незабезпечення зберігання фіскального чека №0925 в книзі обліку розрахункових операцій.
В розрахунку штрафних санкцій, що нараховані відповідно до рішення №0002842303 від 10.08.2010р., штрафні санкції визначені у сумі 2642,75грн. (172,50грн. х 5 + 340,00грн. + 288,05грн. х 5).
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 (надалі Положення 637).
Відповідно до п.2.6 Положення 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідальність за порушення зазначених приписів передбачена ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95.
Так, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними
представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Позивачем встановлено неоприбуткування готівки відповідачем у КОРО в сумі 471,70грн.
У розрахунку штрафних санкцій, що нараховані відповідно до рішення №0002862303 від 10.08.2010р., штрафні санкції визначені у сумі 2358,50грн. (471,70грн. х 5).
Не погодившись із рішеннями позивача про застосування штрафних санкцій №0002842303 від 10.08.2010р. , №0002862303 від 10.08.2010р. відповідач звернувся до суду про визнання їх протиправними та скасування.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.11.2011 року у справі №2а-2805/11/0170, що залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2012 року ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування рішень №0002842303 від 10.08.2010р., №0002862303 від 10.08.2010р. відмовлено.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Під час розгляду адміністративної справи №2а-2805/11/0170/19 встановлена законність та обґрунтованість прийняття рішень №0002842303 від 10.08.2010р., №0002862303 від 10.08.2010р.
Як вбачається із позовної заяви, підставою для звернення до суду є не сплата відповідачем в установлений законом строк штрафних санкцій, застосованих позивачем до відповідача рішенням №0002842303 від 10.08.2010р. , №0002862303 від 10.08.2010р.
Відповідачем не надано доказів сплати штрафних санкцій в сумі 5001,25 грн. (2642,75грн. + 2358,50грн).
Таким чином, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 5001,25грн. засновані на Законі, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 20.1.18. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 09.10.2012 року. У повному обсязі відповідно до ст.163 КАС України постанову складено 15.10.2012 р.
Керуючись ст.ст.122, 158, 160-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 5001 (п'ять тисяч одна) гривня 25 копійок на користь Державного бюджету код платежу 21080900 (р/р 31118104700019, в ГУ ДКУ в АР Крим , ЄДРПОУ 34740946, МФО 824026).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.