ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 жовтня 2012 р. Справа 18/53/2012/5003
за позовом: Прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)
до: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
про стягнення 88864,75 грн. збитків
Головуючий суддя Маслій І.В.
Cекретар судового засідання Василишена Н.О.
Представники
прокурор: Формуга І.Ю., довіреність № 103/5784 вих-12 від 23.07.12, посвідчення №65-2011 від 26.07.11;
позивача: Богачук С.А., довіреність № 48 від 17.05.12, посвідчення №240 від 01.04.2011;
відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ :
До господарського суду Вінницької області звернувся прокурор м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради (далі-позивач) з позовом до ФОП ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення 88 864,75 грн. збитків, завданих територіальній громаді міста тимчасовим зайняттям земельної ділянки.
Позовна заява мотивована тим, що Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради у період з 12.09.11 по 29.09.2011 року проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці ФОП ОСОБА_1 якою встановлено, що останній використовує земельну ділянку площею 0,2889 га для виробничих потреб (виробництво метало пластикових конструкцій), із земель промисловості, транспорту, енергетики та зв'язку, що розташована у АДРЕСА_2, без документів, що посвідчують право власності або користування, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.
Ухвалою суду від 15.08.12 р. за вказаним вище позовом порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 04.09.12р.
Через канцелярію суду 30.08.12 р. надійшов відзив відповідача у справі, у якому останній проти позову заперечив, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.
Ухвалою суду від 04.09.12 р. у якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на підставі заяви позивача (а.с. 32), на стороні позивача залучено Вінницьку обласну державну адміністрацію, яку у подальшому, ухвалою суду від 25.09.12 р. виключено із складу третіх осіб (а.с. 110, заява -а.с. 102).
Розгляд справи неодноразово відкладався.
Через канцелярію суду 08.10.12 р. від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що останній перебуває у відрядженні та не може з'явитися в судове засідання.
В судове засідання 11.10.12 р. з'явився прокурор та представник позивача.
Так розглянувши в судовому засіданні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, проти задоволення якого заперечували прокурор та представник позивача, суд відмічає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 ГПК України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. Приймаючи до уваги, що позов подано до суду 14.08.12 р., строк розгляду справи закінчується 15.10.12 р.
З урахуванням викладеного, та враховуючи що відповідач про час розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно суд, з урахуванням ст. 69 ГПК України, пришов до висновку, що заява відповідача про відкладення розгляду справи задоволенню не підлягає.
Так, в судовому засіданні прокурор та позивач заявлений позов підтримали в повному обсязі та просили суд його задовольнити.
Дослідивши подані матеріали та заслухавши пояснення учасників процесу, судом встановлено наступне.
01.11.1996р. Вінницькому державному підприємству "Виробниче об'єднання "Хімпром" на підставі рішення виконкому Вінницької міської ради № 623 від 26.07.1996р. видано Державний акт серії ІІ-ВН №001501 на право постійного користування земельною ділянкою площею 654 593,28 м.кв по АДРЕСА_2. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №125 (а.с. 134-137).
Рішенням Вінницької міської ради №601 від 10.11.2006р., в зв'язку з припиненням діяльності державного підприємства "ВО "Хімпром", вказаний вище Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою визнано таким, що втратив чинність ( а.с. 138).
24.11.08 р. Вінницькою міською радою ОСОБА_1 відповідно до рішення Вінницької міської ради від 04.07.08 р. №2028 надано погодження на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3946 га для виробничих потреб (виробництво метало-пластикових конструкцій) по АДРЕСА_2, за рахунок земель територіальної громади міста, які перебували в користуванні Вінницького державного підприємства "ВО "Хімпром (а.с.71).
Подільським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру за замовленням ОСОБА_1, договір №1130 від 02.06.09 р., виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 для виробництва метало-пластикових конструкцій по АДРЕСА_2, на території вінницької міської ради. (а.с. 68-88)
Рішенням Вінницької міської ради № 2603 від 27.11.09 р. та додатку № 2 затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 (а.с. 65 -66)
Згідно п. 15 Додатку, ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна належні заявнику (ОСОБА_1.), що розташована на АДРЕСА_2, площею 0,2889 га для виробничих потреб (виробництво метало-пластикових конструкцій), терміном на 3 роки. Факт наявності у відповідача нерухомого майна загальною площею 575,9 кв.м. підтверджується Договором купівлі-продажу (а.с. 12), Витягом з державного реєстру правочинів (а.с. 13-14) та інформаційною довідкою БТІ (а.с. 131)
Так, 28.09.2011р. спеціалістами Департаменту самоврядного контролю Вінницької міської ради, за участю головного державного податкового ревізора-інспектора управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у м. Вінниці, у присутності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (згідно даних, зазначених у акті перевірки) проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці за адресою: АДРЕСА_2.
Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1, використовує земельну ділянку площею 0,2889 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2. На земельній ділянці розташоване належне йому нерухоме майно (будівля центрального диспетчерського пункту з прибудовою (ЦМО) що складається з двох поверхів, загальною площею 575,9 кв.м. Даний об'єкт нерухомого майна зареєстровано в КП "ВООБТІ" на праві приватної власності за ОСОБА_1 та записано в реєстрову книгу №9 (додаткова) за реєстр. № 274 від 25.12.07 року на підставі договору купівлі-продажу та реєстраційного посвідчення.
Також перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 використовує земельну ділянку без документів, які посвідчують право користування нею (державний акт, договір оренди), що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Плату за землю не сплачує.
Враховуючи вищевикладене, ФОП ОСОБА_1 запропоновано оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку по АДРЕСА_2, на якій розташований належний йому на праві приватної власності об'єкт нерухомого майна та здійснювати плату за землю, та встановлено 30-денний термін на усунення виявлених порушень з повідомленням Департамент самоврядного контролю Вінницької міської ради. (Акт перевірки дотримання а.с. 8-9).
В пояснювальній записці від 30.09.11р. на ім'я директора Департаменту самоврядного контролю ФОП ОСОБА_1 вказав про те, що земельну ділянку, яка розташована за адресою АДРЕСА_2, та на якій розташоване належне йому нерухоме майно, він використовує без документів, оскільки документи знаходяться на стадії оформлення, після чого за земельну ділянку будуть сплачуватися платежі згідно чинного законодавства. (а.с.15).
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 975 від 19.04.2012р. затверджено Акт визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 0,2889 га, по АДРЕСА_2, ФОП ОСОБА_1 (додаток 3) (а.с.16-19.), розмір яких становить 88 864,75 грн., та зобов'язано останнього відшкодувати визначені збитки в повному обсязі не пізніше 30-ти денного терміну з дня прийняття даного рішення (а.с.89).
Витяг з рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 975 від 19.04.12р. ОСОБА_1 отримав 26.04.2012 р. (а.с. 90).
Згідно листа департаменту фінансів Вінницької міської ради від 21.05.2012 р. №10-00-012-17869, станом на 18.05.12 р. за кодом доходів 24062100 „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" на рахунок №33111331700002 кошти від ФОП ОСОБА_1 не надходили (а.с.20).
У листі управління Держкомзему у місті Вінниці від 08.10.12 р. №2259, який направлено на адресу Департаменту самоврядного контролю зазначено, що за ФОП ОСОБА_1 земельна ділянка у власності чи користуванні не зареєстрована (а.с.133).
Так, на думку прокурора та позивача, використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та відсутність з боку ОСОБА_1 відшкодування заподіяних збитків, визначений у Рішення Вінницької міської, є порушенням інтересів позивача, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
У своєму відзиві відповідач проти позову заперечив та зазначив, зокрема що:
- у Договорі купівлі-продажу нежитлового приміщення не зазначено земельну ділянку, зокрема її розміру, на якій розташована дана будівля;
- після визначення Вінницькою міською радою розміру орендної плати ОСОБА_1 відмовився від укладання Договору оренди, у зв'язку з великою вартістю орендної плати за земельну ділянку, що не була потрібна йому для господарської діяльності й обтяжувала його фінансовий стан;
- зазначає, що особисто він не був присутній під час проведення перевірки та складання Акту, а також вказує, що під час проведення позапланової перевірки земельна ділянка взагалі не оглядалася;
- вказує, що Рішення Вінницької міської ради про затвердження технічної документації на земельну ділянку та про укладання Договору оренди, втратило свою чинність з тих підстав, що Договір оренди не укладено протягом 120 календарних днів (п. 8 Рішення);
- також зазначає, що він сплачував земельний податок;
З урахуванням наведеного а також інших обставин, відповідач вважає що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, у зв'язку з чим просить суд у позові відмовити.
Так, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною 1 ст.124 ЗК України передбачено , що передача в оренду земельних ділянок , що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки ( у разі продажу права оренди ) шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності або право тимчасового користування земельною ділянкою виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації - забороняється.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані у статті 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право користування земельною ділянкою державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Рішенням Вінницької міської ради №101 від 01.03.2011р. затверджено Положення про Департамент самоврядного контролю, яким передбачено наступне: Департамент створено з метою здійснення самоврядного контролю за використанням земель за призначенням, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади (п.2.1); відповідно до покладених на нього завдань Департамент організовує і здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності , громадянами України земельного законодавства, цільовим використанням земель, своєчасним приведенням тимчасово зайнятих земельних ділянок у стан, придатний для використання за призначенням (п.4.1); складає акти за наслідками проведених перевірок, які разом з пропозиціями щодо вжиття заходів до порушників надаються на розгляд керівництву міської ради, відповідно до розподілу обов'язків (п.4.20); департамент є юридичною особою (п.9.1) (а.с.126-130).
Рішенням Вінницької міської ради №379 від 19.08.2011р. до законодавчого врегулювання затверджено Тимчасове положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці. Рішення набуло чинності 26.08.2011р.
Тимчасовим положенням про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці передбачено: це тимчасове положення визначає порядок здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель, об'єктів нерухомого майна та спрямоване на забезпечення їх раціонального використання (п.1.1); об'єктом самоврядного контролю за використанням та охороною земель є землі та об'єкти нерухомого майна ( в тому числі цілісні майнові комплекси) комунальної власності (п.1.2); самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна здійснює Департамент самоврядного контролю Вінницької міської ради (п.1.5); посадові особи Департаменту при здійсненні контролю за охороною та використанням земель та об'єктів нерухомого майна мають право: складати акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та об'єктів нерухомого майна (3.1.2); отримувати у встановленому порядку від громадян, посадових осіб усну або письмову інформацію з питань пов'язаних з порушенням земельного законодавства України (п.3.1.3); проводити фотографування як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України (п.3.1.5).
Рішенням виконкому Вінницької міської ради №325 від 16.02.2012р. внесено зміни до рішення виконкому міської ради від 19.04.2005р. №596 "Про відшкодування збитків заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок" та викладено в новій редакції додатки до нього 1, 2, та 3 (а.с.35). Додатком 1 визначено склад комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста (а.с. 36).
Положенням про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних, тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста (додаток 2 до рішення виконкому №325 від 16.02.2012р.) передбачено наступне: розрахунок суми збитків виконується Департаментом комунальних ресурсів міської ради, на підставі рішення голови Комісії про внесення на розгляд Комісії питання про визначення розміру збитків (п.4.1); у разі використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, збитки визначаються за період фактичного користування земельною ділянкою (п.4.2); збитки розраховуються у розмірі орендної плати за землю, за ставками, які діяли на період виникнення збитків, відповідно до Порядку встановлення розмірів орендної плати, за земельні ділянки, затвердженого рішенням міської ради, з урахуванням функціонального використання земельної ділянки особою, що спричинила збитки (п.4.3) (а.с.36-37).
Положенням про Департамент самоврядного контролю міської ради, затвердженим рішенням Вінницької міської ради №101 від 01.03.2011р., передбачено наступне: департамент створено з метою здійснення самоврядного контролю за використанням земель за призначенням, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади, дотриманням затвердженої містобудівної документації при забудові відповідних територій та розміщенням об'єктів зовнішньої реклами. У взаємодії з органами Державної податкової служби України здійснює контроль за своєчасністю та повнотою нарахування та сплати місцевих податків та зборів (п.2.1.); здійснює самоврядний контроль за: використанням земель у місті Вінниці за призначенням (п.3.1.); у разі виявлення порушень земельного законодавства надає пропозиції виконавчому комітету Вінницької міської ради щодо вжиття до порушників заходів впливу у відповідності до вимог чинного законодавства України, зокрема щодо обмеження, тимчасової заборони (зупинення чи припинення права власності чи права користування земельною ділянкою громадянами та юридичними особами (п.4.2.); виявляє факти самовільного зайняття земельних ділянок і надає пропозиції виконавчому комітету Вінницької міської ради щодо вжиття до порушників заходів впливу у відповідності до вимог чинного законодавства України, зокрема щодо звільнення таких земельних ділянок (п.4.3); складає акти за наслідками проведених перевірок, які разом з пропозиціями щодо вжиття заходів до порушників надаються на розгляд керівництву міської ради, відповідно до розподілу обов'язків (п.4.20.); складати акти за наслідками проведених перевірок. Готувати пропозиції щодо вжиття заходів до порушників, які разом з матеріалами перевірок надавати на розгляд керівництву міської ради , відповідно до розподілу обов'язків (п. 6.13) (а.с.127-130).
Постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, яким передбачено наступне:
- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок (п.1);
- розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад (п.2);
- відшкодуванню підлягають: інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані (неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян) (п.3);
- збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина (п.5).
Законом України "Про оренду землі" передбачено наступне: оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1); орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ст.21ч.1); розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (ст.21ч.2);
Земельним кодексом України передбачено наступне:
- до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (ст.12);
- власники земельних ділянок мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом (п."ґ" ч.1 ст.90);
- право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125);
- власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч.2 ст.152);
- власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (п."д " ч.1 ст.156);
- відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ст.157);
- контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України (ст.187);
- самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами (ст.189).
Згідно ст. 142 Конституції України, ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», землі є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради у період з 12.09.11 по 22.09.2011 року проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці ФОП ОСОБА_1 якою встановлено, що останній використовує земельну ділянку площею 0,2889 га для виробничих потреб (виробництво метало пластикових конструкцій), із земель промисловості, транспорту, енергетики та зв'язку, що розташована у АДРЕСА_2, без документів, що посвідчують право власності або користування, що є порушенням вимог ст.ст. 125,126 Земельного Кодексу України.
Факт користування ОСОБА_1 земельною ділянкою підтверджується:
- Актом перевірки від 28.09.11 р., який підписаний відповідачем без будь яких зауважень (а.с. 8-9);
- Пояснювальною запискою ОСОБА_1 (а.с. 15);
- Повідомленням від 24.04.12 р. № 01-00-010-14410 відповідно до якого ОСОБА_1 проінформовано про прийняття Вінницькою міською радою Рішення про нарахування збитків (а.с. 89) (дане повідомлення відповідач отримав 26.04.12 р. (а.с. 90);
- Листом від 28.02.12 р. № 6, відповідно до якого ОСОБА_1 надав відповідь на рекомендаційний лист позивача від 24.02.12 р. № 09-00-014-6378 (а.с. 139-140)
- Також іншими доказами, наявними у матеріалах справи.
За змістом ст. 33 ГПК України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Так, на підставі поданих доказів Позивач довів той факт, що Відповідач використовував земельну ділянку, розміром 0,2889 га без правовстановлюючих документів упродовж січня 2008 року по березень 2012 року.
У той же час відповідачем не подано документальних доказів у заперечення наведеним вище обставинам, зокрема:
- не підтверджено документально, що він відмовився від земельної ділянки від встановлення розміру орендної плати;
- не підтверджено документально, що його не було під час проведення перевірки та складання Акту;
- не підтверджено того факту, що Лист № 7 (а.с. 117) на який робить посилання Відповідач, направлявся на адресу Позивача, оскільки у матеріалах відсутні будь-які відмітки про його отримання, у свою чергу Позивач у своїх пояснення вказує, що даний лист на їх адресу не надходив;
- посилання відповідача на те, що він сплачував земельний податок не приймаються судом до уваги, оскільки земельний податок та орендна плата є різними платежами і одержувачі цих коштів також різні.
Так, з поданих документів Відповідач не спростував доводів Позивача про те, що він використовував без правовстановлюючих документів саме ту земельну ділянку, місце розташування та розмір якої зазначено у Акті перевірки.
У відповідності до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно зі ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Рішеннями виконавчого комітету Вінницької міської ради від 25.03.2005р. № 596 та 16.02.2012р.р. №325 затверджено склад комісії по визначенню збитків та Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста. Останнім передбачено проведення процедури розрахунку заподіяних збитків.
18.04.2012р. комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки міста визначено розмір збитків, заподіяних тимчасовим, в період квітня 2008р. по даний час, зайняттям земельної ділянки для виробничих потреб площею 0,2889 га по АДРЕСА_2 в сумі 88 864,75 грн.
Судом на підставі дослідження наявних у справі документів було встановлено, що за період з квітня 2008р. по березень 2012р. орендна плата була встановлена у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була чинною у вказаний період .
В подальшому рішенням Вінницької міської ради №975 від 19.04.2012р., яке відповідачем не оскаржувалося (аж до подачі позову про стягнення збитків), був затверджений акт визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 0,2889 га по АДРЕСА_2 ФОП ОСОБА_1 та запропоновано останньому в 30-денний термін з дня прийняття рішення відшкодувати збитки. Витяг з рішення відповідач отримав 26.04.2012р., проте збитки не відшкодував, що підтверджується листом департаменту фінансів Вінницької міської ради (а.с.20).
Повторюючись, суд відмічає, що відповідно до ст.ст.152,156 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: зокрема
д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії (бездіяльність) щодо відповідних земельних ділянок за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою КМ України від 19.04.1993 №284.
Такого висновку дійшов Вищий господарський суд у Постанові від 28.02.12 р. справа № 32/5005/11995/2011.
На підставі Вище викладеного суд відзначає, що тимчасове фактичне використання земельної ділянки відповідачем без правових підстав позбавило Вінницьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі орендної плати, що, на переконання суду, є підставою для задоволення даного позову в повному обсязі.
Згідно з положеннями ст. 49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Одночасно суд вважає за необхідне відмітити, що посилання відповідача на те, що ним оскаржено до Вінницького окружного адміністративного суду дії посадових осіб Департаменту самоврядного контролю та Рішення Вінницької міської ради (а.с. 50-51), суд розцінює виключно як намагання затягнути розгляд справи, оскільки, як зазначалося вище, Рішення про затвердження Акту визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 0,2889 га по АДРЕСА_2 ФОП ОСОБА_1 отримано 26.04.2012 р.(а.с.20), що не позбавляло його можливості скористатися правом на судовий захист до порушення провадження за господарським позовом.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 4-2 - 4-5, 33-34, 43 ,49, 82-85, 115 ГПК України суд,-
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1; АДРЕСА_1) на користь Вінницької міської ради (код ЄДРПОУ 25512617, 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59) збитки в сумі 88 864,75 грн.
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1; АДРЕСА_1) в дохід Державного бюджету 1777,30 грн. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
5. Копію рішення направити відповідачу рекомендованим листом.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 16 жовтня 2012 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - відповідачу (АДРЕСА_1)