ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2012 року 15:56 Справа № 0870/6950/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Богомаз Г.А. та представників
позивача: Скрипнюка С.В.,
відповідача : Коваленко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер»
до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
про визнання незаконними дій відповідача щодо проведення перевірки в частині дотримання законодавства при здійсненні державних закупівель та зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
17 липня 2012 року Запорізьке державне підприємство «Кремнійполімер» (далі - позивач або ЗДП «Кремнійполімер») звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області (далі - відповідач або Інспекція) в якій просить суд: визнати дії Інспекції щодо проведення перевірки ЗДП «Кремнійполімер» в частині дотримання законодавства при здійсненні державних закупівель незаконними; зобов'язати Інспекцію утриматись від здійснення перевірки Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» з питань державних закупівель.
Ухвалою суду від 20 липня 2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 08 серпня 2012 року.
Ухвалою суду від 08 серпня 2012 року провадження у справі було зупинялось до 12 вересня 2012 року. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 13 вересня 2012 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, зокрема зазначив, що Листом №08-05-14-14/6280 від 26.06.2012р. (вхідний №1218 від 02.07.2012р.) Інспекція повідомила ЗДП «Кремнійполімер» про проведення виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ЗДП «Кремнійполімер». З призначенням даної перевірки ЗДП «Кремнійполімер» не погоджується, оскільки, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» від 08.07.2011р. було внесено зокрема зміни до Закону України «Про здійснення державних закупівель». Після вищезазначених змін, ст. 2 Закону чітко окреслено коло осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про здійснення державних закупівель», а також вказує на ознаки, яким повинні відповідати підприємства. Таким чином, у разі якщо державне підприємство не відповідає жодної з вказаних в Законі ознак, до нього не можуть бути застосовані вимоги Закону України «Про здійснення державних закупівель». ЗДП «Кремнійполімер» не відповідає жодній з обов'язкових ознак зазначених в Законі. Таким чином, в розумінні Закону України «Про здійснення державних закупівель» на позивача не розповсюджується вимоги цього Закону, а отже позивач не є суб'єктом державних закупівель. Оскільки позивач, відповідно до вимог чинного законодавства, не є суб'єктом державних закупівель, то відповідач не має законних повноважень здійснювати перевірку дотримання Позивачем вимог чинного законодавства щодо державних закупівель.
На підставі викладеного в позовній заяві, просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначив, що у відповідності до п. 9 програми ревізії, Інспекцією планувалось здійснити перевірку позивача щодо дотримання вимог законодавства про державні закупівлі за період з 01.10.2009 по 30.06.2012. Однак, ЗДП «Кремнійполімер» необхідні документи для проведення ревізії не надав і листом від 17.07.2012 №1507 повідомив відповідача, що ненадання документів до перевірки обґрунтовується тим, що на позивача не розповсюджуються норми Закону України «Про здійснення державних закупівель». З такою позицією відповідач не погоджується, тому що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» від 08.07.2011 (яким було внесено зміни до Закону України «Про здійснення державних закупівель») набрав чинності з 03.10.2011. За таких обставин, на позивача не розповсюджуються вимоги законодавства про державні закупівлі тільки з цієї дати. А отже, ЗДП «Кремнійполімер» мав надати до ревізії всі витребувані відповідачем у нього документи щодо державних закупівель проведених до 03.10.2011, проте позивачем відмовлено у їх наданні взагалі.
На підставі викладеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».
У судовому засіданні 13.09.2012 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження державної контрольно-ревізійної служби (правонаступником якої є Державна фінансова інспекція - відповідач по даній справі) визначені у Законі України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2939-ХІІ).
Згідно з ч.1 ст. 2 Закону № 2939-ХІІ та Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. № 550, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та ін. органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289, Державна фінансова інспекція України здійснює контроль у сфері державних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією і законами України.
Згідно з ч. 4 ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органами державної контрольно-ревізійної служби на всіх стадіях державних закупівель.
Процедура проведення органами державної контрольно-ревізійної служби перевірки державних закупівель визначається Порядком проведення перевірок державних закупівель органами ДКРС, який затверджено наказом ГоловКРУ України від 26.06.2007 № 136, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.07.2007 за № 808/14075 (далі - Порядок).
Відповідно до п.2, п.8 та п.9 розділу 2 Порядку, у плановому порядку перевірка державних закупівель проводиться органами ДКРС з урахуванням вимог цього Порядку, на підставі Плану контрольно-ревізійної роботи, складання та затвердження якого здійснюється відповідно до вимог Порядку планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 N 955.
Виїзна перевірка державних закупівель призначається у випадку, коли виникає потреба у фактичному та документальному аналізі питань, що перевіряються, а також якщо об'єкт контролю не надав достатніх пояснень та документальних підтверджень на письмовий запит органу ДКРС протягом трьох робочих днів з дня отримання запиту. Для проведення виїзної перевірки державних закупівель посадовим особам органу ДКРС та залученим спеціалістам видається направлення встановленого ГоловКРУ зразка із зазначенням строку перебування на об'єкті контролю.
Планова виїзна перевірка державних закупівель розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надсилання повідомлення об'єкту контролю.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідно до п.1.2.3.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Інспекції на ІІІ квартал 2012 року, листом від 26.06.2012 № 08-05-14-14/6280 відповідач повідомив ЗДП «Кремнійполімер» про проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства.
Згідно з відомостями наданими позивачем, 10.07.2012р. в.о. Генерального директора ЗДП «Кремнійполімер» Суліма В.М. був ознайомлений з Програмою ревізії фінансово-господарської діяльності ЗДП «Кремнійполімер».
У відповідності до п. 9 програми ревізії Інспекцією планувалось здійснити перевірку дотримання законодавства про державні закупівлі за період з 01.10.2009 по 30.06.2012.
В ході проведення ревізії, через канцелярію ЗДП «Кремнійполімер» було направлено вимоги від 13.07.2012 № 1 та від 16.07.2012 № 3 щодо надання документів для перевірки питання дотримання законодавства при здійсненні державних закупівель за період з 01.10.2009 по 30.06.2012.
Станом на 18.07.2012 необхідні документи для перевірки позивачем надані не були, про що фахівцями Інспекції складено відповідний акт від 18.07.2012 за №1.
Також, листом від 17.07.2012 № 1507 ЗДП «Кнемнійполімер» повідомив відповідача, що ненадання вищезазначених документів до перевірки обґрунтовується тим, що на позивача не розповсюджуються норми Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Однак, суд не погоджується з такою правовою позицією позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» від 08.07.2011 було внесено зміни до Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Після внесення вищезазначених змін, статтею 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» чітко окреслено коло осіб, на яких розповсюджується дія цього Закону, а саме - цей Закон застосовується до підприємств, визначених у п. 21 ч. 1 ст. 1 цього Закону, у разі, якщо підприємства відповідають хоча б одній з таких ознак:
1) підприємство користується податковою пільгою, передбаченою податковим, митним законодавством України, - протягом користування такою пільгою;
2) підприємство відповідно до закону звільнено від обов'язку сплачувати заборгованість перед бюджетами, за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за зобов'язаннями перед фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування - протягом календарного року від дати такого звільнення;
3) отримує пряму або опосередковану бюджетну підтримку, в тому числі у вигляді компенсації частини витрат або відшкодування відсотків за кредитами, - протягом календарного року від дати одержання бюджетної підтримки.
Необхідно зазначити, що згідно з п. 1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель», цей Закон набирає чинності через 60 днів з дня його опублікування.
Оскільки він був опублікований в газеті «Голос України» у номері від 03.08.2011 № 142, він набрав чинності з 03.10.2011.
Отже, позивач має регулювати правовідносини у сфері здійснення державних закупівель з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» саме з 03.10.2011.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин, на позивача не розповсюджуються вимоги законодавства про державні закупівлі (у випадку наявності встановлених законодавством умов) тільки з 03.10.2011.
Таким чином, на думку суду, позивач мав надати до ревізії всі витребувані відповідачем у нього документи щодо державних закупівель проведених до 03.10.2011 та не був позбавлений можливості повідомити про причини не надання зазначених документів з 03.10.2011, проте ЗДП «Кремнійполімер» відмовлено у їх наданні взагалі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову Запорізького державного підприємства «Кремнійполімер» відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко