Постанова № 26438906, 20.02.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а/1770/3390/11
Номер документу
26438906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Справа № 2а/1770/3390/11

Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"20" лютого 2012 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Соморовій В.А. ,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Рівненському районі Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" жовтня 2011 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " UKRBIOTAL " до Державної податкової інспекції у Рівненському районі Рівненської області про встановлення відсутності компетенції та проведення перевірки , визнання нечинним наказу ,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "UKRBIOTAL" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Рівненському районі про встановлення відсутності компетенції ДПІ у Рівненському районі на проведення позапланової документальної перевірки ТОВ відповідно до наказу №466 від 14.07.2011р.; визнання нечинним наказу ДПІ у Рівненському районі від 14.07.2011р. №466 про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ТОВ; встановлення відсутності повноважень ДПІ у Рівненському районі вимагати надання копій документів щодо взаємовідносин із контрагентами при проведенні виїзної перевірки.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2011 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі ДПІ у Рівненському районі просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що податковий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Встановлено, що постановою заступника начальника відділу розслідування особливо важливих справ слідчого управління податкової міліції ДПА України Балтаг Л.С. від 16 березня 2011 року призначено документальні позапланові перевірки дотримання вимог податкового законодавства при справлянні податку на прибуток з підприємств та податку на додану вартість суб'єктів господарювання, що зареєстровані в ДПА у Рівненській області, в тому числі, ТОВ "UKRBIOTAL". Зобов'язано ДПА у Рівненській області видати накази про проведення документальних позапланових перевірок. Проведення перевірок доручене працівникам ДПА у Рівненській області (а.с.144-150).

Вказану постанову ДПА в Рівненській області направило ДПІ у Рівненському районі листом від 18.04.2011р. №7953/35-40/6 для належного виконання (а.а.с.142-143).

На підставі п.п.78.1.11, п.78.1, п.78.4 ст.78, абз.1 п.82.2 ст.82, гл.8 розділу 2 ПК України в зв'язку із отриманням постанови заступника начальника ВРОВС СУ ПМ ДПА України, наказом начальника ДПІ у Рівненському районі 14.07.2011р. №466 «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю » призначено проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "UKRBIOTAL" з 15.07.2011 р. на 5 робочих днів. Проведення перевірки доручене головному державному податковому ревізору-інспектору відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Рівненському районі інспектору податкової служби 1 рангу Ярощук С.А. (а.с.110).

15 липня 2011 року ДПІ у Рівненському районі видано відповідне направлення на проведення виїзної позапланової документальної перевірки № 418/23-138 з 15 липня 2011 року тривалістю 5 робочих днів (а.с.111).

28.07.2011р. ДПІ у Рівненському районі складено акт №518/93/23-141/30716613 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "UKRBIOTAL", код за ЄДРПОУ 30716613, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р.»(а.а.с.112-123).

Статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. N509-XII передбачено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих державних податкових інспекцій, до яких зокрема належать: здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, забезпечення правильності обчислення і своєчасності надходження цих податків, платежів, контроль своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Пунктом 1.1 Положення про державну податкову інспекцію в районі, місті без районного поділу, районі в місті, міжрайонну, об'єднану державну податкову інспекцію, іншу спеціалізовану державну податкову інспекцію, затвердженого наказом ДПА України від 25.06.2008р. N412, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.07.2008р. за N633/15324, встановлено, що державна податкова інспекція в районі, місті без районного поділу, районі в місті, міжрайонна, об'єднана державна податкова інспекція, інша спеціалізована державна податкова інспекція є органом державної податкової служби у системі органів виконавчої влади, яка підпорядковується відповідній державній податковій адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також державної політики в сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.

За приписами п. 75.1 ст. 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) перевірки в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.4.5 пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Відповідно до пункту 78.2. статті 78 ПК України обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться у межах порушеної кримінальної справи.

Згідно п. 78.4 ст. 78 ПК України, рішення керівника органу державної податкової служби про проведення документальної позапланової перевірки оформлюється наказом.

Резолютивна частина оспорюваного наказу начальника ДПІ у Рівненському районі на проведення перевірки від 14.07.2011р. №466 викладена чітко та зрозуміло та зобов'язує до проведення саме позапланової виїзної перевірки, що вказано і в направленні на перевірку. Проведення виїзної документальної позапланової перевірки на виконання вказаного наказу підтверджується відповідним актом. Помилкове зазначення виду перевірки у назві наказу не впливає на його зміст, не свідчить про протирічивість, не перешкоджає належному виконанню та не впливає на його законність по суті. Посилання позивача на незаконність наказу через такі суперечності в тексті є безпідставними.

Дії ДПІ у Рівненському районі відповідають приписам Наказу ДПА України № 355 від 27.05.2008 року "Про затвердження методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків".

В даному випадку, відповідач діяв відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому колегія суддів приходить до висновку про законність оспорюваного наказу ДПІ у Рівненському районі від 14.07.2011 р. №466 та компетентність відповідача щодо проведення призначеної перевірки стосовно позивача.

Посилання позивача щодо неправомірності повноважень відповідача вимагати від позивача надання копій документів щодо взаємовідносин з контрагентами під час проведення перевірки є безпідставними.

Заперечення проти проведення перевірки є підставою для відмови в допуску до її проведення, але вказаним правом позивач не скористався.

Отже, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі за безпідставністю.

Керуючись ст.ст.195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Рівненському районі Рівненської області задовольнити.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" жовтня 2011 р. скасувати та ухвалити нове рішення.

В позові Товариству з обмеженою відповідальністю "UKRBIOTAL" до Державної податкової інспекції у Рівненському районі Рівненської області відмовити в повному обсязі за безпідставністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) (підпис) Г.І. Майор Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик

Роздруковано та надіслано: простою кор.

1- в справу

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю " UKRBIOTAL " вул.Грушевського 2а,м.Рівне,33000

3- відповідачу Державна податкова інспекція у Рівненському районі Рівненської області вул.Відінська,8,м.Рівне,Рівненська область,33023