КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-7260/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кармазін О.А.
Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
У Х В А Л А
Іменем України
"11" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Троян Н.М.;
за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційні скарги Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 серпня 2012 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
В С Т А Н О В И Л А:
У травні 2012 року позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень. Свої позовні вимоги мотивував тим, що повністю сплатив визначені у податкових розрахунках самостійно визначені податкові зобов'язання з ресурсних платежів. Просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення -рішення, а саме, - від 07.03.2012 р. № 0000011801, яким позивачу за затримку на 121 день сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту у розмірі 28 314 684,65 грн. нараховано штраф у розмірі 20%, що складає 5 662 936,93 грн.; - від 07.03.2012 р. № 0000021801, яким позивачу за затримку на 29 днів сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту у розмірі 18 333 939,61 грн. нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 1 833 393,96 грн.; - від 07.03.2012 р. № 0000041801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ у розмірі 24 344 720,6 грн. нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 2 434 472,06 грн.; - від 07.03.2012 р. № 0000031801, яким позивачу за затримку на 83 дні сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ у розмірі 21 737 318,20 грн. нараховано штраф у розмірі 20%, що складає 4 347 463,64 грн.; - від 07.03.2012 р. № 0000051801, яким позивачу за затримку на 118 днів сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 172 817 953,70 грн. нараховано штраф у розмірі 20%, що складає 34 563 590,74 грн.; - від 07.03.2012 р. № 0000061801, яким позивачу за затримку на 27 днів сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 37 704 297,70 грн. нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 3 770 429,77 грн.; - від 07.03.2012 р. № 0000071801, яким позивачу за затримку на 67 днів сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами у розмірі 8427132,75 грн. нараховано штраф у розмірі 20%, що складає 1 685 426,55 грн.; - від 07.03.2012 р. № 0000081801, яким позивачу за затримку на 4 дні сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами у розмірі 8 793 768,5 грн. нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 879 376,85 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 серпня 2012 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення -рішення Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області ДПС від 07.03.2012 року №0000041801 у частині нарахування штрафу у розмірі 800 405,92 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.
Також не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю -доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.
Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, Гадяцькою міжрайонною державною податковою інспекцією Полтавської області проведено документальну невиїзну перевірку ДК «Укргазвидобування» по питанню своєчасності сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат та по платі за користування надрами по Гадяцкому, Куличихинському, Тимофіївському, Валюхівському, Римарівському родовищах та по Підлісківській площі протягом строків, визначених п. 57.1. ПК України за період з 01.01.2011 р. по 14.01.2012 р.
За результатами перевірки складено Акт від 24.02.2012 р. № 20/15-30019775.
В Акті перевірки зазначено, що в залежності від адміністративно-територіального розміщення корисних копалин, відповідно до ст. 256 ПК України, ДК «Укргазвидобування»як платник рентної плати перебуває на податковому обліку (за неосновним місцем обліку) в Гадяцькій МДПІ (центральне відділення), як платник податків за неосновним місцем обліку (за місцезнаходження на території Гадяцького району вищенаведених родовищ).
Згідно із сформульованими в акті перевірки висновками, з посиланням на положення ст. 126., 129, 260, 263, 49.9., 87.9. ПК України, п. 4.6. Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом ДПА України № 1036 від 24.12.2010 р., зареєстрованого в Мінюсті України 30.12.2010 р. за № 1431/18726, встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань: - по рентній платі за нафту (податкові повідомлення-рішення: (1) від 07.03.2012 р. № 0000011801 та (2) від 07.03.2012 р. № 0000021801): по строку сплати 02.03.2011 року в сумі 335749,70 грн. із затримкою сплати -28 календарних днів; по строку сплати 30.03.2011 року в сумі 338059,50 грн. із затримкою сплати - 56 календарних днів; по строку сплати 30.05.2011 року в сумі 340788,85 грн. із затримкою сплати - 31 календарний день; по строку сплати 30.06.2011 року в сумі 352613,50 грн. із затримкою сплати - 25 календарних днів; по строку сплати 30.07.2011 року в сумі 345984,20 грн. із затримкою сплати -32 календарних дні; по строку сплати 30.08.2011 року в сумі 7969490,30 грн. із затримкою сплати - 1 календарний день; по строку сплати 30.08.2011 року в сумі 2322699,25 грн. із затримкою сплати - 121 календарний день; по строку сплати 30.09.2011 року в сумі 10590885,95 грн. із затримкою сплати -90 календарних днів; по строку сплати 13.10.2011 року в сумі 3940676 грн. із затримкою сплати -77 календарних днів; по строку сплати 30.10.2011 року в сумі 10435590,90 грн. із затримкою сплати - 60 календарних днів; по строку сплати 30.11.2011 року в сумі 9338409,18 грн. із затримкою сплати -29 календарних днів; по строку сплати 30.12.2011 року в сумі 337676,91 грн. із затримкою сплати -14 календарних днів; - по рентній платі за природний газ (податкові повідомлення-рішення: від 07.03.2012 р. № 0000041801 та від 07.03.2012 р. № 0000031801): по строку сплати 30.08.2011 року в сумі 8004059,20 грн. із затримкою сплати - 1 календарний день; по строку сплати 30.09.2011 року в сумі 10506086,20 грн. із затримкою сплати - 83 календарних дні; по строку сплати 30.10.2011 року в сумі 2128314,20 грн. із затримкою сплати - 53 календарних дні; по строку сплати 30.10.2011 року в сумі 9102917,80 грн. із затримкою сплати - 54 календарних дні; по строку сплати 30.11.2011 року в сумі 12678303,50 грн. із затримкою сплати - 26 календарних днів; по строку сплати 30.11.2011 року в сумі 3662357,90 грн. із затримкою сплати - 23 календарних дні; - по рентній платі за газовий конденсат (податкові повідомлення-рішення: від 07.03.2012 р. № 0000051801 та від 07.03.2012 р. № 0000061801): по строку сплати 30.08.2011 року в сумі 8565630,60 грн. із затримкою сплати 118 календарних днів; по строку сплати 30.08.2011 року в сумі 28072307,30 грн. із затримкою сплати - 115 календарних днів; по строку сплати 30.09.2011 року в сумі - 35420778,0 грн. із затримкою сплати 87 календарних днів; по строку сплати 30.10.2011 року в сумі 23661175,35 грн. із затримкою сплати - 57 календарних днів; по строку сплати 30.10.2011 року в сумі 13082001,20 грн. із затримкою сплати - 58 календарних днів; по строку сплати 30.11.2011 року в сумі 37704297,0 грн. із затримкою сплати - 27 календарних днів; по строку сплати 13.10.2011 року в сумі 5963619 грн. із затримкою сплати - 71 календарний день; по строку сплати 13.10.2011 року в сумі 23854476 грн. із затримкою сплати - 74 календарних дні; по строку сплати 13.10.2011 року в сумі 6838770,25 грн. із затримкою сплати -71 календарний день; по строку сплати 13.10.2011 року в сумі 27359196 із затримкою сплати - 74 календарних дні;
Плата за користування надрами (податкові повідомлення-рішення: від 07.03.2012 р. № 0000071801 та № 0000081801). За результатами перевірки встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по платі за користування надрами для видобування корисних копалин, чим порушено п. 263.12 ст.263 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями.
Перевіркою встановлено наступні порушення: по строку сплати 19.08.2011 року в сумі 8427132,78 грн. із затримкою сплати - 67 календарних днів; по строку сплати 19.11.2011 року в сумі 8793768,50 грн. із затримкою сплати - 4 календарних дні.
З урахуванням наведеного, перевіркою МДПІ встановлено, що в порушення вимог п/п. 57.1. ПК України ДК «Укргазвидобування» не своєчасно сплачені самостійно визначені грошові зобов'язання по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат та по платі за користування надрами по Гадяцькому, Куличихинському, Тимофіївському, Валюхівському, Римарівському родовищах та по Підлісківській площі: - сума погашеної заборгованості із затримкою до 30 календарних днів - 89 176 726,35грн.; - сума погашеної заборгованості із затримкою більше 30 календарних днів -231 297 089,37грн.
На підставі Акту перевірки, з урахуванням листа МДПІ від 14.03.2012 р. № 146/10/15-072, щодо уточнення номеру акту в оскаржуваних рішеннях, прийнято спірні податкові повідомлення-рішення.
Згідно з п. 6.1. ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Крім того, згідно із п. 8.2. ПК України, до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до підпунктів 9.1.8. та 9.1.9. ПК України, до категорії загальнодержавних податків і зборів належать рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, а також плата за користування надрами.
Згідно до п/п. 16.1.4. ПК України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
В контексті наведеного пунктом 36.1. ПК України також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (п. 36.3. ПК України).
Відповідно до п. 54.1. ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
При цьому, згідно з п/п. 14.1.39. ПК України, під грошовим зобов'язанням платника податків розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 31.1. ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з п. 38.1. ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 9.3. ПК України, зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно із ч. 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
У взаємозв'язку з наведеним та щодо нарахування та сплати рентної плати слід зазначити, що відповідно до п. 33.3. ПК України базовий податковий (звітний) період, це період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.
Відповідно до п. 260.1. ПК України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.
Згідно з п. 260.3. ПК України, платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Крім того, згідно з п 260.5. ПК України, платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України.
Відповідно до п. 260.7. ПК України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Крім того, відповідно до п. 261.1. ПК України, платник несе відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з 126.1. ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Щодо спірних податкових повідомлень-рішень: від 07.03.2012 р. № 0000011801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту нараховано штраф у розмірі 20% та від 07.03.2012 р. № 0000021801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту нараховано штраф у розмірі 10%, встановлено, що за результатами апеляційного оскарження зазначені рішення частково скасовані рішенням ДПС у Полтавській області від 09.04.2012 р. № 898/10/10-215, а саме: в частині визначення штрафу у розмірі 135 765,67 грн. та 33571,97 грн. відповідно.
На підставі цього рішення, МДПІ прийнято нові податкові повідомлення-рішення від 19.04.2012 р. № 161801 та № 171801, які отримані позивачем та є предметом окремого оскарження в іншій справі № 2а-9079/12/2670.
Відповідно до п/п. 60.1.3. ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. Згідно з п. 60.4. ПК України у випадках, визначених, зокрема, п/п. 60.1.3 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.
Оскільки в даному випадку внаслідок часткового скасування первинних податкових повідомлень-рішень від 07.03.2011 р. № 0000011801 та № 0000021801 («первинні рішення») суму грошового зобов'язання позивача було зменшено та було прийнято нові податкові повідомлення-рішення на зменшену суму, які були отримані позивачем та оскаржені окремо у судовому порядку, то в силу положень п/п. 60.1.3. та п. 60.4. ПК України, вищезгадані первинні податкові повідомлення-рішення є відкликаними, що визнається і у листі МДПІ від 07.08.2012 р. № 1839/10/10-019, ці рішення не створюють для позивача обов'язків із сплати податків, не породжують для позивача інших негативних наслідків, а відтак і не порушують прав позивача, суд приходить до висновку, що позов у цій частині, а саме щодо оскарження податкових повідомлень-рішень від 07.03.2011 р. № 0000011801 та № 0000021801, не підлягає задоволенню в цій частині.
Щодо обставин та підстав прийняття податкового повідомлення-рішення від 07.03.2012 р. № 0000041801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ у розмірі 24 344 720,6 грн. нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 2 434 472,06 грн., та яке ґрунтується на обставинах нарахування та сплати податкових зобов'язань з рентної плати за газ за липень та жовтень 2011 року, встановлено наступне.
Відповідно до податкових розрахунків за липень 2011 року по Валюхівському, Гадяцькому, Куличихинському, Тимофіївському, Підлісківській площі, Римарівській площі, які зареєстровані в податковому органі 12.08.2011 р. позивачем самостійно визначено податкове зобов'язання із рентної плати за природний газ у розмірі (за всіма розрахунками) 8 010 230,63 грн.
За висновком МДПІ, викладеним в Акті перевірки, граничний строк сплати цих зобов'язань 30.08.2011 р., однак позивач, за висновком МДПІ, сплатив узгоджене податкове зобов'язання 31.08.2011 р. пл. дор. № 42 у сумі 8 010 230,63 грн. з прострочкою на 1 день.
Відповідно до розрахунку штрафних санкцій по ППР № 0000041801 від 07.03.2012 р. (щодо нарахування штрафу у розмірі 10% у зв'язку з про строчкою сплати зобов'язань до 30 днів), у зв'язку з наведеними вище обставинами та з урахуванням переплати на 01.08.2011 р. у розмірі 6 171,46 грн., розмір штрафних санкцій склав 800 405,92 грн.
У взаємозв'язку з наведеним, слід зазначити, що відповідно до наведених вище норм податкового законодавства, граничний строк подачі вищезгаданого податкового розрахунку припадав на 20.08.2011 р. (суботу). Відповідно до п/п. 49.20. ПК України - якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем, а отже, останнім днем граничного строку подання розрахунків за липень 2011 року в даному випадку є 22.08.2011 р., у зв'язку з чим протягом наступних 10-ти календарних днів позивач мав сплатити узгоджені зобов'язання і цей строк охоплює 31.08.2011 року, тобто сплата податкових зобов'язань 31.08.2011 р. є належним та своєчасним виконанням податкового обов'язку позивачем.
В даному випадку, позивач своєчасно та в повному обсязі сплатив податкові зобов'язання з рентної плати за природний газ за липень 2011 року 31.08.2011 року, що є датою проведення банком платіжного доручення від 30.08.2011 р., а отже нарахування йому штрафних санкцій за ППР № 0000041801 від 07.03.2012 р. у частині визначення штрафу у розмірі 800 405,92 грн. не ґрунтується на наведених вище нормах податкового законодавства, є протиправним та підлягає скасуванню у зазначеній частині.
Щодо нарахування іншої суми штрафних санкцій за цим же спірним рішенням (у розмірі 10% від простроченої платежем суми), слід зазначити, що відповідно до податкових розрахунків за жовтень 2011 року по Валюхівському, Гадяцькому, Куличихинському, Тимофіївському, Підлісківській площі, Римарівській площі від 11.11.2011 р., позивачем самостійно визначено податкове зобов'язання із рентної плати за природний газ у розмірі (за всіма розрахунками) 16 340 661,34 грн.
Відповідно до наведених вище норм законодавства, граничний строк подання податкового розрахунку - 20.11.2011 р. (неділя), який згідно із п/п. 49.20. ПК України переноситься на 21.11.2011 р., у зв'язку з чим строком сплати податкових зобов'язань є наступні 10-ть календарних днів.
В контексті наведеного позивачем надано платіжне доручення №99 (223124) від 22.12.2011 р. про сплату 12 634 400,47 грн. з призначенням платежу: «рентна плата за жовтень 2011 року», що вже само по собі свідчить про те, що перший платіж проведений з порушенням встановленого строку та строк прострочення не перевищує 30 днів.
Проте, на підставі наявних податкових розрахунків минулих періодів, наявних платіжних доручень, відомостей з облікової картки, розрахунку штрафних санкцій, під час розгляду справи встановлено, що вказаний платіж був спрямований податковим органом на погашення податкового боргу минулих періодів, а саме податкового боргу з рентної плати за газ за серпень 2011 року та частково за вересень 2011 року, що відображено в обліковій картці позивача.
У взаємозв'язку з вищенаведеним, слід зазначити, що згідно з п. 87.9. ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В контексті наведеного слід зазначити, що згідно з п/п. 14.1.175. ПК України податковий борг, це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, незалежно від визначеного платником податку призначення платежу, у разі наявності податкового боргу, сума такого платежу у розмірі податкового боргу зараховується на погашення цього податкового боргу в порядку черговості його виникнення.
Так, в даному випадку податковими розрахунками, платіжними дорученнями та відомостями з облікової картки підтверджується, що податкові зобов'язання за зазначені вище минулі періоди не були сплачені станом на граничну дату строку платежу, а відтак, прострочені виконанням податкові зобов'язання набули статусу податкового боргу, а отже зарахування МДПІ поточних платежів та, зокрема, в даному випадку - вищезгаданого платежу за жовтень 2011 року в рахунок податкового боргу, що виник раніше та згідно з черговістю його виникнення, є правомірним.
Що стосується фактичної сплати податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року, під час розгляду справи встановлено, що прострочені виконанням податкові зобов'язання позивача з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року (податковий борг) були погашені: - частково у сумі 3 662 357,90 грн. за рахунок сплати рентної плати платіжним дорученням від 22.12.2011 р. № 121 (223699), яке проведено банком 23.12.2011 р., на суму (загальна сума за пл./дор.) 12 765 275,72 грн. з призначенням платежу «рентна плата за листопад 2011 р.»Виходячи з наявних у справі податкових розрахунків минулих періодів, платіжних доручень, відомостей з облікової картки та розрахунків штрафних санкцій, встановлено, що зазначена сума платежу на підставі п. 87.9. ПК України у першу чергу була спрямована на погашення податкового боргу минулих періодів (погашення залишку боргу за вересень 2011), що є наслідком несвоєчасної сплати самостійно визначених податкових зобов'язань минулих періодів. Надалі за рахунок цього ж платежу була погашена вищезгадана частина податкового боргу за жовтень 2010 року у сумі 3 662 357,90 грн.; - остаточно у сумі 12 678 303,50 грн. - згідно платіжного доручення № 228373 (155), проведеного банком 26.12.2011 р. (призначення платежу - рента плата за газ за серпень 2011 р.) у сумі 10 758 086,36 грн. та частини платежу у сумі 1 920 217,14 грн. за платіжним дорученням № 228380 (№158), який проведений банком 26.12.2011 р. (загальна сума платежу за пл./дор. - 11 411 516,36 грн.; з призначенням платежу за вересень 2011 р.), що відображено в картці особового рахунку та розрахунку штрафних санкцій.
Відтак, в даному випадку податкові зобов'язання з рентної плати за газ за жовтень 2011 року у загальній сумі 16 340 661,34 грн. не були сплачені своєчасно, період прострочки не перевищив 30 днів, а відтак висновки податкового органу щодо застосування у зв'язку з цим до позивача штрафу у розмірі 10% від зазначеної суми, відповідають фактичним обставинам сплати позивачем зазначених прострочених виконанням податкових зобов'язань та ґрунтуються на положеннях ст. 126.1. ПК України, а відтак підстав для скасування спірного ППР від 07.03.2012 р. № 0000041801, в частині, що ґрунтується на наведених висновках щодо сплати податкових зобов'язань з рентної плати за газ за жовтень 2011 року - не має.
У той же час, як вже зазначено вище, зазначене податкове повідомлення-рішення від 07.03.2012 р. № 0000041801 підлягає скасуванню в частині визначення штрафу у розмірі 800 405,92 грн.
Щодо обставин та підстав прийняття податкового повідомлення-рішення (4) від 07.03.2012 р. № 0000031801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ у розмірі 21 737 318,20 грн. нараховано штраф у розмірі 20%, що складає 4 347 463,64 грн. та яке ґрунтується на обставинах нарахування та сплати податкових зобов'язань з рентної плати за газ за серпень та вересень 2011 року, встановлено наступне.
Відповідно до податкових розрахунків від 13.09.2011 р. за серпень 2011 року по наведеним вище родовищам, які зареєстровані в податковому органі 12.08.2011 р. позивачем самостійно визначено податкове зобов'язання із рентної плати за природний газ у розмірі (за всіма розрахунками) 10 514 298,66 грн. З урахуванням переплати у сумі 6 171,46 грн. сума зобов'язань до сплати склала 10 506 086,22 грн., що відображено в картці особового рахунку.
Згідно до наведених вище норм законодавства, граничний строк подання податкового розрахунку - 20.09.2011 р., у зв'язку з чим останній день граничного строку сплати припадав на 30.09.2011 року.
Станом на зазначену дату самостійно визначені позивачем податкові зобов'язання не були сплачені позивачем.
Окрім того, згідно з податковими розрахунками позивача за вересень 2011 року з рентної плати за природний газ, позивачем самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 11 231 232,01 грн.
Відповідно до наведених вище норм законодавства граничний строк подання розрахунків - 20 жовтня 2011 р., у зв'язку з чим строком сплати податкових зобов'язань є наступні 10-ть календарних днів.
Станом на 01.11.2011 р. податкові зобов'язання за вересень 2011 року не були сплачені.
Щодо фактичної сплати позивачем податкових зобов'язань за серпень 2011 року, сплата яких була прострочена, позивачем надано платіжне доручення № 155 від 23.12.2011 р. на суму 10 758 086,36 грн., яке, у зв'язку з відсутністю у позивача коштів, було проведено банком лише 26.12.2011 р.
Проте, до зазначеної дати, 22.12.2011 р. позивачем було здійснено інший платіж з рентної плати за газ платіжним дорученням № 99 (223124) на загальну суму 12 634 400,47 грн. (призначення платежу - «рентна плата за газ за жовтень 2011 р.»), що відображено в картці особового рахунку, та на підставі п. 87.9. ПК України, враховуючи наявність у позивача податкового боргу із рентної плати за газ за серпень 2011 року, частина цього платежу від 22.12.2011 року (пл./дор. № 99 (223124)), як зазначено вище, була зарахована по картці особового рахунку у розмірі прострочених сплатою зобов'язань з рентної плати за газ за серпень 2011 р. на погашення цього податкового боргу (за серпень 2011 р.), тобто в порядку черговості виникнення податкового боргу, що і відображено в картці особового рахунку та розрахунку штрафних санкцій.
У свою чергу, як зазначено вище платіж з призначенням платежу за серпень 2011 року, який проведений банком 26.12.2011 р., як такий, що надійшов пізніше, ніж наведені платежі, був зарахований, як зазначено вище, в рахунок погашення податкового боргу з рентної плати за газ за жовтень 2011 року.
Щодо сплати податкових зобов'язань з рентної плати за газ за вересень 2011 року, позивачем надано платіжне доручення від 23.12.2011 р. № 158 (228380) на суму 11 411 516,36 грн., яке проведено банком 26.12.2011 р.
Проте, як і відносно сплати рентної плати за серпень 2011 року, враховуючи наявність у позивача податкового боргу з рентної плати за вересень 2011 р., частина платежу у розмірі 2 128 314,20 грн. за вищезгаданим платіжним дорученням від 22.12.2011 р. № 99 (223124) в порядку п. 87.9. ПК України була зарахована на часткове погашення податкового боргу за вересень 2011 року. Крім того, до проведення 26.12.2011 р. вищезгаданого платежу № 158 (228380) (з призначенням платежу «рентна плата за газ за вересень 2011 р.»), позивачем також був здійснений платіж за пл./дор. № 121 (223699) на загальну суму 12 765 275,72 грн. (призначення платежу -«рентна плата за листопад 2011 р.»), частина якого у сумі 9 102 917,80 грн., враховуючи наявність податкового боргу з рентної плати за газ за вересень 2011 року, була спрямована на підставі п.87.9. ПК України на погашення вищезгаданої частини податкового боргу за вересень 2011 року, тобто в порядку черговості виникнення податкового боргу, що відображено в картці особового рахунку та розрахунку штрафних санкцій.
У свою чергу, як зазначено вище, платіж з призначенням платежу за вересень 2011 року, який був проведений банком 26.12.2011 р., як такий, що надійшов пізніше зазначених платежів, був спрямований в порядку п. 87.9. ПК України на погашення податкового боргу за жовтень 2011 року.
В даному випадку проведене податковим органом зарахування поточних платежів в рахунок податкового боргу за вищевказані місяці в порядку черговості виникнення податкового боргу та незалежно від визначеного позивачем призначення платежу відповідає вимогам п. 87.9. ПК України, тобто дії податкового органу у цьому випадку є правомірними.
З урахуванням наведеного, суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що податкові зобов'язання з рентної плати за газ за серпень та вересень 2011 року не були сплачені своєчасно, період прострочки перевищив 30 днів, а відтак висновки податкового органу щодо застосування у зв'язку з цим до позивача штрафу у розмірі 20% від зазначеної суми, відповідають фактичним обставинам сплати позивачем зазначених податкових зобов'язань та ґрунтується на положеннях ст. 126.1. ПК України, а відтак підстав для скасування спірного ППР 07.03.2012 р. № 0000031801 -не має.
Щодо обставин та підстав прийняття податкового повідомлення-рішення (5) від 07.03.2012 р. № 0000051801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 172 817 953,70 грн. нараховано штраф у розмірі 20%, що складає 34 563 590,74 грн., встановлено наступне.
Згідно податкових розрахунків за травень 2011 року по Валюхівському, Куличихинському, Тимофіївському родовищах позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання із рентної плати за газовий конденсат у розмірі 35 787 679,57 грн. (255 164,59+ 19 159 023,37+ 16 373 491,61).
За зверненням позивача, на підставі ст. 100 КАС України та рішення ДПА України від 30.06.2011 р. № 56, між МДПІ та позивачем 30.06.2011 р. укладено договір № 14 про розстрочення грошових зобов'язань (з урахуванням наявної переплати у сумі 5963,20 грн.) у розмірі 35 781 716,37 грн. строком з 30.06.2011 р. по 26.12.2011 р. (далі -Договір № 14), які повинні були сплачуватись: про строку 25.07.2011 р. -5 963 621,37 грн., та станом на 25.08.2011 р., 26.09.2011 р., 25.10.2011 р., 25.11.2011 р., 26.12.2011 р. по 5 963 619 грн.
Згідно податкових розрахунків за червень 2011 року по Куличихинському, Тимофіївському родовищах позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання із рентної плати за газовий конденсат у розмірі 34 198 997,44 грн. (16 713 770,19+17 485 227,25).
За зверненням позивача, на підставі ст. 100 КАС України та рішення ДПА України від 30.07.2011 р. № 66, між МДПІ та позивачем 30.06.2011 р. укладено договір № 15 про розстрочення грошових зобов'язань у розмірі 34 197 966,25 грн. строком з 30.07.2011 р. по 26.12.2011 р. (далі -Договір № 15) , які повинні були сплачуватись: станом на 25.08.2011 р. -6838770,25 грн. та станом на 26.09.2011 р., 25.10.2011 р., 26.12.2011 р. по 6 839 799,00 грн.
Розділом 2 цих договорів передбачено, що ДПІ має право розстрочені суми грошових зобов'язань та суми нарахованих процентів, що залишилися не сплаченими на день прийняття рішення про скасування розстрочення, стягувати у порядку, встановленому законодавством для стягнення податкового боргу.
Пунктом 4.2. договорів передбачено, що ДПІ зобов'язується достроково розірвати договір на підставі рішення про скасування розстрочення та пред'явити до сплати невнесену суму грошового зобов'язання, а також процентів, якщо: з'ясовано, що інформація, подана платником податків при укладенні зазначених договорів, виявилася недостовірною, перекручено або неповною; платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів; платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
Згідно з п. 4.3. зазначених договорів, від дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми грошового зобов'язання, що залишилися не сплаченими, ДПІ зобов'язується нараховувати пеню та штраф у розмірах, передбачених ПК України.
При цьому, згідно з п. 5.1. договору платник зобов'язується забезпечувати своєчасну сплату розстроченої суми грошового зобов'язання.
Згідно з п. 5.3. цього договору, від дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстроченого грошового зобов'язання та суму процентів.
Відповідно до п. 6.3. договору, строк дії цього договору встановлюється з дати його укладання та закінчується останньою датою дії розстрочення грошового зобов'язання, за винятком випадків дострокового розірвання такого договору.
Проте, як вбачається з картки особового рахунку та платіжних документів, за зазначеними договорами позивачем було сплачено своєчасно лише перший платіж за Договором № 14.
У той же час, по строку сплати на 25.08.2011 р. розстрочені за вищевказаними договорами суми у розмірі, відповідно, 5 963 619 грн. (друга сума розстроченого платежу за Договором № 14) та 6 838 770,25 грн. (перша сума розстроченого платежу за Договором № 15) у загальній сумі 12 802 389,25 грн. на зазначену дату сплачені не були, що відображено в картці особового рахунку.
Крім цього, відповідно до податкових розрахунків з рентної плати за газовий конденсат за липень 2011 року по Куличихинському, Тимофіївському родовищах позивачем самостійно визначені податкові зобов'язання у розмірі 36 637 937,92 грн. (17 435 723,51 (по розрахунку № 9006581936) + 19 202 214,41 (по розрахунку 9006582027)).
Відповідно до наведених вище норм законодавства, граничний день строку подання податкового розрахунку - 20.08.2011 р. (субота), який згідно із п/п. 49.20. ПК України переноситься на 22.08.2011 р., у зв'язку з чим строком сплати податкових зобов'язань є наступні 10-ть календарних днів. Проте, станом на кінець дня граничного строку сплати цих податкових зобов'язань, ці суми не були сплачені позивачем, що відповідає відомостям, наведеним в обліковій картці та акті перевірки.
Оскільки перші платежі, після спливу строку платежу за вищезгаданими зобов'язаннями з рентної плати за конденсат, надійшли до бюджету лише 23.12.2011 року, та враховуючи те, що станом на дату цих платежів вищезгадані податкові зобов'язання набули статусу податкового боргу, платежі, що надійшли 23.12.2011 р., 26.12.2011 р. на підставі п. 87.9. ПК України були зараховані податковим органом в погашення податкового боргу із сплати рентної плати, зарахування яких таким чином (незалежно від призначення цих платежів) відповідає приписам п. 87.9. ПК України.
Зокрема, згідно пл./дор. № 100 (225105) від 22.12.2011 р., яке проведено банком 23.12.2011 р., позивачем сплачено 5 385 026,61 грн. із призначенням платежу «рентна плата за газовий конденсат за жовтень 2011 р.», які враховані в погашення заборгованості за Договором № 14 (розмір другого чергового платежу повинен був скласти 5 963 619 грн.), що відображено в картці особового рахунку та розрахунках штрафних санкцій.
Остаточно другий черговий платіж за Договором № 14 був погашений 23.12.2011 р. у сумі 578 592,40 грн. з коштів, які надійшли за пл./дор. № 122 (226450) від 22.12.2011 р., яке проведено банком 23.12.2011 р., та сума платежу за яким склала 35 429 991,85 грн. з призначенням платежу «рентна плата за газовий конденсат за листопад 2011 року».
З цього ж платежу на підставі п. 87.9 ПК України, 23.12.2011 р. був погашений перший прострочений виконанням платіж зо Договором № 15 у сумі 6 838 770,25 грн.
За рахунок цього ж платежу на підставі п. 87.9. ПК України 23.12.2011 р. було погашено прострочені виконанням податкові зобов'язання по розрахунку № 9006581936 за липень 2011 р. у сумі 17 435 723,51 грн., що відображено в картці особового рахунку.
За рахунок цього ж платежу на підставі п. 87.9. ПК України були частково погашені (у розмірі 10 576 905,69 грн.) прострочені виконанням податкові зобов'язання по розрахунку 9006582027 за липень 2011 року (загальна сума зобов'язань по розрахунку - 19 202 214,41 грн.).
Залишок заборгованості по зазначеному розрахунку був погашений за рахунок платежу у розмірі 59678,12 грн. за платіжним дорученням від 22.12.2011 р. № 140 (226710), який проведений банком 23.12.2011 р. (з призначенням платежу «рентна плата за газовий конденсат за липень 2011 р.») та остаточно у сумі 8 565 630,60 грн. - за рахунок платежу за платіжним дорученням № 113 (227425) від 22.12.2011 р., який проведений банком 26.12.2011 р. (загальна сума платежу за пл./дор. 37 776 825,71 грн. з призначенням платежу «рентна плата за газовий конденсат за липень 2011 р.»).
З наведеного вбачається, що наведені вище прострочені виконанням податкові зобов'язання погашалися в порядку черговості виникнення податкового боргу за рахунок поточних платежів, які на підставі п. 87.9 ПК України правомірно враховувались податковим органом в погашення податкового боргу незалежно від визначеного у платіжних дорученнях призначення платежу.
З урахуванням наведеного, суд також приходить до висновку, що наведені вище прострочені виконанням податкові зобов'язання були погашені з прострочкою більш ніж на 30 днів, що є підставою для визначення штрафних санкцій у розмірі 20% від суми простроченого платежу.
Крім того, щодо інших обставин, покладених в основу нарахування штрафних санкцій за ППР від 07.03.2012 р. № 0000051801, слід додати наступне.
Протягом вересня 2011 року, внаслідок несплати 26.09.2011 р. чергових частин розстрочених податкових зобов'язань за Договорами № 14 та № 15, відповідно у сумі 5 963 619 грн. та 6 839 799,00 грн., а всього 12 803 418,00 грн., заборгованість з рентної плати за конденсат збільшилась на зазначену вище суму прострочених виконанням податкових зобов'язань, що відображено в картці особового рахунку.
Відповідно до податкових розрахунків за серпень 2011 року по Куличихинському, Тимофіївському родовищах позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання з рентної плати за конденсат у розмірі 35 420 778,00 грн. (17 096 811,22 грн. (по розрахунку № 9007413908) + 18 323 966,78 грн.(по розрахунку № 9007413907)).
Згідно до наведених вище норм законодавства, граничний день строку подання податкового розрахунку - 20.09.2011 р., граничний строк сплати -30.09.2011 р.
Як вбачається з матеріалів справи та облікової картки, наведені вище зобов'язання не були сплачені у встановлений строк, а отже набули статусу податкового боргу.
В погашення податкового боргу за Договором № 14 у розмірі третього чергового простроченого платежу у розмірі 5 963 619 грн. зарахована частина вищезгаданого платежу за пл./до. № 113 (227425) від 22.12.2011 р., який проведений банком 26.12.2011 р. (загальна сума платежу за пл./дор. 37 776 825,71 грн. з призначенням платежу «рентна плата за газовий конденсат за липень 2011 р.»).
В погашення податкового боргу за Договором № 15 у розмірі другого чергового простроченого платежу у розмірі 6 839 799,00 грн. також зарахована частина вищезгаданого платежу за пл./до. № 113 (227425) від 22.12.2011 р., який проведений банком 26.12.2011 р. (загальна сума платежу за пл./дор. 37 776 825,71 грн. з призначенням платежу «рентна плата за газовий конденсат за липень 2011 р.»).
Як вбачається з картки особового рахунку, за рахунок залишку зазначеного платежу за пл./дор. № 113 (227425) у розмірі 16 407 777,11 грн. 26.12.2011 р. погашена частина прострочених виконанням податкових зобов'язань на цю суму за вищезгаданим податковим розрахунком за серпень 2011 року № 9007413908, де сума податкових зобов'язань з рентної плати за конденсат, як зазначено вище, склала 17 096 811,22 грн.
Залишок від простроченої виконанням суми податкових зобов'язань за податковим розрахунком за серпень 2011 року № 9007413908 у розмірі 689 034,10 грн. був погашений за рахунок чергового платежу, здійсненого позивачем за платіжним дорученням № 114 (227426) від 22.12.2011 р., проведеного банком 26.12.2011 р., сума якого за пл./дор. склала 10 833 708,78 грн. з призначенням платежу «рентна плата за газовий конденсат за серпень 2011 р.».
Крім того, як вбачається з карки особового рахунку та наявних платіжних доручень, прострочені виконанням податкові зобов'язання за серпень 2011 року у сумі 18 323 966,78 грн. по розрахунку № 9007413907, були частково погашені 26.12.2011 р. за рахунок залишку наведеного вище платежу на суму 10 144 674,68 грн.
Залишок простроченої сплатою суми податкових зобов'язань за зазначеним розрахунком у розмірі 8 179 292,10 грн. був погашений за рахунок платежу за пл./дор № 116 (227427) де загальна сума платежу склала 37 332 979,98 грн. з призначенням «рентна плата за газовий конденсат за вересень 2011 р.».
З наведеного вбачається, що за наведеними епізодами вищевказані зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат були прострочені виконанням та погашалися податковим органом в порядку черговості виникнення податкового боргу за рахунок поточних платежів без врахування призначення платежу, що відповідає приписам п. 87.9. ПК України. Період прострочки в даному випадку склав більш ніж 30 днів, що відповідає умовам застосування штрафних санкцій у розмірі 20% від сум прострочених платежів.
Щодо інших обставин сплати позивачем податкових зобов'язань, покладених в основу нарахування штрафних санкцій за ППР від 07.03.2012 р. № 0000051801, під час розгляду справи судом встановлено наступне.
У зв'язку з порушеннями позивачем умов погашення розстрочених грошових зобов'язань за Договорами № 14 та № 15 ДПА України прийнято Рішення від 29.09.2011 р. № 10 та № 12 про скасування розстрочення грошових зобов'язань.
Під час розгляду справи позивачем не надано відомостей та документальних підтверджень щодо скарження цих рішень або ж судових рішень про скасування зазначених рішень.
Відповідно до п/п. 17.1.5. ПК України, платник податків має право одержувати, зокрема, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.
Крім того, відповідно до п/п. 20.1.32. ПК України, органи державної податкової служби мають право надавати, зокрема, розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 32.1. ПК України, зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.
Крім того, згідно з п. 32.2. ПК України, зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки.
Відповідно до п. 32.3. ПК України, зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.
У взаємозв'язку з наведеним пунктом 100.1. ПК України також визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Окремі питання розстрочення сум грошових зобов'язань визначені у Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженому наказом ДПА України № 1036 від 24.12.2010 р. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за № 1431/18726, який прийнятий на виконання п. 100.13. ПК України (далі -Порядок № 1036).
Пунктом 2.1. Порядку № 1036 передбачено, що розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком: центральний орган державної податкової служби - без обмежень суми; органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - на суму не більше 3 млн. гривень; органи державної податкової служби в містах з районним поділом (крім міст Києва і Севастополя), в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних органах державної податкової служби - на суму не більше 300 тис. гривень.
Пунктом 1.9. Порядку № 1036 передбачено, що строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 3.9. Порядку № 1036 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Згідно з п. 4.5. зазначеного Порядку рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.
Відповідно до п. 4.6. Порядку № 1036 з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.
Пунктом 4.7. Порядку № 1036 визначено, що з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення).
Згідно з п. 4.9. Порядку № 1036 рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.
Відтак, виходячи з положень наведених вище правових актів, договорів про розстрочення, у разі скасування рішення про розстрочення, договір про розстрочення є розірваним з дати прийняття такого рішення та з дня дострокового розірвання договору платник повинен сплатити невнесені суми розстрочених зобов'язань, а з дня наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми, що залишились несплаченими, нараховуються пеня та штрафи у розмірах, передбачених ПК України, що також відповідає положенням вищезгаданих договорів про розстрочення.
При цьому, суд першої інстанції правильно врахував, що в даному випадку йдеться про виникнення та виконання податкових зобов'язань, а не про виконання договірних (у звичайному розумінні) зобов'язань у сфері цивільно-правових відносин, відносини щодо чого (щодо податкових зобов'язань) є предметом регулювання ПК України, у т.ч. в частині встановлення відповідальності за несвоєчасну сплату податків/зборів на підставі п. 126.1. ПК України, що також відповідає положенням вищезгаданих договорів про розстрочення, а також приписам Положення № 1036, а отже до відносин із сплати розстрочених за договорами податкових зобов'язань не застосовуються норми цивільного законодавства та застосовуються положення ПК України, у зв'язку з чим доводи позивача відносно того, що договорами не передбачено санкцій за несвоєчасне виконання податкових зобов'язань, а відтак їх нарахування - безпідставне, є помилковими.
В контексті наведеного слід також додати, що відповідно до ч. 2 ст. 1 ЦК України цивільне законодавство не застосовується до податкових та бюджетних відносин.
В контексті спірних відносин слід додати, що податкове законодавство не передбачає окремого узгодження податковим органом с платником податків розірвання договору про розстрочення, направлення йому пропозицій про розірвання договору та укладання окремих угод про розірвання таких договорів. В даному випадку розстрочення припиняється в силу закону у зв'язку з прийняттям відповідного рішення про скасування розстрочення та, у разі незгоди платника податків з рішенням про скасування розстрочення, платник має право оскаржити це рішення, що є гарантією для платника податків від безпідставного скасування розстрочення. В даному випадку, як зазначено вище та встановлено під час розгляду справи, позивачем не оскаржувались рішення про скасування розстрочення.
У взаємозв'язку з наведеним, слід зазначити, що у зв'язку із скасуванням розстрочення, в обліковій картці позивача з рентної плати за газовий конденсат станом на 13.10.2010 р. (дата отримання відповідачем рішення ДПС України) відображено нарахування зобов'язань, що були розстрочені за Договором № 14 у загальній сумі 17 890 857,00 грн., що складає суму трьох останніх платежів по 5 963 619,00 грн. (щодо податкових зобов'язань з рентної плати за газовий конденсат за травень 2011 р.).
На цю ж дату, у зв'язку із скасуванням розстрочення за Договором № 15, в обліковій картці відображена сума нарахованих зобов'язань у загальному розмірі 20 519 397 грн., тобто три останніх платежі за договором по 6 839 799 грн. (щодо податкових зобов'язань з рентної плати за газовий конденсат за червень 2011 р.)
Окрім того, відповідно до податкових розрахунків з рентної плати за газовий конденсат за вересень 2011 року позивачем було самостійно визначено податкові зобов'язання по Куличихинському та Тимофіївському родовищам 36 743 176,50 грн. відповідно 18 535 968,29 грн. по розрахунку № 9008477169 та 18 207 208,21 грн. по розрахунку 9008477211).
В даному випадку днем граничного строку подання є 20.10.2011 р., а строком сплати -наступні 10 календарних днів. В даному випадку, як вбачається з матеріалів справи, самостійно визначені позивачем податкові зобов'язання не були сплачені у встановлений строк, а відтак у зв'язку із про строчкою платежу набули статусу податкового боргу.
Фактично податкові зобов'язання, у зв'язку із скасування розстрочення за Договором № 14, були погашені 26.12.2011 р. у розмірі 17 890 857,00 грн., тобто з прострочкою більш ніж 30 днів, за рахунок залишку платежу за вищезгаданим платіжним дорученням № 116 (227427), де залишок не зарахованої в погашення податкового боргу суми від загальної суми платежу 37 332 979,98 грн. (призначення платежу «рентна плата за газовий конденсат за вересень 2011 р.) складав 29 153 687,88 грн.
Окрім того, за рахунок залишку від зазначеного платежу, який складав 11 262 830,88 грн., 26.12.2011 р. було погашено частину податкових зобов'язань у зв'язку із скасуванням розстрочення за Договором № 15, при цьому, як і у попередньому випадку, з прострочкою.
Залишок прострочених сплатою податкових зобов'язань, які виникли у зв'язку із скасуванням розстрочення за Договором № 15 у сумі 9 256 566,12 грн., були частково погашені за рахунок платежів від 26.12.2011 р.: 20008 грн., 74942,51 грн., 180801,52 грн., 95458 грн. на загальну суму 371 210,03 грн. та остаточно у сумі 8 885 356,09 грн. - за рахунок платежу за пл. дор. № 115 (228274) від 22.12.2011 р., проведеного банком 26.12.2012 р. у сумі 32 607 476,47 грн.
За рахунок залишку цього платежу у сумі 23 722 120,38 грн. були погашені 26.12.2012 р. прострочені виконанням податкові зобов'язання з рентної плати за конденсат у сумі 18 535 968,29 грн. по розрахунку № 9008477169 за вересень 2011 р.
За рахунок цього ж платежу, як вбачається з облікової картки, частково у сумі 3 924 844,03 грн. (із загальної суми 18 207 208,21 грн. по розрахунку № 9008477211), 26.12.2011 р. були погашені прострочені виконанням податкові зобов'язання з рентної плати за конденсат за вересень 2011 р.
Залишок податкового боргу 14 282 364,18 по розрахунку № 9008477211 було погашено за рахунок платежів: від 26.12.2011 р. на суму 1200363 грн.; у сумі 997 891,17 грн. за пл./дор. № 165 (230652) від 23.12.2011 р., проведеного банком 27.12.2011 р. (оплата розстрочки з рентної плати за газовий конденсат), проведеного 27.12.2011 р. платежу у сумі 1333158,53 грн. та остаточно у сумі 10 750 951,48 грн. за рахунок частини платежу за платіжним дорученням № 159 (230664) від 23.12.2011 р., проведеного банком 27.12.2011 р. у загальній сумі 28 819 210,63 грн. з призначенням платежу «сплата розстроч. з рент.плат за газ. конд.).
Відтак, як і в попередніх випадках, позивачем було прострочено сплату податкових зобов'язань за наведеними епізодами, внаслідок чого ці зобов'язання набули статусу податкового боргу, який погашався в черговості його виникнення за рахунок надходження поточних платежів незалежно від призначення платежу, що відповідає приписам п. 87.9 ПК України. За даними епізодами, як і в попередніх випадках, період прострочки платежів склав більше 30 днів, що відповідає умовам застосування штрафу у розмірі 20% від сум прострочених платежів.
Враховуючи те, що розрахунок штрафних санкцій, який покладений в основу спірного ППР від 07.03.2012 р. № 0000051801, підтверджується встановленими вище судом обставинами та відповідає умовам застосування штрафних санкцій у розмірі 20 % за всіма епізодами нарахування штрафу за прострочку платежів більш ніж на 30 днів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування зазначеного повідомлення-рішення.
Щодо обставин та підстав прийняття податкового повідомлення-рішення від 07.03.2012 р. № 0000061801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 37 704 297,70 грн. нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 3 770 429,77 грн., та яке ґрунтується на обставинах нарахування та сплати податкових зобов'язань з рентної плати за газовий конденсат за жовтень 2011 року, встановлено наступне.
Згідно з податковими розрахунками за жовтень 2011 року по Куличихинському, Тимофіївському родовищах позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання по двом родовищам у розмірі 37 704 297,63 грн.
Відповідно до наведених вище норм законодавства, граничний строк подання податкового розрахунку - 20.11.2011 р. (неділя), який згідно із п/п. 49.20. ПК України переноситься на 21.11.2011 р., у зв'язку з чим строком сплати податкових зобов'язань є наступні 10-ть календарних днів.
Щодо сплати цих зобов'язань позивачем надано пл.дор. № 100 (225105) від 22.12.2011 р., яке проведено банком 23.12.2011 р., на суму 5 385 026,61 грн. (призначення платежу -рентна плата за газовий конденсат за жовтень 2011 р.).
Окрім того, позивачем також надано платіжне доручення № 115 (228274) від 22.12.2011 р., яке проведено банком 26.12.2011 р., на суму 32 607 476,47 грн.
Наявність вказаних платежів на зазначені вище дати вже сама по собі вказує на просточення виконанням податкових зобов'язань за жовтень 2011 року строком менше ніж на 30 днів.
Проте, як вбачається з наявних податкових розрахунків минулих періодів, платіжних доручень, відомостей картки особового рахунку, розрахунку штрафних санкцій та акту перевірки, вказані платежі на підставі п. 87.9. ПК України були зараховані в погашення податкового боргу минулих періодів в порядку черговості його виникнення та розстрочених зобов'язань, які не були виконані своєчасно та набули статусу податкового боргу, а саме: за рішенням про розстрочення № 14, а другий платіж -за рішенням про розстрочення № 15, та прострочених податкових зобов'язань за податковими розрахунками за вересень 2011 р.
Враховуючи наявність податкового боргу на дату платежів, які позивач вважає платежами за зобов'язаннями жовтня 2011 року, зарахування МДПІ цих платежів в рахунок податкового боргу, що виник раніше та згідно з черговістю його виникнення, є правомірним.
У той же час, прострочені виконанням податкові зобов'язання за жовтень 2010 року з рентної плати за газовий конденсат фактично були сплачені з урахуванням вимог п. 87.9. ПК України за рахунок частини платежу за платіжним дорученням № 159 (230664) від 23.12.2011 р. (сума платежу за пл.дор. -28 819 210,63 грн. з призначенням платежу -сплата ростр. з рентної плати за газ.конденсат за рішенням № 56 від 30.06.2011 р.), проведеного банком 27.12.2011 р., який в першу чергу був спрямований на погашення самостійно визначених, але несвоєчасно сплачених податкових зобов'язань за податковими розрахунками за вересень 2011 р. та надалі -в погашення частини прострочених виконанням податкових зобов'язань за жовтень 2011 року у розмірі 18 068 259,17 грн. Остаточно прострочені виконанням податкові зобов'язання за жовтень 2011 року у розмірі 19 636 038,50 грн. були погашені за рахунок сум за платіжним дорученням від 23.12.2011 р. № 166 (229441), який проведений банком 27.12.2011 р. (загальна сума платежу 32 668 950,30 грн. з призначенням -сплата розстрочки з рентної плати за газовий конденсат зг. ріш ДПА України № 66 від 30.07.2011 р.). В даному випадку проведені податковим органом зарахування зазначених платежів в рахунок податкового боргу за жовтень 2011 року незалежно від визначеного позивачем призначення платежу відповідає вимогам п. 87.9. ПК України, тобто дії податкового органу у цьому випадку є правомірними.
Податкові зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат за жовтень 2011 року не були сплачені своєчасно, період прострочки не перевищив 30 днів, а відтак висновки податкового органу щодо застосування у зв'язку з цим до позивача штрафу за даним епізодом у розмірі 10% від простроченої виконанням суми податкових зобов'язань з рентної плати за жовтень 2011 року, відповідають фактичним обставинам сплати позивачем зазначених податкових зобов'язань та ґрунтуються на положеннях ст. 126.1. ПК України, а відтак підстав для скасування спірного ППР від 07.03.2012 р. № 0000061801 -не має.
Щодо обставин та підстав нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню від 07.03.2012 р. № 0000071801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами у розмірі 8427132,75 грн. нараховано штраф у розмірі 20%, що складає 1 685 426,55 грн., під час розгляду справ встановлено наступне.
Згідно поданих позивачем податкових розрахунків по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за другий квартал 2011 року від 21.07.2011 року позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання, які у зв'язку з цим є узгодженими, у сумі 8 427 132,78 грн. (98728,42+59668,05+5317182,67+2895293,19+53695,72+2564,73).
У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що згідно з п/п. 9.1.9. статті 9 ПК України плата за користування надрами належить до загальнодержавних податків та зборів.
Відповідно до ст. 262 ПК України плата за користування надрами, це загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Виходячи з положень п/п. 263.11.1. та п/п. 49.18.2. ПК України (в редакції на час подання розрахунків), податковий (звітний) період щодо плати за користування надрами дорівнює календарному кварталу, у зв'язку з чим податковий розрахунок подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Згідно з п. 263.12. ПК України, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини.
При цьому, відповідно до п/п. 263.13.1. ПК України, платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.
Тобто, виходячи з наведених вище положень законодавства, в даному випадку останній день граничного строку сплати самостійно визначених позивачем податкових зобов'язань за звітний період -2 квартал 2011 року, припадав на 19.08.2011 р.
Проте, станом на зазначену дату податкові зобов'язання не були сплачені, а отже набули статусу податкового боргу.
Фактично сума простроченого виконанням зобов'язання була сплачена 25.10.2011 р. платіжним дорученням № 976 у сумі 8 427 132,78 грн. з призначенням платежу «плата за користування надрами за 2 квартал 2011 року».
При цьому, платіжним дорученням від 25.10.2011 р. № 978 позивачем також сплачено пеню за несвоєчасне погашення плати за користування надрами за 2 кв. 2011 року у сумі 143 861, 55 грн., що по суті свідчить про визнання позивачем факту несвоєчасної сплати податкових зобов'язань.
З наведеного вбачається, що оплата податкових зобов'язань була прострочена більш ніж на 30 днів, що відповідає умовам застосування штрафу за прострочку сплати податкових зобов'язань у розмірі 20%.
Відтак, оскільки висновки акту перевірки та розрахунку штрафних санкцій за оскаржуваним рішенням підтверджуються вищенаведеними висновками суду, підстав для скасування ППР від 07.03.2012 р. № 0000071801 -не має, а отже у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Щодо обставин та підстав нарахування штрафних санкцій по податковому повідомленню-рішенню від 07.03.2012 р. № 0000081801, яким позивачу за затримку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами у розмірі 8 793 768,5 грн. нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 879 376,85 грн., під час розгляду справ встановлено наступне.
Згідно з поданими позивачем податковими розрахунками по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за третій квартал 2011 року від 19.10.2011 р., позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання за третій квартал 2011 року у сумі 8 800 209,98 грн.
Виходячи з наведених вище положень ПК України, день граничного строку подання розрахунку 09.11.2011 р., строк сплати -протягом наступних 10 календарних днів.
В даному випадку, наведені вище платежі у розмірі 8 793 768,42 грн. (з урахуванням наявної переплати) не були сплачені своєчасно. Фактично зазначені платежі були проведені поза межами граничного строку їх сплати, а саме -23.11.2011 р. платіжним дорученням № 183 у сумі 8 800 209,38 грн.
При цьому, платіжним дорученням від 23.11.2011 року № 203 позивачем також сплачено пеню у розмірі 11 211,23 грн. за несвоєчасне погашення плати за користування надрами за 3 квартал 2011 року.
З наведеного вбачається, що сплата податкових зобов'язань була прострочена менш ніж на 30 днів, що відповідає умовам застосування штрафу у розмірі 10% за прострочку сплати податкових зобов'язань.
Відтак, оскільки висновки акту перевірки та розрахунок штрафних санкцій за оскаржуваним рішенням підтверджуються вищенаведеними висновками суду, підстав для скасування ППР від 07.03.2012 р. № 0000081801 -не має, а отже у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
В контексті наведеного суд наголошує, що податковий обов'язок, як вже зазначалося вище, є безумовним, відсутність коштів у платника податків не визначена ПК України як підстава для звільнення від відповідальності у випадку несвоєчасної сплати податкових зобов'язань.
Під час розгляду справи позивачем не наведено обставин та судом не встановлено обставин порушення банківськими установами строків зарахування рентних платежів та плати за користування надрами, які б на підставі положень п. 129.6. ПК України зумовлювали звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі зазначених платежів.
Що стосується посилання позивача на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 23.04.2012 р. по справі № 2а-225/12/2670 за позовом ДК «Укргазвидобування» до Гадяцької МДПІ про зобов'язання прийняти рішення про списання податкового боргу, якою позов задоволено частково (постанова не набрала законної сили внаслідок апеляційного оскарження), та у зв'язку з прийняттям якої позивач позивачем подавалось клопотання про зупинення провадження у справі, яке мотивовано тим, що згідно із зазначеним судовим рішенням відповідача зобов'язано прийняти рішення про списання податкового боргу позивача з рентної плати за нафту, що на думку позивача має значення для даної справи при оцінці ППР від 07.03.2011 р. № 0000011801 та № 0000021801 (штрафні санкції із сплати рентної плати за нафту) з огляду на те, що у разі набрання законної сили зазначеним судовим рішенням певні суми податкового боргу з рентної плати за нафту підлягатимуть списанню, слід, по-перше, зазначити наступне.
Як зазначено вище, податкові повідомлення-рішення від 07.03.2011 р. № 0000011801 та № 0000021801 щодо нарахування штрафу у зв'язку обставинами несвоєчасної сплати рентної плати за нафту є відкликаними, не створюють будь-яких наслідків для позивача, щодо їх оскарження по суті відсутній предмет спору з огляду на що, як зазначено вище, у задоволені позову в цій частині відмовлено із наведених підстав, а отже обставини, встановлені у постанові Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.04.2012 р. по справі № 2а-225/12/2670 відносно обставин списання податкового боргу з рентної плати за нафту, не впливають та перешкоджають розгляду даної справи, у т.ч. в частині рішень про нарахування штрафних санкцій з рентної плати за природний газ, газовий конденсат та плати за користування надрами, оскільки незалежно від встановлених у зазначеному судовому рішенні обставин щодо списання податкового боргу з рентної плати за нафту, у задоволенні позову щодо цих двох спірних рішень від 07.03.2011 р. № 0000011801 та № 0000021801 суд відмовляє у задоволенні позову з огляду на їх відкликання та відсутність процесуальних дозволів щодо закриття провадження у справі або залишення позову у цій частині без розгляду.
По-друге, зазначена постанова суду, яка не набрала законної сили, стосується обставин виникнення податкового боргу з рентної плати та плати за користування надрами, який виник внаслідок ухвалення низки судових рішень, зокрема, постанови КААС від 26.11.2009 р. по справі № 6/324, ухвали КААС від 26.11.2009 р. по справі № 6/325, ухвали КААС від 07.12.2010 р. по справі № 2а-14014/10/2670, ухвали КААС від 23.11.2010 р. по справі №2а-11880/10/2670 та який (податковий борг) виник станом на 01.01.2011 р. та не був погашений станом на 01.06.2011 р. Зазначене рішення суду ґрунтується на положеннях Закону № 3320-VI від 12 травня 2011 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо питань оподаткування природного газу та електричної енергії», який набрав чинності 04.06.2011 р. та діяв до 30 червня 2012 року (далі -Закон). Цим Законом було передбачено, що підлягають списанню, зокрема, податковий борг станом на 1 січня 2011 року Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (крім податкового боргу з податку на додану вартість при здійсненні митного оформлення природного газу, ввезеного на митну територію України у минулих періодах) та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку із порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію". Згідно з положеннями цього Закону списанню підлягають суми, що залишаються несплаченими станом на перше число місяця, у якому набрав чинності Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" (набрав чинності 04.06.2011 р. і діяв до 30.06.2012 р.).
У зв'язку з цим слід зазначити, що відповідно до Закону № 3320-VI списання відповідних сум здійснюється на підставі відповідного рішення про списання, прийнятого контролюючими органами в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу. На списані відповідно до положень цього пункту суми не нараховуються штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом.
Правила списання безнадійного податкового боргу регламентовані положеннями статті 101 ПК України з урахуванням Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1034, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за № 1429/18724 (далі Положення № 1034).
Відповідно до пунктів 4.3. - 4.5. Положення № 1034 списання здійснюється на підставі рішення податкового органу.
Списання безнадійного податкового боргу здійснюється структурними підрозділами погашення прострочених податкових зобов'язань щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до АІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Аналіз наведених вище норм у їх сукупності, а також положень пунктів 129.3., 129.3.4. ПК України (щодо припинення нарахування пені після прийняття рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини), дає підстави для висновку, що зміни у структурі податкового боргу платника податків (пені, штрафних санкцій) відбуваються після прийняття відповідного рішення податкового органу, щоквартально, після внесення відповідного рішення до АІС. Виходячи з наведеного, обставини, покладені в основу вищенаведеної постанови суду, матимуть значення, у разі набрання нею законної сили, для цілей прийняття у майбутньому рішення МДПІ про списання, яке у свою чергу спричинить зміни у структурі податкового боргу позивача з прийняттям такого рішення, з огляду на що суд приходить до висновку, що встановлені у зазначеному рішенні суду обставини, у разі набранням ним законної сили, не змінюватимуть встановлених та не впливатимуть на встановлені у даному судовому рішення (по даній справі) обставини щодо самостійного визначення позивачем податкових зобов'язань, їх несплати у встановлений строк (у визначених вище випадках), набуття ними статусу податкового боргу та його погашення. З урахуванням наведеного у сукупності під час розгляду справи судом було відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, висновки акту перевірки, розрахунки штрафних санкцій та, відповідно, оскаржувані рішення від 07.03.2012 р. № 0000041801, № 0000031801, № 0000051801, № 0000061801, № 0000071801, № 0000081801, крім ППР № 0000041801 від 07.03.2012 р. у частині визначення штрафу у розмірі 800 405,92 грн., ґрунтуються на правильно встановлених податковим органом обставинах та положеннях наведених вище вимогам законодавства, відповідачем доведено законність та обґрунтованість зазначених рішень. Під час розгляду справи позивачем не спростовано наведене та не доведено зворотне, а отже підстав для задоволення позову у цій частині та скасування законних та обґрунтованих рішень, крім ППР № 0000041801 від 07.03.2012 р. у частині визначення штрафу у розмірі 800 405,92 грн., - не має. Окрім того, як вже зазначено вище, внаслідок того, що податкові повідомлення-рішення від 07.03.2011 р. № 0000011801 та № 0000021801 в силу закону є відкликаними, підстав для їх скасування судом також не вбачається.
У той же час, як також зазначено вище, штрафні санкції у розмірі 800 405,92 грн. за ППР № 0000041801 від 07.03.2012 р. нараховані безпідставно, розрахунок штрафних санкцій та, відповідно, спірне рішення у цій частині не ґрунтуються на наведеним вище положеннях законодавства, а отже позов у цій частині підлягає задоволенню.
Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим -ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 серпня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 16 жовтня 2012 року.
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Бужак Н.П.
Троян Н.М.