Ухвала суду № 26436252, 02.10.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2012
Номер справи
2а-5744/12/2070
Номер документу
26436252
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2012 р.Справа № 2а-5744/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Жигилія С.П.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2012р. по справі № 2а-5744/12/2070

за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ"

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИЛА:

Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" (далі по тексту відповідач, ТОВ "Прайм КТМ"), в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 11350,00 грн., та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 18,16 грн., всього 11368,16 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2012р. зазначений адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" (код ЄДРПОУ 33206940, юридична адреса: 61024, м.Харків, вул. Ольмінського, 14, р/р 260013061408 в Першій Харківській Філії Публічного АТ "АКБ Базис", МФО 351599) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 14070760, юридична адреса: 61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, одержувач: р/р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 37999654, УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно - господарські санкції за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 11350,00 грн., та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 18,16 грн., всього на суму 11368.16 грн. (одинадцять тисяч триста шістдесят вісім гривень шістнадцять копійок).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2012р. скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції ст. ст. 217, 218, 238 Господарського кодексу України.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" адміністративно - господарських санкцій у сумі 11368,16 грн. правомірні та обгрунтовані.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягають задоволенню у повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-XII від 21.03.1991р. (із змінами та доповненнями) передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (ч.2 ст. 19 Закону України №875-XII).

Згідно із ч. 3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Зі звіту Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (форма №10-ПІ), який подано до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників у 2011 році становила 24 особи, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 0 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених, відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа.

Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів визначено у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2011 році для відповідача становив 1 особа, що визначено в розрахунку суми боргу.

Отже, відповідачем не виконано норматив робочих місць з працевлаштування інвалідів у кількості 1 особи. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2011 рік на ТОВ "Прайм КТМ" становила 11350,00 грн. (графа 05 звіту), тому сума адміністративно-господарських санкцій за 1 робоче місце, не зайняте інвалідом становить 11350,00 грн.

Останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 11350,00 грн. є 17 квітня 2012 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 18.04.2012 по 25.04.2012 (8 днів), виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України становить 106,02 грн. (розрахунковий розмір пені 7,50%*120%:100:366=0,02%; сума пені (11350,00 (сума несплачених адміністративно - господарських санкцій) * 0,02% (розрахунковий розмір пені) * 8 (кількість днів несплати санкцій) = 18,16 грн.), що підтверджується розрахунком позивача. Таким чином, загальна сума заборгованості складає 11368,16 грн.

Частиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Вказана вище адміністративно-господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч.5 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.

Працевлаштування - це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення.

Згідно із ч.3 ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обов'язку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 4 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" №803-ХІІ від 01 березня 1991 року підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Отже, законодавством передбачений обов'язок щомісячного подання підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності звітності про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, до місцевих центрів зайнятості.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" не подавало до Харківського міського центру зайнятості звіти за формою 3-ПН "Про наявність вакансій" із зазначенням вакансій для інвалідів, наявних на підприємстві у 2011 році, що підтверджується довідкою №9344 від 07.05.2012р.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" не було вжито належних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Частиною 4 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що адміністративно - господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Процедура сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів регламентована "Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. №70 (далі - Порядок № 70).

Згідно із пп. 2, 3 Порядку №70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. У разі коли роботодавець не одержує прибутку, сума адміністративно-господарських санкцій сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства.

Відповідно до розрахунку позову Товариством з обмеженою відповідальністю "Прайм КТС" за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами зобов'язано самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 11350,00 грн. та пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарської санкції у розмірі 18,16 грн.

Доказів самостійної оплати податкового боргу у добровільному порядку відповідачем до суду не надано.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що позовні вимоги про стягнення адміністративно-господарські санкції в сумі 11368,16 грн. у судовому порядку є законними, обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм КТМ" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2012р. по справі № 2а-5744/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.