ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2012 року Справа № 2а/2370/2641/2012
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Бабич А.М.,
при секретарі -Сидорець І.С.,
за участю сторін:
представника позивача -Мазура О.М. (за довіреністю),
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом публічного акціонерного товариства «Черкаське автотранспортне підприємство 17127»до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання неправомірним рішення,
ВСТАНОВИВ:
24.07.2012 до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося публічне акціонерне товариство «Черкаське автотранспортне підприємство 17127», в якому просить визнати неправомірним розрахунок управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині призначених відповідно до пунктів «б»-«з»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за червень 2012 року.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.08.2012 замінено первісного відповідача управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області на його правонаступника -управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у зв'язку з тим, що припинено діяльність первісного відповідача, а його правонаступником визначено новоутворену юридичну особу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розрахунки відповідача про доставку пільгових пенсій за списком №2 не відповідають статті 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки атестація робочих місць, необхідна для визначення розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивачем не проводилась, тому розрахунки відповідача за червень 2012 року є неправомірними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача не прибув у судове засідання, проте надав до суду письмове заперечення, в якому зазначив, що позивач зареєстрований як юридична особа, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та має заборгованість до Пенсійного фонду України на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень 2012 року на загальну суму 44 771 грн. 61 коп. Посилання позивача на безпідставність нарахувань з приводу відсутності атестації робочих місць є помилковими, оскільки право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту "з" частини 1 статті 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачає атестації робочого місця, при цьому пенсія працівникам позивача нараховувалась на підставі виданих ним довідок про уточнюючий характер роботи.
Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Публічне акціонерне товариство "Черкаське автотранспортне підприємство 17127" зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 03115399).
Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах направило на адресу ПАТ "Черкаське автотранспортне підприємство 17127" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за червень 2012 року на суму 44 771 грн. 61 коп.
У вказаних розрахунках зазначені фактичні витрати на виплату пільгових пенсій за віком, призначених згідно з пунктам "б" "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" колишнім працівникам позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23,ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_39
Позивач не заперечував факту трудових відносин між вищевказаними особами та відповідачем.
Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи, суд виходить з наступного.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі-Закон № 1058) передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До 01.01.2004, тобто до набрання чинності вказаним Законом, порядок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій регулювався Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400 (далі-Закон № 400), пунктом 1 статті 1, пунктом 1 статті 2, статтею 4 якого було передбачено обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності покривати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. "а" "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 вказаного Закону (чоловіки-60 років, жінки -55 років) шляхом сплати загальнообов'язкового збору на пенсійне страхування за ставкою 100 відсотків від вказаних витрат.
Таким чином, з набранням чинності Законом №1058 зберігся обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності з відшкодування Пенсійному фонду України фактичних витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених їх працівникам відповідно до п. "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно з підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 та пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 № 64/8663 (далі-Інструкція) роботодавці відшкодовують 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.2 вказаної Інструкції передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (додаток 6 до Інструкції), які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6.5 Інструкції встановлено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України.
Відтак, право органу Пенсійного фонду України складати та направляти суб'єктам підприємницької діяльності розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій виникає за умови призначення та виплати пенсій їх працівникам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і кореспондує з обов'язком суб'єктів підприємницької діяльності відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених їх працівникам відповідно до п. "з" ст. 13 Закону "Про пенсійне забезпечення".
Оскільки пільгові пенсії відповідно до пункту "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначені працівникам позивача, останній зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду України фактичні витрати на їх виплату та доставку. Відтак, відповідач має право складати та направляти на адресу позивача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Суд акцентує увагу на тому, що саме позивач видав довідки, які підтверджують право працівників на отримання пільгової пенсії (за віком) за списком №2, що, у свою чергу, спростовує твердження позивача про відсутність у нього зобов'язань відносно відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій переліченим вище особам.
Суд вважає посилання позивача на відсутність атестації робочих місць необґрунтованими з таких міркувань.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Так, згідно з пунктом "б" вказаної статті право на пенсію на пільгових умовах за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з пунктом "з" вказаної статті право на пенсію на пільгових умовах за віком мають водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що виникнення права на пільгову пенсію на підставі пункту "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не пов'язується з результатами проведення атестації робочого місця. При цьому умовою для призначення пільгової пенсії за вказаним пунктом є робота на певній посаді, у даному випадку -водія міського пасажирського транспорту, досягнення певного віку та наявність певного стажу.
Крім цього, суд зазначає, що наявність атестації робочого місця є необхідною умовою для призначення пільгової пенсії. Натомість відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з наявністю чи відсутністю атестації робочого місця не пов'язане.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи у сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 159 -163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Черкаське автотранспортне підприємство 17127»до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання неправомірним розрахунку відповідача щодо сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за червень 2012 року в сумі 44 771 грн. 61 коп. -відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови складеної у повному обсязі у порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Копію постанови направити сторонам у справі.
Суддя А.М. Бабич