Постанова № 26430930, 27.08.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2012
Номер справи
2а/2370/2645/2012
Номер документу
26430930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2012 року Справа № 2а/2370/2645/2012

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Бабич А.М.,

при секретарі -Сидорець І.С.,

за участю сторін:

позивача:

представника позивача -не прибув,

представника відповідача -не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпромжитлобуд-2»про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника,

ВСТАНОВИВ:

25.07.2012 Уманська об'єднана державна податкова інспекція Черкаської області Державної податкової служби (далі-позивач) звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпромжитлобуд-2»(далі-відповідач) заборгованість зі сплати податку на землю за період з 30.01.2012 до 13.07.2012 з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в сумі 23730 грн. 82 коп.

Підставами позову позивач визначив заборгованість за несвоєчасну сплату податку з орендної плати за земельні ділянки за період з 30.01.2012 до 13.07.2012 в розмірі 23730 грн. 82 коп.

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами.

Відповідач до зали судового засідання не прибув, заперечення на позов не надавав, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Ч.1 ст. 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) відповідач як платник податків і зборів зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби, є органи державної податкової служби (п. 41.1 статті 41 ПК України).

Згідно з п.14.1.175.ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 176.2 статті 176 ПК України встановлено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування; нести відповідальність відповідно до закону в разі неподання або несвоєчасного подання податкового розрахунку. Зазначені в ньому суми податку, що сплачуються до бюджету, є узгодженими сумами податкових зобов'язань податкового агента та в разі неповної чи несвоєчасної сплати стягуються до бюджету разом із сплатою штрафів та пені, які нараховуються від першого до останнього дня строку подання податкового розрахунку, встановленого цим Кодексом; подавати до органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, встановленою центральним податковим органом, про загальні суми доходів, що нараховані (виплачені, надані) на користь платників податку, і загальні суми податку на доходи фізичних осіб, що утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Уманьпромжитлобуд-2»зареєстроване 28.10.2004 виконавчим комітетом Уманської міської ради Черкаської області, ідентифікаційний код 33133679. Зареєстроване як платник податків 21.05.2005 за №501, що підтверджується довідкою форми №4-ОПП від 18.07.2012 №12.

Відповідно до довідки від 05.07.2012 № 196/28016 відповідач має відкриті рахунки у банківських установах.

Згідно зі ст.21 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п.14.1.147 ст. 147 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.1 ст. 288 ПК України)

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Ч. 2-3 ст. 288 ПК України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно з п. 7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (ч. 4 ст. 287 ПК України).

Відповідач самостійно задекларував свої зобов'язання зі сплати податку з орендної плати за землю з грудня 2011 року до травня 2012 року, що підтверджується деклараціями від 31.01.2011 за грудень 2011 року №90000180706 в сумі 4526 грн. 37 коп., від 17.02.2012 №9006283849 за січень 2012 року в сумі 4526 грн. 38 коп., від 17.02.2012 №9006283849 за лютий 2012 року в сумі 4526 грн. 38 коп., від 17.02.2012 №9006283849 за березень 2012 року в сумі 4526 грн. 38 коп., від 17.02.2012 №9006283849 за квітень 2012 року в сумі 4526 грн. 38 коп., від 17.02.2012 №9006283849 за травень 2012 року в сумі 4526 грн. 38 коп.,

Відповідачу за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання із податку з плати за землю нараховано пеню в розмірі 145 грн. 97 коп., відповідно до поданої декларації від 31.01.2011 № 90000180706 та відповідно до поданої декларації від 17.02.2012 № 900628349 за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання нараховано пеню в розмірі 221 грн. 86 коп.

Згідно з даними облікової картки платника податку орендної плати за земельні ділянки за відповідачем рахувалася переплата в сумі 2 грн. 97 коп. Та за період з 23.01.2012 до 13.07.2012 сплачено до бюджету 14600 грн. 00 коп.

П. 54.1. ст. 54 ПК України зазначено, що визначення сум податкових та грошових зобов'язань крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає (п. 56.11 ст. 56 ПК України).

Згідно з абз. 1 п. 57.1 статті 57 розділу II ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 ст.50 ПК України).

За результатами камеральної перевірки відповідача з питань своєчасної сплати орендної плати за землю встановлено факт несвоєчасної сплати орендної плати за земельні ділянки за звітний податковий період (декларації з плати за землю від 29.01.2010 № 2945, від 31.07.2011 №9000180706, від 31.01.2011 № 9000185733), що підтверджується актом перевірки від 03.05.2012 №334/15-33133679. За наслідками перевірки позивач прийняв повідомлення-рішення форми "Ш" від 14.05.2012 № 0001551520 за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання, яким нараховано штрафну санкцію в сумі 10045 грн. 40 коп. Це рішення відповідачем не оскаржувалось.

Враховуючи, суму задекларованого податку з орендної плати за землю, пеню за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання із податку з орендної плати за землю, а також суму грошового зобов'язання, що не оскаржувалося, визначеного податковим повідомленням-рішенням форми "Ш" від 14.05.2012 № 0001551520, податковий борг відповідача є узгодженим та складає 23730 грн. 82 коп.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. 1-6 ч.3 ст.54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Днем узгодження грошового зобов'язання платника податків вважається день закінчення процедури адміністративного оскарження (набрання судовим рішенням законної сили).

Згідно з п. 56.3. ст. 56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

П. 56.17.5. ст. 56 ПК України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України).

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 59.5 ст. 95 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Як вбачається з матеріалів справи позивач сформував податкову вимогу форми «Ю»від 23.04.2012 №12 на суму 13576 грн. 89 коп., яка вручена відповідачу 23.04.2012, про що свідчить підпис на корінці податкової вимоги. До часу вирішення цього спору податковий борг відповідач не погасив, що підтверджується даними облікової картки платника із податку з плати за землю.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п. п. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені у строки передбачені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Згідно з рішенням про опис майна у податкову заставу від 04.05.2012 №3627/19 складено акт опису майна від 04.05.2012 № 54/19 та внесено запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна про накладення податкової застави на майно відповідача № 12519872.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

Згідно з п. 87.9. ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Таким чином заборгованість відповідача згідно з даними, зазначеними у зворотному боці облікової картки, наданої позивачем, станом на час розгляду справи становить 23730 грн. 82 коп.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 9, 69-72, 86, 94, 97, 122, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпромжитлобуд-2»про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпромжитлобуд-2»заборгованості зі сплати податку з плати за землю за період з 30.01.2012 до 13.07.2012 з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в сумі 23730 грн. 82 коп. - задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпромжитлобуд-2»(2000, Черкаська обл., м. Христинівка, вул. Калініна, 37-А; ідентифікаційний номер 33133679) на користь бюджету через Уманську об'єднану державну податкову інспекцію Черкаської області ДПС України заборгованість зі сплати податку з плати за землю за період з 30.01.2012 до 13.07.2012 з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника в сумі 23730 (двадцять три тисячі сімсот тридцять) грн. 82 коп.

3. Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копії постанови направити сторонам.

Суддя А.М. Бабич