ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/3619/2012
12 жовтня 2012 року 11год. 46хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Ціпан О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Нестерук М.М., Нестерук С.М.
відповідача: представник Остапенко Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Колективне підприємство "Гаруне"
до Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області про визнання протиправними та нечинним рішення , -ВСТАНОВИВ :
Позивач - Колективне підприємство "Гаруне" звернулося з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області про визнання протиправним та нечинним рішення про застосування фінансових санкцій від 30.08.2012 року № 170159.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки контролюючого органу про допущене товариством порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Положення про виготовлення, зберігання і продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1251, є безпідставними та необґрунтованими, не відповідають фактичним обставинам.
Позовні вимоги щодо визнання протиправним та нечинним рішення про застосування фінансових санкцій представники позивача підтримали та, зокрема, пояснили, що за результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 24.07.2012р., на підставі якого прийнято рішення 30.08.2012 року № 170159 про застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. Вказане рішення суперечить чинному законодавству, оскільки порушень чинного законодавства, зафіксованих у акті, КП "Гаруне" допущено не було. Зазначені в акті марки акцизного податку на 5 пляшках горілки особливої «Істинна» Срібна, 05л, не містили ознак підробки та факт підробки не міг бути виявлений барменом кафе «Терен» під час її отримання та реалізації. Зауважив, що зазначені 5 пляшок горілки були придбані 29.11.2011 року згідно накладної № 72210 у ПП «Спіріт - РВ» у м. Рівне. Працівники позивача не здійснювали підробку зазначених марок акцизного податку, виявити підробку самостійно не могли, а відтак порушень чинного законодавства не вчиняли.
Крім того, вважають, що наказ на проведення перевірки від 24.07.2012 року № 169 винесений відповідачем з порушенням вимог пп.75.1.3 ст.75, ст.80-81 ПК України, оскільки його підставою став листи без номеру та дата Управління податкової міліції ДПС у Рівненській області.
За таких обставин просили позов задовольнити повністю.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольними напоями та тютюновими виробами ДПА України у Рівненській області позов не визнало з підстав, викладених у письмових запереченнях.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав подані заперечення та пояснив, що 24.07.2012р. відповідно до наказу начальника Регіонального управління від 24.07.2012 р. №169, направлень від 24.07.2012р. №196 та 197, працівники РУ Департаменту САТ ДПА України у Рівненській області провели перевірку господарської одиниці - кафе "Терен", що розташований в с.Городок, вул.Штейнгеля, 3а, Рівненського району, Рівненської області, та належить позивачу. Перевірка проводилася у присутності директора КП «Гаруне» Нестерука М.М., копії вказаних наказу та направлення надані працівниками управління під розписку. У ході проведення перевірки виявлено факт зберігання та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, що є порушенням вимог ч.4 ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. №481/95-ВР із змінами та доповненнями, Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1251. За результатами перевірки складений акт від 24.07.2012 р. №155/01/23309651. Пояснив, що факт підробки марок акцизного податку на 5 пляшках горілки особливої «Істинна» Срібна, 05л, можливо виявити візуально, а відтак позивач допустив порушення вимог чинного законодавства. Вказав, що перевірка проведена на підставі та в межах наданих відповідачеві повноважень, рішення про застосування до позивача фінансових санкцій є правомірним та обґрунтованим. Просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає, враховуючи наступне.
24.07.2012р. посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Рівненській області проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів господарської одиниці - кафе "Терен", що розташований в с.Городок, вул.Штейнгеля, 3а, Рівненського району, Рівненської області, та належить КП "Гаруне".
Вказану перевірку проведено відповідно до наказу начальника РУ Департаменту САТ ДПА України у Рівненській області від 24.07.2012 р. №169 (а.с.40) та направлень на проведення фактичної перевірки від 24.07.2012р. за №196 та 197(а.с.42-43).
За результатами перевірки складено акт від 24.07.2012р., який зареєстровано 25.07.2012р. за №155/01/23309651 (а.с.44-45).
Згідно з висновками акта перевіркою встановлено порушення позивачем вимог ч.4 ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зі змінами та доповненнями від 19.12.1995р. №481/95-ВР та Положення про виготовлення. зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251.
На підставі акта перевірки від 25.07.2012р. за №155/01/23309651 відповідачем винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 30.08.2012 року № 170159, яким згідно з абз.15 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зі змінами та доповненнями від 19.12.1995р. №481/95-ВР до Колективного підприємства "Гаруне" застосовано фінансові санкції у розмірі 1700,00грн. (а.с.52).
У ході судового розгляду встановлено, що КП "Гаруне" зареєстроване 28.06.1996 року згідно свідоцтва № 1602120000002252, здійснює торгівельну діяльність у кафе "Терен" за адресою: с.Городок, вул.Штейнгеля, 3а, Рівненського району, Рівненської області, за видом діяльності згідно КЕКВ: 52.27.2 роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами (а.с.55).
Роздрібну торгівлю алкогольними напоями КП "Гаруне" здійснює на підставі ліцензії серії АД №028679, виданої 05.06.2012 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області, строком дії з 27.02.2012 р. по 26.02.2013р. (а.с.17).
Відповідно до пп.14.1.107 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Порядок маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів марками акцизного податку врегульовано ст.226 Податкового кодексу України та ст.11 Закону "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР)
Частиною 4 статті 11 Закону №481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п.226.5, п.226.6 ст.226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.
Відповідно до пункту 226.3 статті 226 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України постановою від 27.12.2010р. N1251 затвердив Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Положення №1251).
Пунктом 19 Положення №1251 передбачено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.
Відповідно до п.20 Положення №1251 у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України покупці марок зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Вважаються такими, що не марковані:
алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Як вбачається з акта перевірки, під час проведення перевірки у кафе "Терен" виявлено, що в реалізації знаходяться алкогольні напої, а саме: горілка особлива "Істина срібна", міст. 0,5 л, міц. 40% об., виробник ТОВ "Лікеро - горілчаний завод "Прайм", дата розливу 24.11.2011 року та 17.06.2010 року, марка акцизного податку 20 АААЙ 074059 02/11 8,424 грн., 20 АААЙ 074039 02/11 8,424 грн., 20 АААЙ 074034 02/11 8,424 грн., 20 ААБК 476472 02/10 6,800 грн., 20 ААБК 476891 02/10 6,800 грн. по ціні 38,00 грн. за пляшку.
Всього в приміщенні кафе знаходилось 5 пляшок вищезазначеної горілки на загальну суму 190,00 грн., які марковані марками акцизного податку з ознаками підробки.
На вищезазначеній горілці наклеєні марки акцизного податку, що містять ознаки підробки, а саме: розмитий, не чіткий друк індексу регіону, серії, дати виготовлення марки акцизного податку та суми сплати акцизного податку.
Згідно з видатковою накладною від 29.12.2011р. №72210 вказані алкогольні напої КП «Гаруне» придбано ПП "Спіріт-РВ" (а.с.10).
Під час перевірки у письмовому поясненні та у судовому засіданні представники позивача визнали факт зберігання та реалізації зазначених алкогольних виробів, проте заперечили, що вказані марки акцизного податку 20 АААЙ 074059 02/11 8,424 грн., 20 АААЙ 074039 02/11 8,424 грн., 20 АААЙ 074034 02/11 8,424 грн., 20 ААБК 476472 02/10 6,800 грн., 20 ААБК 476891 02/10 6,800 грн. містили ознаки підроблення.
Проте, їх твердження спростовуються дослідженими у судовому засіданні доказами.
Так, Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПС України у Рівненській області було направлено лист за № 2454/21-119 від 25.07.2012 року до Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності, стосовно проведення експертизи щодо автентичності однієї з вилучених під час перевірки марок акцизного податку за № 20 ААБК 476472 02/10 6,800 грн. АВ (а.с.47).
17.08.2012 року до Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Рівненській області надійшов лист Міністерства фінансів України за № 31-13020-32- 18/19972 від 10.08.2012 року з Висновком спеціаліста від 09.08.2012 року № 331-08-12 про те, що надана на експертизу марка акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва є підробленою шляхом видалення реквізитів (індексу регіону, серії, дати виготовлення, суми акцизного податку) з автентичної марки та нанесення нових (а.с.48,49-51).
Виявлений факт підтверджує порушення позивачем вимог частини 4 статті 11 Закону № 481/95-ВР, Положення № 1251, п. 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, які затверджені постановою КМУ від 30.07.1996 року № 854 (із змінами та доповненнями).
Пунктом 28 Положення № 1251 вказано, що відповідальність за порушення порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (Замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи згідно із законом.
Пунктом 12 зазначених Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, визначено, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Відповідальність за дане порушення передбачена абзацом 15 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями).
Абзацом 15 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку до СГ застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Для застосування до суб'єкта господарювання відповідальності на підставі вищенаведеної норми Закону достатньо самого факту здійснення ним зберігання або/та реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.
Відсутність вини суб'єкта господарювання у зберіганні фальсифікованих алкогольних напоїв та немаркованої алкогольної продукції (без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку) не може бути підставою для звільнення продавця від відповідальності, оскільки це буде суперечити основним засадам Закону № 481/95-ВР, які полягають у забезпеченні високої якості алкогольних напоїв та тютюнових виробів та захисту здоров'я громадян, а також посиленню боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів на території України. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 04.02.2009 року К/С №К- 28642/06.
Крім того, у судовому засіданні не встановлено порушень вимог пп.75.1.3 ст.75, ст.80-81 ПК України під час винесення відповідачем наказу на проведення перевірки позивача від 24.07.2012 року № 169. Одночасно з цим суд зазначає, що доводи позивача щодо неправомірності зазначеного наказу не є предметом спору, оскільки наказ відповідача від 24.07.2012 року № 169 позивачем не оскаржувався.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених вище підстав суд дійшов висновку, що Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Рівненській області доведено правомірність прийняття рішення про застосування до КП «Гаруне» фінансових санкцій від 30.08.2012 року № 170159, а позивачем не спростовано підстави його прийняття, а відтак адміністративний позов до задоволення не підлягає.
Відповідно вимог ст.94 КАС України судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Борискін С.А.