Ухвала суду № 26421189, 04.09.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2012
Номер справи
2а-4135/12/2070
Номер документу
26421189
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2012 р.Справа № 2а-4135/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Жигилія С.П.

Суддів: Перцової Т.С. , Русанової В.Б.

за участю секретаря судового засідання Волкової А.М.

представника позивача Тіріної В.С.

представника відповідача Озацької О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2012р. по справі № 2а-4135/12/2070

за позовом Публічного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Концерн АВЕК та Ко" (далі по тексту позивач, ПАТ "Концерн АВЕК та Ко" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача №0001750854 та №0001760854 від 15 грудня 2011 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2012 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко " задоволено та скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, а саме: №0001750854 від 15.12. 2011 року, та №0001760854 від 15.12.2011 року, винесені відносно Публічного акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко ".

Відповідач не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, неповне та невірне з`ясування обставин справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2012 р. по справі №2-а-4135/12/2070 в повному обсязі та ухвалити нове рішення по даній справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити та скасувати постанову суду першої інстанції по даній справі та прийняти нову постанову, якою в задоволені позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача, просив суд апеляційної інстанції залишити їх без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції від 22.05.2012 року по справі №2а-4135/12/2070 - без змін, як законну та обґрунтовану.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, працівниками відповідача була проведена планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Концерн АВЕК та Ко» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 по 30.06.2011 року. За результатами перевірки складено акт №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р., відповідно до висновків якого встановлено порушення позивачем приписів п. 288.1, п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 9139649,52 грн., у т.ч. за: січень 2011 р. - 1 523 274,92 грн., лютий 2011 р. -1 523 274,92 грн., березень 2011 р. - 1 523 274,92 грн., квітень 2011 р.- 1 523 274,92 грн., травень 2011 р. - 1 523 274,92 грн., червень 2011 р. - 1 523 274,92 грн. та п.176.2 (б) ст.176 Податкового кодексу України, п. 3.2, п.3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них додатку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1020 , а саме: в звітному податковому розрахунку за формою 1-ДФ за II кв.2011 року невірно вказані суми врахованого та виплаченого доходу та суми нарахованого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб (т. 1, а.с. 12-30).

З висновками акту перевірки позивач не погодився та у встановлений законодавством термін надав заперечення за № 1445 від 05.12.2011р. до акту перевірки (т.1 а.с. 31-39).

Листом від 12.12.2011р. №16893/10/23-112 відповідачем надана відповідь позивачу про результати розгляду його заперечень, яким висновки акту перевірки залишені без змін (т.1 а.с. 40-47).

На підставі висновків зазначеного акту перевірки відповідачем 15.12.2011 року прийняті податкові повідомлення - рішення №0001750854, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 9139650,52 грн., в тому числі основний платіж - 9139649,52 грн., штрафні санкції - 1,00 грн.; №0001760854 по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 510,00 грн., в тому числі основний платіж - 0 грн., штрафні санкції - 510,00 грн. (т.1, а.с.10, 11).

Позивач не погодився з рішеннями відповідача та подав адміністративний позов до Харківського окружного адміністративного суду.

Задовольняючи позовні вимоги про скасування спірних податкових повідомлень-рішень, суд першої інстанції виходив з їх обгрунтованості та правомірності .

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.

Щодо скасування податкові повідомлення - рішення №0001750854 від 15.12.2011 року, колегія суддів вважає зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи перевіркою встановлено заниження ПАТ «Концерн АВЕК та Ко»податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності у періоді з 01.01.2011 року по 30.06.11 року по 10 договорам оренді землі, які укладені з Харківською міською Радою (всього у 2011 році підприємством нараховувалась орендна плата за землю по 65 договорам оренди землі):

- № 66106/04 від 30.06.2004 року на земельну ділянку площею 2,2115 га за адресою м.Харків, пр. 50 річчя ВЛКСМ, 5. Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування розширення зони роздрібної торгівлі існуючого торгівельного центру. Термін дії договору до 23.09.2028 року. Розмір орендної плати в місяць з 2007 року складає 70404,36 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: додаткова угода від 11.11.08 року, яка зареєстрована 13.01.2009 № 340967100006, у відповідності до якої розмір орендної плати за землю складає 520899,04 грн. в місяць- 12% (коефіціент індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009, яка зареєстрована 29.05.2009 № 340967100136, розмір орендної плати в місяць складає 150018,92 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (а.с. 51-55 та звороти);

- № 7560/04 від 05.07.2004 року на земельну ділянку площею 2,0988 га за адресою м. Харків, вул. Героїв праці (Ново-Салтівський ринок). Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування торговельного майданчика з продажу продовольчих та непродовольчих товарів та автостоянки. Термін дії договору до 18.11.2028 року. Розмір орендної плати в місяць складає 66123,67 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: додаткова угода від 16.01.09, яка зареєстрована 24.02.2009 за № 640967100047 розмір орендної плати в місяць 208485,97 грн. - 5,6 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2099 року, яка зареєстрована 29.05.2009 за № 640967100082, розмір орендної плати в місяць складає 128665,62 грн. -3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1 а.с. 56-62 та звороти).

- № 340767100050 від 18.05.2007 року на земельну ділянку площею 0,7837 га за адресою : м. Харків, провул. Амурський, 36. Земельна ділянка надана в оренду для експлуатації та обслуговування торгівельного комплексу по продажу непродовольчих товарів (будівля торговельного комплексу та торгівельні павільйони). Термін дії договору - до 30.11 2010 року. Розмір орендної плати в місяць, згідно умов договору - 44899,95 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 17.12.2008 року, яка зареєстрована 25.02.2009 № 340967100065, орендна плата в місяць складає 120304,87 грн. - 8% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009 №340967100137, сума орендної плати в місяць складає 51971,70 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 63-67 та звороти).

- № 340767100051 від 18.05.2007 року на земельну ділянку площею 1,4935 га за адресою: м. Харків, провул. Амурський,36. Земельна ділянка надана для експлуатація та обслуговування торговельного комплексу непродовольчих товарів. Розмір орендної плати в місяць складає 84735,74 грн. Термін дії оренди землі - до 30.11.2010 року. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 17.12.2008 року, яка зареєстрована 25.02.2009 року № 3409671000066, орендна плата в місяць складає 227576,81 грн. - 8 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009 року № 340967100140, орендна плата в місяць складає 98313,18 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 враховано) (т.1, а.с. 68-72).

- № 66124/04 від 03.08.2004 року на земельну ділянку, площею 0,2200 га за адресою: м.Харків, пр. 50-річчя ВЛКСМ ріг вул. Ак. Павлова. Земельна ділянка надана для експлуатації торговельного майданчика з організації торгівлі автозапчастинами та автомобілями. Термін дії договору оренди землі до 01.05.2009 рок. Розмір орендної плати в місяць складає 14475,98 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 11.11.08 року, яка зареєстрована 13.01.2009 № 340967100005, розмір орендної плати в місяць - 34279,87 грн. - 8 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009, яка зареєстрована 29.04.2009 року № 340967100117, розмір орендної плати в місяць складає - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 73-78).

- № 66163/04 від 14.09.2004 року на земельну ділянку площею 6,1121 га за адресою: м. Харків, вул. Ак.Павлова, 165. Земельна ділянка надана для будівництва тимчасової торгівельної зони з місцями для зберігання товарів та автотранспорту (1 пусковий комплекс торгівельно-виставочного комплексу) та подальша експлуатація об'єкту. Розмір орендної плати в місяць з 01.06.2007 року - 147763,19 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 11.11.2008 року, яка зареєстрована 13.01.2009 № 340967100008, орендна плата в місяць складає 768996,49 грн.-8% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 21.04.2009 року, яка зареєстрована 30.04.2009 № 340967100118, орендна плата в місяць складає 332206,48 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 79-83).

- № 340767100052 від 18.05.2007 року на земельну ділянку площею 0,0342 га за адресою: м. Харків, вул. Ак. Павлова, 165 «г». Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування тимчасових торговельних павільйонів (торговельного комплексу). Термін дії договору оренди землі до 31.08.11 року. Розмір орендної плати в місяць 2538,48 грн. До договору оренди укладені додаткові угоди, в яких змінено розмір орендної плати за землю: згідно додаткової угоди від 11.12.2008 року, яка зареєстрована 03.02.2009 № 340967100041, орендна плата в місяць складає 5679,31 грн. -8 % (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді не враховано). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009 № 340967100139 орендна плата в місяць складає 2453,46 грн. - 3% (коефіцієнт індексації за 2008 рік 1,152 в додатковій угоді враховано) (т.1, а.с. 84-88 та звороти) .

- № 340767100048 від 11.05.2007 року на земельну ділянку, площею 0,0108 га за адресою: м. Харків, вул. Ак. Павлова, 165 «г». Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування тимчасових торговельних павільйонів (торговельного комплексу). Термін дії договору оренди землі - до 31.08.11 року. Розмір орендної плати в місяць складає 808,07 грн. Згідно додаткової угоди від 11.12.2008 року, яка зареєстрована 13.02.2009 № 340967100051, орендна плата в місяць складає - 1773,74 грн. - 8% (без врахування коефіцієнту індексації за 2008 рік 1,152). Згідно додаткової угоди від 24.04.2009 року, яка зареєстрована 29.05.2009р. № 340967100138, розмір орендної плати в місяць складає 766,26 грн. - 3 % з урахуванням коефіцієнту індексації 1,152 (т.1, а.с. 89-93, звороти)

- № 66150/05 від 06.07.2005 року на земельну ділянку, площею 0,3746 га за адресою : м. Харків, вул. Л. Толстого, 43. Земельна ділянка надана для експлуатації та обслуговування торговельного майданчику з продажу непродовольчих товарів. Термін дії договору оренди землі до 31.01.2030 року. Розмір орендної плати складає з 2007 року - 14862,00 грн. в місяць. Згідно додаткової угоди від 17.12.08, яка зареєстрована 03.03.09 №340967100077 розмір орендної плати за місяць складає 40346,25 грн. - що складає 5,6 % нормативної грошової оцінки (без врахування коефіцієнту індексації за 2008 рік 1,152). Згідно додаткової угоди від 24.04.09 року, яка зареєстрована 29.05.09 №340967100142, розмір орендної плати в місяць складає 24899,40 грн., тобто 3 % від нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнту індексації за 2008 рік 1, 152. (т.1, а.с. 94-99, звороти).

- № 6695/05 від 11.05.2005 року на земельну ділянку площею 0,2268 га за адресою: м.Харків, вул. Нашинська ріг вул. Проспектної. Земельна ділянка надана для експлуатації самовільно побудованого торговельного майданчика по продажу непродовольчих товарів. Термін дії договору оренди землі - до 28.02.2010 року. Розмір орендної плати з 2007 року складає 9896,37 грн. Згідно додаткової угоди від 17.12.2008 року, яка зареєстрована 03.03.09 за №340967100075, розмір орендної плати в місяць складає 29253,27, тобто 8% (без врахування коефіцієнту індексації за 2008 рік 1,152). Згідно додаткової угоди від 24.04.09 року, яка зареєстрована 29.05.2009 №340967100141, розмір орендної плати складає в місяць 12637,41 грн. (3%) з урахуванням коефіцієнту індексації 1,152 (т.1, а.с. 100-105).

Як зазначено в акті перевірки №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р., позивач повинен був з 01.01.2011р. за вказаними договорами оренди землі сплачувати орендну плату не за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як це визначено у додаткових угодах до цих договорів оренди, а в розмірах, що діяли до укладення зазначених додаткових угод, у зв'язку з втратою чинності з 01.01.2011р. підпункту 14 п. 4.1. додатку до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» від 27.02.2008 року № 41/08 (т. 1, а.с. 21-22, стор. 124-125 Акту перевірки).

Суд апеляційної інстанції, беручи до уваги фактичні обставини у справі та досліджені у судовому засіданні письмові документи, вважає вказані твердження відповідача помилковими, безпідставними, з огляду на таке.

Згідно рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 р. № 32/09 «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 року № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» дію підпункту 14 пункту 4.1 додатку до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди в м. Харкові» від 27.02.2008р. № 41/08, яким встановлено ставку річної орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, було обмежено строком до 01.01.2011 року.

Судом зазначається, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

У відповідності до статті 206 Земельного Кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. При цьому, згідно частини 2 вказаної статті плата за землю справляється відповідно до закону, а з 01 січня 2011 року будь - які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п.п.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII цього кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Статтею 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до вимог п.288.1. та п.288.4. ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.

Згідно п.п.288.5.1 п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Суд звертає увагу на вимоги абз. 2 п.п.288.5.1. п.288.5. ст.288 ПК України, яким передбачена можливість внесення змін до існуючих договорів оренди землі, в тому числі і в частині зміни розміру орендної плати, і обов'язок органу місцевого самоврядування інформувати про це податкову службу.

Тобто, враховуючи норми Податкового Кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, суд зазначає, що річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог пп. 285.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України.

Пунктом 288.1 статті 288 ПКУ визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пункти 288.2 та 288.3 статті 288 ПКУ).

Отже, Податковим кодексом України визначено єдину підставу для нарахування орендної плати за земельну ділянку - договір оренди землі. Саме договором, а не вищенаведеним Положенням про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові від 27.02.2008р. № 41/08, затвердженого рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання, повинен керуватися позивач при сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою державної і комунальної власності.

Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу чітко визначено, що мінімальний, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (для інших земельних ділянок, наданих в оренду). Проте, згідно додаткових угод до договорів оренди землі, визначених в Акті перевірки, сплата орендної плати встановлена в розмірах, що не порушує вищезазначених вимог Податкового кодексу України.

З урахуванням вищенаведеного та з наданих до матеріалів справи платіжних доручень вбачається, що позивачем здійснювалося нарахування та сплата орендної плати за вказаними в акті перевірки десятьма договорами оренди землі у повній відповідності до вимог законодавства України, що виключає порушення позивачем п. 288.1, п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України та свідчить про безпідставне нарахування відповідачем податкового зобов'язання за платежем: орендна плата за землю з юридичних осіб.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що з метою внесення змін до вказаних в акті перевірки договорів оренди землі, Харківська міська рада, як орендодавець, звернулась до Господарського суду Харківської області з відповідним позовом до орендаря - ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» про зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 22.12.2011 р. у справі №5023/9918/11 затверджено мирову угоду від 22.12.2011 р., укладену Харківською міською радою та ПАТ «Концерн АВЕК та Ко»(т.1, а.с. 107-112).

Згідно умов затвердженої судом мирової угоди, у зв'язку з закінченням 01.01.2011 р. строку дії підпункту 14 пункту 4.1 додатку до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові» від 27.02.2008р. №41/08, ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» зобов'язалось сплачувати з моменту набрання чинності мировою угодою (22.12.2011 р.) оренду плату за вказаними в акті перевірки договорами оренди землі, відповідно до ставок, що встановлені зазначеним Положенням.

Поряд з цим, ПАТ «Концерн АВЕК та Ко» прийняло на себе зобов'язання здійснити за період з 01.01.2011р. по 22.12.2011р. (за деякими договорами по 30.10.2011 р. та по 21.11.2012р.) доплату за договорами оренди землі, визначеними в акті перевірки, із розрахунку орендної плати на рік 8% та 5,6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлені вказаним вище Положенням.

Отже, питання сплати орендної плати за вказаними в акті перевірки позивача десятьма договорами оренди землі вирішено сторонами цих договорів у затвердженій судом мировій угоді.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що відповідачем безпідставно нараховане податкове зобов'язання за платежем: орендна плата за землю з юридичних осіб, визначене у податковому повідомленні-рішенні №0001750854 від 15 грудня 2011 р., яке підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення - рішення №0001760854 по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 510,00 грн., в тому числі основний платіж - 0 грн., штрафні санкції - 510,00 грн., колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Як зазначено в Акті перевірки №2238/23-1/22649344 від 29.11.2011р. при звірці загальної суми нарахованого та виплаченого доходу, нарахованого та перерахованого податку даних податкового розрахунку за формою 1-ДФ з відомостями нарахування заробітної плати, бухгалтерськими довідками по нарахуванню податку на доходи фізичних осіб, первинними банківськими та косовими документами, головною книгою, обігово-сальдовими відомостями встановлено порушення п. 176.2 (б) ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), п. 3.3, п.3.4, п.3.5 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку у 2011 році, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1020 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2011 року № 46/18784, а саме: в звітному розрахунку за II квартал 2011 року, який надано до СДПІ ВПП у м. Харкові 09.08.11 № 9006468266 ПАТ «АВЕК та Ко» невірно вказані суми нарахованого та виплаченого доходу та суми нарахованого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб по 3 фізичним особам розрахунку (по фізичній особі з ідентифікаційним номером 2473400672 невірно вказані суми нарахованого та виплаченого доходу та суми нарахованого та виплаченого податку на доходи фізичних осіб, по фізичним особам з ідентифікаційними номерами 2527613750 та 2424800925 не вказана сума нарахованого податку). ПАТ «АВЕК та Ко» надано уточнюючий розрахунок за формою 1-ДФ за II квартал 2011 року № 9007210518 від 22.08.2011 року з виправленими показниками. Суми нарахованого та виплаченого доходу, нарахованого та перерахованого податку в уточнюючому розрахунку вказані вірно.

Відповідно до п. «б»п. 176.2. ст. 176 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., встановлено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Підпунктом 14.1.180. п. 14.1. ст. 14 Кодексу передбачено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Пунктом 18.2. ст. 18 Кодексу передбачено, що податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.

Відповідно до пункту 14.1.195 статті 14 Податкового кодексу України працівник - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

Згідно пункту 14.1.222 ст.14 Податкового кодексу України роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.

Для цілей розділу IV цього Кодексу до роботодавця прирівнюються юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво), постійне представництво нерезидента або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) дохід за виконання роботи та/або надання послуги згідно із цивільно-правовим договором у разі, якщо буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими.

Згідно п.46.1 ст, 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація (розрахунок) - (надалі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Виходячи із визначення терміну «податкова декларація», наведеного в п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, та згідно підпункту (б) п. 176.2 ст. 176 цього Кодексу, податковий розрахунок, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку є податковою декларацією, а отже до податкового розрахунку застосовуються положення ст.50 Податкового кодексу України, без обмежень.

Позивачем у відповідності до п.50.1 ст. 50 Податкового кодексу України та розділу IV «Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», затвердженого наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020 - проведено коригування показників звітного податкового розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2011р. внаслідок самостійного виявлення помилок, шляхом подання відповідачу уточнюючого розрахунку № 9007210518 від 22.08.2011р. та самостійно нарахована та сплачена пеня за несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, визначеного в такому уточнюючому розрахунку, що підтверджується актом перевірки.

Актом перевірки підтверджується сплата позивачем 22.08.2011 року до бюджету у повному обсязі суми податку на доходи фізичних осіб, які не були перераховані до бюджету та які відображені в уточнюючому розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2011 року № 9007210518 від 22.08.2011р.

Відповідальність платників податків, їх посадових осіб за вчинення податкових правопорушень встановлена главою 11 Податкового кодексу України. Абзацом 3 п. 120.2 ст.120 Податкового кодексу України визначено, що при самостійному нарахуванні суми податкових зобов'язань інші штрафи, передбачені цією главою Кодексу, не застосовуються.

З огляду на встановлений в акті перевірки факт самостійного виявлення платником податків помилки у податковому розрахунку за формою 1-ДФ за II квартал 2011р. та самостійному донарахуванні платником податків суми податкового зобов'язання, застосування до позивача штрафної санкції на підставі абз. 2 п.п. 119.2. ст.119 Податкового кодексу України (за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку) є порушенням вищезазначених вимог податкового законодавства.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки, приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог та скасування оскаржуваних рішень.

Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2012р. по справі № 2а-4135/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.Судді(підпис) (підпис) Перцова Т.С. Русанова В.Б. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.

Повний текст ухвали виготовлений 10.09.2012 р.