ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2012 р. Справа № 1601/2а-14240/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Харкові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 09 серпня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області, Центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої грошової допомоги,-
В с т а н о в и л а:
05.07.2011 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області (далі УПСЗН), Центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (далі Центр) про перерахунок раніше призначеної щорічної допомоги до 5 травня, виплата якої встановлена ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ з наступними змінами (далі Закон № 3551-ХІІ).
Позивач зазначав, що він як ветеран війни -учасник бойових дій, отримав щорічну допомогу до 5 травня, передбачену зазначеною вище статтею. Посилаючись на те, що розмір призначеної та виплачуваної йому щорічну допомоги до 5 травня не відповідає розмірам, визначеним Законом № 3551-ХІІ, і на відмову відповідача привести її у відповідність із вимогами Закону, позивач просив суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його усунути це порушення, провівши вказані перерахунки за 2011 рік.
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 09 серпня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В порядку, визначеному ст. 197 та ч. 1 ст. 195 КАС України, колегія суддів розглядає апеляційну скаргу в порядку письмово провадження та переглядає судове рішення в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді Харківського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення скасуванню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є ветераном війни -учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням, копія якого долучена до справи.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року № 367-ХIV статтю 12 Закону № 3551-ХII доповнено частиною п'ятою такого змісту: " Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI частина 5 ст. 12 Закону № 3551-ХП викладена в новій редакції, - "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 4 пункту 20 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008.
Частиною 1 ст. 17-1 Закону № 3551-XII визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.
Відповідно до ч. 4 цієї статті, - особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
За матеріалами справи вбачається, та дане не спростовується сторонами, щорічно до 5 травня позивачу сплачувалась щорічна разова грошова допомога в розмірах, визначених урядовими постановами та Закону № 3551-ХІІ, з урахуванням змін, які вносились Законами про Державні бюджети України на відповідний рік, зокрема у квітні 2011 року -460 грн.
Колегія суддів зазначає, що з 12 січня 2005 року мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV).
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією та законами України основних соціальних гарантій, якими, зокрема, є пенсії, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ. Статтями 17 та 19 цього Закону встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, як основна соціальна гарантія, встановлюється законами.
Оскільки Кабінет Міністрів України не уповноважений встановлювати розмір соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і мінімальної пенсії за віком та, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, колегія суддів приходить до висновку, що здійснивши у квітні 2011 році виплату позивачу щорічної грошової допомоги до 05 травня в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році", відповідач УПСЗН порушив принципи законності, відповідно до яких органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги про зобов'язання УПСЗН здійснити перерахунок та вчинити дії щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до Закону № 3551-ХІІ є обґрунтованими.
Типовим положенням про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 р. N 147, визначено, що головними завданнями Центру є зокрема підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати) та здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат. (п.п. 3.2, 3.3 п.3).
Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 п. 4 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ та перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення позовних вимог позивача щодо зобов'язання цього відповідача здійснити виплату такої щорічної допомоги до 5 травня відсутні, оскільки судовому захисту не підлягають заздалегідь непорушені права. Після прийняття відповідного рішення щодо нарахування позивачу щорічної допомоги до 5 травня в законодавчо встановленому розмірі та сплати донарахованої суми у відповідача - Центра виникне обов'язок щодо сплати такого платежу.
Також, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог щодо необхідності зобов'язання УПСЗН здійснити виплату одноразової щорічної допомоги до 5 травня у твердій грошовій сумі, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування такої допомоги замість органу на який покладено такий обов'язок.
Таким чином, виходячи із зазначених обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що через порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 183-2, 185, 195, 197, 198 ч. 1 п. 3, 202 ч.1 п. 4, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 09 серпня 2011 року -скасувати.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області щодо невиплати у 2011 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в належному розмірі.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області нарахувати ОСОБА_1 щорічну допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі, визначеному ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та вчинити дії щодо виплати донарахованих сум.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 -відмовити.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Згідно з оригіналом Мельнікова Л.В.